Notices
 

Thread: Tamplarul

Results 1 to 2 of 2
  1. Tamplarul 
    #1
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Tamplarul


    Gata!...Un maistru tamplar, aflat la o varsta mai inaintata, lua hotararea sa iasa la pensie. Il instiinta pe patronul firmei la care lucra, ca urma sa paraseasca firma si sa traiasca de acum incolo o viata linistita , alaturi de familia sa. Ii va lipsi cecul lunar, insa trebuia sa se retraga.

    Patronul regreta foarte pierderea unui muncitor atat de pretuit...si il intreba daca nu era de acord ca, inainte de iesirea la pensie, sa mai construiasca o casa, ca o favoare pentru el.

    Tamplarul fu de acord, insa puse conditia ca acesta sa fie ultimul sau proiect. Cu angajamentul unuia care se pregateste de odihna, tamplarul nu acorda o prea mare atentie constructiei.

    Nu o construi cu toata inima, investi doar un efort minim si folosi doar materiale de slaba calitate. Era, intr-adevar, un fel deplorabil de a-si incheia cariera profesionala.

    Odata terminata constructia, tamplarul il suna pe patron , ca sa-i predea casa. Acesta veni si ii dadu ceva acte, impreuna cu cheia casei, spunand: "Aceasta este casa ta, un cadou de la mine."
    Tamplarul ramase fara grai! Ce pacat! Daca ar fi stiut el ca isi construieste propria casa, ar fi lucrat mai bine decat la oricare alta!



    Situatia noastra se aseamana cu cea a acestui tamplar. Allah ta'ala ne-a trimis in aceasta lume, pentru a ne construi casele noastre in Paradis, urmand poruncile Sale. Astfel noi nu trebuie decat sa hotaram cat de trainice construim casele in care vom trai vesnic.
    Fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne daruiasca destula intelepciune pentru a intelege aceasta! Amin!


    sursa: da3wa.net




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  2.  
    #2
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    "Odata terminata constructia, tamplarul il suna pe patron , ca sa-i predea casa. Acesta veni si ii dadu ceva acte, impreuna cu cheia casei, spunand:
    "Aceasta este casa ta, un cadou de la mine."
    Tamplarul ramase fara grai! Ce pacat! Daca ar fi stiut el ca isi construieste propria casa, ar fi lucrat mai bine decat la oricare alta!"



    Suntem asha de corectzi incat sa recunoshtem "de cate ori am facut atat de multe lucruri in mare graba,NUMAI ca sa scapam shi ne am zis "hai sa termin shi asta shi gata,cat sau cum o fii nu conteaza"????


    Merci surioara pentru acesta minunata postare!
    Allah sa itzi rasplateasca daruirea ta pentru a ne invatza cat mai multe ,traducand atatea poveshti de unde NE ADUCI MEREU CU PICIOARELE PE PAMANT!




    Mi-am acoperit fata cu palmele si mi-am plecat capul. Incercam sa ma stapanesc , in zadar insa....tatal meu ma trase langa el si-mi sopti la ureche: "Implineste rugaciunea, inainte sa ti se implineasca rugaciunea funerara!"

    Nu a fost o vorba, ci o impuscatura.
    Nu ma mai puteam opri din plans si nu puteam sa-mi iau ochii de la Khaled.



    IA ALLAH IAHDINA (INDREAPTANE) SHI IARTANE, SHI NU LUA CEEA CE ITZI APARTZINE PANA CE ROBUL TAU NU VA FACE RUGACINUEA!

    Caci
    vai de ce ce nu o face shi spune "mai am shi maine"!!

    IAHDINA IA RAB!!


    AMEEN!
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •