Notices
 
Results 1 to 6 of 6
  1. Trandafirul frumos 
    #1
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    Trandafirul frumos


    Spune Nesrin:
    Era o fata pe nume Esin foarte frumoasa.Te uitai la ea si vedeai o minune din minunatiile lui Allah mergand pe strada.Se mandrea de compania prietenilor ei si avea un ideal, acela de a termina liceul si a intra la facultate.
    Tatal ei era un om foarte harnic si nu avea timp de ei de aceea ii daduse lui Esin o libertate totala. Esin traia in ratacire .Purta haine mulate pe corp ,isi lasa parul sa cada pe umeri,se infrumuseta cu machiajuri diferite devenind astfel mai atragatoare Reprezenta o adevarata ispita pentru tineri.I s-a realizat visul si a intrat la facultate.
    A vrut Allah ca intr-o zi sa-i ceara sfatul unui profesor de religie.
    Iata ce ne povesteste Esin:
    -Am intrat la profesorul Memet si dupa ce m-a salutat si s-a comportat cu mine foarte politicos m-a intrebat daca am nevoie de ceva?
    I-am spus ca vreau sa-l intreb despre o problema religioasa .Mi-a raspuns la intrebare.Am observat ca el ar avea ceva de spus.
    Pentru prima oara mi se facuse rusine de propria persoana,deoarece acest om credincios a stat de vorba cu mine ,acordandu-mi toata atentia in timp ce eu eram descoperita si machiata,cu pantalonii strimti care mai aveau putin si se crapau , si de asemenea cu parfumul ce mirosea din departare.
    Am crezut ca el ma va palmui dar din contra el ma invata ca si cum ar fi tatal meu.
    Am observat pentru a doua oara ca are ceva sa-mi spuna dar nu stiu ce il facea sa nu-mi spuna.
    L-am mai intrebat ceva legat de religie si anume despre mostenire, cu scopul de a afla ceea ce zarisem in ochii lui.
    Dupa ce mi-a raspuns la intrebare a adaugat:
    -Vad ca tu esti o fata buna si dornica de a sti ceea ce este permis si interzis in religie.Te-am vazut cand te-ai inscris la universitate dar nu erai data cu farduri.
    I-am spus:
    -Da
    A spus:
    -De ce te dai acum?Tu traiesti intr-un mediu unde in jurul tau sunt multi raufacatori.Chiar nu iti este frica de ei?
    Am spus:
    -Am vazut cum colegele mele se dau cu farduri si m-am luat dupa ele.
    A spus:
    -Deci tu le urmezi pe ele fara sa-ti folosesti mintea!Tatal tau stie despre asta?
    I-am spus:
    -Nu
    A spus:
    -De ce porti acesti pantaloni asa de strimti?
    Am raspuns:
    -Acestia sant cei mai largi pantaloni pe care ii am.
    A spus:
    -Vrei ca in acest timp plin de ispite,acesta sa fie un motiv al tinerilor sa se lege de tine?
    Tacusem si nu mai stiam ce sa mai zic.Intre timp au intrat niste studenti si studente tot cu intrebari, iar eu am cerut voie si am iesit.M-a intrebat prietena mea Nesrin:
    -Te gandesti la ceea ce ai discutat cu profesorul?
    I-am raspuns:
    -Da,am simtit vorbele profesorului ca si cand tatal meu m-arfi sfatuit.Oricum nu te intereseaza acest subiect .Hai sa mergem la prietenul nostru Samir.
    A trecut un timp dupa care Esin a revenit la profesor cu o alta intrebare de religie.
    Dupa raspunsul rece ,mi-a spus:
    -Vad in tine o inteligenta si o dragoste pentru bine .De ce te plimbi cu baietii cu hainele acestea strimte si machiata in halul acesta.Nu ti-e frica de ei?
    Am spus:
    -Nu va faceti probleme domnule profesor,eu am incredere in mine si stiu cum sa ma comport, doar sunt mare.Nu permit nimanui sa se atinga de mine si deasemenea aceia ii consider frati sau amici.
    A spus profesorul:
    -Ai grija fata draga!Acei tineri sunt totusi oameni din carne si oase. Prima oara o sa-ti fie frate,apoi amic,apoi dupa un timp devine iubit ,apoi se transforma intr-un animal salbatic,care are in fata lui prada vanata intr-un moment de slabiciune,dupa care o arunca la marginea drumului unde este calcata in picioare.
    I-am spus:
    -Nu toate fetele sant la fel.
    Mi-am cerut scuze si am iesit la prietenii si prietenele mele.
    Au venit examenele.Invatam mult pentru a lua note mari.Astfel am terminat semestrul intai cu rezultate foarte bune.S-au bucurat tata,mama, fratii, surorile pentru aceste rezultate stralucite.Am dovedit ca sunt fata unui om muncitor.Cu aceasta ocazie mi-am invitat prietenele si prietenii la o petrecere pentru a uita de examene,scoala,profesori.Si de odata mi-am amintit de acel profesor si de dialogurile cu el.Apoi a venit satana si mi-a soptit:
    -Nu-ti taia fericirea gandindu-te la spusele acelui profesor !Bucura-te si distreaza-te cu prietrenii!
    Apoi eu mi-am spus:
    -Asa e!Nu trebuie sa-mi stric buna dispozitie.
    In acel moment ma privea prietenul meu Samir care m-a intrebat
    -Ce ai?Te vad ca esti departe cu gandurile?La ce te gandesti?
    I-am raspuns:
    -Nu te intereseaza us.Hai sa mancam , sa bem, sa ne bucuram de aceasta ocazie!
    A venit scoala.A inceput sa fie din ce in ce mai dificil, asa ca mi-am spus:
    -Nu mai e timp de prietene si prieteni.
    Dupa un timp a venit una dintre prietenele mele,Meisun, care mi-a spus :
    -Prietenul tau,Samir iti transmite salutari , intreba de tine, si spune ca i s-a facut dor de tine.
    I-am raspuns prietenei mele Meisun:
    -Stii ca am obtinut rezultate foarte bune primul semestru si vreau sa-mi pastrez aceste rezultate si in semestrul al doilea si de aceea nu am timp de Samir.
    Mi-a spus prietena mea Meisur:
    -Deci te-ai hotarat sa devi o fata izolata?Cum poti sa stai fara prieten?Ce o sa faca prietenul tau Samir, fara tine?Ai devenit pentru el mai mult ca o amica .S-a indragostit de tine,nu intelegi?El te iubeste!
    Am spus :
    -Indragostit?Prieten de care?Ma iubeste?
    In acel moment mi-am amintit vorbele profesorului dar iar a venit satana si mi-a soptit:
    -Ce iubirea este interzisa ?Nu vezi in filme si in seriale?Nu observi dragostea pe strazi,,universitati si nu….si nu….?Nu te mai teme!Nu esti prima si nici ultima care s-a indragostit sau a iubit, si in plus,asa cum I-ai spus si profesorului tau,tu ai incredere in tine si n-o sa obtina nici un baiat nimic de la tine.Toate au o limita ,iar tu o sa spui stop atunci cand dragostea o sa devina periculoasa.
    M-a intrebat prietena mea Meisun:
    -Unde te-ai dus cu gandul Esin?
    I-am raspuns:
    -Sunt aici numai ca mi-am adus aminte de ceva.Saluta-l pe Samir din partea mea si transmite-i ca o sa-l vad in curand.
    Au trecut zile si am inceput sa ma gandesc la Samir.Samir se gandea la mine de mult timp dar ascundea acest lucru ,pana cand mi-a spus:
    -Eu te iubesc si as vrea sa ma casatoresc cu tine!
    Nu ma gandisem la casatorie pana acum.In acel moment mi-am spus:
    -De ce sa nu ma gandesc la casatorie?Toate fetele de varsta mea s-au casatorit,ba mai mult,unele au si copii.Oricum nu cred ca e rau sa ma gandesc la casatorie.Dar in primul rand trebuie sa ne cunoastem ca asa am vazut in filme si seriale.
    Samir a inceput sa se aproprie mult mai mult de mine.Chiar incepuse sa puna mana pe umarul meu sau sa-mi ceara intalniri departe de ochii lumii.
    In aceasta perioada am cunoscut o fata credincioasa,acoperita,pe nume Hanan,care vroia sa se imprietenesca cu mine.Eu nu-mi doream prietenii cu fete acoperite si nu eram pregatita sa aud ceva despre fete acoperite.Aceasta fata era foarte desteapta.De aceea m-am gandit, pentru interesul meu ,ca as putea sa studiez impreuna cu ea, pentru a obtine astfel ,rezultate mai bune la invatatura.
    A incercat aceasta fata acoperita sa nu aduca vorba despre religie,batic,machiajul meu sau felul meu de a ma imbraca.Am mers cu ea un timp dupa care a venit prietena mea Nesrin si mi-a spus:
    -O Allah !ce intorsatura brusca in viata ta!M-ai lasat pe mine si ai inceput sa umbli cu fete credincioase care poarta batic?
    I-am raspuns:
    -De ce spui asta?Ea este numai o simpla colega care poate sa-mi foloseasca la studiul unor materii.
    Dupa care ea mi-a raspuns:
    -Nu!O sa ne despartim de tine daca mai vorbesti cu ea!
    Dupa unul dintre examene,m-am repezit la acea fata acoperita pentru a-i cere raspunsurile intrebarilor examanului.Mi-a raspuns cu toata bucuria urandu-mi succes mai departe.Zarind-o si pe Nesrin am intrebat-o si pe ea ,dar raspunsurile ei erau mult mai slabe decat ale mele.

    "...Or se poate intimpla ca voi sa uriti un lucru care este bun pt voi si sa iubiti un lucru care este rau pt voi.Dar Allah stie ,in vreme ce voi nu stiti."(Baqara:216)..”
    A spus Prorocul Muhamed :"Daca ar sti dreptcredinciosul cita pedeapsa este la Allah,nimeni nu ar spera la Raiul Lui;iar daca ar sti necredinciosul cita mila are Allah ,nimeni nu si-ar pierde speranta de a fi in Raiul Sau"
     
     

  2. continuarea 
    #2
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    A organizat Nesrin o excursie la care m-am inscris si eu.Am fost impreuna intr-o zona cu urme istorice si peisaje frumoase.Ne-am distrat foarte mult,am ras,am cantat,am dansat printre copaci,iar apoi in autocar.La intoarcere, in universitate m-am intalnit cu Samir care mi-a spus:
    -De cand n-am mai vazut acest chip frumos!
    Nu auzisem de la Samir asemenea vorbe pana acum.Mi-a luat mana si a inceput sa mi-o stranga. Mi-am amintit de vorbele profesorului.Ce vroia Samir de la mine de aceasta data?O intalnire departe de lume? La inceput vorbeam despre studii,de seriozitate la invatatura dar vad ca acum subiectul s-a schimbat!Am inceput sa ma indoiesc .Subiectul devenisera filmele si anume filmele de dragoste.Oare ce vrea Samir? Mi-am reamintit spusele profersorului: ”mai intai amic,sau frate,apoi prieten,apoi iubit, apoi….salbatic.In orice caz eu aveam incredere in mine.
    M-am intalnit cu prietena mea Nesrin care mi-a spus:
    -Te vad ratacita.
    I-am raspuns:
    -Nu.Nu am nimic.
    Am hotarat sa ma duc din nou la acel profesor.M-a salutat ca de obicei,m-a intrebat despre studii urindu-mi succes mai departe.De aceasta data mi-a vorbit despre batic despre socotela din ziua de apoi,despre pedeapsa,si despre faptul ca acest corp si aceasta frumusete trebuie sa nu iasa in evidenta decat sotului,dupa care a adaugat:
    -Cel care gandeste este cel ce se repede catre cainta.
    Si incepuse sa-mi aminteasca despre Allah,iar eu ii spuneam ca insallah o sa ma schimb in viitor.
    Am terminat semestrul al doilea,obtinand rezultate mai mici ca in semestrul trecut.
    Vara cea lunga a trecut repede.O petrecusem cu familia si prietenii vecinilor mei.Petreceam o mare parte a timpului,informandu-ma despre dans,muzica, iar noptile pe la filme si seriale, schimband programele de la un canal la altul.Tata ne cumparase satelit si incepusem sa vizionez filme de care nici nu auzisem. Tatal meu muncea de dimineata pana seara pentru a ne intretine si pentru a ne plati universitatea.Astfel se intorcea seara tarziu,manca putin apoi dormea,fara sa ne intrebe despre viata noastra .Mama participa si ea impreuna cu noi la vizionarea filmelor,iar cea mai mare parte a timpului si-o petrecea cu treaburile casei.
    Ne-am intors in noul an la scoala.M-am intalnit cu Samir care a inceput sa-mi povesteasca cum a petrecut vacanta,sa-mi spuna despre filme si ceea ce s-a intamplat cu eroul si iubita lui.Imi spunea toate astea de parca pregatea ceva.Am schimbat subiectul deoarece eu vizionasem acele filme.M-am intalnit de asemenea cu Nesrin si am zarit-o departe de mine pe fata cea acoperita Hanan, iar cand am ramas singura m-a strigat Samir care mi-a spus ca ma iubeste, si mai mult,mi-a cerut sa calatoresc cu el intr-o tara vecina pentru o saptamana.La inceput am refuzat la si era sa ne despartim dar dupa insistente si nenumaratele incercari,intr-un moment de slabiciune,satana m-a facut sa accept spunandu-mi:
    -Tu esti o tanara care are incredere in sine,iar acest tanar este ca si fratele tau.
    Iar Samir imi spunea :
    -Nu ai incredere in mine?Trebuie sa faci rost de pasaport de la tatal tau iar in rest o sa ma ocup eu te toate.
    Am acceptat propunerea lui Samir.Eram inconjurata de ganduri stranii si am inceput sa ma intreb:
    -Ce fac eu?Cum o sa calatoresc intr-o tara vecina fara voia tatalui?A venit Samir , in dreapta lui satana, in stanga lui satana,satana lui si satana mea, care au inceput cu totii sa ma convinga incepand sa-mi dea exemple cu tinerele din Europa,cum calatoresc cu prietenii lor in alte tari, luni intregi.
    Am spus:
    -Ele sunt necredincioase si nu ma intereseaza ce fac ele!Obiceiurile si religia nu ne permit asta!
    Mi-a spus Samir:
    -O dragoste!tu vorbesti despre obiceiuri, religie?De ce te pacalesti?Priveste in jurul tau ,la felul cum te imbraci,la parul,la machiajul ,la viata ta,la prietenii tai.Tu esti la fel ca fetele din Europa prin tot ceea ce faci doar ca vorbesti limba araba.
    Pana la urma am renuntat la obiceiuri la religie,si a invins astfel,Samir impreuna cu cele doua satane.
    M-am intors acasa foarte obosita si astfel am adormit cum am pus capul pe perna.Am avut un vis adanc in care eu si Samir am plecat intr-o calatorie, ne-am plimbat,am mancat,am baut pana ce am obosit foarte tare.Ajungand la hotel epuizata de atata distractie am adormit.
    In acest timp Samir s-a transformat intr-un animal salbatic,a beneficiat de slabiciunea,de oboseala, de neglijenta mea si de faptul ca eu dormeam si mi-a luat tot ceea ce aveam mai scump,onoarea mea de fata.
    M-am trezit dar nu am putut face nimic,nu puteam sa tip sau sa ma opun lui.Plangeam si plangeam in timp ce Samir incerca sa nege ceea ce a facut spunand:
    -Nu am facut nimic.Nu suntem prieteni?Nu ma iubesti?
    Nu puteam sa vorbesc.Ma innecam in propria mare de lacrimi.
    Apoi a spus:
    -Nu te intrista o iubito! o sa ma casatoresc cu tine cand ne intoarcem in tara.Am sa te protejez,si o sa fiu alaturi de tine pana la sfarsit.Ce sa fac?o iubito! am avut un moment de slabiciune!N-am putut suporta cand te-am vazut adormita.Doar sunt om din carne si oase,am fost invins de satana.
    Acum am inteles cu adevarat vorbele profesorului:”o sa-ti fie intai frate,apoi amic,apoi iubit,apoi se va transforma intr-un animal salbatic,apoi o sa te arunce la marginea drumului.
    Dar ce sa fac acum?Cum o sa ies din aceasta incurcatura?Unde a ramas inteligenta mea?Unde este increderea in mine insumi?Of…Of…Of…!Daca ascultam sfaturile profesorului!
    Dupa o zi sau doua a inceput Samir sa-si ceara scuze.M-am intors in tara insarcinata.L-am intrebat pe Samir ce o sa spun familiei cand imi vor vedea sarcina dar lui nu-i prea pasa.
    Familia mea era foarte ingrijorata.Incepusera sa-i intrebe pe colegii de la scoala de mine iar ei raspundeau doar cu doua cuvinte si acelea:nu stiu!Tatal meu anuntase politia si ma cautase prin spitale dar nu ma gasise.
    Cand m-am intors acsa din calatorie m-a intrebat tatal meu unde am fost.In loc sa ii raspund am tacut si am inceput sa plang apoi i-am spus ca am fost intr-o tara vecina.S-au repezit toti la mine si au spus cu un glas unic:
    -Unde?Cu cine?
    Am raspuns:
    -Cu Samir.
    Iar ei:
    -Cine este acest Samir?
    Eu:
    -Prietenul si sotul meu acum.
    Ei:
    -Unde este el acum?
    Am raspuns:
    -Nu stiu!
    Samir se ascunsese,in timp ce eu lipsisem de la examenele finale,parasisem universitatea.Sperantele mele erau pierdute,viitorul meu era distrus.De ce aceasta rusine si dezonoare! care a patat cinstea si onoarea familiei mele?Nu-mi este frica de Allah si de pedeapsa din ziua de apoi?
    Incepusera dureri dupa dureri sa-mi iasa din adancul inimii.Se ofilise acel trandafir frumos si se ascunsese acel animal salbatic,acel lup fugise dupa ce a aruncat trandafirul ofilit la marginea drumului unde, era calcat in picioare.Sufeream!Ce o sa-i spun copilului meu maine?Tu estirodul pacatului meu!Si daca o sa ma intrebe de tatal lui ce o sa-i raspund? Ca el este un animal salbatic?Unde este mintea mea?Unde este inteligenta mea?Of..!Of..!Of..!Se prabusise totul,pierise acel trandafir frumos.Mi-am amintit de vorbele profesorului.De as fi ascultat sfaturile lui din prima clipa.Fiecare salbatic are propriul mod de a vana,iar noi fetele,experienta noastra in aceasta viata este putina.De m-as fi imprietenit cu acea fata credincioasa, cea acoperita,Hanan.Dar degeba acum!S-a terminat totul!
    Spune Allah:
    “O voi cei care ati crezut nu urmati urmele satanei”
    M-am trezit din somn la chemarea la rugaciunea de dimineata:
    Allahu Ekber,Allahu Ekber
    Am izbucnit in plans si am spus:
    -Lauda lui Allah ,Allah este Cel Mare!Unde este profesorul?Lauda lui Allah!Daca acesta a fost numai un vis o sa fug spre profesor ,spre Hanan,spre cainta!Da!Da!Ceea ce am vazut in vis poate sa fie adevarat.Lauda lui Allah ca nu am calatorit cu Samir!Lauda lui Allah ca m-a facut sa vad prin acest vis!Lauda lui Allah ca acesta nu a fost decat un vis.O Allah cat de neglijenta am fost.Cat de increzuta am fost! N-am ascultat sfaturile profesorului din prima clipa.El este un tata pentru mine.Frica lui pentru tinerele fete il faceau sa sfatuiasca si sa sfatuiasca!Dar tineretea increderea in sine,lipsa experientei de viata m-au facut sa nu aud sfatul lui.Lauda lui Allah ca am ramas acelasi trandafir frumos si n-o sa ma ofilesc niciodata purtand facliile calauzirii de azi inainte. Pentru mine si pentru tinerele studente:
    Va avertizez si va sfatuiesc asa cum m-a sfatuit acel profesor.Cat de indatorata iti sunt o profesore!Sa te binecuvanteze si sa te rasplateasca Allah!Si lauda lui Allah ca m-a scapat de Samir.

    "...Or se poate intimpla ca voi sa uriti un lucru care este bun pt voi si sa iubiti un lucru care este rau pt voi.Dar Allah stie ,in vreme ce voi nu stiti."(Baqara:216)..”
    A spus Prorocul Muhamed :"Daca ar sti dreptcredinciosul cita pedeapsa este la Allah,nimeni nu ar spera la Raiul Lui;iar daca ar sti necredinciosul cita mila are Allah ,nimeni nu si-ar pierde speranta de a fi in Raiul Sau"
     
     

  3.  
    #3
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    ALLAH sa te rasplateasca in aceasta viata si in viata de apoi...am recitit rand cu rand acesta poveste tulburatoare, intr-adevar atator fete li se spune si li s-a spus mereu ca sunt frumoase si aceasta a devenit si devine o obsesie, o preocupare in vietile lor, atat de mare incat uita de tot.

    Inshaa ALLAH, sa ai parte numai de bine, iti multumesc mult.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #4
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    35
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    assalamu aleikum wa rahmatullahi wa barakatuhu. inca de la prima pagina voiam sa multumesc,dar atit ma cufundasi in citire,ca nu ma induram sa intrerup aceste clipe de meditatie....
    mashaalah ,aceste povestioare cred c/ar induiosa pina si o piatra.
    inshaallah, sa ne cintarim bine faptele,cuvintele inainte sa fie prea tirziu.
    ALLAH sa va rasplateasca si sa va binecuvinteze,surorilor,atit in aceasta viata,cit si in ziua judecatii,sa va fie in adaos inca o fapta buna::c/ati trezit in noi ceea ce sheitan incerca sa ingroape pe veci ::rabdarea,,cumpatarea .mila si muuullte ......
    recunosc ,de parca m/as fi retrezit ,mi/am privit viata dintr/o parte,parca n/am fost eu in ultima vreme,atitea am de reparat si timp atit de putin....
    m/a luat si pe mine groaza : poate e si ultimul meu ceas::...ce las??? ce duc cu mine???
    atitea am de facut....
    atita timp am pierdut....
    oare mi/am presarat drumul ruginduma doar sau calcasi si pe alaturi???
    oare le/am dat toata dragostea celor dragi???
    oare mi/am pregatit copii destul p/u EL
    !!!?nimic n/am facut....si viata e atit de scurta sa ne rugam deci. sa credem, sa iubim....
     
     

  5.  
    #5
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    Assalam aleicum
    Mashaallah Naidamasa Allah sa te/ne ajute atit in aceasta viata cit si in Cea de Apoi sa fii/fim printre cei evlaviosi!!!

    Cum ziceam si mai devreme ca ultima istorie care am postato este din cartea "Cele care s-au cait" ,acum a aparut pe islamulazi ,o puteti descarca aici inshaallah http://www.islamulazi.ro/index.php?o...d=139&Itemid=1

    "...Or se poate intimpla ca voi sa uriti un lucru care este bun pt voi si sa iubiti un lucru care este rau pt voi.Dar Allah stie ,in vreme ce voi nu stiti."(Baqara:216)..”
    A spus Prorocul Muhamed :"Daca ar sti dreptcredinciosul cita pedeapsa este la Allah,nimeni nu ar spera la Raiul Lui;iar daca ar sti necredinciosul cita mila are Allah ,nimeni nu si-ar pierde speranta de a fi in Raiul Sau"
     
     

  6.  
    #6
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by naidamasa View Post
    assalamu aleikum wa rahmatullahi wa barakatuhu. inca de la prima pagina voiam sa multumesc,dar atit ma cufundasi in citire,ca nu ma induram sa intrerup aceste clipe de meditatie....
    mashaalah ,aceste povestioare cred c/ar induiosa pina si o piatra.
    inshaallah, sa ne cintarim bine faptele,cuvintele inainte sa fie prea tirziu.
    ALLAH sa va rasplateasca si sa va binecuvinteze,surorilor,atit in aceasta viata,cit si in ziua judecatii,sa va fie in adaos inca o fapta buna::c/ati trezit in noi ceea ce sheitan incerca sa ingroape pe veci ::rabdarea,,cumpatarea .mila si muuullte ......
    recunosc ,de parca m/as fi retrezit ,mi/am privit viata dintr/o parte,parca n/am fost eu in ultima vreme,atitea am de reparat si timp atit de putin....
    m/a luat si pe mine groaza : poate e si ultimul meu ceas::...ce las??? ce duc cu mine???
    atitea am de facut....
    atita timp am pierdut....
    oare mi/am presarat drumul ruginduma doar sau calcasi si pe alaturi???
    oare le/am dat toata dragostea celor dragi???
    oare mi/am pregatit copii destul p/u EL
    !!!?nimic n/am facut....si viata e atit de scurta sa ne rugam deci. sa credem, sa iubim....


    Faptul ca ALLAH ne-a mai lasat inca o zi, inca un ceas, alhamdulillah, din mare Mila si Gratia Sa, este un prilej pentru cainta, pentru multumire si pentru a incerca sa indrepatm Inshaa ALLAH din greseli.
    Si Inshaa ALLAH vei gasi sprijin si ajutor pentru a indrepta si a face tot ce trebuie.
    ALLAH SA TE AJUTE!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •