Notices
 
Results 1 to 2 of 2
  1. Rabdarea si Recunostinta 
    #1
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Rabdare si Recunostinta

    dupa Ibn Qayyim al-Jawziyyah
    (din Uddat as-Saabireen wa Dhaakirat ash-Shaakireen)


    Sahaba si Tab'iin despre Recunostinta


    Salmân al-Fârsî, Allah sa fie multumit de el, spunea: "Era odata un om caruia i-au fost daruite multe din bogatiile acestei lumi, si apoi i-au fost luate inapoi. Insa el continua sa Ii aduca Lauda si sa-I multumeasca Lui Allah, pana cand totul ii fu luat, pana si patul sau. Si totusi el aducea Lauda si Ii multumea Lui Allah. Un alt om, caruia si lui ii fusesera daruite multe din bogatiile acestei lumi, il intreba: "Pentru ce Ii aduci Lauda si Ii multumesti Lui Allah?" Omul raspunse: "Ii aduc Lauda si Ii multumesc pentru binecuvantarile pe care, daca altii m-ar ruga sa le daruiesc lor, nu le-as da, nici in schimbul a tot ceea ce poseda ei." " Care pot fi acestea?" intreba celalalt. "Nu vezi?" intreba omul. "Ochii mei, limba mea, mainile mele, picioarele mele..."

    Mukhallad ibn al-Husayn, Allah fie multumit de el, spunea: "Definitia recunostintei este de a te abtine de la actiuni rele." Abu Hazim, Allah fie multumit de el, spunea: "Fiecare binecuvantare care nu te duce mai aproape de Allah, este o nenorocire." Sulayman spunea "Pomenirea binecuvantarilor Sale, il face pe om sa-L iubeasca pe Allah."

    Hammad ibn Ziyad relata ca Layth ibn Abi Burdah spunea: "M-am dus la Maidah, unde l-am intalnit pe Abdullah ibn Salam, care imi spuse: "Ti-ar place sa vizitezi un loc vizitat de catre Profet, (sallallahu 'alayhi wa sallam) si noi sa-ti oferim sawiq si curmale?" Apoi el spuse: ""Cand Allah ii va aduna pe oameni in Ziua Judecatii, El le va reaminti de binecuvantarile Sale. Unul dintre robii Sai va spune: "Reaminteste-mi ceva." Si Allah subhanahu wa ta'ala va spune: "Adu-ti aminte atunci cand ai intampinat cutare greutate, si M-ai rugat, astfel incat Eu te-am eliberat de ea. Adu-ti aminte , atunci cand calatoreai in cutare loc, si Mi-ai cerut un tovaras de drum, si Eu ti-am dat...Adu-ti aminte cand ai cerut mana fetei lui cutare, si altii ii cerusera si ei mana, si Eu ti-am dat-o tie sa te casatoresti cu ea, si pe ceilaltio i-am tinut departe de a." Robul Sau va sta in fata Diomnului sau, Care ii va reaminti de numeroasele Sale bincuvantari." Atunci, cel care povestea acestea (Layth), planse si spuse: "Sper ca nimeni sa nu stea in fata Domnului Sau, in acest fel, pentru ca cel care va sta astfel, va fi pedepsit." (adica, daca Allah subhanahu wa ta'ala va trebui sa enumere binecuvantarile Sale, cuiva, acesta va fi un semn de nerecunostinta a aceluia, si el va fi pedepsit.)

    Bakr ibn Abdullah al-Muzani spunea: ""Cand un om trece printr-o nenorocire, el se roaga lui Allah si Allah il izbaveste de greutate. Apoi Shaytan vine la acel om si ii sopteste "Nu a fost chiar atat de rau cum ai crezut sa fie." Astfel, recunostinta omului va fi slabita.

    Zazan spunea: "Dreptul Lui Allah asupra omului care se bucura de binecuvantarile Sale este ca acest om sa nu foloseasca binecuvatarile Sale pentru a face actiuni rele." Si un invatat spunea: "Binecuvantarea lui Allah asupra noastra, in a tine departe de noi bogatiile acestei lumi, este mai mare decat binecuvantarea a ceea ce el ne-a daruit, pentru ca Lui Allah nu I-a placut ca Profetul Sau sa aiba bogatiile acestei lumi. Astfel incat eu prefer sa traiesc in felul in care Allah l-a preferat pentru Profetul Sau, decat sa traiesc o viata pe care El nu a placut-o pentru acesta."

    Ibn Abi’d-Dunyâ spunea: "Mi s-a relatat ca unii invatati spun: `Savantul ar trebui sa-L slaveasca pe Allah pentru a-l fi deposedat de bogatiile acestei vieti, in acelasi fel in care ar trebui sa-L slaveasca pentru ceea ce El i-a daruit`. Cum poti compara binecuvantarile si bogatiile pentru care vei fi tras la raspundere, cu deposedarea de bogatii, care este o scutire in a fi testat, si care mentine mintea libera pentru adorarea si pomenirea lui Allah? Astfel incat el ar trebui sa-I multumeasca lui Allah, pentru toate acestea."

    Si se mai spunea: "Recunostinta este renuntarea la actiuni rele." Ibn al Mubarak spunea: "Sufyan spunea:`Nu intelege corect religia, acela care nu considera rastristea ca pe o binecuvantare, si tihna ca pe o nenorocire.`"



    Recunostinta diferitelor abilitati

    Un om ii spuse lui Abû Hâzim: “Care este recunostinta ochilor?" El spuse: "Daca vezi lucruri bune, vorbesti despre ele, si daca vezi lucruri rele, mentii tacere asupra lor." El intreba: "Care este recunostinta urechilor?" El spuse: "Daca auzi un lucru bun, il accepti, si daca auzi un lucru rau, il respingi." Apoi acela intreba: "Care este recunostinta mainilor?" El spuse:"Sa nu iei ceva ce nu-ti apartine, si sa nu te retii de la plata datoriilor catre Allah (Zakat)." Apoi el intreba:" Care este recunostinta capului?" El spuse: "Sa acumulezi stiinta in el." Apoi el intreba: "Care este recunostinta partilor private?" El cita:

    "Si care se feresc de muiere,
    Afara de soatele lor si de aceea ce stapanesc mainile lor drepte, cai pentru aceasta nu sunt invinuiti,
    In vreme ce aceia care cauta mai mult de atat, aceia sunt nelegiuiti..." (23:5-7)


    Cat priveste pe cei care poarta recunostinta doar pe buze, fara sa multumeasca cu restul capacitatilor lor, ei sunt ca un om care are o armura, si tot ceea ce face cu ea este doar sa o atinga, insa nu o imbraca: ea nu-l va proteja nicicand de arsita, frig, zapada sau de ploaie.



    Prosternarea din recunostinta


    Atunci cand Trimisul lui Allah primea vesti bune, el obisnuia sa se prosterneze (sujud) si sa-I multumeasca lui Allah. Abdur-Rahman ibn Awf (radi Allahu 'anhu) relata: "Profetul intra in moschee unde ne aflam, se intoarse spre Qibla, apoi se prosterna si ramase in Sujud vreme indelungata. I-am spus: "O, Trimis al lui Allah, te-ai prosternat atat de multa vreme, incat am crezut ca Allah ti-a luat sufletul la El. " El spuse: "Jibril a venit la mine cu vesti bune. El mi-a spus:"Allah spune, `Oricui trimite salutari asupra ta, Eu voi trimite saizeci de binecuvantari asupra lui, si oricine te saluta, si Eu il voi saluta pe el.`", astfel incat eu m-am prosternat si I-am multumit lui Allah."

    (Ahmad) Sa'id ibn Mansur relata ca Abu Bakr (radi Allahu 'anhu) se prosterna atunci cand primi vestea ca Musaylimah fusese ucis, Ka'b ibn Malik (radi Allahu 'anhu) se prosterna atunci cand Profetul ii dadu vestea buna ca Allah il iertase.




    Toate faptele bune ale oamenilor, nu pot rascumpara nici macar una dintre binecuvantarile lui Allah



    Un rob al lui Allah Il adora pe Stapanul sau timp de cincizeci de ani, astfel incat Allah ii spuse ca l-a iertat. Omul spuse: "O, Allah, ce anume ai iertat, cand eu nu am comis nici o fapta rea?" Allah facu astfel ca un nerv din ceafa sa, sa-l doara, astfel incat el numai putu nici dormi, nici sa se roage. Cand durerea se diminua si el putu adormi, un inger veni la el, si el se planse acestuia de durerea care il facuse sa sufere. Ingerul ii spuse: "Domnul tau iti spune ca cei cinzeci de ani de adorare au platit pentru alinarea durerii."

    Ibn Abi'd-Dunya a relatat ca Dawud ('alayhi sallam) il intreba pe Allah subhanahu wa ta'ala: "Care este cea mai marunta dintre binecuvantarile Tale?" Allah subhanahu wa ta'ala ii revela atunci: "Oh, Dawud, inspira o data." Dawud facu astfel si Allah ii spuse: "Aceasta este cea mai marunta dintre binecuvantarile Mele asupra ta."
    Astfel am putea intelege sensul hadithului relatat de catre Ziyad ibn Thabit si Ibn 'Abbas (radi Allahu 'anhu): "Daca Allah ar fi sa pedepseasca locuitorii cerului si ai pamantului, El ar face aceasta, fara sa fie nedrept cu ei, si daca ar fi sa se indure de ei, Mila Sa ar fi de departe mai buna pentru ei, decat faptele lor." (Abu Dawood).
    Intr-un hadith sahih, Trimisul lui Allah spunea: "Nimeni nu va fi mantuit prin virtutea faptelor sale." Oamenii intrebara: "Nici macar tu, O, Trimis al lui Allah?" El spuse: "Nici macar eu, doar daca Allah ma acopera cu Mila si Binecuvatarile Sale."

    Faptele unui om nu pot plati nici macar pentru una din multele binecuvantari ale lui Allah, deoarece chiar si cea mai marunta dintre binecuvantarile si favorurile lui Allah, depaseste cu mult in greutate, faptele omului. Astfel incat noi trebuie sa pastram mereu in minte drepturile pe care Allah subhanahu wa ta'ala le are asupra noastra.


    Astfel, Rabdarea si Recunostinta sunt cheile succesului in aceasta lume si in cea vesnica, dupa cum reiese din cuvintele Imamului Ibn Qayyim al-Jawziyyah.

    "Doamne, revarsa asupra noastra rabdare si fa-ne pe noi sa murim cu desavarsire supusi!"(7:126)

    -
    -




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  2. Recunostinta - una dintre cele mai mari binecuvantari 
    #2
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Recunostinta - una dintre cele mai mari binecuvantari

    din "The Journey to Allah" - Ibn Rajab Al-Hanbali



    Privitor la cel ale carui fapte sunt marete si multe, el trebuie sa se straduiasca sa arate gratitudine pentru ele, pentru ca vointa de a arata gratitudine este una dintre cele mai mari binecuvantari pe care Allah le revarsa asupra robului Sau. Este obligatoriu pentru el sa insoteasca aceste fapte de recunostinta si sa implineasca lipsa etalarii acestora, potrivit gratitudinii.

    Wahd ibn al-Ward, atunci cand fu intrebat despre rasplata pentru o anume fapta, spuse: "Nu intreba despre rasplata ei, ci intreaba despre gratitudinea datorata de catre cel care a fost calauzit catre ea." (1)

    Abu Sulayman a spus, "Cum poate o persoana inteligenta sa se uimeasca de faptele sale? Faptele sunt una dintre binecuvantarile lui Allah, ca si faptul ca el este obligat sa arate recunostinta si umilinta. Doar Qadariyyah* sunt cei care se uimesc de faptele lor.” (2) -(*cei care nu cred ca faptele robului sunt create de Allah, Azza wa Jall).

    Cat de remarcabile sunt cuvintele lui Abu Bakr al-Nahshali in ziua in care Dawud al-Ta’I muri. Dupa inmormantarea acestuia, ibn al-Sammak (3) se ridica si il lauda pentru faptele sale bune si planse facandu-i pe toti cei prezenti sa planga si sa marturiseasca adevarul spuselor sale... Atunci Abu Bakr al-Nahshali se ridica si spuse: "O Allah, iarta-l si indura-te de el si nu-l lasa faptelor sale!" (4)

    Abu Dawud insemna prin autoritatea lui Zayd ibn Thabit (radiAllahu ‘anhu) ca Trimisul lui Allah (salAllaahu alayhi wa sallam) spunea: "Daca Allah ar fi sa pedepseasca locuitorii cerului si locuitorii pamantului, El ar putea face aceasta, fara sa fie in nici un fel nedrept cu ei. Daca ar fi sa se indure de ei, Mila Sa ar fi mai buna pentru ei, decat faptele lor."(5)




    Note explicative:

    1 – Abu Nu’aym, vol. 8, p. 155

    2 – Ibid, vol. 9, p. 276 #13896

    3 – Ibid, vol. 8, p. 223 #11949, insemneaza ca obisnuia sa spuna: “Uimitor este faptul ca ochiul poate gasi placere in somn, cand Ingerul Mortii sta la capataiul omului."

    4 – Ibid, vol. 7, p. 396 #10977

    5 – Abu Dawud #4699 si ibn Majah #77. Clasificat sahih de catre ibn Hibban [#727] si Albani, Sahih al-Jami’ #5244

    Allah subhanahu wa ta'ala spune (traducerea sensurilor):
    "Iar daca Allah i-ar pedepsi pe oameni pentru ceea ce au dobandit, n-ar mai lasa pe fata lui [a pamantului] nici o vietate. Insa El ii psuieste pana la un termen hotarat si cand va sosi termenul lor, atunci Allah va fi cu robii Sai Binevazator." (35:45)


    Ibn Hibban #659 insemneaza prin autoritatea lui Abu Hurayrah ca Trimisul lui Allah spunea: "Daca Allah ne-ar judeca pe mine si pe Isa pentru pacatele nostre, El ne-ar putea pedepsi fara sa ne nedreptateasca catusi de putin!"
    Clasificat sahih de catre ibn Hibban si Albani, Sahih al-Taghrib #2475





    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •