Notices
 
Results 1 to 10 of 10
  1. Evanghelia lui Barabas 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    O stire pe care o asteptam de ceva timp sa devina publica ,vine sa confirme multe dintre afirmatiile mele facute pe acest forum referitor la acuratetea indoielnica a scrierilor evanghelice asa zis canonice si totodata vine sa confirme ca cele revelate si consemnate in Sfintul Coran nu sunt niste neadevaruri asa cum se tot straduiau sa d e m o nstreze unii asa zisi cercetatori sau teologi crestini.Raspunzind o data unei intrebari am afirmat in deplina cunostinta de cauza, ca sunt multe descoperiri arhelogice sunt tinute,, sub oboroc" pentru ca lumea nu este inca pregatita sa le afle si asta datorita pozitiei radicale si utopice adoptate de catre conducerea bisericilor crestine .Acestia sunt constienti ca, adevarurile ce ar fi evidentiate prin aceste descoperiri ar devenii o sabie ce le-ar reteza toate acele folose pecuniare pentru care au apelat timp de peste 1900 de ani la minciuna si blasfemie si ar deschide ochii enoriasilor spre adevarata credinta ..
    Desi am postat aceasta stire si la rubrica destinata stirilor, ea este atit de importanta incit merita reluata aici pentru a fi dezvoltata si pentru ca cei interesati sa poata face comentarii pe marginea ei


    Manuscrisul are 52 de pagini, fiind scris pe piele. Potrivit unor experti, textul reprezinta invataturile lui Iisus, scrise inainte ca acesta sa fie numit "Fiul Domnului". Valoarea de piata a manuscrisului este evaluata la aproximativ 20 milioane dolari. Conform unor informatii din presa turca, scrierea ar fi Evanghelia lui Barabas, rebelul gratiat de Pillat din Pont, in locul lui Iisus. In anul 325, pe pamanturile Turciei moderne, Sfintii Parinti interzic textul pe care il considera eretic, deoarece in el scria ca pe Golgota nu a murit Iisus Hristos, ci Iuda Iscarioteanul care l-ar fi inlocuit pe Fiul Domnului.
    Se presupune ca Evanghelia este una dintre asa-numitele scrieri apocrife, clasificare obtinuta dupa Consiliul Ecumenic de la Niceea, nord-vestul Turciei, desfasurat in secolul al patrulea. Atunci, clericii crestini de rang inalt au desemnat cele patru mari Evanghelii - ale apostolilor Luca, Matei, Ioan si Marcu - ca fiind singurele surse de incredere pentru cuvantul Domnului, celelalte 100 de scrieri fiind respinse si considerate erezii
    Mai mult, se spune că această Biblie conţine, printre altele şi faptul că Iisus ar fi prevestit venirea profetului Mohamed.
    .
    - Sursa -realitatea .net si ziarul Adevarul
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  2. Mersi munir de la :

    gabriela guettat (03-01-2012)

  3.  
    #2
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Comentariul meu la acesta fraza

    deoarece in el scria ca pe Golgota nu a murit Iisus Hristos, ci Iuda Iscarioteanul care l-ar fi inlocuit pe Fiul Domnului
    In Sfintul Coran este consemnat de peste 1400 de ani faptul ca altcineva a fost rastignit in locul lui Isus allehi salam . Cine a avut ochi sa citesca , a citit .Cine a avut minte ,a priceput . Pentru cei care au crezut in revelatia lui Allah subahna wa ta`ala aceasta afirmatie continuta in ,,Evanghelia lui Barabas" nu-i nici o surpriza . .

    .In acelasi context stirea vine sa confirme cele afirmate de mine in diverse rinduri aici dar si pe alte forumuri ca ,consemnarea evanghelica cu privire la venirea profetului Mohammed salla Allahu aleyhi wa salaam trebuie cautata in alte scrieri evanghelice mai putin influentate si corupte de catre preotii crestini si in nici un caz in cele canonice .
    Mai mult, se spune că această Biblie conţine, printre altele şi faptul că Iisus ar fi prevestit venirea profetului Mohamed
    .
    Deci se dovedeste inca o data ca am avut dreptate impotriva tuturor celor care aproape ma acuzau de ratacire
    Cind,, batrinul" Munir va spune ca are date despre ceva ce tine de scrierile biblice sa ii dati crezare ca nu va minte . .Multe date sunt tinute la secret si sunt cunoscute de un cerc foarte restrins de oameni dar acestia trebuie sa fie atenti cit de mult din aceste date pot sa le faca cunoscute deocamdata. Eu prin natura muncii si a pasiunii mele am putut avea acces la unele dintre aceste date si de aceea aveam atita siguranta in afirmatiile mele .Acum a venit timpul ca una dintre aceste dovezi sa iasa la lumina (desii de-a lungul timpului au mai fost si altele dar au trecut neobservate de publicul larg) .Cind am afirmat ca Ahmed Deedat in cartea lui, atunci cind afirma ca in evangheliile canonice se gasesc referiri cu privire la venirea profetului Mohammed salla allaehi wa salam si foloseste ca argument in sustinerea acestei afurmatii numaroase versete luate din N.T dar si din V.T. , nu face altceva decit sa incerce sustinere unui adevar cu un sir de neadevaruri si deci greseste flagrant,- am fost privit atunci ca un nebun de cei mai multi dintre fratii si surorile de pe forum sau in discutiile directe cu ei am resimtit o oarecare ingaduinta pe care o dai unui om care ,,cautind a inceput a ratacii". Un articol pe tema acestei teze va apare in numarul 26 al revistei ,,Annisaa,"
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  4.  
    #3
    Member Amar Hasan's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Romania
    Posts
    24
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    As Salam Aleykum,

    Nu sunt in masura sa comentez eu pe aceasta tema pentru ca am mult prea putine cunostinte legate de aceste "dispute" daca le pot numi asa , dar pentru mine personal este inca un motiv sa cred ca Islamul este Calea Cea Dreapta si de a-mi intari dorinta de a o urma! Inshallah
     
     

  5.  
    #4
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Abia astept sa citesc atacurile furibunde ale cercetatorilor sponsorizati de bisericile crestine dar si ale teologilor, ce vor fi lansate asupra textului si a veridicitatii acestui manuscris.Deja vad ca au aparut primele reactii unele dintre ele cu adevarat hilare ce d e m o nstreaza ca cele relatate in aceasta ,,Evanghelie a lui Barabas" sunt atit de adevarate incit le desfiinteaza de tot dogma pe care isi asezasera religia .Deja in presa de astazi apar trei sau patru ipoteze bune de pus in rama .
    1-
    In pofida interesului uriaş stârnit de proaspăt redescoperitul document, mulţi spun că este vorba despre un fals şi că manuscrisul nu are nicidecum o vechime de 1500 de ani, el fiind scris în secolul 16. Cele mai vechi copii ale documentului sunt scrise în spaniolă şi italiană şi sunt datate în acea perioadă.
    Raspuns- Mai ,,talimbii" tati aceasta,,Evanghelie a lui Barabas" este scrisa in aramaica..pe piele de animal ...deci foarte usor de datat iar cei care au cercetat-o inca din anul 2000 au facut asta in mod cert .Aceasta este primul pas al unei analize atunci cind se vrea stabilirea veridicitatii unui document si toate artefactele si manuscrisele trec obligatoriu prin acesta procedura .Nici un cercetator care se respecta indiferent ca este crestin sau musulman nu este atit de nebun sa isi piarda timpul analizind sau traducind un manuscris fara sa-i stabileasca vechimea si valoarea stiintifica.Asta se intimpla doar in cazul celor platiti ca sa dea verdicte dinainte stabilite.
    Copiile ei pot fi scrise si in chineza sau malgase care este problema ? Aramaica nu se mai folosea in sec XV-XVI decit in zona Siriei (de aici si denumirea de limba siriaca) in cadrul unor foarte mici comunitati (2-3 satulete) sau in Irak de catre crestinii maroniti .Chiar si asa stind lucruile se poate stabilii foarte usor prin cea mai elementara analiza lingvistica care este vechimea textului(lucru care s-a facut de altfel inca din primele luni de cercetare).


    2-
    Autenticitatea documentului e pusă la îndoială şi de mai multe neconcordanţe: Sfântul Barbabas, pretinsul autor al Evangheliei Secrete, a trăit în secolul întîi, dc. S-a născut în Cipru, a fost considerat Apostol de către primii creştini. De asemenea, Apostolul Paul îl menţionează în câteva dintre epistolele sale.
    Raspuns-Aceasta nu este o neconcordanta ci o intarire a faptului ca autorul acestei Evanghelii a existat cu adevarat si nu este vorba de o atribuire falsa a unei scrieri catre alt autor asa cum s-a intimplat in cazul screrilor evanghelice canonice si a altor scrieri prezente in Noul Testament.

    3-
    Dar, dacă Barnabas a trăit în primul secol după Christos, manuscrisul e datat 4, 5 veacuri mai târziu. "Biblia secretă ar fi putut fi scrisă de unul discipoli de-ai săi", spun cei care insistă că manuscrisul ar fi autentic
    Raspuns-In acceptiunea teologilor crestini doar screrile evanghelice canonice au dreptul sa fie compilate.De fapt aceasta incercare de defaimare contine in ea un adevar recunoscut chiar de ei -Si anume ca acesta Evanghelie (chiar daca exemplarul de fata ar fi o compilatie )a fost scrisa initial in sec.I en si deci este una dintre primele Evanghelii scrise daca nu chiar prima (inaintea celei a lui Marcu) .

    Toate aceste incercari de defaimare a autenticitatii acestui manuscris ne d e m o nstreaza ca lumea crestina a fost surprinsa cu (scuzati-mi va rog expresia ),, pantalonii in vine" de acesta veste desi au fost lansate cu mult timp in urma o serie de semnale care o prevesteau .
    Plingeti dara copii ai durerii ,Adevarul nu poate fi ascuns la nesfirsit sub un morman de minciuni.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  6.  
    #5
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa rahmatullah
    Pentru a nu lasa pe cineva sa creda ca referirea la venirea profetului Mohammed salla Allahu aleyhi wa salaam facuta de catre proorocul Isus alehi salam nu exista sau,, este doar o vorba fara acoperire, postez aici acel citat preluat din,, Evanghelia lui Barabas" Si pentru ca sunt multi care cunosc limba engleza am sa dau acest citat in acesta limba


    -- 163: Muhammad-the White Cloud of Mercy
    The disciples answered, "O Master, who shall that man be of whom you speak, who shall come into the world?" Jesus answered with joy of heart: 'He is Muhammad;, Messenger of God, and when he comes into the world, even as the rain makes the earth to bear fruit when for a long time it has not rained, even so shall he be occasion of good works among men, through the abundant mercy which he shall bring. For he is a white cloud full of the mercy of God, which mercy God shall sprinkle upon the faithful like rain.'


    Si ca sa nu va plictisiti va mai dau un scurt fragment din aceeasi ,,Evanghelie a lui Barnabas" ca sa nu ziceti ca se vorbeste doar in acel loc despre profetul Mohammed salla Allahu aleyhi wa salaam

    136: Every one shall see Hell
    -Jesus answered: `Every one, be he who he may, must go into hell. It is true, however, that they holy ones and prophets of God shall go there to behold, not suffering any punishment; and the righteous, only suffering fear. And what shall I say? I tell you that thither shall come [even] the messenger of God, to behold the justice of God. Thereupon hell shall tremble at his presence. And because he hath human flesh, all those that have human flesh and shall be under punishment, so long as the messenger of God shall abide to behold hell, so long shall they abide without punishment. But he shall abide there [only] so long as it taketh to shut and open the eyes.

    `And this shall God do in order that every creature may know that he hath received benefit from the messenger of God

    `When he shall go there all the devils shall shriek, and seek to hide themselves beneath the burning embers, saying one to another: "Fly, fly, for here cometh Mohammed our enemy!" Hearing which, Satan shall smite himself upon the face with both his hands, and screaming shall say: "Thou art more noble than I, in my despite, and this is unjustly done!"
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  7.  
    #6
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Postez si fragmentul care vorbeste despre shimbarea care a avut loc inainte de rastignire si care arata ca cel rastignit a fost Iuba si nu proorocul Isus allaehi salam

    216 -Transformarea lui Iuda
    Judas entered impetuously before all into the chamber whence Jesus had been taken up. And the disciples were sleeping. Whereupon the wonderful God acted wonderfully, insomuch that Judas was so changed in speech and in face to be like Jesus that we believed him to be Jesus. And he, having awakened us, was seeking where the Master was. Whereupon we marvelled, and answered: 'You, Lord, are our master; have you now forgotten us?'

    And he, smiling, said: 'Now are you foolish, that know not me to be Judas Iscariot!' And as he was saying this the soldiery entered, and laid their hands upon Judas, because he was in every way like to Jesus. We having heard Judas' saying, and seeing the multitude of soldiers, fled as beside ourselves. And John, who was wrapped in a linen cloth, awoke and fled, and when a soldier seized him by the linen cloth he left the linen cloth and fled naked. For God heard the prayer of Jesus, and saved the eleven from evil.
    The soldiers took Judas ;and bound him, not without derision. For he truthfully denied that he was Jesus; and the soldiers, mocking him, said: 'Sir, fear not, for we are come to make you king of Israel, and we have bound you because we know that you do refuse the kingdom.' Judas answered: 'Now have you lost your senses! You are come to take Jesus of Nazareth;, with arms and lanterns as [against] a robber; and you have bound me that have guided you, to make me king!'
    Then the soldiers lost their patience, and with blows and kicks they began to flout Judas, and they led him with fury into Jerusalem. John ;and Peter ;followed the soldiers afar off; and they affirmed to him who writes that they saw all the examination that was made of Judas by the high priest, and by the council of the Pharisees, who were assembled to put Jesus to death. Whereupon Judas spoke many words of madness, insomuch that every one was filled with laughter, believing that he was really Jesus, and that for fear of death he was feigning madness. Whereupon the scribes bound his eyes with a bandage, and mocking him said: 'Jesus, prophet of the Nazarenes ;(for so they called them who believed in Jesus), 'tell us, who was it that smote you?' And they buffeted him and spat in his face.

    Asa ...si dupa ce l-au plimbat pe Iuda pe la guvernator (Pontius Pilat) si apoi pe la regele Irod
    (actiunea este asemanatore intrucitva cu cea descrisa in scrierile evanghelice canonice dar cu unele modificari in ceea ce priveste dialogurile dintre personaje ) si dupa ce Iuda neaga in repetate rinduri ca ar fi Isus ,se ajunge si la momentul crucificarii:

    So they led him to Mount Calvary, where they used to hang malefactors, and there they crucified him naked;, for the greater ignominy. *Judas truly did nothing else but cry out: 'God, why have you forsaken me, seeing the malefactor has escaped and I die unjustly?' *Truly I say that the voice, the face, and the person of Judas were so like to Jesus, that his disciples and believers entirely believed that he was Jesus; wherefore some departed from the doctrine of Jesus, believing that Jesus had been a false prophet, and that by art magic he had done the miracles which he did: for Jesus had said that he should not die till near the end of the world; for that at that time he should be taken away from the world.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  8.  
    #7
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Ei sa vedem acum se incu m e t a cineva sa faca o traducere cit mai corecta a textului, ca poate mai citesc si unii dintre contestatari si poate nu stiu limba engleza, iar eu nu prea am timp sa fac asta acum.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  9.  
    #8
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Asalamu Aleikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!

    Am incercat sa traduc prima parte si daca nimeni nu va traduce inshallah poate maine voi posta si partea a doua.


    163: Muhammad-Norul Alb al Milei
    Ucenicii au intrebat: "Stăpâne, cine va fi omul despre care ne vorbesti, care va veni pe lume ?" Isus a răspuns cu bucurie in inima: "El este Muhammad,, Mesagerul lui Dumnezeu, şi atunci când el va vine pe lume, asa cum ploaia face pământul să dea roade atunci când pentru o lungă perioadă de timp nu a plouat, tot aşa si el va fi prilej de fapte bune intre oamneni, prin marea mila - sa pe care el o va aduce. Pentru ca el este un nor alb, plin de mila lui Dumnezeu, mila lui Dumnezeu care trebuie stropita deasupra credincioşilor asemenea ploii. "

    136: Fiecare trebuie sa vada Iadul
    Isus a răspuns: `Fiecare om, fie el cine o fi, trebuie să treaca prin Iad. Este adevărat, totuşi, că acei sfinţi şi profeţi ai lui Dumnezeu vor merge acolo pentru a privi, acestia nu vor suferi nici o pedeapsa,iar drept credinciosii ,vor simti doar frica.Şi ce ar trebuie să vă spun? Eu vă spun că acolo va veni [chiar],si mesagerul lui Dumnezeu, să privesca dreptatea lui Dumnezeu. Atunci iadul va tremura în prezenţa lui. Şi pentru că are trup omenesc, toti cei care au trupuri umane ,si se vor afla sub pedeapsa ,atat timp cat mesagerul Lui Dumenzeu va ramane sa priveasca iadul,atat timp nu vor fi ei pedepsiti. Dar el va ramane acolo [numai], atât timp cât ii va lua pentru a închide şi deschide ochii.

    `Şi acest lucru Dumnezeu il face pentru ca fiecare creatura (creatie) sa stie ca a avut parte de beneficiul adus de mesagerul lui Dumnezeu.

    `Când el va merge acolo toţi de.mo.n.ii vor ţipa, şi vor încerca să se ascundă sub jăratic aprins, spunând unul altuia :" Fugiti, fugiti, pentru că aici vine Mohammed,duşmanul nostru !""Auzind acestea Satana se va lovi peste fata cu ambele mâini şi va spune strigand: "[Tu] eşti mai nobil decât mine, în ciuda mea, iar acest lucru este nedrept !
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  10.  
    #9
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum
    Foarte buna traducerea surioara flor 6.Allah subhana wa ta`ala sa fie multumit de tine si sa te rasplatesca pentru efortul tau cu bucurii si fericire.Mi-am permis sa intervin si sa marchez frazele mai improtante pentru a fi mai usor de remarcat.
    Te rog sa continui si pe masura ce voi putea, poate vom extinde ,daca vrei ,aceasta colaborare si la alte texte ce merita interesul nostru din acesta Evanghelie a lui Barabas
    Dupa cum lesne se poate observa totul este scris clar, fara cuvinte amalgamate ce trebuiesc resucite si reinterpretate
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  11.  
    #10
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    216 -Transformarea lui Iuda

    Iuda a dat buzna in fata tuturor in camera[spatiul ingradit -tarc sau zona de parc ingradita -coroborat cu cele consemnate in alte scrieri evanghelice ar putea fi vorba de Gradina Ghetsimani n.t] unde a avut loc ridicare lui Isus la ceruri .Si discipoli dormeau.In acea [camera/Gradina Ghetsimani] Dumnezeu a facut o minune,incat Iuda a fost atat de schimbat in vocea sa si in aspectul fizic ,cat sa ii semene lui Isus,incat am ajuns sa credem ca el era Isus.Si el(Iuda) ,care ne-a trezit ,intrebindu-ne unde era stapanul (invatatorul) .Iar atunci l-am intrebat minunandu-ne: Tu ,stapane(invatatorule),esti invatatorul nostru,oare ne-ati uitat acum ?"

    Iar el, zâmbind, a spus: "Eşti nebun, dupa cate stiu eu sunt Iuda Iscarioteanul!" Şi cum spunea el aceasta soldaţi au intrat, şi l-au prins pe Iuda, pentru că el semana in toate (perfect atit la voce cit si la aspectul fizic)cu Isus. Auzind ce a spus Iuda şi văzând mulţimea de soldaţi,am fugit cuprinsi de o frica puternica.Şi Ioan, care era înfăşurat într-o pânză, s-a trezit şi a fugit, şi atunci când un soldat a apucat de panza in care era invelit el a lasat panza şi a fugit gol. Dumnezeu a ascultat rugăciunea lui Isus, şi I-a salvat pe cei unsprezece [ucenici] de la rău.

    Soldaţii l-au luat pe Iuda, şi l-au legat, nu fără batjocura. Pentru ca el a tot negat că era Isus, soldaţii il batjocoreau şi ii ziceau "Domnule, nu te teme, pentru ca noi am venit să te facem rege peste Israel, şi v-am legat pentru că ştim că veti refuza regatul "Iuda a răspuns: "V-aţi pierdut mintile! Aţi venit să il luati pe Isus din Nazaret, cu arme şi felinare [inarmati]ca si împotriva unui talhar, şi m-aţi legat (pe mine) pentru a ma conduce, să mă faceti rege !"

    Atunci soldaţii si-au pierdut răbdarea si s-au infuriat,lovintu-l cu picioarele si batjocorindu-l , l-au dus repede la Ierusalim. Ioan şi Petru, au urmarit soldaţi de departe, şi i-au spus celui care a scris( lui Barnabas,) că au văzut tot interogatoriul la care a fost supus Iuda de către marele preot şi de consiliul fariseilor,interogatoriu care a fost creat(vezi Luca cap22 vs 2) pentru a-l condamna pe Isus la moarte . Iuda a vorbit într-un moment de nebunie, astfel încât fiecare a inceput a rade, crezând că el era într-adevăr Isus, si ca teama de moarte il face sa se prefaca nebun. Carturarii l-au batjocorit,legandu-l la ochi spunadu-i: "Isus, proorocul nazarinenilor, (pentru că aşa le-au numit pe Isus cei care au crezut in el) spune care dintre noi te-a lovit?" Şi l-au lovit şi scuipat peste fata.

    Asa si dupa ce l-au plimbat pe Iuda pe la guvernator (Pontius Pilat) si apoi pe la regele Irod
    (actiunea este asemanatore intrucitva cu cea descrisa in scrierile evanghelice canonice dar cu unele modificari in ceea ce priveste dialogurile dintre personaje ) si dupa ce Iuda neaga in repetate rinduri ca ar fi Isus ,se ajunge si la momentul crucificarii:

    Astfel l-au dus pe Muntele Golgota, care era folosit pentru atarnarea răufăcătorilor, şi acolo l-au răstignit dezbrăcat, pentru faptele sale rusinoase .Iuda nu a făcut nimic altceva decat sa strige plangand: "Doamne, de ce m-ai părăsit, văd răufăcătorii cum au scăpat şi eu mor pe nedrept?" Adevărat vă spun că vocea si faţa lui Iuda se asemanau atat de bine cu ale lui Isus, astfel incat ucenicii săi şi credincioşii au crezut ca el era Isus, de aceea unii ce au parasit doctrina lui Isus, cred că Isus a fost un fals profet, şi că, prin magie, el a făcut minunile pe care le-a făcut;deoarece Isus a spus că el nu trebuie să moară până aproape de sfârşitul lumii, pentru că in acel moment el ar trebui să fie luat din lume.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •