Allah Preainaltul a trimis Profeti si Mesageri in intreaga lume pentru oamenii de pretutindeni
„Noi am trimis la fiecare comunitate un trimis [ca să le zică]: „Adoraţi-L pe Allah şi ţineţi-vă departe de Taghut!” [Coran 16:36].

si a dat fiecarei comunitati cate unul sau mai multi trimisi, insa intregii omeniri nu a trimis decat unul singur,acesta fiind si ultimul :
" Muhammed este trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei. Ii vezi pe ei aplecati si prosternandu-se, cautand mila lui Allah si multumirea Lui. Semnele prosternarii se vad pe chipurile lor. Aceasta este imaginea lor in Tora. Si imaginea lor in Evanghelie este ca ei sunt asemenea tulpinilor din care au odraslit mladite, pe care le ajuta, si apoi ele se ingroasa, si se inalta pe tulpinile lor, spre bucuria semanatorilor. Cu ei, Allah ii umple de ciuda pe necredinciosi. Si Allah a fagaduit acelora dintre ei care cred si implinesc fapte bune, iertare si mare rasplata. (Coran 48:29)

“Iar ţie, [Muhammed], ţi-am trimis Cartea cu Adevărul, întărind Scriptura de dinaintea ei şi întrecând-o pe ea. Deci fă judecată între ei după ceea ce ţi-a trimis Allah şi nu urma poftele lor, [îndepărtându-te] de la Adevărul ce ţi-a venit! Fiecăruia dintre voi Noi i-am dat o lege şi o rânduială” (Coran 5 : 48)

“şi Noi nu te-am trimis decât ca vestitor şi prevenitor pentru toată lumea, însă cei mai mulţi dintre oameni nu ştiu” (Coran 34 : 28)

"Vesteste limpede ceea ce ti se porunceste!"(Coran 22:94)

“Muhammed nu este tată nici unuia dintre bărbaţii voştri, ci el este Trimisul lui Allah şi încheietorul profeţilor, şi Allah este Atoateştiutor” (Coran 33 : 40).


Primul trimis a fost Adam.Dupa crearea lui Adam , un singur mesaj a fost in mod repetat trimis omenirii prin intermediul mai multor profeti sau mesageri.
Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) a trimis profeti si mesageri in anumite perioade critice din istoria omenirii.Toţi profeţii au adus omenirii o singură religie şi au propovăduit o singură credinţă, toti profeti si mesageri au transmis acest mesaj unic:
“ Spune : “El este Allah , Cel Unic ! Allah este Stapanul , Cel care-si ajunge Siesi , Cel de care toate creatiile au nevoie , dar El nu are nevoie de nimic ! El nu zamisleste si nu este nascut . Si El nu are pe nimeni egal !” “ (Coran112:1-4)


In Cartea Sa Allah Preainaltul ne arata faptul că ISLAMUL este religia tuturor trimişilor:
Noe (Pacea lui Allah fie asupra lui!)
“Iar de vă veţi lepăda voi, eu nu v-am cerut răsplată, căci răsplata mea nu este decât la Allah şi mie mi s-a poruncit să fiu dintre ceisupuşi voinţei lui Allah [musulmani]!” (Coran 10 : 72)

Avram (Pacea lui Allah fie asupra lui!),
“Când i-a zis Domnul lui: ”Supune-te!”, el a răspuns:“M-am supus [Ţie], Stăpân al lumilor!” / şi Avraam a lăsat-o ca îndemnare fiilor săi şi asemenea şi Iacob [zicând ei]: “O, fiii mei, Allah v-a ales vouă religia [Islamul] şi, de aceea, să nu muriţi altfel decât musulmani!” (Coran 2 : 131-132).

Iosif (Pacea lui Allah fie asupra lui!),
“Doamne! Tu mi-ai dat putere şi m-ai învăţat tâlcuirea vedeniilor! Tu eşti Creatorul cerurilor şi pământului! Tu eşti Ocrotitorul meu în această lume şi în Lumea de Apoi! Ia-mi viaţa când eu sunt în totală supunere [musulman] şi alătură-mă celor evlavioşi!” (Coran 12 : 101)

Moise (Pacea lui Allah fie asupra lui!),
“şi a zis Moise:“O, neam al meu! Dacă voi credeţi în Allah, încredeţi-vă în El, dacă sunteţi supuşi [lui Allah, musulmani]!” (Coran 10 : 84)

Iisus (Pacea lui Allah fie asupra lui!),
“Apoi, când Isus a simţit necredinţa lor, le-a zis: “Cine sunt sprijinitorii mei [în chemarea] la Allah?” Apostolii au răspuns: “Noi suntem sprijinitorii [religiei] lui Allah! Noi credem în Allah şi fă mărturie că noi [lui Allah] Îi suntem supuşi [musulmani]!” (Coran 3 : 52).

Muhammed (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!)
“Mi s-a poruncit mie să-L ador pe stăpânul acestei cetăţi pe care El a făcut-o sacră - şi ale Lui sunt toate lucrurile - şi mi s-a poruncit mie să fiu dintre musulmani” (Coran 27 : 91).

In coran ni se spune ca toti Trimisii au avut revelata o lege noua;iar unii profeti au fost trimisi sa aplice legile de dinaintea sa.Allah Preainaltul I se adresează lui Muhammed (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!)
“Noi ţi-am revelat ţie după cum am revelat şi lui Noe şi profeţilor de după el, precum Le-am revelat şi lui Avraam, Ismail, Isaac, Iacob şi seminţiilor şi lui Isus, Iov şi lui Iona, Aaron şi lui Solomon, şi i-am dat lui David psalmii.” (Coran 4 : 163)


Musulmanii cred in Isus, Muhammed, Moise si in toti ceilalti trimisi si profeti si in cartile cu care au venit acestia.Cel care nu crede in Trimisi este in "ratacire indepartata" asa cum ne spune Allah Preainaltul:
"O, voi cei care credeti! Fiti cu credinta neclintita in Allah si in Trimisul Sau, in Cartea pe care a pogorat-o asupra Trimisului Sau si in Cartea pe care a pogorat-o mai inainte! Cel care nu crede in Allah, in Ingerii Sai, in Cartile Sale, in trimisii Sai si in Ziua de Apoi, acela pribegeste in cea mai indepartata ratacire."(Coran 4:136)

si tot Allah Preainaltul a poruncit sa nu facem diferenta intre trimisi si a poruncit sa credem in toti:
" Spuneti:" Noi credem in Allah si in ceea ce ne-a fost trimis noua si ceea ce a fost trimis lui Avraam, lui Ismail, lui Isaac, lui Iacob si semintiilor; in ceea ce le-a fost dat lui Moise si lui Isus si in ceea ce le-a fost dat tuturor profetilor de catre Domnul lor. Noi nu facem deosebire intre ei! Noi lui ii suntem supusi[musulmani]!" (Coran 2:136)

Allah Preaînaltul pomeneşte în Cartea Sa numele a douăzeci şi cinci de profeţi trimişi;dar numarul lor a fost mult mai mare:
“Poveştile câtorva trimişi ţi le-am spus Noi mai înainte, iar poveştile altor trimişi nu ţi le-am spus” (Coran 4 : 164)


Relatat de Ibn Hibban in Sahih preluat de la Abu Dharr care spunea: “O Profet al Lui Allah!Care e numarul Profetilor Lui Allah? El a spus: ‘O suta douazeci si patru de mii.’ Am spus: ‘O Mesager al Lui Allah! Cati dintre ei au fost Mesageri? El a spus: ‘Trei sute treisprezece, Un numar destul de mare!” Eu am intrebat: “O, Mesager al lui Allah! Cine a fost primul dintre ei?” El a replicat: “Adam Eu am zis: “O, Mesager al lui Allah! A fost el Profet si Mesager?” El a zis: “Da, Allah l-a creat cu Mana Sa si a suflat asupra lui din duhul Sau si apoi i-a daruit o forma perfecta.”




In incheiere as dori sa reamintesc ca toti acesti Profeti si Trimisi (Pacea lui Allah fie asupra lor!) au urmat unica religie si au transmis omenirii ca:

Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) este Creator , nu creat ;
Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) este vesnic ; El nu a fost nascut si El nu moare .
Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) este invizibil , nimeni nu-L poate vedea in aceasta viata.
Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) este Unic . El nu are parteneri si nu are pe nimeni egal .
Alllah (ÓõÈúÍóÇäóåõ æóÊóÚóÇáðì) nu are nevoie de nimeni doar noi oamenii avem nevoie de el.