Notices
 
Results 1 to 3 of 3
  1. Casatoria intre ortodox si musulmana 
    #1
    Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Buna ziua!

    Sunt nou pe acest forum si incerc sa aflu cateva informatii in legatura cu numele postului.
    Deci: eu sunt roman si ortodox, si am o relatie de mult timp cu o femeie de origine musulmana. Precizez ca nu e romanca. Am decis sa ne casatorim drept urmare, ea a fost la ea in tara la Imam dar acesta i-a interzis o astfel de casatorie. Noi am decis ca aceasta casatorie o dorim cu orice pret si de ambele parti.
    Eu am mai fost casatorit si am o fetita care este ortodoxa, ea a mai fost casatorita si are un baietel musulman. Nici eu cat nici ea nu putem renunta la religia fiecaruia.casatoria la starea civila se poate face fara probleme. Dar partea spirituala e foarte complicata. Atat eu cat si ea am dori sa oficializam casatoria atat in moschee cat si in biserica.
    Ma poate ajuta si pe mine cineva cu ceva sfaturi si informatii?.. Ce am putea face? Exista vreo solutie sau doar casatoria clasica la starea civila si atat? Daca in decursul casatoriei va rezulta vreun copil ce religie poate avea?

    Cu multumiri ! Cristian
     
     

  2.  
    #2
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Intrebarea ta nu este noua si am intilnit destule cupluri aflate in situatia voastra .Raspunsul al intrebarea ta este unul singur .Daca ea este muslima iar tu crestin casatoria nu se poate oficia decit daca tu vei accepta sa devi musulman.De altfel cred ca ti s-a mai spus asta dar probabil tu incerci sa gasesti o alta varianta desi daca te-ai gindi mai serios este foarte bine ca este asa.Incearca sa te informezi ce inseamna sa fi musulman ,care sunt beneficiille pe care le vei avea in viata si linistea de care va beneficia sufletul tau si casa ta.Poate Allah subhana wa ta`ala cunoscindu-ti sufletul si caracterul prin acea femeie iti trimite un mesaj si astepta de la tine un raspuns.Deschide-ti mintea si inima si asculta mesajul lor.
    Daca vrei scrie-mi pe PM si vorbim
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  3.  
    #3
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428

    Nu vă însurați cu politeiste înainte ca ele să treacă în credință, căci o roabă care crede este mai bună decât o politesistă, chiar dacă ea vă place! Si nu dați de soții (fete credincioase) politeiștilor, înainte ca ei să treacă la credință, căci un rob credincios este mai bun decât un politeist, chiar dacă el vă place. Aceștia cheamă la Foc, pe când ALLAH cheamă la Rai și la iertare, prin grația Sa. El le arată limpede semnele Sale oamenilor, pentru că ei să-și aducă aminte
    Al-Baqara 221



    O voi care credeți! Dacă vin la voi femei credincioase în pribegie, încercați-le pe ele! ALLAH știe mai bine credința lor. Și dacă aflați că ele sunt credincioase, nu le mai trimiteți înapoi la necredincioși. Ele nu mai sunt îngăduite pentru ei și nici ei nu mai sunt îngăduiți pentru ele (ca soți) ...
    Al-Mumtahana 10
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •