Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 13 of 13
  1. CULTURA POP -In Numele Islamului... 
    #1
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221



    assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,


    voi posta, inshAllah, traducerea unui articol scris de binecunoscuta ziarista Yvonne Ridley.....MashAllah!...



    CULTURA POP- in Numele Islamului….

    de Yvonne Ridley


    Simt o mare ingrijorare in ce priveste “cultura pop” care ia nastere in jurul asa numitilor artisti ai nasheed-ului. Cu siguranta acest termen este prea usor, mai potrivit ar fi termenii de “boy-bands” si "popstar-uri” musulmani.

    Eminenti invatati ai Islamului au -----strat pe parcursul istoriei ca muzica este haram si nu cred sa fii citit vreodata despre SAHABA , ca ar fi chiuit in sunetul muzicii. Sa nu ma intelegeti gresit. Sint cu totul de acord ca oamenii sa se recreeze, dar intr-o maniera plina de demnitate si potrivita mediului lor.

    Motivul pt care imi exprim aceste griji este faptul ca acum citeva zile, in Centrul Londrei, surori , cuprinse de o forma de "pop-mania" , se agitau prin zona, datorita unui concert . Si nu ma refer la fetite care nu stiu ce fac, vorbesc de surori de 20, 30 si 40 de ani, care chiuiau, tipau, transpirau si dansau. Chiar si angajatii pentru securitate , priveau confuzi la surorile in hijab, pe care incercau sa le impiedice sa se urce pe scaune. Sigur ca grupurile de pe scena nu au fost de nici un ajutor, cind au inceput sa fluture bratele si sa incurajeze multimea de musulmance « sa se ridice si sa cinte » cu ei.

    Sursa acestei adulatii era Sami Yusuf, de origine britanica, care este atit mindru de pasaportul sau, incit vrea sa ne faca pe toti sa acompaniem “Union Jack”. Chiar ma mir ca nu i-a incurajat pe fans sa cinte « Land of Hope and Glory ». Fratele Sami, i-a incurajat pe auditori sa chiuie , daca se simt mindrii de a fi cetateni britanici, si cind acestia raspundeau tare, el zicea ca nu-i aude, spunindu-le sa chiuie din nou.


    Cum poate cineva sa fie mindru de a fi cetatean britanic? Marea Britanie este a treia , dintre cele mai urite tari din lume. "Union Jack " este imbibat de singele fratilor si surorilor noastre din Iraq, Afghanistan si Palestina. Istoria noastra este plina de singele colonialismului, inradacinata in sclavagism, brutalitate, tortura si opresie.... Si nu am avut un singur joc de football decent de la Campionatele mondiale din 1966.

    Pentru aparenta, Sami, pomeni si el despre unul dintre punctele de reclama .... UK are musulmani in Metropolitan Police Force ! ...AstaghfiruAllah!

    Acestia sint aceiasi politisti care duc politica de SHOOT- TO - KILL, ( tinteste ca sa ucizi), si care ar fi impuscat un musulman, anul trecut, daca ar fi cunoscut diferenta intre un Bangladeshi si un Brazilian. Aceasta este aceeasi politie care a perchezitionat mai mult de 3000 de camine musulmane, de la 9/11.

    Ce fel de viata exista pe Planeta Sami, ma intreb?!...Si daca este atit de mindru de a fi cetatean britanic, de ce traieste in marea democratie a Orientului Mijlociu, in Egipt?

    Felul de isterie pe care o incurajeaza Sami , exista si in America, si daca aceasta exista de ambele parti ale Atlanticului, va inconjura lumea, otravind masele. " Boy-bands" islamice, ca "786" si "Mecca 2 Medina" , fac deasemenea subiectul unui fel de adorare feminina, pe care te astepti sa o vezi pentru American Pop Idol sau pentru X-Factor.. Cu siguranta, evenimentele islamice ar trebui sa promoveze cumpatarea si un comportament mai linistit.


    Oare condamnam noi comportamnetul iesit de sub control, surorilor ?...
    Oare condamnam noi, organizatorii pentru ca permit un astfel de comportament excesiv care defaimeaza Islamul?...
    Oare ii condamnam noi, pe artisti?...

    Abu Ali si Abu Abdul Malik, luptind pentru Deen , cu siguranta ca nu ar incerca sa provoace o astfel de isterie. Si nici artistii eroici anonimi ai Nasheed-ului , care cinta pentru libertate. Ascultati Idhrib Ya Asad Fallujah si veti stii la ce ma refer.

    Fallujah este astfel sinonima cu eroica rezistenta , care i-a ridicat pe Palestinienii din Jenin la rangul Comunarzilor din Paris. Militarii US au interzis transmiterea oricaror Nasheed despre Fallujah, pentru forta si pasiunea pe care le invoca.

    Daca aceste Nasheeds, ar provoca la surori isteria de a alerga pe strazi , chiuind si dansind, cu siguranta ca ar fi incurajate , din cauza HARAM-ului pe care l-ar promova…

    Sincer, chiar nu stiu cine , din Ummah, poate cu adevarat sa se ridice si sa strige de bucurie, la concerte de placere, cind exista atita brutalitate si suferinta in aceasta lume?!...

    Rauri de singe curg din venele fratilor si surorilor nostre din intreaga lume. Tipind si strigind numele eroilor musicali, acoperim tipetele de durere venite din inchisorile Uzbekistan-ului , unde fratii si surorile nostre sint fierti de vii…

    Citi dintre noi ar topai si si-ar agita bratele in aer, strigind salbatic pentru dreptate in Kashmir, Afghanistan, Cecenia , Palestina si Iraq?...Si exista mult mai multe focare de ucidere atit in Asia cit si in Lumea Araba... V-ati urca voi pe scaune de teatru pentru a va exprima furia pentru GUANTANAMO Bay si alte Gulag-uri in care fratii si surorile nostre sint torturati, violati, batuti si arsi?

    Sau ati schimba pe aceasta sora chinuita, pe unul ca Sami, pentru ca el va poate vinde un vis, cu cuvintele si vocea sa melodioasa?....

    OH, MUSULMANI , TREZITI-VA!... UMMAH NU SINGEREAZA!...UMMAH SUFERA O HEMORAGIE!....NU MAI ASCULTATI CEEA CE ESTE HARAM, CI ASCULTATI LA DUREREA FAMILIEI NOASTRE GLOBALE!!!!!....


    assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  2.  
    #11
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Quote Originally Posted by suleiman
    Fetelor .

    Nu stiu cine este ziarista respectiva , dar tot articolul ei nu are rost , dupa parerea mea .

    Cand vorbesti despre un lucru "haram" , spui e haram pentru ca ALLAH l-a interzis , si scrie dovezile ei , fara sa dea explicatii din afara subiectului .

    Nu e vorba daca muzica este sau nu haram , ci despre metoda ei de exprimare .

    1- Femeile care au sarit ca si nebune , ea trebuia sa le vorbeasca despre ce au facut explicandu-le unde au gresit in actiunea lor .
    2- Sami nu stiu ce , habar nu am cine este , dar zic in felul urmator : Daca omul a cantat "anashid" folosind instrumente ne-islamice , atunci trebuie sa-i explice punctul ei de vedere bazandu-se pe sursa strict "Quranica" sau "Profetica" .

    Nu stiu , dar metoda ei este cam aiurita , a amestecat lucrurile , si poate pur si simplu sa scrie un articol despre Muzica in Islam , fara sa pomeneasca de numele nimanui .
    Ca asa cum a scris ei pare mai degreaba un refuz al persoanei cantaretului decat al muzicii propriu zise .

    ( Si de ce ascultati muzica din asta , fetelor ? Ce bine ca nu ascult nimic , pur si simplu pentru ca nu mai sunt voci in ziua de azi )
    Frate Suleiman,eu vad articolul ei ca pe un "semnal de alarma".
    Nu imi imaginez cum s-ar fi dus ea sa le ia pe fiecare din surorile respective in parte si sa le vorbeasca despre atitudinea lor.Cred ca este imposibil,pe cind un articol are sanse mai mari sa fie citite de catre doamnele in discutie si de o masa mai mare de frati si surori care ar putea sa le aduca la cunostina celor in cauza si celor din jurul lor care manifesta un comportament similar.
    Nu cred ca este deloc rau articolul ei.E mai bine de 1000 de ori decit TACEREA.
    Multi dintre noi vedem nedreptati,comportament gresit si deviat al fratilor nostri ,dar alegem tacerea .Multi justificindu-ne ca nu e bine sa ne vorbim fratii de rau.Parerea mea e ca gresim!
    Parerea mea este ca pe orice cale trebuie sa ii indreptam pe drumul drept,fie acestea si critici!!Critici de dragul islamului,al religiei perfecte pe care multi o "deformeaza" prin comportamentul lor si asa o arata lumiii!!!
    Rugaciunile,vorba buna dar si vorba "aspra" ,o critica ,o atentionare nu cred ca strica!
    Poate gresesc,insa nu cred ca tacerea si dezabrobarea doar in suflet este solutia sa ne salvam umma!
     
     

  3.  
    #12
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Nu am zis sa nu vorbeasca cu ele , din contra , dar nici in soapta dar nici amestecand lucrurile .

    Putea sa faca doua articole , primul sa fie simbolic si adresat femeilor fara sa se foloseasca de numele "omului" , si atunci mesajulei devenea mai "pe rana"
    Al-2-lea sa fie despre muzica , fara sa foloseasca numele "omul" si sa fie generalizat .

    Gresala noastra in ziua de azi ca generalizam unde nu trebuie , iar unde trebuie nu o facem .
     
     

  4.  
    #13
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Quote Originally Posted by suleiman
    Nu am zis sa nu vorbeasca cu ele , din contra , dar nici in soapta dar nici amestecand lucrurile .

    Putea sa faca doua articole , primul sa fie simbolic si adresat femeilor fara sa se foloseasca de numele "omului" , si atunci mesajulei devenea mai "pe rana"
    Al-2-lea sa fie despre muzica , fara sa foloseasca numele "omul" si sa fie generalizat .

    Gresala noastra in ziua de azi ca generalizam unde nu trebuie , iar unde trebuie nu o facem .
    De acord,de fapt n-am citit cu mare atentie articolul.
    Daca stai cu ochii in pc innunzi casa ,asa ca incerc sa previn dezastrele naturii
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Un fel de Omar al Islamului, in varianta feminina
    By Mariyah in forum Crestinismul
    Replies: 26
    Last Post: 06-07-2008, 01:47 AM
  2. haram?
    By ahmad in forum Islamul
    Replies: 18
    Last Post: 07-27-2007, 07:47 PM
  3. Numele profetilor in Coran si Biblie
    By Abdul Rahman in forum Crestinismul
    Replies: 7
    Last Post: 08-19-2006, 09:55 PM
  4. Izvoarele fundamentale ale Islamului!
    By alba in forum Islamul
    Replies: 9
    Last Post: 05-11-2006, 06:16 PM
  5. Istoria scurta a Islamului ..
    By suleiman in forum Islamul
    Replies: 1
    Last Post: 03-10-2006, 05:24 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •