Notices
 
Results 1 to 6 of 6
  1. Pozitia corecta la rugaciune! 
    #1
    Member Amar Hasan's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Romania
    Posts
    24
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    As salam aleykum wa rahmatullah wa barakatu,


    As avea si eu o intrebare celor care au mai multa experienta ... de ceva timp ma tot uit pe youtube la tutoriale despre cum se face rugaciunea ...si am gasit mai multe pozitii , iar dilema acum vine ...care este cea corecta?

    Varianta 1 : http://www.youtube.com/watch?v=M7ZyS...eature=related

    Varianta 2 : http://www.youtube.com/watch?v=Yh6pl...feature=relmfu


    palmele in dreptul capului sau toata mana de la cot pusa jos??????
     
     

  2. Mersi Amar Hasan de la :

    suleiman (03-27-2012)

  3.  
    #2
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    wa 'alaikum assalam wa rahmatullah

    La ce te referi ? Cand ridici mainile?

    Poti sa faci una din doua si amandoua sunt corecte:

    1- Ridici palmele pana la nivelul urechilor:
    Relatat dupa Malik bin Al-huwairith radiyallahu 'anh, ca profetul salla-llahu 'alaihi wa sallam,atunci cand facea takbir (cand spunea Allahu akbar) isi ridica mainile pana la nivelul urechilor

    2 -Ridici palmele pana la nivelul umerilor
    Relatat dupa Ibn Omar radiyallahu 'anhuma, ca profetul salla-llahu 'alaihi wa sallam, isi ridica mainile pana la nivelul umerilor atunci cand incepea As-Salah, cand facea takbir-ul inchinarii si cand se ridica de la inchinare
     
     

  4.  
    #3
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum.
    Va rog intrati pe acest site http://www.miculmusulman.com/ABECEDARUL_ISLAMIC.pdf si veti gasii cu siguranta raspunsuri pentru multe dintre intrebarile dumneavoastra .Sper in sha Allah sa va fie de ajutor .
    Referitor strict la intrebarea dumneavoastra chiar daca fratele suleiman nu a inteles exact la care pozitie va referiti, raspunsul lui este unul corect.Amindoua pozitiile sunt corecte. Privitii cu atentie desenele si pozele de pe siteul trimis si aveti grije atit la pozitia picioarelor si a miinilor , dar si a corpului in general in timpul rugaciunii .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  5.  
    #4
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Frate munir, assalamu alaikom
    M-am uitat asa scurt peste fiserul pus de tine sa vad pozele, si ... o sa observi ca baiatul are mainile puse jos cea ce nu e este corect.
    V-am pun pozitia corecta (sunt 2 si amandoua sunt corecte)


     
     

  6.  
    #5
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum si bine ai venit,


    si fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa te calauzeasca spre Shahada, cat mai curand, odata ce ai convingerea in inima, amin!


    ...cu privire la pozitia mainilor, eu cred ca intrebarea se refera la Sujud, penru ca daca veti viziona linkurile indicate de Amar Hasan, in prima postare, primul dintre ele indica Rugaciunea "pentru femei" si arata o fetita care in prosternare, sta ghemuita pe jos, cu genunchii adunati si bratele jos, lipite de corp...

    ...deci, NU este corecta aceasta pozitie, si opinia prezentata in primul video, anume faptul ca femeile ar trebui sa faca rugaciunea intr-un mod diferit fata de barbati, nu este nici ea corecta...

    ...revenind la intrebare: inshaAllah gasesti aici, Learn to Pray as the Prophet Prayed daca ai rabdare, modul corect de a face Rugaciunea, am pus linkul direct, il gasesti insa si la sectiunea Biblioteca, la subiecte sticky...

    ...si inca un link de Fatwa, sursa IslamQ&A, Description of the Prophet’s prayer in engleza, din care traduc numai ceea ce se refera la pozitia mainilor in Prosternare:


    Sprijinirea, in coborare, pe maini

    88- Apoi, sa coboare in sujud, pe mainile sale, punandu-le jos, inainte de genunchi. Aceasta este ceea ce a poruncit Trimisul lui Allah si este dovedit ca el a facut asa si ca a interzis imitarea modului in care se aseaza camila, pe jos, adica ingenunchind mai intai.

    89- Cand se prosterneaza - lucru care este o parte esentiala in Rugaciune - trebuie sa-si sprijine greutatea pe palme si sa le tina departate.

    90- El trebuie sa-si tina degetele apropiate unele de altele.

    91- Si sa isi indrepte degetele spre Qiblah.

    92- El trebuie sa isi tina palmele la nivelul umerilor.

    93- Cateodata ar fi bine sa le tina la nivelul urechilor.

    94- El trebuie sa-si tina antebratele (bratul pana la cot) ridicate de la pamant. Acest lucru este obligatoriu. Nu trebuie sa le tina lipite de pamant, ca un caine.



    ...inshaAllah sa se fii raspuns astfel la mai multe nelamuriri, nu doar la una singura, Allah subhanahu wa ta'ala sa rasplateasca fratilor Suleiman si Munir, si sa le binecuvinteze stradania si viata, amin!
    Last edited by ummraschid; 03-27-2012 at 08:52 PM.




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  7.  
    #6
    Member Amar Hasan's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Romania
    Posts
    24
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    As salam aleykum,

    Shukran Ummrachid , exact aceasta era nedumerirea mea pe care ati lamurit-o dvs ! In urma conferintelor mamei Gabi si eu stiam acelasi lucru , dar m-am gandit k poate am inteles eu gresit dupa ce am vazut acel video knd fetita statea cu coatele lipite de podea in Sujud, cateodata nu prea inteleg eu de ce posteaza tutoriale incorecte....dar ....in orice caz alhamdulillah am inteles cum este corect!

    Jazakom Allahu Khairan tuturor celor mi-ati sarit in ajutor cu raspunsuri la intrebarea mea! In special dlui Munir care mi-a intins o mana atunci cand imi era cel mai greu , Allah subhanu wa ta`ala sa ii rasplateasca eforturile!
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •