Notices
 

Thread: Cornetti

Results 1 to 4 of 4
  1. Cornetti 
    #1
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    In primul rand trebuie sa aveti mult timp la dispozitie… de asteptat pentru ca aluatul trebuie lasat cat mai mult la dospit.
    Avem nevoie de:
    500 gr faina
    50 gr unt
    25 gr drojdie proaspata
    150 gr lapte
    150 gr zahar
    2 oua
    nutella, marmelada sau crema pentru umplut.

    Incalzim putin laptele si apoi punem drojdia in el.
    Amestecam faina cu zaharul si cu untul, la temperatura camerei, rupt in bucatele. Adaugam si ouale intregi si framantam putin.

    In cazul in care e un pic lipicios framantati cu mana infainata.Rezultatul trebuie sa fie o bila care nu se lipeste. Timpul de framantare este de maxim 10 minute.
    Punem aluatul la crescut 2 ore.

    Impartim aluatul in 3 bile si apoi fiecare bila o intindem si o impartim in 4. Umplem cu ce avem la dispozitie si ce ne place.

    Punem cornurile in tava, le lasam sa creasca pana isi dubleaza volumul si le ungem cu un amestec facut dintr-un galbenus de ou si o lingura de lapte.

    Coacem in cuptorul preincalzit fix 15 minute. Rezulta niste cornuri usoare si pufoase.
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui Yumna pentru acest subiect

    munir (09-29-2011), UMM TAREK (10-01-2011)

  3.  
    #2
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum surioara .De cite ori citesc retele postate de dumneavostra salivez din belsug de pofta si imi face tastatura scurtcircuit.Va rog daca tot va apucati sa faceti cornulete din acestea sa imi trimiteti si mie prin posta ...nu multe ..citeva de pofta ...adica vreo 50-60 de bucati.Multam fain anticipat.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    50-60 bucati de pofta? Pofta,nu gluma.
    Alaltaieri le-am facut,12 cornuri ocupa o tava de aragaz,cresc foarte inalte si foarte pufoase,abia daca mai au loc in tava.Bune rau de tot!
     
     

  5.  
    #4
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum .Ce faceti surorilor ?!? Ati renuntat in a ne mai prezenta retete culinare ?!? De ce? Nu va ginditii ca asa reuseam si noi (eu) sa ne infrumusetam viata si cu bucuria unor mincaruri alese si rafinate?!?
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •