Notices
 
Results 1 to 3 of 3
  1. Alfabetul Limbii arabe: Alif-1 
    #1
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    In numele lui ALLAH Cel Milostiv Indurator.

    M-am gandit sa incep cu voi alfabetul limbii arabe, si stiu ca unii cunosc deja alfabetul, dar vreau sa incep totusi un lucru pe care l-am propus in urma cu cativa ani si niciodata nu am apucat sa-l fac.
    Sper ca de data aceasta sa duc pana la capat ceea ce mi-am propus.

    Planul:
    Va arat in fiecare zi cate o litera/mai multe sub forma de un desen cu sageti care va arata cum sa scrieti litera. Si apoi cand termin tot alfabetul o sa incep inchallah sa va dau niste exemple ca sa intelegeti in global cum se citesc literele si cum se utilizeaza accentele in limba araba.

    Sper sa aveti rabdare cu mine si sa am eu in primul rand cu mine ...

    Litera A


    Se pronunta:
    Alif si este prima litera in alfabetul limbii arabe si in functie de pozitia ei in cuvant are doua forme de scriere (vorbim de Alif in forma lunga ca mai are si forma scurta despre care o sa vorbesc ulterior inchallah cand ajungem la litera I ).

    Asa cum observati, Alif este formata din doua bucati:

    A- HAMZA
    a- Hamza instabil care apare doar la inceputul unui cuvant si care incepe cu A (alif) si nu necesita o pronuntie clara, dar este pozitionata in fuctie de accent-ul pus asupra A-ului astfel incat: Daca A este pronuntat ca si A atunci Hamza este deasupra lui, iar daca A-ul are accentul de I atunci Hamza se scrie sub el (zic ca e accent de I pentru ca originea cuvantului este cu A dar in functie de sensul lui se modifica accentul fara ca litera sa fie chiar I) .

    exemplu (doar ca si idee)
    Amira = أميرة
    Islam = إسلام


    b- Hamza stabil, se poate gasi oriunde intr-un cuvant si atunci trebuie pronuntat (o sa vedeti asta cand o sa ajung la exemple, inchallah ...)

    B- Alif propriu zis este cealalta jumatate.

    -------------
    Nu mai intru in detaliu.

    Sfat:
    Sa incercati sa scrieti litera Alif asa cum e scrisa urmand sagetiile.
    Last edited by suleiman; 12-15-2011 at 02:02 PM.
     
     

  2. Urmatorii 5 au spus mersi lui suleiman pentru acest subiect

    Gabriela Gharabli (12-18-2011), gabriela guettat (12-18-2011), Leila_Ibrahim (06-15-2012), munir (12-15-2011), Ramona M. (12-15-2011)

  3.  
    #2
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa rahmatullah
    .Super .Bravo fratioare .Continua ca mare nevoie aveam de asta si chiar imi place tare mult cum explici totul .Corect, curat si la obiect.
    Allah subhana wa ta`ala sa fie multumit de tine
    Gata .E prima si ultima oara cind intervin.Nu te mai deranjez cu comentariile mele
    .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  4.  
    #3
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    braila
    Posts
    8
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    As salam aleykum wa rahmatullahi wa barakatuh draga frate chiar e de mare ajutor pentru mine sa invat de aici ascult si citesc e de mare ajutor
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •