VERSETUL 67
Şi [aduceţi-vă aminte când] Moise a zis neamului său: “Allah vă porunceşte să junghiaţi o vacă!” Şi au răspuns ei: “Ne iei în derâdere?” Iar el le-a răspuns: “Să mă ferească Allah să fiu dintre cei neştiutori!”.


Povestea evreului ucis şi a vacii

Allāh (swt) a spus: „- O, Copii ai lui Israel, aduceţi-vă aminte când Eu v-am făcut martori la readucerea la viaţă a celui ucis dintre voi printr-un miracol în care am poruncit să fie folosită o vacă, pentru ca voi să aflaţi numele criminalului.”

Ibn Abi Haatim a preluat de la Aabiida As-Salmaanii (ÚóÈöíÏóÉ ÇáÓøóáúãóÇäöíø) următoarea istorisire:
„Era, în vremea acea, printre Copiii lui Israel un bărbat care nu avea urmaşi şi era foarte bogat.

El nu avea alte rude, decât numai un nepot, care l-ar fi moştenit. Aşadar, nepotul lui l-a ucis şi, în timpul nopţii, a târât corpul unchiului său în faţa uşii unui alt om din sat şi l-a lăsat acolo.

In dimineaţa următoare, nepotul a început să strige după dreptate şi răzbunare, iar oamenii satului şi-au luat armele şi aproape că erau să se bată între ei.

Cel mai inţelept dintre ei a spus:
- De ce să ne ucidem unii pe alţii când Trimisul lui Allāh este printre noi?!

Deci ei au trimis după Moise (as) şi i-au spus despre problema lor. Atunci Muusa (as) le-a spus:
- «...Allah vă porunceşte să junghiaţi o vacă!»....

« Şi au răspuns ei:
- “Ne iei în derâdere?”

Iar el le-a răspuns:
- “ Să mă ferească Allah să fiu dintre cei neştiutori!”.»


Dacă nu s-ar fi complicat în amănunte era suficient să fi luat oricare vacă şi să o sacrifice pe aceea, dar ei au început discuţiile despre felul cum trebuie să fie acea vacă şi au cerut o mulţime de astfel de detalii până ce au reuşit, în sfârşit, să o găsească o vacă care să fie pe placul lor şi să o sacrifice.

Ei au aflat ceea ce căutau în gospodăria unui om care nu avea alt animal decât numai acea vacă. Aşadar, propietarul vacii respective a spus:
- Pe Allāh, o dau numai dacă îmi daţi pe ea aur cât încape în pielea ei!

Şi astfel, ei au plătit preţul vacii aceleia în aur, au sacrificat-o, şi, apoi, au atins cu o bucată din carnea ei pe cel mort. Cel ucis a înviat, iar ei au întrebat:
- Cine te-a ucis?

- Acel om! – a răspuns cel înviat, arătând spre nepotul său.

Apoi, omul acela a murit din nou, iar nepotului nu i s-a mai permis să îi fie moştenitor. De atunci, oricine omoară pe cineva ca să îl moştenească, pierde dreptul de a-l moşteni.”


Ibn Jariyr a relatat ceva similar. Allāh (swt) ştie cel mai bine.