Notices
 

Thread: Vreau sa stiu

Results 1 to 7 of 7
  1. Vreau sa stiu 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaicum -Cu scuzele de rigoare ma fac purtatorul de cuvint a unui vizitator al forumului nostru care din motive de sfiala excesiva nu a postat aici intrebarile pe care le avea cu privire la religia islamica si mi le-a adresat mie pe privat.Cum aceste intrebari au aparut in urma lecturarii unor postari cit si dorintei sale de cunostere ,am considerat ca este bine sa postez aici acele intrebari cu rugamintea ca fratii si surorile care doresc sa ii raspunda sa o faca chiar daca s-a mai rasuns la unele dintre aceste intrebari -,,Mai bine raspunzi de o mie de ori la o intrebarea a celui ce vrea sa cunosca ,decit sa raspunzi o singura data celui care te acuza fara sa doresca sa stie adevarul ".

    1-Faptul ca un barbat poate avea doua sau mai multe sotii este un drept sau o inlesnire?

    2-Ce conditii trebuiesc indeplinite pentru ca aceast drept (sau inlesnire) sa poata avea loc?
    3- Printre aceste conditii se gasesc si unele negociabile sau indeplinirea lor in totalitate este obligatorie?
    4-Daca una dintre aceste conditii nu este indeplinita, casatoria mai este valabila?

    5- Copiii celorlalte sotii au aceleasi drepturi cu privire la mostenireca si copiii primei sotii?

    Deocamdata atit





    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  2.  
    #2
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Timpul ma omoara;sunt convinsa canu numai pe mine.

    1-Faptul ca un barbat poate avea doua sau mai multe sotii este un drept sau o inlesnire?

    Un musulman are dreptul conditzionat de a lua pana la patru femei in acelashi timp. Surat 4 verset 3

    2-Ce conditii trebuiesc indeplinite pentru ca aceast drept (sau inlesnire) sa poata avea loc?

    Sunt 3 conditzii:
    a. Puterea materiala,
    b. Puterea fizica,
    c. sa fie correct cu toate femeile.


    3- Printre aceste conditii se gasesc si unele negociabile sau indeplinirea lor in totalitate este obligatorie?

    Cea mai grea conditzie de indeplinit este in punctul c. Allah Subhanahu Wa Ta'ala a zis in Surat 4 verset 129.

    4-Daca una dintre aceste conditii nu este indeplinita, casatoria mai este valabila?

    Indeplinirea acestei conditzii este relativa

    5- Copiii celorlalte sotii au aceleasi drepturi cu privire la mostenireca si copiii primei sotii?

    Da,totzi sunt copii lui,deci il moshtenesc pe tatal lor la fel,conform,bineintzles shariei.
     
     

  3.  
    #3
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Assalamu alaycum!
    Cu toate ca m-am inregistrat pe acest site cu ceva timp bun inainte, numai ieri am inceput sa parcurg topic-urile forumului. Asadar, inainte de orice interventie, doresc sa va salut cu pace, dragi frati si surori in Islam, dar si pe oricine altcineva, deoarece toleranta si respectul fata de orice om, indiferent de religie, sunt precepte ale bunei conduite islamice.

    Dupa ce am vazut intrebarile de mai sus referitoare la permisiunea barbatului musulman de a se casatori cu una pana la 4 femei, nu m-am putut concentra pe vreo explicatie, deoarece cuvantul "inlesnire" nu ma lasa. Ce oare intelege sau ce a vrut sa exprime prin acest cuvant persoana in cauza? De ce il foloseste ca si concept de comparatie cu termenul "drept"?

    O seara buna doresc tuturor!
     
     

  4.  
    #4
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa rahmatullah
    As vrea sa adresez alte doua intrebari.
    1- Stie cineva in care dintre tarile europene femeile erau obligate prin lege sa poarte val care sa ii acopere atit capul in totalitate cit si fata lasind neacoperiti doar ochii .Acest model va fi cunoscut mai tirziu ca ,,modelul islamic Egiptean"?!?
    2-Cam in ce perioada se intimpala acesta?
    Astept cu mare interes raspunsurile dumneavoastra.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  5.  
    #5
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Asalamu Aleikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!
    NU STIU.....gata ma dau batuta
    deci raspunsul meu: este vb de Grecia Antica...perioada? hmmmmm sa fie epoca bronzului sa zicem intre 1000-200 i.Hr? Astept cu nerabdare raspunsul caci aici m-ati incurcat de tot.

    Xenofon: ".....ea trebuia să vadă cât mai puţine lucruri, să audă cât mai puţine lucruri, să pună cât mai puţine întrebări” .
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  6.  
    #6
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum surioara
    sa fie epoca bronzului sa zicem intre 1000-200 i.Hr?
    Ati vrut sa imi intindeti o capcana?
    Epoca bronzului atit in Orientul Apropiat si Mijlociu cit si in zona egeeana a fost cuprinsa intre 2500 ien si 1200 ien .
    Raspunsul dumneavostra este pe jumatate corect .Mai trebui doar sa stabiliti perioada .Ca indiciu va spun ca este vorba de o perioada in care societatea greaca trecuse la un regim politic novator
    .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  7.  
    #7
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum
    Observ ca in afara surioarei flor6 nimeni nu mai este interesat de ce se scrie pe acest forum decit atunci cind este vorba de birfa sau ceva de circotit . Astfel incit pentru a incheia un subiect pe care l-am deschis in speranta ca, macar acesta va atrage atentia asupra lui .Voi raspunde eu la intrebari in speranta ca poate vre o data cineva interesat de ele va gasi aceste raspunsui si ii vor fi de folos.
    Aduc si pe acesta cale multumirile mele cele mai sincere singurei forumiste care in pofida greutatilor cu care se confrunta zilnic , si-a dovedit in mod real si permanant setea de cunostere si dorinta de a invata si altceva decit generalitati sau elemente de ordin uzual .
    Un mare invatat din sec.IV spunea ,,Cel ce cunoaste este ca si lumanarea aprinsa, de la care pot lua lumina mii de alte lumanari" (Ioan Gura de Aur 347-407) Chiar daca este vorba de un invatat crestin aceste vorbe sunt la fel de valabile pentru toti oamenii indiferent de religia pe care o impartaseste fiecare .
    Felicitari surioara flor 6 si nu inceta sa iti dezvolti permanent acesta dorinta de stii cit mai mult . Asa cum ne este revelat si in Sfintul Coran aceasta este Adevaratul Drum spre Lumina .


    Raspunsurile la intrebarile mele erau :
    1- Tara -Grecia
    2- Perioada- ~ anii 480 ien -Aceasta corespunde cu perioada de inceput a democratiei in Grecia
    (Deci cu putin inainte de Xenofon (427 ien.-355 ien) dar acest edict a fost valabil si in perioada cind a trait acest filozof grec )
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •