Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 12 of 12
  1. Manastiri crestine in Orientul Apropiat 
    #1
    Member monica_sorin's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Romania
    Posts
    13
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Manastirea Sfanta Ecaterina-Beduinii Gebalieh
    Multe locuri am colindat in Egipt, pe urmele marilor profeti biblici, dar numai cand am pasit pe varful muntelui lui
    Moise, la poalele caruia se afla unul din cele mai mari centre de pelerinaj din lume, sacru atat crestinilor, cat si musulmanilor si evreilor, am putut afirma ca intre cer si pamant, intre intuneric si lumina, calea spre Dumnezeu este un drum initiatic, la capatul caruia, privind in urma, te regasesti singur in fata divinitatii, incarcerat in propriile limite, incercari, neputinte si taceri. Acolo, in Sfanta Ecaterina (zona aflata, din anul 2002, sub protectia UNESCO), in vremea calatoriilor pe care le-am facut, de nenumarate ori, in sudul Peninsulei Sinai, am intalnit o comunitate de obarsie romana, si anume - pe cea a beduinilor Gebalieh (Gebalieh - oamenii muntelui, munteni, dar si paznici sau aparatori, in traducere din limba araba), urmasii direct coboratori din robii valahi, adusi cu cincisprezece secole in urma de imparatul bizantin Iustinian pentru a ridica, sluji si proteja Manastirea Sfanta Ecaterina. Importanta unei cercetari etno-lingvistice, ce poate dezlega enigma originii denumirii acestui trib, este subliniata de George Vaida, in articolul "Relicte de limba daca in Peninsula Sinai", aparuta in revista "Noi, Tracii", nr. 130, din septembrie 1985, care, facand referire la stransa inrudire dintre limba daca si irlandeza veche, precum si la originea carpatica si preceltica a irlandezilor, se opreste la substantivul irlandez "Galbhalai", ce semnifica ocupant, colon, si din care ar fi derivat actuala lor denumire, cu formele mentionate in articolul citat: "Gabalia, Gabhalai".
     
     

  2. Mersi monica_sorin de la :

    munir (09-19-2011)

  3.  
    #11
    Member monica_sorin's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Romania
    Posts
    13
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Recensamantul din 1968 arata numarul beduinilor Gebalieh ca fiind de aproximativ 1100. Vara acestia traiesc in oazele de verdeata aflate la altitudine iar in vremea racoroasa revin in vaile de la poalele muntelui, unde se ocupa cu gradinaritul si cresterea animalelor.In gradinile numite karm sau bustan ei cultiva legume si pomi fructiferi precum meri, migdali, maslini, mandarini, smochini, curmali, piersici, caisi.Beduinii valahi isi construies locuintele la un nivel mai ridicat de cel al vaii pentru a le proteja de inundatii, construirea caselor fiind permisa doar membrilor tribului.Apa se aduce cu camioane speciale dar este scoasa si din puturile adanci la care toti membrii tribului au acces egal.Cresterea animalelor, camile, oi, capre este o alta ocupatie importanta .
    Membrii Gebalieh practica pelerinajul la mormintele seicilor considerati patroni spirituali ai comunitatii numiti ziyara , zwwara si se roaga pentru sanatate, fertilitatea femeilor, protectia animalelor sau recolta bogata. La mormant beduinii Gebalieh se aduna inconjurand locul sfant iar dupa-amiaza fiecare barbat impreuna cu familia sa inconjoara mormantul cu animalul destinat sacrificarii, arzand tamaie si rostind “Surat Al-Fatiha”.
    Gebalieh ce traiesc in apropierea manastirii ajuta la treburile administrative ale lacasului dar si ca ghizi ai pelerinilor de pe Muntii Sinai iar altii se ocupa de comertul turistic local si de transport si excursiile tip safari din zona.
    De-a lungul timpului s-au realizat un numar de proiecte destinate imbunatatirii vietii beduinilor Gebalieh, din pacate nu exista nici un proiect intre beduini si Romania. Poate existenta in viitor a unui protocol de colaborare intre Sinaia si Manastirea Sfanta Ecaterina va incuraja facilitatea parteneriatelor si a proiectelor dedicate comunitatii beduinilor Gebalieh.
    Sursa: Articol preluat din Revista Formula As
    Acest articol mi s-a parut interesant si de aceea l-am postat pentru a fi citit de cei interesati de acest subiect
     
     

  4.  
    #12
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Multumim mult draga noastra prietena pentru articolul postat si te asiguram ca el s-a bucurat de toata atentia nostra.Informatiile prezente in el sunt demne a a fi cunoscute mai ales de catre noi romanii.Asteptam si alte postari la fel de interesante .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •