Aveţi nişte ochi minunaţi, încă nu vi se citeşte vârsta pe chip...?

Atunci e cazul să vă uimiţi soţul şi să îl faceţi să se reîndrăgostească de dumneavoastră, a mia oară.

Unul dintre trucurile care ţin vie flacăra pasiunii este ca soţia să nu se neglijeze, chiar dacă are "nişte" ani de căsătorie.

Iată o idee: o rochie frumoasă se asortează întodeauna cu nişte ...ochi minunaţi!

Mie mi-a plăcut stilul dramatic al make-up -ului femeilor arabe, care ştiu să îşi transforme ochii în minuni şi privirile în vibraţii....

Din trusa de make-up nu le lipseşte eyeliner-ul şi creionul dermatograf care corectează, accenuează şi măreşte conturl ochilor.
Ochii mari au fost mereu un apanaj al frumuseţii!


Apoi vă mai trebuie o trusă de eyeshadow strălucitoare, luminoase, sclipotoare



Alegeţi cea mai luminoasă culoare (alb perle) şi începeţi cu colţul interior al ochiului (de lângă nas), urmând linia pleoapei, urcând până la sprânceană

Apoi conturaţi linia pleoapei cu creionul dermatograf, de preferinţă negru, dar dacă sunteţi blondă natural, atunci un maron închis, căci negrul dă un aer vulgar, contrastul fiind prea putrnic.

Dacă aveţi ochii nu chiar aşa de mari, atunci evitaţi să închideţi conturul pleaopelor spre exterior (înspre tâmple) şi lungiţi linia pleoapei ca in imaginea de mai jos
Truc: cu cât veţi face linia de contur mai subţire, cu atât senzaţia de "contrafăcut" se atenuează
In imaginile de mai jos aveţi tipuri de ochi, alegeţi stilul de conturi care vi se potriveşte

[img]https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSnibJ4OEA5tIPxidlkdR4TXx1HMjFWN xgRgkwj92w1aEvWB5Ye[img]


Apoi pe pleopa de jos aplicaţi cu o pensulă subţire o culoare luminoasă, strălucitoare

Apoi, în funcţie de formatul ochilui faceţi umbre în ton sau în contrast

După ce aţi terminat, cu eyeliner-ul faceţi, cât de subţire posibi conturul final al ochiului

La fianal veţi obţine aşa ceva



Dacă nu vă pricepeţi câtuşi de puţin, v-am postat un filmuleţ. Special am ales cu femeie nu tocmai frumoasă la trăsături ca să pueţi observa diferenţa.