VERSETUL 54
54. Şi a zis Moise atunci neamului său: “O, neam al meu, aţi fost nedrepţi cu voi înşivă prin adorarea viţelului. Deci cereţi iertare Creatorului vostru şi răpuneţi-vă unii pe alţii. Aceasta este mai bine pentru voi la Făcătorul vostru. Dar El v-a iertat, căci El este cel Iertător, Indurător.


Copiii lui Israel se ucid unii pe alţii, pentru ispăşire


Acesta a fost penitenţa cerută Copiilor lui Israel pentru adorarea viţelului. Explicând declaraţia lui Allāh (swt) «Şi a zis atunci Moise neamului său: „O, neam al meu, aţi fost nedrepţi cu voi înşivă prin adorarea viţelului. ....» Al-Hasan Al-Basrii a spus: „După ce în inimile lor s-a născut dorinţa de a adora viţelul, au văzut ei, apoi, că au greşit şi s-au pocăit şi au spus: « Şi când s-au căit ei şi şi-au dat seama că au rătăcit, au zis: "Dacă nu se va îndura Domnul nostru de noi şi nu ne va ierta, vom fi şi noi printre cei pierduţi!"» (7:149). De aceea Moise le-a spus: « O, neam al meu, aţi fost nedrepţi cu voi înşivă prin adorarea viţelului. »

Abuu Al-Aaliya, Jubayr şi Ar-Rabiy’ au explicat: «Deci, cereţi iertare Creatorului vostru» - „ Aceasta înseamnă Făcătorul vostru.”

Cuvintele lui Allāh (swt) « ÝóÊõæÈõæÇú Åöáóì ÈóÇÑöÆößõãú – fatuubuu Ila baari'ikum - deci cereţi iertare (întoarceţi-vă cu smerenie către) Creatorului (Inventatorul, Făcătorul « ÇáÈóÇÑöÆ –Al-Baari’») vostru » îi impulsionează pe Copiii lui Israel să îşi dea seama despre enorma lor greşeală şi înseamnă ca evreii să Ii ceară iertare lui Allāh (swt), Creatorul lor, pentru că i-au făcut asociaţi.

An-Nasaa’ii, Ibn Jariyr şi Ibn Abuu Haatim au preluat comentariul lui Ibn Abas (ra) care a spus: „Allāh (swt) a spus Copiilor lui Israel că penitenţa lor va fi să ucidă cu sabia orice persoană o vor întâlni în cale, chiar şi pe tatăl ori pe fiul său, nu contează cine este. Aceia care au fost vinovaţi, dar la care nu au ajuns avertismentele lui Muusa şi Haaruun asupra ceea ce înseamnă idolatria, au înțeles că au păcătuit şi au făcut precum li s-a poruncit. Insă, Allāh (swt) i-a iertat şi pe ucigaş şi pe cel ucis.”

Aceasta este o parte dintr-un hadith pe tema încercărilor la care sunt supuşi oamenii şi pe care l-am inclus în explicațiile surei «Ta – Ha (Øå)», cu voia lui Allāh (swt).

Ibn Jariyr a spus că Ibn Abas (ra) a explicat că: „ «şi a zis atunci Moise neamului său: „O, neam al meu, aţi fost nedrepţi cu voi înşivă prin adorarea viţelului. Deci, cereţi iertare Creatorului vostru şi răpuneţi-vă unii pe alţii. Aceasta este mai bine pentru voi la Făcătorul vostru. Dar El v-a iertat, căci El este Cel Iertător, cel Indurător. » - acesta înseamnă că Allāh (swt) a poruncit lui Moise să ordone poporului său să se ucidă între ei, drept pedeapsă. Moise a poruncit ca vinovaţii să stea în genunchi, iar cei nevinovaţi să stea în picioare, lângă ei, cu cuţitele în mână. Când a început sacrificarea, s-a făcut, dintr-odată, un întuneric de nepătruns, iar când s-a luminat din nou, şaptezeci de mii dintre ei fuseseră ucişi. Aceia care au fost ucişi au fost iertaţi, iar aceia care au rămas în viaţă, au fost şi ei iertaţi.