VERSETELE 51, 52 şi 53
51. Şi Ne-am înţeles cu Moise pentru patruzeci de nopţi, iar voi aţi ales viţelul [pentru a-l adora], în lipsa lui [Moise] şi aţi fost voi nelegiuiţi.

52. Apoi v-am iertat, sperând că după aceea veţi fi mulţumitori.

53. Şi i-am dat lui Moise Scriptura, Cartea Doveditoare [ĀlFurqaān], nădăjduind că veţi fi călăuziţi.


Copiii lui Israel adoră vițelul

Allāh (swt) a spus apoi: «Aduceţi-vă aminte de favoarea pe care v-am făcut-o când v-am iertat pentru că aţi adorat viţelul.*» Aceasta s-a petrecut după ce Moise a venit de la locul de întâlnire cu Domnul său, după cele 40 de zile. Acest termen a mai fost menţionat şi în sura «Al-Aaraaf(ÇáÃÚÑÇÝ»), verset 142, când Allāh (swt) a revelat: « Şi Noi i-am hotărât lui Moise după treizeci de nopţi, pe care le-am întregit cu încă alte zece, astfel încât termenul fixat de Domnul său venea după patruzeci de nopţi. Şi Moise i-a zis fratelui său Aaron: “Ţine-mi locul la neamul meu şi fii cu dreptate şi nu urma drumul celor care aduc stricăciune!”»

Se spune că aceste zile au fost în timpul lunii «ʥuu_alqa’da* - Ðõæ ÇáúÞöÚúÏóÉ », plus încă zece zile din «ʥuu_al-hijja* - Ðõæ ÇáúÍöÌøóÉ», după ce Copii lui Israel au fost salvaţi de Faraon şi au trecut cu bine marea.

Declaraţia lui Allāh (swt) « Şi i-am dat lui Moise Scriptura, ...» - adică Tora, iar « ...Cartea Doveditoare... » atribut al Torei care înseamnă că prin ea se poate face diferenţa între adevăr şi minciună, călăuzire şi abatere.

« ...nădăjduind că veţi fi călăuziţi. » - adică după ce au scăpat prin traversarea mării, au primit călăuzire de la Allāh (swt), aşa precum este revelat în sura «Al-Aaraaf(ÇáÃÚÑÇÝ)», verset 43: «"Laudă lui Allah care ne-a călăuzit spre a cestea! Şi noi nu am fi fost îndreptaţi pe calea cea bună, dacă Allāh nu ne-ar fi călăuzit. Trimişii Domnului nostru au venit cu Adevărul!" »


Nota bene:
1. viţelul – adorarea unei zeităţi întruchipată de un viţel sau vacă era o practică frecventă în Canaan, Egipt şi ţările învecinate. După moartea profetului Iosif, necredincioşii israeliţi, sclavi ai copţilor din Egipt, au adoptat această practică diavolească.
2. «ʥuu_al-qa’da -Ðõæ ÇáÞóÚúÏóÉ» sau «ʥuu_al-qi’da - Ðõæ ÇáúÞöÚúÏóÉ»- a unsprezecea lună a calendarului islamic
3. «ʥuu_al-hijja - Ðõæ ÇáúÍöÌøóÉ » - a doisprezecea lună a calendarului islamic