VERSETELE 99, 100, 101, 102 şi 103
99. Ţi-am pogorât ţie semne desluşite şi nu le tăgăduiesc decât cei nelegiuiţi

100. De fiecare dată când au făcut un legământ, s-au lepădat de el o parte dintre ei [dintre iudei], ba cei mai mulţi dintre ei nu cred.

101. Şi când a venit la ei un trimis al lui Allāh, întărind ceea ce ei aveau, o parte dintre cei care aveau Scriptura au lepădat Cartea lui Allāh în spatele lor, ca şi când ei nu ar şti nimic,

102. şi au urmat ceea ce şeitanii au născocit în timpul împărăţiei lui Solomon, dar nu a fost necredincios Solomon, ci şeitanii au fost necredincioşi. Ei i-au învăţat pe oameni vrăjitoria şi ceea ce a fost trimis celor doi ingeri din Babel, lui Haaruut - ćóÇŃőæÊ şi Maaruut – ăóÇŃőæÊ. Dar ei doi nu învăţau pe nimeni înainte de a-i spune: “Noi suntem o ispită, deci nu fi necredincios!” Şi au învăţat de la ei doi [chiar şi] cum să semene dezbinare între bărbat şi soaţa lui. Insă ei nu puteau să facă rău nimănui, fără îngăduinţa lui Allah. Ei au învăţat ceea ce le aduce rău şi nu le foloseşte şi totuşi au ştiut că cei care vor dobândi aceasta nu vor avea parte în Viaţa de Apoi. Ce lucru de nimic au dobândit în schimbul vinderii sufletelor lor! Dacă ei ar fi ştiut!

103. Dacă ei ar fi crezut şi ar fi fost cu frică, ar fi primit răsplată mai bună de la Allah. O, de-ar fi ştiut!


1. Dovezile care atestă că Muhammad (saas) este profet


Imam Abuu Ja’far bin Jariyr a spus că afirmaţia lui Allāh (swt): « Ţi-am pogorât ţie semne desluşite... » înseamnă: „Ţi-am dat ţie, o, Muhammad , semne limpezi care să dovedească faptul că eşti profet.”

Aceste âyat (semne) sunt cuprinse în Cartea lui Allāh (swt) (Coran), care dezvăluie secretele cunoaşterii pe care le aveau iudeii, precum şi istoriile generaţiilor trecute.

Cartea lui Allāh (swt) mai conţine şi texte din Cărţile revelate evreilor şi pe care le cunoşteau numai rabinii şi învăţaţii şi anumite texte nemodificate, scrise în Tora, dar pe care iudeii le-au răstălmăcit sau le-au schimbat.

Prin urmare, dacă Allāh (swt) a menţionat toate acestea în Cartea Sa, pe care a revelat-o Profetului Muhammad (saas), atunci tocmai acest fapt ar fi o dovadă suficientă şi de netăgăduit pentru cei sinceri cu ei înşişi şi care doresc să nu se dea pieirii din cauza invidiei şi a răzvrătirii. Ba chiar şi numai din instinct omul poate foarte repede sesiza că Muhammad (saas) a fost trimis cu semne limpezi pe care el nu le putea şti sau culege de prin lume.

Ad-Dahhaak a relatat că Ibn Abas (ra) a explicat: „« Ţi-am pogorât ţie semne desluşite... » - înseamnă: - Tu reciţi şi transmiţi această Carte lor, zi şi noapte, deşi tu eşti dintre cei neînvăţaţi (Ummii – analfabet, iliterat) care nu au citit niciodată vreo carte. Şi cu toate acestea, tu le spui lor ceea ce ai au (în Cărţile lor)."

Allāh (swt) a declarat că acest fapt ar trebui să fie luat drept exemplu, dovadă limpede şi semn clar împotriva lor, dacă ei ar ştii măcar!

2. Iudeii încalcă Legământul


Când Profetul (saas) a fost trimis şi Allāh (swt) a amintit iudeilor despre Legământul încheiat cu ei, mai ales în ceea ce îl priveşte pe Muhammad (saas), unul dintre ei, Maalik bin As-Sayf (ăóÇáöß Èúä ÇáŐűóíúĘ) a spus: «Pe Allāh! El (Allah swt) nu a făcut nici un legământ cu noi în privinţa lui Muhammad şi nici nu am făcut noi vreun jurământ.»

Atunci, Allāh (swt) a revelat: « De fiecare dată când au făcut un legământ, s-au lepădat de el o parte dintre ei [dintre iudei], ba cei mai mulţi dintre ei nu cred.».

Al-Hasan Al-Basrii a spus că afirmaţia lui Allāh (swt): «... ba cei mai mulţi dintre ei nu cred.» înseamnă că nu există promisiune pe care ei să o facă şi să n-o încalce sau să nu uite de ea. Ei promit ceva astăzi şi a doua zi încalcă promisiunea aceea.