Notices
 
Results 1 to 8 of 8
  1. Expansiunea creştinismului în teritoriile Imperiului Roman - a II -a cauză 
    #1
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    ...
    Continuare

    A II-a cauză - Soluţionarea problemei doctrinare


    Intrebare:

    Cum a ajuns creştinismul să fie acceptat de populaţiile non-evreieşti?

    Promovând prin reţeaua societăţilor evreieşti din diaspora doctrina creştină, iudeii au realizat că promotorii creştinismului nu vor mai propaga iudaismul, ci noua lor religie în care au inclus doctrine păgâne respinse de iudaism, aceştia au început să refuze primirea misionarilor creştini în sinagogi.

    La ce se referă aceste noi doctrine?

    Pentru că populaţiile non-evreieşti aveau şi ei zeii şi tradiţile lor, unele obiceiuri care erau foarte plăcute în rândurile păgânilor, se punea problema îmbinării unor teorii ale iudaismului (bazele creştinismului timpuriu) cu practicile acestora.
    De exemplu: romanii şi grecii erau mari consumatori de carne de porc, iar Legea lui Moise nu permitea aşa ceva, ori interdicţia de a consuma carnea mortăciunilor ori a animalelor sacrificate pe altarele zeilor, care iarăşi era interzisă de Legea iudaică, ori practica circumciziei de la iudei care era considerată o practică dezgustătoare în rândurile grecilor.

    Şi cum Petru a ajuns la concluzia că "scopul scuză mijloacele", iar Isus (as) nu spusese niciodată că "a venit să schimbe Legea (lui Moise de la Allah swt)", atunci a început să predice cum că el a avut o "vizune" în care i s-a arătat Dumnezeu în care i se dădea instrucţinuni precum că "este permis să se consume alimentele ce au fost interzise prin Legea lui Moise".

    Aceasta este o blasfemie, pentru că oamenilor de rând Dumnezeu nu le-a dat nici un fel de autoritate în a schimba ceva din legile Divine, ci aceasta s-a produs numai prin profeţi şi, după cum se ştie, Petru nu a fost niciodată considerat profet.

    Acestă ticăloşie a fost legitimată prin Evanghelia după Matei, care ar fi fost unul dintre ucenicii lui Isus(as) numai că Matei nu este autorul acestei evanghelii, ea fiind scrisă - nu se ştie autorul- la circa 50 de ani după moartea lui Matei, şi acesta este şi motivul pentru care Petru nu declară că Isus (as) ar fi zis "Nu ceea ce bagă omul în gură îl strică(îl face impur), ci ceea ce îi iese din gură! " şi se foloseşte de o aşa zisă "viziune" pe care el pretinde că a avut-o.

    Al doilea motiv care dovedeşte că Isus (as) nu a schimbat Legea, este chiar dezaprobarea lui cu Pavel / Paul din Epistola către Galateni în care Pavel îi reprosează unui anume Chefa faptul că nu respectă legea iudaică şi trăieşte după cum a avut Petru "viziunea", adică alături de cei impuri şi necircumcişi:
    "11.Iar când Chefa a venit în Antiohia, pe faţă i-am stat împotrivă, căci era vrednic de înfruntare.
    12. Căci înainte de a veni unii de la Iacov, el mânca cu cei dintre neamuri(non-evreii); dar când au venit ei (iudeii), se ferea şi se osebea, temându-se de cei din tăierea împrejur(cei circumcişi - adică iudeii)......
    14. Dar când am văzut că ei nu calcă drept, după adevărul Evangheliei, am zis lui Chefa, înaintea tuturor: Dacă tu, care eşti iudeu, trăieşti ca păgânii şi nu ca iudeii, de ce sileşti pe păgâni să trăiască ca iudeii?
    15. Noi suntem din fire iudei, iar nu păcătoşi dintre neamuri. "


    Altă problemă pe care o aveau de înfruntat misionarii creştini rămaşi fără reţeaua de sinagogi care să-i ajute la promovarea creştinismului în neamuri (ginţi sau non-iudei) şi fără de posibilitatea de a mai atrage prozeliţi din rândurile iudeilor, decât în mică măsură, a fost chiar doctrina iudaică referitoare la poziţia specială pe care o au iudeii în faţa lui Dumnezeu, precum că naţia evreiască era "poporul ales", că iertarea lui Dumnezeu le-a fost dată definitiv numai iudeilor după ce au fost iertaţi de rătăcirea prin deşert şi li s-a dat în stăpânire "ţara promisă", că Dumnezeu lui Israel îi pedepseşte până la nimicire pe idolatri, că Dumnezeu îi nimiceşte pe homosexuali (practică frecventă la grecii antici care considerau că nu poate exista iubire adevărată decât numai între doi bărbaţi, femeile în societatea greacă nedepăşind statutul de animal sau obiect.)

    Nu este posibil să convingi pe cineva să adere la o doctrină care din start îl respinge ca şi prozelit de vreme ce nu întruneşte caracteristicele cerute tocmai din cauza etniei din care face parte.

    Cum aceste Legi iudaice nu îi ajutau, dar chiar deloc, pe creştinii misionari, ei au început se dezică chiar de Dumnezeul lui Israel.

    Acesta este motivul pentru care Pavel / Paul (eşuând de trei ori în munca sa de misonar al creştinismului) devine propagatorul marcionismului care a fost exact doctrina de care avea nevoie creştinismul pentru a îmbina credinţa păgână a zeului care se transformă în vietate pământeană (om, animal: de ex: Zeus preschimbat în diverse fiinţe) cu Dumnezeul cel Unic, care nu îşi schimbă esenţa.

    Doctrina marcionistă

    Doctrina marcionistă este prima doctrină creştină care instituie sistemul dualist care îmbină teologia iudaică a Dumnezeului Unic cu dumnezeul-om şi că Isus (as) este Salvatorul lumii trimis de Tatăl ceresc, iar Paul este cel dintâi apostol, ba încă a mers până acolo cu teoria încât a început să suţină că Dumnezeul lui Israel este doar Creatorul Universului (asemeni lui Uranus) numindu-l după gnostici Demiurg (artizanul lumii fizice) care este rău voitor faţă de lume (asemeni lu Uranus care-şi arunca fii în Tartar), iar Isus (as) este redat în maieră docetică, adică el a fost şi un om în carne şi oase, atestat istoric, numai că forma lui omenească era doar o apariţie, şi nu un corp în sine. Această ultimă reprezentare a lui Isus (as) a fost adoptată şi de Petru.

    Şi totuşi, acestea nu se îmbină cu credinţa în zeul Appolo - Sol Invictus - a lui Constantin......
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  2.  
    #2
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    In atentia cititorilor
    -,,Şi cum Petru a ajuns la concluzia că "scopul scuză mijloacele", iar Isus (as) nu spusese niciodată că "a venit să schimbe Legea (lui Moise de la Allah swt)", atunci a început să predice cum că el a avut o "vizune" în care i s-a arătat Dumnezeu în care i se dădea instrucţinuni precum că "este permis să se consume alimentele ce au fost interzise prin Legea lui Moise".
    Aceasta ,,concluzie la care ajunge Petru" este de fapt o prelucrare a celor consemnate in ,,Faptele Apostolilor" cap.10 vs.12-15 . Totusi trebuie avut in vedere faptul ca ,aceste ,,marturii" au fost scrise la peste 50 de ani decind se presupune ca s-au intimplat si ca autorul lor este (dupa unii cercetatori )fie grecul Luca fie altcineva care a preluat stilul de la acesta si care era un apropiat a lui Pavel .Deci in concluzie ,daca cercetam evenimentele ulterioare acestei ,,afirmatii" care ar fi fost facuta de Petru ,descoperim ca de fapt prin ea autorul incerca o diluare a conflictului existent intre Pavel pe de o parte si cei trei conducatori ai Bisericii de la Ierusalim -Iacov (fratele lui Isus- pacea lui Allah fie asupra lui )- Petru si Ioan.

    Paul din Epistola către Galateni în care Pavel îi reprosează unui anume Chefa
    Acest,, Chefa" nu este altcineva decit Simon Petru supranumit si Chefa ( Chefa-Kepha =Piatra in limba aramaica)
    "11.Iar când Chefa a venit în Antiohia, pe faţă i-am stat împotrivă, căci era vrednic de înfruntare.
    12. Căci înainte de a veni unii de la Iacov, el mânca cu cei dintre neamuri(non-evreii); dar când au venit ei (iudeii), se ferea şi se osebea, temându-se de cei din tăierea împrejur(cei circumcişi - adică iudeii)......
    14. Dar când am văzut că ei nu calcă drept, după adevărul Evangheliei, am zis lui Chefa, înaintea tuturor: Dacă tu, care eşti iudeu, trăieşti ca păgânii şi nu ca iudeii, de ce sileşti pe păgâni să trăiască ca iudeii?
    15. Noi suntem din fire iudei, iar nu păcătoşi dintre neamuri. "
    Acest eveniment prezentat in Galateni cap2 este in totalitate (dupa parerea mea si nu numai) o mare ,,facatura" .Este in proportie de peste 95% improbabil ca Petru sa fi incalcat Legea iudaica.Nici intr-o alta scriere nu este consemnata o astfel de fapta sau o alta infaptuita de Petru care sa vina in contradictie cu perceptele Legii .De fapt Pavel este cel care prin faptele sale renunta la perceptele Legii iudaice folosind orice tertip in favoarea unui amalgam de politeism si ,,crestinism iudaic".

    Acesta este motivul pentru care Pavel / Paul (eşuând de trei ori în munca sa de misonar al creştinismului) devine propagatorul marcionismului care a fost exact doctrina de care avea nevoie creştinismul pentru a îmbina credinţa păgână a zeului care se transformă în vietate pământeană (om, animal: de ex: Zeus preschimbat în diverse fiinţe) cu Dumnezeul cel Unic, care nu îşi schimbă esenţa.
    Am o singura remarca de facut referitor la cele afirmate mai sus si anume:
    - Marcion din Sinope (cca 80-155 en) se naste la peste 10 ani de la moartea lui Pavel ( cca 5-67 en)
    Deci doctrina marcionista nu fusese inca elaborata.
    Doctrina marcionista sustine existenta a unui Dumnezeu reflectie a celor scrise in VT si a unuia (alt Dumnezeu) ca reflectie a celor scrise in Evangheliile canonice cu precadere in cea a lui Luca.Intre cei ,,doi Dumnezei "neexistind nici o legatura in conceptia marcionista.
    Marcion va fi de altfel excomunicat pentru ideile lui de chiar de catre biserica crestina in 144 en.
    Cum aceste Legi iudaice nu îi ajutau, dar chiar deloc, pe creştinii misionari, ei au început se dezică chiar de Dumnezeul lui Israel.
    De fapt aici era marea schisma dintre crestini si evrei .Crestinii refuzau cu obstinatie sa respecte Legea iudaica.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  3.  
    #3
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Da, ai dreptate. Una am vrut să spun şi alta a iesit.

    ma refeream la exact sensul ideilor lui Paul din care s-a inspirat Marcion cand şi-a expus teoriile, nu invers.

    Când am scris "devine propagatorul marcionismului" m-am referit strict la conţinutul doctrinei şi nu la cine a inventat-o, pentru că dacă aş fi scris "paulinism" - nu ar mai fi corespuns interpretărilor proto-creştine ale vremii, pentru că paulinismul a fost purificat de preoţime, astfel încât să-l "spele" de combinaţiile idolatre pe care le continea.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  4.  
    #4
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Nici o problema surioara .Rectificarea mea nu vine sa modifice ci sa clarifice . De altfel am mai facut citeva completari si la partea intii .Sper sa nu te supere interventiile mele .Iti stau indeaprope si te sustin in continuarea acestui subiect cu toate cunostintele mele.
    In ceea ce priveste ,,Doctrina Pavelina" cea care a stat la baza formarii noii religii ce se va numi Crestinism ,ea are la baza doua false teorii .
    1-Una este aceea conform careia Prorocul Isus -pacea lui Allah fie asupra lui-a sustinut in prelegerile sale ca Legea mozaica nu mai este valabila si deci nu mai trebui respectate prevederile ei (asta in pofida celor consemnate in Ev . lui Matei ca fiind spuse de proorocul Isus-Pacea lui Allah fie asupra lui- si anume, ,, Matei 5:17-Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.")-in alta traducere gasim si ,,...nu am venit sa stric Legea ci sa o intaresc."
    2- A doua teorie era aceea care sustinea natura divina a prorocului Isus -pacea lui Allah fie asupra lui.-Acesta teorie a fost elaborata special pentru a se putea reusi implementarea noii doctrine in rindul popoarelor politeiste in care zeii se transmutau in forme umane.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  5.  
    #5
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    .....nu ar mai fi corespuns interpretărilor proto-creştine ale vremii, pentru că paulinismul a fost purificat de preoţime, astfel încât să-l "spele" de combinaţiile idolatre pe care le continea.
    Acesta ,, spalare" a fost necesara deoarece ea venea in contradictie cu una dintre cele mai aprig sustinute si cu obstinatie clamata de catre conducatorii bisericii crestine si anume aceea ca -biserca crestina este continuatoarea credintei adevarate ce are la baza scrierile biblice (desi ea nu foloseste decit ca paravan aceste scrieri iar in fapt baza ei o constituie in proportie de peste 70% traditia populara )
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  6.  
    #6
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by munir View Post
    Nici o problema surioara .Rectificarea mea nu vine sa modifice ci sa clarifice . De altfel am mai facut citeva completari si la partea intii .Sper sa nu te supere interventiile mele .Iti stau indeaprope si te sustin in continuarea acestui subiect cu toate cunostintele mele.
    Ba îţi foarte mulţumesc! Pentru că toate informaţiile pe care le-am adunat provin NUMAI din lucrări care fac apologia creştinismului.
    Eu am analizat punctele de reper pe care mi le dăde-au aceste cărţi şi lucrări, dar dacă ei au ceva de ascuns, desigur că şi explicaţiile găsite nu se vor potrivi cu adevărul istoric.
    Toate acestea le-am scris nu ca lecţie pentru cineva, pentru că eu nu sunt nici profesor de religie şi nici istoric.
    Toate le-am îmbinat pe baza de logică, cât mai obiectiv posibil.
    Am cautat aceste detalii pentriu că traducand din Ibn Kathir si imi erau necesare ca sa înţeleg termeni si filosofii.

    Voi mai scrie şi te rog, orice, dar absolut orice!! ti se pare ciudat sau distorsinat, dă cu "barda"!

    Mulţam fain încă odată.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  7.  
    #7
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Voi mai scrie şi te rog, orice, dar absolut orice!! ti se pare ciudat sau distorsinat, dă cu "barda"!
    Surioara departe de mine gindul ,,sa dau cu barda " dar asa cum bine ai remarcat informatiile tale sunt preluate din lucrari ale unor teologi sau pomovatori ai crestinismului si deci au un punct de vedere partizan.De aceea incerc sa echilibrez oarecum situatia atunci cind este cazul .Eu sper din toata inima sa nu fim doar noi doi cei care scriem si citim cele postate pe icisa. Am zis ...sper. Tu surioara continua si mai ales daca vrei sa iti formezi o parere cit mai obiectiva asupra subiectului te rog arunca-ti privirea blinda si asupra postarilor mele .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  8.  
    #8
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Daca suntem numai noi doi...nu contează!
    Sora Umm Rashid mi-a spus odată o vorbă mare: "Mergi pe Calea lui Allah chiar dacă eşti singur!" Aşa şi cu ştiinţa, pentru că cu toţii ştim că Islamul îndeamnă la cunoaştere şi învăţătură.
    Eu vreu să ştiu, să înţeleg, să cunosc...chiar dacă sunt singură pe drumul acesta. ....dar uite că ALHAMDULILLAH nu sunt singură...căci altfel cui i-aş răspunde acum?
    Şi bun tovarăş de drum am, devreme ce el este unul dintre puţinii orientalişti ai lumii contemporane, cu dorinţă de a împărtăşi cu alţii ştiinţa ce o are şi vorbitor de limbă română!
    Eu câştig de la tine, bro Munir, învăţătură, iar dumneata câştigi fapte bune corectând omisiunile mele.
    Nici eu nici dumneata nu rămânem în pagubă, Al-hamdulillah!
    Aşadar, if we are two....so what?.. Be it!

    PS . am citit, desigur!
    Cred ca am sa corectez, incluzand observatiile dumitale şi am sa las si comentarille, ca să se vadă diferenţa.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •