Notices
 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 23
  1. un sfat,va rog...ce-ati face?... 
    #1
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Assalamaleikum,surioarelor. O sora, musulmanca,casatorita si ea cu arab,mi-a cerut printre lacrimi sfatul. Sincer, n-am stiut ce sa-i raspund,deoarece,in locul ei ,nici eu n-as sti cum sa traiesc mai departe. Si ea asteapta macar o sugestie, iar eu deci :
    Intr-o discutie mai aprinsa,sotul ei ii reproseaza ca , in primul an de casnicie, atunci cind ii propusese sa-si continuie studiile in tara ei, defapt (neavind curajul si obrazul de-ai spune direct), incerca sa-i sugereze sa se desparta. Dar ea, neintelegind aluzia, cica, s-a tinut ca scaiul si uite ca asa o suporta de 10 ani...Dar in astia 10 ani,totusi au facut si 3 baieti...Sarmana,pentru ea s-a rupt pamintul sub picioare. Ceea ce punea pe seama muncii, oboselii,raceala si neatentia, s-au dovedit a fi crudul adevar...+Cica,ea e o femeie de incredere,om bun, prieten la nevoie ...si-atit...aa,si au de crescut copiii... A incercat el ,apoi,sa musumalizeze cele spuse, zicind ca nu asta a vrut sa spuna, ca ea n-a inteles cum trebuie, ca de n-ar fi iubit-o deloc,n-ar fi fost atita timp impreuna etc...Dar, inima ei deja e cioburi,nu mai stie care-i adevarul. ea i-a propus divortul sau o a doua sotie, ca solutie la drama lor, dar el nici nu vrea sa auda, ba chiar se infurie ca ea e asa radicala, el incercind sa se poarte,parca nu s-a intimplat nimic. Dar tensiunea ramine...Acum, ea, nu stie cum sa-si continuie viata linga el. Mi-a zis ca, micile atentii, pe care i le facea , vorbele zilnice, grijile pentru el, se abtine sa le mai faca, fiindu-i teama sa nu-l deranjeze o data in plus De atunci,a devenit o umbra si nici nu am cea mai vaga idee ce sfat sa-i dau... ma tem sa nu dau gres cu sfaturile mele de incepatoare in ale casniciei,si sa-i distrug farimitura de suflet ce i-a mai ramas +ca mai au si copii......
    domniile voastre ce i-ati spune ?
     
     

  2.  
    #11
    Member daniel barnutiu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Amman-Jordan
    Posts
    9
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Assalam Aleykum din Iordania,frati si surori.
    Stiut este ca avem toate cele necesare in sfantul Coran,ca sa facem fata la toate situatiile.
    Stiut este ca femeie este baza familiei inca de pe vreme Profetului (SAV).o familie in care femeilor nu are ce sa li se reproseze este o familie primita in fata lui Allah (SWT).
    Femeile daca strica onoarea familiei se stie pedeapsa lor.
    Asa ca draga surioara aimali,prietena greseste prin trufie.ea trebuie sa fie supusa si sa aiba rabdare sa castige bunavointa sotului ei si sa plece capul si glasul la trecerea lui.sa-i faca placute oerele ce sta acasa si sa nu intrebe unde a petrecut orele ce nu a fost acasa.
    rasplata ei va vani daca nu pe pamant,desigur in raiuri
     
     

  3.  
    #12
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by daniel barnutiu View Post
    Femeile daca strica onoarea familiei se stie pedeapsa lor.
    Asa ca draga surioara aimali,prietena greseste prin trufie.ea trebuie sa fie supusa si sa aiba rabdare sa castige bunavointa sotului ei si sa plece capul si glasul la trecerea lui.sa-i faca placute oerele ce sta acasa si sa nu intrebe unde a petrecut orele ce nu a fost acasa.
    rasplata ei va vani daca nu pe pamant,desigur in raiuri
    Depre ce vorbesti, frate Daniel?
    De unde a rezultat din cele expuse ca acea femeie este nesupusa sau ca isi cicaleshte sotul?

    Ce rasplata in paradis? Femeia aceea isi vrea casnicia aici, nu in ceruri!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  4.  
    #13
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    As salam aleikum,
    Frate Daniel, ceea ce ai postat are puternice nuante misogine si ideile in sine sunt neislamice. Nu doar femeile sunt responsabile pentru problemele din familie, ci si barbatii, deci nu e cazul sa le culpabilizezi pe femei. Despre ce pedeapsa vorbesti? Nu crezi ca e o exagerare sa spui ca doar femeile trebuiesc pedepsite ptr ca a adus atingere onoarei? Fraza aceasta ,, Femeile daca strica onoarea familiei se stie pedeapsa lor'' este de-a dreptul inumana si anormala!! Pledezi cumva ptr violenta si crima? Asta ai inteles din islam?

    ,, Asa ca draga surioara aimali,prietena greseste prin trufie.ea trebuie sa fie supusa si sa aiba rabdare sa castige bunavointa sotului ei si sa plece capul si glasul la trecerea lui.sa-i faca placute oerele ce sta acasa si sa nu intrebe unde a petrecut orele ce nu a fost acasa.
    rasplata ei va vani daca nu pe pamant,desigur in raiuri''


    Ce inseamna supunere ptr tine? Sa se transforme intr-un robotel fara sentimente, care sa fie telighidat de maria sa sotul? Sora din povestea surorii Aimali nu e catusi de putin trufasa, este doar bulversata si neajutorata. Ce faceti unii dintre voi aici? Puneti venin si sare in inima ranita a acelei femei. Ea a incercat sa lupte ptr casatoria ei, a rabdat si a purtat povara unei casatorii lipsite de iubire si respect. Ce credeti ca e usor sa uiti o vorba spusa de cineva, fie si la manie? Eu pe sot il acuz in aceasta poveste. Ptr ca a ranit-o pe sotia lui, ptr ca a facut-o sa se simta vinovata ptr lipsa lui de iubire. Cum poti sa o transformi in mama copiilor tai pe o femeie ptr care nu ai respect, pe o femeie cu care poti fi atat de crud incat sa ii spui ca nu o iubesti si sa ii sugerezi ca e in plus in aceasta casatorie? Oare unii dintre voi ati putea rabda toate astea? Frate Daniel de unde inveti islamul? Se pare ca ori nu il intelegi , ori ai profesori cu niste idei extremiste si neislamice. Oare nu a spus profetul nostru ,, cel mai bun dintre noi este cel care e bun cu sotia lui"? Cum ai descris tu bazele casatoriei numai baze islamice nu sunt acestea. Tu nu ai inteles ca relatia dintre soti e una bazata pe cooperare si consiliere si egalitate si nu e una de subordonare a sotiei in fata sotului? Cei care gandesc ca tine sunt cei care fura drepturile femeilor musulmane, o umilesc, o arunca in disperare si tristete si Allah nu vrea asa ceva ptr femei. Ca nu de asta a creat femeia, ca dupa 1400 de ani de la revelatie sa fie umilita de unii barbati. Sa ma reintorc la trista poveste postata de Aimali. Prietena ta nu are decat 2 solutii , fie ramane in casatorie si accepta situatia, fie pleaca din ea. Ea decide. O discutie onesta intre cei doi soti ar putea clarifica lucrurile. Eu nu o vad pe aceasta femeie ca pe o femeie slaba, ci ca pe una puternica, care stie sa se sacrifice de dragul sotului ei, care a avut puterea sa viseze ca ii va fi mai bine. Allah sa o protejeze si sa ii dea numai bine. Iar voi frati si surori aveti grija ce postati, nu de alta , dar unii prin postarile lor, precum cea a fratelui Daniel ar putea face mai mult rau decat bine. Asa ca il rog pe frate sa puna mana pe Coran si pe culegerile de relatari despre relatia barbati- femei si sa nu piarda timpul uitandu-se in gura unor ,, sheici, imami, profesori de islam'' cu vederi extremiste si nefondate din pct de vedere islamic.
     
     

  5.  
    #14
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    salamaleikum. eu citind postarea fratelui Daniel, ramasesem muta. trufie?!de unde? etc....Alihamdulillah, ca surioarelor, ati pus cite un cuvint bun,caci prietena citind toate astea incepuse sa creada ca ori lumea nu o intelege ,ori ea a innebunit de-a binelea si toti ceilalti au dreptate ca vina e doar a ei. multumim pentru intelegere,scumpelor. chiar nu mai avem pe nimeni, cu care am putea discuta ce ne doare, nici chiar cu mamele nu putem,ca sa nu le ranim . ea vrea o discutie sincera, dar sotul ei o amina , de parca nu prea ar avea importanta ce are ea pe suflet. uneori ,vazind ca ea priveste in gol,intreaba ce are,dar daca ea incearca sa spuna framintarile,e bruscata :"iar incepi, n-ai uitat inca?". deci, chiar de-ar vrea sa inceapa totul de la inceput, frate Munir,e cam greu sa lupti de unul singur intr-o casnicie. sotul ei nici da nici ba. deci traieste un haos. de fapt nici nu prea discuta de atunci. eu nu am nici cea mai vaga idee ce va fi. parca e un labirint fara iesire.
    multumim mult pentru sfaturi si toleranta fata de problema prietenei. surioarelor , Yvette si Batool, frate Munir, multumim pentru ca sunteti alaturi. Inshaalah sa aveti casnicii fericite.
     
     

  6.  
    #15
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    As salam aleikum,

    Sora Aimali vreau mai multe detalii pe privat, asta ma va ajuta sa inteleg exact ce se intampla si sa ii pot da o sugestie. Iddul meu e batool67@yahoo.com
     
     

  7.  
    #16
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Si eu sunt de parere ca trebuie sa discute cu cineva in privat, dand detalii mai multe. Cred ca sora batool ar putea/o ajuta cu un sfat bun.

    Si nu ma mira de loc atitudinea sotului, pentru ca eu cred ca la inceput a fost ca joaca, din parte lui, desigur. Apoi relatia a evoluat, a devenit tata, unul responsabil, imi pare.

    Pe urma frustrarea ca visele lui nu s/au implinit refuleaza frecvent, dand vina, in mod nejustificat, pe femeie. Frustrarea barbatilor se manifesta printr/o evidenta nehotarare. De aceea cred ca nici nu o respinge (ea fiind o mama buna si o sotie tenace si rabdatoare), dar nici nu o accepta pe deplin, deoarece, iertat sa imi fie, no offence, ea nu a avut niciun loc in visele si in idealul lui de casnicie.

    Daca problema se rezuma la asta, atunci, cred ca solutia poate fi chiar in a uita si ignora complet aceste vorbe, de a ignora aceste comportamente si atitudini derutante ale sotului, si de a parea cat mai detasata de problema (as merge pana la ideea de a trece la capitolul je m'en fou!) chiar daca e greu, mai ales ca el respinge ideea de a divortza sau de a o parasi.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  8.  
    #17
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    BRAVO batool,bun raspuns pentru daniel si eu ma cam enervasem cand am citit ce scria dumnealui.Cred ca nu prea a inteles islamul.
     
     

  9.  
    #18
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Implicarea unui psihilog este necesara, sau mai bine ca asta, implicarea familei lui si a ei, iar avand in vedere ca ea e singura si si convertita, toti musulmanii ii sunt familie ..

    Daca va temeti de o pricina intrei ei doi, atunci trimiteti un arbitru din neamul lui si un arbitru din neamul ei. Daca voiesc ei (arbitrii) impacarea, ALLAH va readuce intelegerea intre ei (cei doi soti). ALLAH este Atoatestiutor si Binestiutor.
    An-Nisa' 35


    ----
    In afara subiectului:
    Supunerea fata de sot este un ordin de la ALLAH, si ea trebuie sa fie ascultatoare fata de orice ii cere atata vreme cat nu-i cere un lucru impotriva credintei si a religiei ... Asta nu inseamna ca ea nu are dreptul sa-si exprime parerea sau sa negocieze cu el . Ea nu e nici sclava lui si nici robotul lui, iar daca el insista nu are decat sa se supune, iar daca el greseste atunci sau ea rabda sau cere ajutorul din exterior ... iar versetul de sus este o solutie perfecta pentru orice neintelegere intre soti ..
    ----

    Revin; Povestea de mai sus, nu e una care descrie o nesupunere fata de sot, ci o neintelegere intre ei, si posibil ca el nu stie sa-si exprime dorintele si ea nu stie sa-i le inteleaga ... oricum, este vorba de lipsa ei de a-l intelege, de la bunul inceput...
    1- Faptul ca i-a cerut sa mearga sa-si termine studiile NU inseamna ca nu o iubea, ci posibil, o dorinta de a lui de a trai cu o femeie cu studii (poate asa ii place lui)
    2- Faptul ca dupa 10 ani, ii spune ca de 10 ani o suporta, nu inseamna ca atunci cand i-a cerut sa-si termine studiile ca nu o iubea si nu o dorea .. posibila mea dovada, este faptul ca s-a intors in tara lui, adica nu s-a casatorit cu ea ca sa profite de ea sa stea in Romania pentru anumite facilitati ... Si a suportat-o 10 ani, adica a suportat neintelegerea dorintei lui de a avea ea studiile terminate, si atunci din dragoste pentru ea a ramas cu ea, dar in aceleasi timp cu o povara pe inima ca nu i-a ascultat dorinta ...

    Poate am dreptate, poate gresesc, dar un lucru este cert, ei ii este frica de lepadarea sotului ei, si atunci:


    Daca o femeie se teme de lepadarea sau indepartarea barbatului ei, atunci nu pacatuiesc ei, de ajung la o impacare, caci impacarea este mai buna, iar sufletele sunt inclinate spre zgarcenie. Dar, daca va purtati bine si va temeti de ALLAH, ALLAH este binestiutor a ceea ce faceti voi
    An-Nisa' 128

    Asta inseamna o discutie intre ei, nu de cateva minute, ci ca intre cei iubiti, o discutie deschisa la orice, fara rusine si intentii ascunse ...

    Daca nu :

    Iar daca cei doi se despart, atunci ALLAH poate sa-i inzestreze pe amandoi cu darnicia Sa. Si ALLAH este Cel cu Har Nemarginit si Intelept.
    An-Nisa' 130
    Last edited by suleiman; 09-18-2011 at 06:20 PM. Reason: lipsea un "c" de la voiesc
     
     

  10.  
    #19
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa rahmadullah wa barakatu
    Mashallah frate Suleiman.Frumos, corect si din inima ai vorbit .Postarea ta continind parerile personale dar intarite de citatele din Sfintul Coran sunt oglinda vie a intelepciunii capatate prin studiu.Inca o data mi se dovedeste faptul ca fratele Suleiman scrie rar dar cind o face te lasa fara aer . Sigur ca aici fiecare isi da cu parerea in functie de propriile experiente de viata si de modul in care crede ca ar actiona el in aceea situatie dar uitam ca fiecare om are o personalitate proprie orgolii si sensibilitati diferite formate in urma experientelor traite dar si de gradul de inteligenta .Parerea mea este ca postarea fratelui Suleiman este una demna de urmat avind la baza indrumari reesite din revelatia coranica cit si teorii general valabile in situatii de acest gen .Se pare ca el a inteles cel mai corect (dupa parerea mea) situatia de fapt.
    Dar stiti cum e .Un sfat iti poate da oricine ,alegerea este a ta daca il urmezi sau nu.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  11.  
    #20
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    ... oricum, este vorba de lipsa ei de a-l intelege, de la bunul inceput...
    Noi nu putem stii exact ce se intampla in toata povestea asta.
    Mmmmda,sotul mereu nu este inteles de sotie inca de la inceput.Pai sa spuna frate direct si simplu ce-l doare ca doar sotia nu este ghicitoare.
     
     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •