VERSETUL 83
Şi luaţi aminte [cnd] Noi am făcut legămnt cu fii lui Israel: Să nu-L adoraţi dect pe Allah şi cu părinţii voştri să vă purtaţi bine, ca şi cu rudele, cu orfanii şi cu sărmanii! Şi să spuneţi oamenilor vorbe bune, să mpliniţi Rugăciunea [As-salaat] şi să daţi Dania [Az-Zakaa]! Apoi v-aţi lepădat, afară de puţini dintre voi, şi v-aţi abătut.

Legămntul pe care evreii l fac lui Allāh (swt)

Allāh (swt) le reaminteşte Copiilor lui Israel despre poruncile pe care El li le-a dat şi despre Legămntul pe care l-a primit din partea lor de a se supune acestor porunci şi cum, n mod intenţionat şi cu bună-ştiinţă, au ncălcat toate acestea.

Allāh (swt) le-a poruncit să l adore numai pe El, fără să i facă parteneri, această poruncă fiind valabilă pentru toate creaturile Sale, deoarece acesta este scopul pentru care El i-a creat.
Allāh (swt) a spus: Şi Noi nu am trimis naintea ta (O, Muhammad !) nici un profet fără să nu-i revelăm lui: (spunndu-i - ) Nu există altă divinitate n afară de Mine (Allāh), deci adoraţi-Mă pe Mine! (Singurul şi Unicul) (21:25)
şi Noi am trimis la fiecare comunitate (naţiune) un trimis [ca să le zică] (propovăduind):Adoraţi-L pe Allah şi ţineţi-vă departe de Taaghuut! (false divinităţi)... .

Acesta este cel mai nalt şi cel important principiu care trebuie respectat de drept: Numai lui Allāh (swt), Singurul şi Unicul i se cuvine adorarea, fără a-i se face parteneri.

După aceasta, pe scara valorică, urmează drepturile creaturilor, n primul rnd dreptul părinţilor, deoarece Allāh (swt) menționează drepturile părinţilor alături de ceea ce i se cuvine Lui.
De exemplu, Allāh (swt) a spus:
Noi l-am povăţuit pe om [să facă bine] părinţilor săi, mama lui l-a purtat, [suportnd pentru el] slăbiciune după slăbiciune, iar nţărcarea lui a fost după doi ani, [aşadar]: Adu mulţumire Mie şi părinţilor tăi, căci la Mine este ntoarcerea! sura 31 Luqmaān (), verset 14;

şi
Şi Domnul tău a ornduit să nu-L adoraţi dect pe El şi să vă purtaţi frumos cu părinţii voştri, iar dacă bătrneţile i ajung pe unul dintre ei sau pe amndoi lngă tine, nu le ziceţi lor Of! şi nu-i certa pe ei, ci spune-le lor vorbe cuviincioase. / Şi din ndurare coboară pentru ei aripa smereniei şi ndurării şi spune: Doamne, fii Indurător cu ei, căci ei m-au crescut [cnd am fost] mic! / Domnul vostru ştie mai bine ce se află n sufletele voastre, iar dacă sunteţi voi drepţi, El este Iertător cu aceia care se căiesc. / Şi dă-i celui care ţi-e rudă ceea ce i se cuvine, ca şi sărmanului şi călătorului de pe drum [aflat la nevoie],... sura 17 Al-Israa(), verset 23 26.

In Cele două Sahiih-uri, se relatează că Ibn Masuud a povestit:
Am ntrebat:
- O, Trimis a lui Allāh, care este cea mai bună faptă?
- Implinirea Rugăciunii cnd este timpul ei.
- Şi apoi? am mai adăugat eu,
- A fi bun cu părinţii tăi. a mai spus Profetul (saas)
- Şi după aceasta? am continuat eu,
- Jihadul pe Calea lui Allāh (swt). mi-a replicat el.

Apoi Allāh (swt) a spus: ...cu orfanii... - ٰ - orfani- yataama pluralul lui - orfan - yatiim - adică acei copii care nu au părinţi care să-i ngrijească;
... şi cu sărmanii.. - săraci masaakiin pluralul lui sărac - miskiin - cei care nu au cele necesare pentru ntreţinerea lor şi a familiei lor.
Vom discuta despre aceste categorii cnd vom explica versetul 36 din sura An-Nisaa (), cnd Allāh (swt) a spus: Adoraţi-L pe Allah şi nu-I asociaţi Lui nimic! Purtaţi-vă bine cu părinţii, cu rudele, cu orfanii, cu sărmanii, cu vecinul apropiat şi cu vecinul străin, cu tovarăşul de alături, cu călătorul de pe drum şi cu cei stăpniţi de minile voastre drepte, căci Allah nu-i iubeşte pe cel trufaş şi pe cel lăudăros!

Afirmaţia lui Allāh (swt) ...Şi să spuneţi oamenilor vorbe bune,... adică a spune oamenilor vorbe cuviincioase şi a fi toleranţi cu ei, aceasta incluznd şi a ndemna la fapte bune şi la a interzice pe cele rele.

Al-Hasan Al-Basrii a explicat declaraţia lui Allāh (swt): - Şi să spuneţi oamenilor vorbe bune... astfel: Vorbele bune nseamnă a ndemna la fapte bune şi a interzice pe cele rele, a fi răbdător şi iertător. Vorbele cele bune, după cum a poruncit Allāh (swt), includ şi orice bună purtare care este plăcută Lui.

Imam Ahmad a preluat de la Abuu Dzarr că Trimisul lui Allāh (saas) a spus:
Nu minimalizaţi nici un fel de fapte bune şi, dacă nu găsiţi nimic bun de făcut n afară de a arăta un chip zmbitor fratelui vostru, atunci măcar aceasta să faceţi!

Acest hadith a fost colecţionat de Muslim n Sahiih-ul său, iar At-Tirmidzii l-a calificat drept sahiih - autentic.

Allāh (swt) a poruncit robilor Săi să spună vorbe frumoase oamenilor, apoi le-a poruncit să fie buni cu ei, numind, astfel, două modalităţi de bune maniere: vorbe frumoase şi fapte bune.

Allāh (swt) a pus accent pe porunca de a-L adora numai pe El şi pe porunca de a face fapte bune, de a mplini Rugăciunea şi de a da dania ..să mpliniţi Rugăciunea [As-Salaat] şi să daţi Dania [Az-Zakaat]!.

Allāh (swt) ne-a spus că Oamenii Cărţii, cu excepţia unora dintre ei, ignoră aceste porunci, ceea ce nseamnă că ei cu intenţie şi n deplină cunoaștere le-au abandonat.

Allāh (swt) a poruncit aceleaşi lucruri cnd a spus: Adoraţi-L pe Allah şi nu-I asociaţi Lui nimic! Purtaţi-vă bine cu părinţii, cu rudele, cu orfanii, cu sărmanii, cu vecinul apropiat şi cu vecinul străin, cu tovarăşul de alături, cu călătorul de pe drum şi cu cei stăpniţi de minile voastre drepte, căci Allah nu-i iubeşte pe cel trufaş şi pe cel lăudăros!.sura An-Nisaa (), verset 36.

In ceea ce priveşte aceste porunci, această comunitate - Umma a făcut ceea ce nicio altă naţiune nu a făcut mai nainte şi toată lauda i se cuvine lui Allāh (swt).