Notices
 
Results 1 to 9 of 9
  1. Goana dupa moaste- sau –Cum a inceput cautarea ,,potcoavelor de cai morti”. 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Pentru cei care nu stiu ce sunt acelea ,,moaste” am sa postez definitia lor gasita pe –OrthodoxiWiki-asta pentru ca este definitia care m-a facut sa reflectez la prostia umana.
    Moastele -odoare sau-relicve - sunt rămăşiţe, oseminte - adesea mumificate, plăcute la vedere şi având un miros plăcut - ale unui sfânt sau ale unei persoane cu viaţă sfântă. Prin extensie, se aplică şi la resturi de îmbrăcăminte, veşminte sau alte obiecte persoanei sfinte .
    Deci ca sa fim mai in clar –orice oscior a unuia care in mod interesat (asta insemna fie din interesul preotilor fie la cererea publicului spectator) este declarat ,,sfint” dupa ce a ajuns mumie ( ii musai sa fie mort de ceva timp) este neaparat si incontestabil ,,placut la vedere si are un mirs placut” ( asta seamana a necrofilie) Banui ca cel care a lansat definitia asta era de prin anturajul Oanei Zavoranu ca pe asta am vazut-o cum s-a pozat facind dragoste cu un schelet…brrrr .
    Asa cum vedem din definitie acesta ,,sfintenie”se aplica si la obiectele de lejerie -in mod clar si la cele de lenjerie intima care erau mai ,,impregnate” de sfintenia tipului decit celelalte-(asta in cazul in care tipul purta asa ceva).Bineinteles ca cu cit hainele erau mai nespalate cu atit deveneau mai ,,sfinte”.
    Dar sa vedem cum a inceput toata acesta cautare a ,,relicvelor sfinte”
    Pe la anii 325-326 en .o femeie pe numele ei ( din buletin ) Flavia Iulia Helena care avea calitatea de mama a unui imparat pe nume Gaius Flavius Valerius Aurelius Constantinus, s-a hotarit sa faca o calatorie de documentare si cercetare intr-o tara de care auzise intimplator atunci cind trecuse la crestinism ,dar mai ales sa viziteze orasul Ierusalim cu care ii tot impuiau capul niste preoti nespalati si cam,, tirzii" la minte.Cum a ajuns ea mama de imparat?
    Fiind ea de profesie slujnica(ospatarita) intr-un han de prin localitatea Drepanon (situata in nord –vestul Asiai Mici) s-a lipit ca marca de scrisoare de unu Constantiu care isi facea veacul prin crisma aia .Prin abilitate acesta ajunge general al trupelor romane iar amanta (tiitoarea,concubina) lui Helena ii va devenii sotie .Dupa ce ii face un copil (pe Constantin) acesta se desparte de ea si se casatoreste in 289 en. cu Teodora fica imparatului Maximilian. .Mai apoi prin niste mici,, masinatiuni” garnisite si cu un mort -doi acolo , ajunge augustus ,dar moare pe la 306 en.(deci zicala ,,femeia te ridica ,femeia te coboara" era si atunci la fel de valabila) in Anglia ( in orasul York) –probabil ca nu i-a priit clima de acolo sau io fi cazut greu la stomac carnea aia tocata si cruda numita,, biftec tartar” .Dar sa revenim la coana Elena care plecase in expeditie.Fiind ea in deplinatatea ei fizica , dar si mental (avea doar 79 de ani cind a plecat in expeditie) ,a luat una dintre corabiile aflate in garajul lui fisu (ca doar era sponsor nu !? )si a plecat, hoatarita sa nu revina fara ceva care sa o faca ,,nemuritoare” pe ea si sfint pe fiesu.Puna la urma printr-o donatie seriosa de care au beneficiat citiva preoti mai cu functie,au fost facuti sfinti amindoi..Ce-i drept din relatarea faptelor coroborate cu adausul luat din legendele create de-a lungul timpului , femeia asta avea in loc de cap ,un detector de ,,relicve sfinte” ceva de speriat.Nu stiti ce-i acela un,, detector de relicve sfinte”?!?! Pai vedeti daca nu ati studiat chiromantia? Apoi sa va explic eu cum sta treaba. Baba asta decrepita dar habotnica nevoie mare ,cum a ajuns in preajma Ierusalimului a si inceput sa descopere cite ceva ,,sfint”.Doar ce s-a uitat la o gaura in pamint si gata a hotarit ca acolo a fost mormintul lui Iosif din Arimateea unde a fost ingropat Isus.Cum a gasit o bucata de lemn ce fusese partial prelucrata a si hoatarit ca acea bucata de lemn face parte din ,,crucea” pe care a fost rastignit Isus..Si de aici un lemn ,de colo o piatra ,de dincolo un cui ,uite asa a strins o caruta de ,,relicve sfinte” pe care le-a dus apoi lui fiesu imparatul.Bineinteles ca nu a mai contat remarcile facute de evrei care spuneau ca orasul Ierusalim si imprejurimile lui dupa anii 70 en. au fost demolate ,nivelate si transformate intr-un nou oras iar din dealul Capatinii(Golgota) nu mai ramisese nimic si nici nu se putea stii decit cu mare aproximatie unde a fost si asta doar daca te ghidai dupa templul celor trei zeite construit acolo de romani.Nici macar dintre acei care puteau da relatii despre amplasamentele din vechiul oras nu mai traiau.Imparatul Constantin in aceeasi perioada(325-326 en) pe cind mamitica lui isi luase lumea iun cap plecind de nebuna sa caute potcoave de cai morti ,a decis ca cel mai bun prieten al lui Lucinius se cam uita cu jind la jiltul lui si l-a scurtat de cap. Si daca tot se murdarise de singe uitindu-se spre familia lui a vazut ca este cam numeroasa sia decis sa ia masuri urgente .Astfel sub acuzatia falsa de incest il condamna la moarte pe primul lui baiat Crispus care avea atunci 21 de ani.Motivul a fost unul de conjunctura cauza principala fiind posibilitatea ca primul lui nascut sa ii ia tronul .Din cauza mustrarilor de constiinta pe care le-a avut cind si-a dat sema ca a gresit Constantin o ucide in baie si pe Fausta sotia lui .Ete asa ca sa arate ca el este un admirator al crestinismului si ca a invatat ceva din dogma acestei,, minunate religii”.Sa nu uitam ca in 325 en. el comandase si condusese primul Conciliu de la Niceea in care a stabilit ,desii nu avea nici un drept si nici cunostintele necesare, ca Isus este fiul lui Dumnezeu .Ete asa ca a vrut muschii lui.Cei carora le pica greu formularea ,,admirator (sau simpatizant) al crestinismului” le spun ca desii multi sunt cei care afirma ca imparatul Constantin a fost crestin adevarul este unul singur ,fara botez nu poti fi crestin ci doar aspirant sau simpatizant sau admirator sau suporter(alegeti voi formularea care va place) iar Constantin s-a botezat pe la jumatatea lunii aprilie 337 en si a murit in 22 mai acelasi an .Deci la o socoteala corecta putem spune ca,Constantin , a fost crestin doar aprox.40 de zile.In rest toate acele legende despre ,,crestinul Constantin “ sunt niste simple speculatii inventate de preotii crestini de-a lungul timpului pentru pacalirea …inocentilor..
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    As salam alaykum.
    Jaza-ka-llahu khair-an, mi-ai oferit o placuta lectura. Pe asa ger postarea dv m-a facut sa zambesc.Meritati 10+
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  3.  
    #3
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    A_Salamu Alaykum wa rahmatu_llah

    Fraţi şi surori întru Islam, nu râdeţi şi nu luaţi în derâdere religia altora, căci asta vă este INTERZISA prin NOBILUL QURAN



    Sura 6. AlAnaam (sau Sura vitelor)

    104. V-au venit vouă dovezi de la Domnul vostru. Cel ce le vede limpede o face pentru sufletul său, iar cel care rămâne orb [la ele] o face împotriva lui [sufletului său], fiindcă eu nu sunt păzitor peste voi.

    ....
    Nu este păzitor peste noi, Profetul sala_llahu alayhi wa salam, căci despre el este vorba.
    Şi dacă pe el, pe Profetul nostru, sala_llahu alayhi wa salam, Allah subhana wa ta'ala nu l-a pus păzitor, sunteţi voi oare păzitorii lor??!!!

    Veţi fi voi întrebaţi despre acestea în Ziua Invierii?

    Sura 6. AlAnaam (sau Sura vitelor)

    106. Urmează ceea ce ţi-a fost revelat de către Domnul tău. Nu există altă divinitate în afara Lui! Şi nu-i lua în seamă pe cei care-I fac asociaţi!

    107. Dar dacă Allah ar voi, ei nu I-ar face asociaţi! Insă Noi nu te-am făcut păzitor peste ei şi tu nu eşti nici chezaş pentru ei.

    108. Nu-i ocărâţi pe aceia care sunt invocaţi afară de Allāh, ca să nu-L ocărască ei pe Allah, întru duşmănie şi nepricepere! Astfel am împodobit Noi [în ochii] fiecărei comunităţi făptuirea sa. Apoi, la Domnul lor va fi întoarcerea lor şi El le va vesti despre ceea ce au făptuit ei.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  4.  
    #4
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum surioara
    Eu nu am luat in deridere o religie fie ea si una vopsita monoteista dar in fapt dominata de practici ce tin de paginismul politeist.Eu am dat o nota satirica unui obicei ce are la baza niste interese pur lumesti fie ele pecuniare sau de ierarhie si care nu au nici o legatura cu crestinismul si cu dogma initiala a acestei religii.Imi permit (cu voia dumneavostra) sa fac haz de prostia umana dusa la extrem si de o practica folosita de preotii crestini de-a lungul timpului si pina in ziua de astazi pentru folosul lor personal. Daca mai strecor cite o gluma este ca pilula amara, pentru unii, sa fie mai usor de inghitit.
    Ignoranta si indiferenta este la fel de rea ca si hula .Datoria mea este sa le fac cunoscut adevarul .Restul e treaba lor ce fac ,daca il accepta sau nu.
    .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  5.  
    #5
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    In rest surioara garantez ca toate datele sunt cit se poate de bine verificate din punct de vedere istoric de conforme cu cele reiesite din documentele vremii.Nu vreau sa inchei acest raspuns fara sa iti transmit bucuria de a te reintilnii prin intermediul foumului dupa o absenta destul de indelungata .Sper in sha Allah ca atit tu cit si familia ta sunteti bine si sanatosi. FiAmenAllah.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  6.  
    #6
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Dar sa nu ne pierdem cu firea si sa continuam expozeul nostru.

    Referitor la modul in care s-ar fi pastrat lemnul acelei ,,cruci” de-a lungul timpului pina la descoperirea ei de catre coana Lenuta (Elena) exista doua legende.Una spune ca acea ,,cruce” ar fi fost aruncata intr-o cisterna in care se aduna apa de ploaie necesara pentru consumul orasului iar gunoiele aruncate peste ea de catre,, piosii" cetateni evrei crestini si necrestini care o venerau, ar fi acoperit-o de-a lungul timpului.Alta legenda spune ca toate cele trei cruci (cea pe care a fost rastignit Isus cit si cele ale celor doi tilhari) au fost ingropate la poalele dealului Golgota iar epustuflanta Elena cum a ajuns la Ierusalim s-a dus tinta acolo a bagat in functiune,, detectorul de moaste" si a pus sa se sape exact in locul unde se aflau crucile. Ca sa depisteze care dintre cele trei cruci era cea pe care fusese rastignit Isus ,coana Lenuta a pus sa fie altoit un mort cu fiecare dintre ele, si a avut surpriza placuta de altfel ca acesta sa invie !!!!! ( ceea ce ne arata incontestabil ca o bataie buna poate invia un mort daca este data ce cine trebuie si cu un scop precis)
    Culmea este ca, desi in acelasi an 326 en reintoarsa acasa dupa calatoria asta revigoranta ,Elena a murit un pic si cu toate bucatile de ,,lemn sfint” cu care a fost atinsa (dupa ce bineinteles a repausat - raposat) ea nu a mai putut fi inviata. De aceea s-a decis ca ea sa fie facuta ,,sfinta"(bineinteles contra cost) pentru ca aceasta, emana un miros ,,diafan" inca de pe vremea cind era in viata . Ce argumente avem impotriva venerarii acelei bucati de lemn? In primul rind faptul reiesit chiar din scrierile biblice si anume ca pentru primii crestini, inclusiv pentru apostoli, crucea reprezenta un mijloc al mortii ,al rusinii ,un lemn blestemat si in nici un caz un simbol al virtutii asa cum a fost ea transformata de-a lungul timpului de catre tagma preotilor.(vezi cartea Evreilor cap 12vs.2)
    Apostolii si primii crestini preamareau ceea ce credeau ei ca s-a infaptuit(implinit) prin,, jertfa de pe cruce” si nu bucata de lemn care a fost folosita ca suport pentru asta.Acea bucata de lemn nu avea pentru ei nici o semnificatie ,,sfinta” ba, asa cum am aratat anterior,aveau o atitudine de repulsie fata de ea.(vezi 1Corinteni cap.1 vs 17,18) .Pentru cei care nu stiu ,crucea a fost adoptata in cadrul ritualurior bisericesti abia pe la anii 431 en. Iar pe turlele bisericilor a fost afisata pe la 586 en.Aceasta perioda mai este numita si,, perioada cind creştinismul a început să fie păgânizat” Mai devreme am pus cuvintul –cruce- intre ghilimele pentru ca ,cuvintul grecesc -stauros - pe apoi il regasim tradus in latina prin cuvintul crux sau crucis ,se referea de fapt la un stilp vertical si nu la o cruce in sensul pe care il cunostem noi astazi.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  7.  
    #7
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by munir View Post
    In rest surioara garantez ca toate datele sunt cit se poate de bine verificate din punct de vedere istoric de conforme cu cele reiesite din documentele vremii.Nu vreau sa inchei acest raspuns fara sa iti transmit bucuria de a te reintilnii prin intermediul foumului dupa o absenta destul de indelungata .Sper in sha Allah ca atit tu cit si familia ta sunteti bine si sanatosi. FiAmenAllah.
    A_Salamu alaykum wa rahmatu_llah
    Muţumesc pentru urări, alhamdu_lillah, suntem bine cu toţii.
    In_shaa_llah, să fiţi cu toţii sub protecţia şi sub îndrumarea Lui.

    Nu contest vediricitatea faptelor sau a datelor postate de dumneavoastră.
    Nu la ele mă refer, ci la anumite exprimări, care, depăşesc, cu scuzele de rigoare, în opinia mea, stadiul şi de pamflet şi de glumă.
    Spre exemplu:
    la cele de lenjerie intima care erau mai ,,impregnate” de sfintenia tipului
    niste preoti nespalati si cam,, tirzii" la minte
    Baba asta decrepita dar habotnica nevoie mare
    mamitica lui isi luase lumea iun cap plecind de nebuna sa caute potcoave de cai morti
    O postare cu astfel de exprimări la adresa unuia dintre dreptcredincioşii musulmani, v-ar fi plăcut , frate Munir?
    Să nu ne ascundem în spatele stilului literar numit "pamflet" ca să ne scuzăm anumite exprimări ireverenţioase, pentru că Nobilul Quran spune

    sura Hujurat
    11. O, voi cei care credeţi! Să nu râdă un neam de alt neam, care s-ar putea să fie mai bun decât el, nici muierile [să nu râdă] de alte muieri, care s-ar putea să fie mai bune decât ele! Nu vă ocărâţi şi nu vă batjocoriţi cu porecle unii pe alţii. Ce rău este numele urât şi ruşinos, după credinţă! Iar cei care nu se căiesc, aceia sunt nelegiuiţi.


    Profetul  a spus: „Acela care îi ridiculizează pe alţii , în Ziua de Apoi, se va afla în faţa Porţilor Paradisului şi o poartă se va deschide, şi i se va spune: «Pe aici!» dar când va ajunge la locul indicat, porţile se vor închide în faţa lui, apoi iarăşi se va deschide o poartă şi, iarăşi, va auzi îndemnul: «Pe aici!», şi când va ajunge plin de teamă şi nelinişte, la locul indicat, iarăşi poarta aceea se va închide în faţa lui. Şi aceasta se va petrece până ce acela va fi adus în stare de disperare, apoi o poartă va rămâne deschisă şi i se va spune să treacă prin ea, însă acela nu se va mişca din loc fiind complet descurajat şi deznădăjduit.”
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  8.  
    #8
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Ma rog ...fiecare are propria lui opinie in ceea ce priveste panfletul sau satira.Nu vreau sa intru in polemica cu dumneavostra dar, dupa cite imi dau eu seama, atunci cind e vorba de altul ,e mai usor sa critici.
    O postare cu astfel de exprimări la adresa unuia dintre dreptcredincioşii musulmani, v-ar fi plăcut , frate Munir?
    Ce scriu eu este doar adiere de zefir pe linga ce exprimari la adresa musulmanilor se folosesc pe forumurile crestine si chiar pe unele forumuri musulmane.Eu tot expun in postarile mele niste date istorice ,ca argument la ceea ce spun dar cei in fata carora ma indemnati sa stau cu capul plecat nu aduc nici un fel de argumente la ineptiile pe care le scriu despre islam in general si despre musulmani in special.Toate expresiile expuse de dumneavoastra ca exemplu sunt niste realitati indiscutabile si corecte din toate punctele de vedere(atit lingvistic cit si istoric) .De ce ,,sa ma invirt pe dupa visin" folosind un limbaj academic si sa prezint un adevar imbracindu-l in staie de matase purpurie doar pentru a nu leza ochii si inteligenta unuia ce ma uraste?Stiu ca pentru unii convertiti este greu daca nu chiar imposibil sa se debaraseze de unele reziduri ramase din perioada cind era crestin sau vrea sa fie blind atunci cind stie ca printre crestini se numara si membrii ai familiei sale iar in interiorul lui se da o lupta apriga( jihad) .
    Va repet -eu satirizez o traditie inventata de niste oameni pentru folosul lor material si in subsidiar modul in care religia crestina a fost impregnata cu traditii politeiste . Va rog sa aveti toata mizericordia fata de mine pentru ca expun si eu aici ce stiu mai bine .Daca stiam sa fac mincare as fi scris la sectiunea de retete culinare .
    Si ce ati fi dorit surioara? Sa ma fac ca nu vad? Sa ma fac ca nu stiu? De ce sa nu aduc in atentie un fapt cind el exista ?
    Datorita atitudinii acesteia de non combat s-a ajuns sa fim tratati ca niste redusi mentali ce pot fi luati in deridere de orice tantalau crestin care nici macar religia lui nu stie cu ce se maninca.. Dumneavoastra va place cind intra pe forumul nostru cite unul care se crede prooroc aflat in misiune de apostolat si incerca sa ne imbrobodeasca cu timpenii dogmatice pe care nici macar el nu le intelege ? Eu dupa cum stiti va apreciez inteligenta si vivacitatea dar va rog nu va descarcati pe mine .Folosit-o ca pavaza impotriva celor care ne ataca.
    Oricum va multumesc pentru atentionare dar sunt prea batrin si prea trecut prin multe ca sa ma mai afecteze dojana binevoitoare a unei surori intru credinta.Cit despre schimbat... sunt slabe sperante.Pina la urma fiecare isi alege modul si armele in lupta in functie de aptitudini si cunostinte
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  9.  
    #9
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Istoria lemnului acela catalogat drept ,,sfinta cruce” a fost una tare zbuciumata .Parti din el au fost luate ca prada de razboi si apoi returnate contra eliberarii unor prizonieri (acesta a fost de fapt singura data cind si-a aratat utilitatea si a facut o ,,minune”) Mereu pierduta si mereu ,,regasite “ ,mereu sectionata si impartita in mii de bucati astfel incit pe la inceputul sec XX daca ai fi strins toate bucatile acelea imprastiate prin intreaga lume drept bucati din ,,crucea sfinta” ai fi reusit sa restaurezi nu una ci zeci de cruci .Cea mai ahtiata dupa stringerea de ,,moaste sfinte" s-a dovedit a fi ,de-a lungul timpului, preotii si calugarii bisericii catolice.Bucarti de cirpe rupte si murdare erau tranzactionate ca fiind vesminte ale unor oameni sfinti care purtate in saculete (la git de cele mai multe ori sau la briu) iti aduceau diferite beneficii in functie de nevoile fiecaruia.Deasemeni o mare priza la public aveau si oasele – cel mai adesea gratulate cu denumirea de ,,falange ale degetelor” ale diferitilor,, sfinti” , fie ele de la miini sau picioare ,in functie de inspiratia prezentatorului ,de contextul in care erau prezentate si mai ales in functie de inteligenta auditoriului .Acele oase care de cele mai multe ori se dovedeau a fi oase adunate de pe mesele preotilor dupa ce acestia se infruptau cu aripioare de pui sau chiar oscioare de porc (arsice). Miriapozi sa fi fost toti acei ,,sfinti” si tot ar fi fost prea putin pentru a justifica iensa cantitate de oase care le erau catalogate ca apartinindu-le. De fapt toata acesta nebunie a ,, artefactelor sfinte” nu reprezinta altceva decit prezenta religiilor politeiste care au invadat o religie monoteista golind-o astfel de continut si substanta si umplind golul creat cu practici si traditii pagine .Toata acesta tevatura a fost promovata nu ca valoare spirituala ci mai ales ca o valoare materiala .Si astazi se face din acest adevarat cult al ,,sfintelor moaste” un adevarat comert si o intrega liota de preoti si inalti prelati ai bisericilor crestine profita de ignoranta si disperarea a milioane de oameni pentru a-si umple buzunarele cu milioane de euro/dolari.


    Imagini de la o fabrica de ,, moaste "

    Chiar daca astazi acea adevarata industrie de fabricat artefacte (moaste) si-a mai diminuat activitatea totusi trebuie stiut ca se cheltuiesc miliarde de dolari /euro pentru niste asa zisi cercetatori sa le dea celor mai evidente falsuri cunoscute in lume o aparenta de autenticitate .Astfel se fac tot felul se false studii privind autenticitatea ,,Giulgiului din Torino”sau a altor asa zise lucruri sfinte
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •