Notices
 
Results 1 to 1 of 1
  1. Leacuri mai putin cunoscute 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa rahmatullah
    Dragi frati si surori vreau sa va aduc in atentie un fapt inedit si cit se poate de real care m-a facut sa descopar ca uneori sunt remedii mult mai utile pentru unele efectiuni decit cele clasice.
    Am un prieten doctor stomatolog si cum acesta stia ca imi place tare mult medicina ma provoca nu de putine ori la discutii pe teme medicale.Aveam sa aflu ulterior ca era hotarit sa ma determine sa urmez facultatea de medicina ....dar nu a reusit ...lemnul rau ce sa-i faci.
    Deci sa revin la subiect.Intr-o zi fiind invitat la el acasa sa luam cina impreuna am observat ca il cam supara ceva.L-am intrebat ce are si mi-a spus ca il supara un abces dentar.M-a pufnit risul .Asta-i ca aia cu cizmarul care nu are pantofi.Oricum ce l-am vazut facind apoi m-a uimit.A pus pe foc apa intr-un ibric si a facut o infuzie de musetel (ceai o lecuta mai concentrat) .Cind infuzia s-a racit ,a strecurat o cescuta din acea infuzie ,apoi a luat o aspirina (netamponata) a zdrobit-o bine intre doua linguri si cind acesta a devenit praf a amestecat-o cu infuzia aceea de musetel.A mestecat bine cu lingurita preparatul acela si a facut gargara pe locul cu pricina pina ce a terminat-o pe toata. Si-a mai preparat un rind pentru a o folosii inainte de culcare . Vazindu-mi mirarea mi-a mai spus ca acesta ,,smecherie " este buna si atunci cind ai abces amigdalian dar ca trebui sa am grije ca inainte de a o folosii sa mestec bine prepartul pentru ca aspirina nu se dizolva in ceai sau apa . Va spun ca am incercat de foarte multe ori atit pe propria-mi persoana cit si pe alti oameni aflati in situatii asemanatoare si rezultatele au fost spectaculoase.In maxim 12 ore abcesul se spargea si punga de puroi era eliminata .Nu va ascund faptul ca l-am intrebat de ce nu da acelasi remediu si pacientilor sai si mi-a raspuns ca, daca ar face-o acestia l-ar crede nebun si l-ar evita pentru ca ei sunt obisnuiti ca medicul sa le prescrie o roaba de medicamente pentru orice astenie de primavara sau pentru o durere rebela de cap,asa ca si el le da ceea ce isi doresc.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  2. Mersi munir de la :

    Amar Hasan (03-22-2012)

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •