As salam alaykum wa rahmatullah

Citind pe alte forumuri am intilnit o situatie care m-a pus pe ginduri .O doamna ,romanca ,crestina , casatorita si cu doi copii, considerind ca in islam este locul in care se regaseste cel mai bine, cauta ajutor pentru a face pasul hotaritor si este chiar foarte bucuroasa sa faca acest pas cit mai curind , incepind chiar sa isi manifeste deschis acesta alegere prin trecerea la portul higiabului(valului islamic) desii nu-i ceruse nimeni acest lucru.Ea isi manifesta dorinta de a merge la moscheie sa depuna juramintul de credinta si sa primeasca certificatul de musulman asa cum se cuvine dar ea nu stia ca ...exista o mica... ,mare problema . Din relatarea ei rezulta ca sotul este crestin si nu vrea cu nici un chip(cel putin deocamdata) sa se converteasca la islam.Toti cei care i-au raspuns la postare acelei femei i-au dat adresa moscheii din localitate si cam atit, evitind cu tact sa ii arate si ,,reversul medaliei" sau conditia sine qua non pentru ca ea sa poata convertii (reverti) la islam .
Stiu ca aplicind ad literam sunnah- raspunsul pentru acesta femeie va fi unul greu de acceptat pentru ea....dar as vrea sa stiu si parerea voastra exprimata deschis dupa cum va dicteaza inima
.