Notices
 
Results 1 to 7 of 7
  1. Saptamina Patimilor 
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum
    Avind in vedere ca in aceste zile ,crestinii traverseaza o perioda de timp pe care au denumit-o ,,Saptamina Patimilor" in dorinta de a marca zilele in care (conform Evangheliilor canonice) se spune ca proorocul Isus-Allehi wa salam- ar fi patimit inaintea arestarii si crucificarii.
    In acest context as vrea sa pun aici citeva intrebari referitoare la oamenii si faptele lor asa cum au fost ele consemnate in scrierile evanghelice canonice si care au fost folosite de alti oameni de-a lungul timpului ca motiv si scuza in a provoca de cele mai multe ori lacrimi si durere altor semeni de ai lor.Rog pe cei care vor dorii sa raspunda la aceste intrebari sa si argumenteze( daca pot) raspunsurile lor

    1-Credeti ca Iuda prin vointa proprie a ,,tradat" marelui preot locul in care se afla proorocul Isus-Allehi wa salam- si ucenicii sai ?
    2-Cine a fost adevaratul artizan al arestarii ?
    -Marele preot Caiafa ?
    -Guvernatorul Pontius Pilat ?
    3- Isus -Allehi wa salam-este cel care a provocat si chiar a fortat arestarea?
    4-In ce loc si prin ce fapte proorocul Isus-Allehi wa salam- isi arata natura pur umana d e m onstrind astfel ca este supus divintatii si nu parte integranta a acesteia?
    5 -Credeti ca este adevar sau legenda relatarea care afirma ca Pontius Pilat a incercat sa il gratieze pe Isus -Allaehi wa salam-?
    6-Cine a fost cel care a pronuntat condamnarea la crucificare:
    -Marele preot- la decizia Sanhedrinului?
    - Pontius Pilat ?
    -Irod Anthipa ?
    7- Ce credeti ,este adevarata sau falsa teoria prezenta in scrierile Evanghelice canonice conform careia in ajunul ,,Sarbatorii de Paste" ca o dovada de bunavointa, guvernatorul elibera unul sau mai multi detinuti?
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    1-Credeti ca Iuda prin vointa proprie a ,,tradat" marelui preot locul in care se afla proorocul Isus-Allehi wa salam- si ucenicii sai ?
    grea intrebare !! eu am studiat si iar am studiat si m-am oprit la 2 ipoteze, din ambele rezultand ca nu a "tradat" din proprie vointa.

    1) Evanghelia după Iuda( evanghelie ce intră în contradicţie cu cele patru Evanghelii canonice. Iuda trădătorul devine Iuda eroul, prietenul cel mai apropiat al lui Iisus). El şi-ar fi vândut Învăţătorul la cererea expresă a Acestuia, Care l-ar fi lăudat pentru fapta sa: „Adevărat îţi spun, Iuda, (…) tu-i vei depăşi pe toţi. Căci tu-l vei jertfi pe omul care mă îmbracă”.
    Iuda este prezentat in aceasta evanghelie fiind cel mai fidel ucenic al lui Hristos, cel mai înţelept, cel iniţiat în taine care celorlalţi discipoli le erau străine.
    2)Alte evanghelii:Iuda făcând voia diavolului şi nu voia lui Dumnezeu: făcându-se Cină, şi diavolul punând în inima lui Iuda fiul lui Simon Iscarioteanul, ca să-l vândă (Ioan 13, 2). Sfântul Evanghelist Luca întăreşte mărturia Apostolului Ioan: a intrat satana în Iuda, cel numit Iscarioteanul, care era din numărul celor doisprezece. Şi, ducându-se, el a vorbit cu arhiereii şi cu căpeteniile oastei, cum să-L dea în mâinile lor. Şi ei s-au bucurat şi s-au învoit să-i dea bani (Luca 22,3-5).
    Din Evanghelia Sfântului Marcu vedem că, în momentul prinderii lui Iisus, Iuda nu avea mustrări de conştiinţă, ci chiar îi sfătuia pe ostaşi zicând: Pe care-L voi săruta, Acela este. Prindeţi-L şi duceţi-L cu pază (Marcu 14, 44).
    Iar din Evanghelia după Matei aflăm că Iuda, cel ce L-a vândut (pe Hristos), văzând că a fost osândit, s-a căit şi a adus înapoi arhiereilor şi bătrânilor cei treizeci de arginţi, zicând: Am greşit vânzând sânge nevinovat. Ei i-au zis: Ce ne priveşte pe noi? Tu vei vedea. Şi el, aruncând arginţii în templu, a plecat şi, ducându-se, s-a spânzurat (Matei 27, 3-5).

    2-Cine a fost adevaratul artizan al arestarii ?
    -Marele preot Caiafa ?
    -Guvernatorul Pontius Pilat ?

    Arestarea lui Iisus se face in toiul noptii, in gradina Ghetsimani, si este condusa de Iuda Iscarioteanul. Dupa ce parasise sala Cinei, Iuda luase contact cu Caiafa, cu arhiereii, cu carturarii si cu batranii poporului.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  3.  
    #3
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    acum ca am raspuns la primele 2 intrebari vreau si eu sa ma lamuriti.........deci:
    Arestarea se face la ordinul marelui preot Caiafa iar la prinderea au fost implicati numeroasi oaameni:

    1.Preoţii

    Preoţii erau slujitorii de la Templu şi din Templu.Isus i-a confruntat de multe ori pe aceşti oameni şi, în toatediscuţiile pe care le-au avut, El a câştigat.
    2.Fariseii
    critica lui Isus, adresată lor in Matei 23, este foarte lunga nu am sa o redau aici...
    3.Cărturarii
    Oamenii aceştia erau consideraţi oameni înţelepţi din punct devedere spiritual.
    4.Slujitorii marelui preot
    Aceşti oameni erau plătiţi de marele preot pentru a-l sluji.
    5.Garda romană
    Romanii aceştia veneau de la fortăreaţa Antonia, aflata la nord-vestde Templu.
    6.Mercenari
    Aceşti oameni erau o trupă de oameni fără căpătâi, care făceau tot pentru ce erau plătiţi.

    Acesti oameni(cei cu albastru) l-au vazut pe Isus,de ce era nevoie de Iuda si "tradare"(poate sa se explice disparitia lui Iuda- asta imi trece mie prin cap) .............nu stiu!!!!!! sau...........sa vedem că marele preot a trimis o mică armată ca să-L prindă pe Isus pentru a se dovedi cât de mult se temeau preoţii de el.




    3- Isus -Allehi wa salam-este cel care a provocat si chiar a fortat arestarea?


    arestarea a fost facuta in mod "pasnic", nu s-a provocat, fortat:
    Ioan 18
    4 Isus, care ştia tot ce avea să I se întâmple, a mers spre ei şi le-a zis: „Pe cine căutaţi?”
    5 Ei I-au răspuns: „Pe Isus din Nazaret!” Isus le-a zis: „Eu sunt!” Iuda, vânzătorul, era şi el cu ei.
    6 Când le-a zis Isus: „Eu sunt”, ei s-au dat înapoi şi au căzut jos la pământ.
    7 El i-a întrebat din nou: „Pe cine căutaţi?” „Pe Isus din Nazaret”, I-au zis ei.
    8 Isus a răspuns: „V-am spus că Eu sunt. Deci dacă Mă căutaţi pe Mine, lăsaţi pe aceştia să se ducă.”

    deci nu inteleg de ce unii au inventat "sarutul lui Iuda".....!!!!!!!!!!!

    5 -Credeti ca este adevar sau legenda relatarea care afirma ca Pontius Pilat a incercat sa il gratieze pe Isus -Allaehi wa salam-?
    aici povestea este lunga........... în Luca 23:4, Pilat le-a zis:
    „Eu nu găsesc nici o vină înomul acesta.”
    Şi găsim aceleaşi cuvinte ale lui Pilat în Ioan 18:38.Iar când a auzit că Isus este Galilean, Pilat L-a trimis la Irod Antipa,tetrarhul Galileii, încercând astfel să scape de responsabilitatea uneicondamnări pe care nu dorea să o dea.
    În Luca 23:6-12, vedem că Pilat a încercat şi el să scape deresponsabilitatea de a-L condamna pe Isus la moarte. El a spus:
    „Dacă Isus afirmă că este Împăratul iudeilor, atunci să-L trimitem la cel care seocupă de iudei!”
    apoi de acolo iar a revenit la Pilat...........a încearcat Pilat să-L scape şi să nu-l răstignească pe Isus.În Luca 23:16, Pilat a spus:
    „Eu deci, după ce voi pune să-L bată, Îi voi da drumul.”
    Dar, membrii Sinedriului n-au fost prea încântaţi, pentru că Îl voiaumort pe Isus.
    Aşa că, lui Pilat i-a venit această idee:
    „Am să le ofer un prizonier!”.........dar nici asta nu a tinut, deoarece iudeii au ales talharul.

    6-Cine a fost cel care a pronuntat condamnarea la crucificare:
    -Marele preot- la decizia Sanhedrinului?
    - Pontius Pilat ?
    -Irod Anthipa ?

    Dar, pentru că Iudeii nu încetau să strige că il vor răstignit pe Isus,Pilat a pus să-l bată cu nuiele, iar apoi l-a dat pe mâinile soldaţilor, ca ei să-l răstignească.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  4.  
    #4
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Alaykum salam wa rahmatullah
    Mare bucurie mare ca ai reusit sa revii pe forum surioara.Asta asa ca sa stii ca ti-am asteptat cu mare nerabdare postarile.Ti-ai facut intrarea in forta si chiar m-ai surprins placut cu unele informatii pe care nu credeam ca le stii ceea ce dovedeste ca te-ai documentat temeinic pentru a raspunde la intrebarile mele.
    Acum sa le luam pe rind la descifrat .
    Inca de la inceput tin sa fac precizarea ca eu nu sunt detinatorul Adevarului absolut ci un umil om care il cauta si care desi stie ca nu il va gasi nici o data tot insista in cercetare.
    Deci tot ce scriu aici sunt in mare masura rezultatul cercetarilor mele coroborat uneori si cu parerile si opiniile altor cercetatori unii dintre ei cunoscuti si recunoscuti pe plan mondial altii mai putin cunoscuti.
    Unele intrebari din postarea mea au aparut inca de a doua zi dupa evenimentul rastignirii si vor fi la fel de dicutatesi disputate cit va dainui crestinismul.
    Dar asta nu insemna ca nu este bine sa ne aplecam atentia asupra lor atita timp cit prin ele vom gasii o motivatie majora ce ne indeamna la dezvoltarea cunostintelor personale asupra acestui subiect atit de delicat si mult discutat
    Acum sa trecem la raspunsurile tale surioara
    1-La prima intrebare ai raspuns foarte elaborat si documentat.Bravo
    2-La a doua intrebare mi-ai raspuns cu alte intrebari .
    Daca vrei sa gasesti raspunsul la acele intrebari trebui sa iei in calcul contextul istoric mai larg analizindu-l prin prisma relatarilor facute de altii istoriografi de la acea vreme (Filon din Alexandria sau Iosif Flaviu )
    Acesta analiza extinsa este necesara deoarece relatarile din scrierile evanghelice canonice sunt atit de corupte si modificate incit ele nu pot fi folosite ca baza ci doar ca adnotari sincretiste.
    De aceea conform relatarilor celor mentionati mai inainte toata scena aceea a arestarii e una ce tine mai mult de legenda iar procentul de realism din ea este de sub 5%.
    Astfel daca luam in calcul caracterul impulsiv si de o duritate extrema a lui Pontius Pilat (el a si fost rechemat la Roma si acuzat de asta)ne dam seama ca este aproape imposibil ca Marele preot sa fi fost cel care a dat ordinul de arestare .La intocmirea Noului Testament au fost alese doar acele scrieri ce apartineau unor autori filoromani.Deci toate afirmatiile facute in ele sunt mistificari ale adevarului istoric.De fapt dupa parerea mea cel care a ordonat arestarea a fost Pontius Pilat si cel care a a incercat sa il scape initial pe cel arestat de minia romana a fost chiar Marele Preot Caiafas (fie doar si din dorinta de a se afla in opozitie fata de vointa asupritorilor romani) dar pina la urma si acesta a trebuit sa se supuna vointei guvernatorului roman.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  5.  
    #5
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Continutul intrebarii 3 se pare ca nu l-ati intles-o.
    3- Isus -Allehi wa salam-este cel care a provocat si chiar a fortat arestarea?
    Mai clar spus-Au existat anterior evenimente ale caror initiator si principal participant a fost proorocul Isus-Allehi wa salam- ,care au ,,fortat " sau au indemnat prin caracterul lor provocator la arestare ?
    Acum referitor la momentul arestarii.Pentru cei care nu stiu ,aceasta ,,Gradina a Ghetsimani" care in traducere insemna ,,presa de ulei" (si asta pentru ca in interiorul acestei plantatii se gasea o presa de ulei de masline) se afla la poalele Muntelui Maslinilor pe partea lui de rasarit fata de Ierusalim si cu o perspectiva deschisa asupra orasului.Avind o deschidere atit de larga este putin probabil daca nu chiar imposibil ca ostasii trimisi sa faca arestarea sa ii fi putut lua prin surprindere pe ucenci mai ales ca daca ar fi sa dam crezare relatarilor din scrierile evanghelice cel putin trei dintre ei cit mai ales proorocul Isus erau treji.Deci toata acea adevarata armata ar fi fost zarita de departe si ar fi putut fi evitata arestarea ... doar daca s-ar fi si dorit cu adevarat asta.Dar se pare ca acest lucru nu s-a dorit sau nu acesta a fost contextul in care s-a facut acesta arestare.
    Referitor acum la acel asa zis ,,sarut al tradarii " cunoscut ca ,,Sarutul lui Iuda" .Acest ritual este preluat in traditia crestina (ca si alte motive simboluri si practici religioase )din miturile si practica religioasa politeista ce domina spatiul imperiului roman anterior aparitiei crestinismului. Printre motivele preluate in acest fel si prezenta chiar si in iconografia crestina , a facut parte si mitul lui Psyche si Eros , una dintre imaginile favorite ale crestinilor din Roma fiind cea a unei perechi sarutandu-se si imbratisandu-se.Psyche ( fecioara care o concurase in frumusete pe Aphrodite) , reprezenta Sufletul (unei fiinte umane decedate) , iar Eros , (desigur) preaputernicul zeu al dragostei.Acesta simbolistica este transformata in relatarile evanghelice intr-un m etaforic,,sarut al mortii".O moarte m etaforica ce se va incheia apoi cu una fizica.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  6.  
    #6
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    7- Ce credeti ,este adevarata sau falsa teoria prezenta in scrierile Evanghelice canonice conform careia in ajunul ,,Sarbatorii de Paste" ca o dovada de bunavointa, guvernatorul elibera unul sau mai multi detinuti?

    Frate munir am tot cautat eu si am gasit cateva informatii, nu stiu cat de adevarate, astept corcturile de rigoare.

    Acest guvernator, Pilat, a fost unul din cei mai sângerosi guvernatori pe care i-au avut evreii în timpul stăpânirii romane. Se stie că în timpul lui au fost executati prin răstignire cca. 300 de oameni. El nu avea aceeasi credintă cu evreii, nu-l interesa că Iisus spunea că este regele iudeilor,nu era decât un alt evreu executat.
    Astfel, de 3 ori îl judecă si îl declară nevinovat, însă evreii îl santajează spunându-i că îl vor informa pe Cezar, Pilat îl trimite pe Iisus spre a fi judecat de Irod, în jurisdictia căruia se afla. Si acesta îl găseste nevinovat si il trimite înapoi guvernatorului. de ce o fi facut toate astea? pt a-i face pe plac sotiei sale, care era crestina.
    Matei 27:19 Pe când stătea Pilat pe scaun la judecată, nevasta sa a trimis să-i spună: „Să n-ai nimic a face cu Neprihănitul acesta; căci azi am suferit mult în vis din pricina Lui.”

    Văzând că nu poate să scape, Pilat hotărăste să reînvie o veche traditie evreiască: în ajunul Pastelui era eliberat un condamnat la moarte,alege din închisoare un tâlhar criminal pe nume Baraba.

    de aici pot deduce ca nu a fost nici o dovada de bunavointa, aceasta traditie a fost "reinviata" dupa un numrar de "n" ani-poate, a fost o solutie gasita de Pilat, in speranta ca evreii nu vor dori un criminal in libertate.cred ca acesta traditie are stranasa legatura cu intelesul "Pastelui" la evrei (eliberarea din robia egipteana), si nu m-ar mira sa fie adevarata legenda!!!!

    Acum intrebarea mea este alta:
    Oare nu stia Pilat ca Baraba nu era un răufăcător obisnuit ci conducătorul zelotilor? (zelotii erau o grupare ce urmărea răsturnarea puterii romane printr-o revolutie)
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  7.  
    #7
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    in concluzie, toata povestea mi se pare cusuta cu ata alba, am c=sa termin de citit toate informatiile pe care le-am adunat despre acest Pilat, si am sa revin asupra problemei,daca Pilat ar fi "ordonat" arestrea , nu a facut acest lucru deoarece Isus afirmase ca este fiul lui Dmunezeu, eu cred ca mare preot ar fi aprins fitilul punand accent pe "rege al iudeilor" si lunad in considerare ca Pilat era "magistratul suprem" nu vad de ce sa il fi trmis lui irod?????????? rvin asupra problemelor inshallah
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •