Notices
 

Thread: intrebare

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 72
  1. intrebare 
    #1
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    un frate de al nostru are o sora care invata in germania si intr-o zi a venit un doctor din maroc care lucreaza acolo si a spus fetei ca o vrea de sotie.Ea a acceptat ,dar marocanul are o sotie in varsta din Germania cu care s-a casatorit doar pentr a lua cetatenie.
    Intr-o zi a venit el si cu 3 oameni (barbati) si i-a spus ei ca unul e un sheick si 2 sunt martori si sheickul a intrebat-o pe fata asa:"Il vrei pe X de sot?" si la fel si pe el"O vrei pe Y de sotie?" si fiecare au raspuns afirmativ.Dupa un timp(cateva luni) ea a simtit ca e ceva in neregula si a plecat la casa ei.El a sunat dupa ea ca o vrea inapoi si sa vina inapoi nestiind de ce a plekat ,ea i-a spus ca a plekat ca nu semnase nici o act in privinta casatoriei ...(la casatorie lor ,tot s-a petrecut verbal nu s-a semnat nimika nu s-a hotarat nimika decat au raspuns la sg intrebare)si el nu i-a dat nici mahr nici nimika si a spus ca nu poate sa faca acte deloc pentru ca daca a facut intra la puscarie.
    El vrea sa stie daca poate sa o ia inapoi si daca acea casatorie a fost legala .
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  2.  
    #11
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Eu asa stiam...daca ai nevoie de mai multe informatii,cred ca poti intreba la moschee (am inteles ca esti in Bucuresti).
    Dar cred ca trebuie sa faci rost de o persoana de incredere si care sa fie de religie islamica pt a fi tutorele tau
    aha....iti si imaginezi ce iubita sunt eu de musulmani .Nici nu ma cunosteau si deja il compatimau pe prietenul meu "ce ? e crestina? Allah o sa te bata .......nu o sa se converteasca in veci"
    in fine, o sa ma interesez la moschee.
     
     

  3.  
    #12
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    are nevoie de tutore, dar nu stiu daca musulman sau crestin, avand in vedere ca ea e crestina...dar tutorele e obligatoriu, ca sa reprezinte drepturile ei, e "vocea" ei la casatorie...

    tatal ei chiar daca nu este de acord, nu conteaza, pt ca nefiind musulman dezacordul lui e clar din cauza religiei islamice...

    la moschee totusi imamul sau macar un om a avea bun simt sa explice...cel care comenteaza sau isi da cu parerea despre o persoana, e doar un simplu om si greseste, insa cand e vorba de ceva religios,daca este corect sau nu, e obligatia lor ca musulmani sa explice...daca au frica de Dumnezeu.
     
     

  4.  
    #13
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    bebe_amour , pe ce te-ai bazat draga mea ?

    Profetul صلى الله عليه وسلم a zis : Nu este tutore necredincios pentru un credincios si nu este tutore credincios pentru unu credincios .

    Asa ca o crestina are doua variante :
    1- Dupa majoritatea invatorilor musulman , si asta este cel corect , sa aiba un tutore crestin ca si ea , si trebuie sa fie tatal ei , altfel nu se face casatoria .
    2- Dupa unele spuse de Abu-Hanifa , o femeie poate sa se marite daca nu are tutore , dar mai bine sa aiba .
    Si indiferent ce alege respectiva , trebuie sa fie crestin ca si ea .

    Iara daca tatal ei este musulman , atunci nu are voie sa fie tutorele ei , si ea isi alege un crestin ca si ea .
     
     

  5.  
    #14
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    ce??????????????????????????????????????????/
    nu ai gresit cumva?

    daca ea e crestina si tatal ei e crestin, si el nu e de acord cu casatoria, cum adica nu se face casatoria daca tatal nu e tutorele ei la nunta?
     
     

  6.  
    #15
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    off...si mai zicea cineva ca islamul e simplu!
    pana la urma tutorele ala poate fi un prieten apropiat ? conteaza ca e ateu?
     
     

  7.  
    #16
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Acest lucru este valabil si pentru o musulmanca .

    Pana la urma , daca un parinte nu este deacord , in ziua de azi , se face casatoria in tarile urmatoare :Egipt , Liban , Siria , Turcuia , adica tarile unde guvernul se ia dupa Abu-Hanifa .
    La fel si in romania , se face casatoria fara acordul tatului , dar un tutore este obligatoriu si trebuie sa fie de religia fetei .
     
     

  8.  
    #17
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    ateu...pai chiar ateu nu stiu...oricum trebuie sa fie o persoana de incredere.
     
     

  9.  
    #18
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    nu prea cred asta
    pe mine un imam vroia sa ma casatoreasca rapid chiar si dupa ce i -am povestit de parerea tatalui meu despre islam si nu mi-a zis nimic de tutore.
     
     

  10.  
    #19
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    ba da, tutore trebuie, el prezinta cererile tale la casatorie; zestrea si conditiile tale.
    eu stiu ca daca tatal crestin nu e de acord cu casatoria fetei crestine, nu conteaza, se face casatoria in prezenta imamului, tutorelui si a 2 martori.
    pana la urma si daca ea e musulmanca si tatal nu e de acord, fara un motiv anume adica din "incapatinare" sau pt ca vrea ca fata lui sa ramana necasatorita, daca sotul ei e un bun musulman, se iubesc , etc, se face casatoria in prezenta imamului, tutorelui fetei si a celor 2 martori.

    asa stiu eu...oricum trebuie tutore.
     
     

  11.  
    #20
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by nazirah
    off...si mai zicea cineva ca islamul e simplu!
    pana la urma tutorele ala poate fi un prieten apropiat ? conteaza ca e ateu?
    La lectia de Islam am auzit ca tutorele este bine sa fie totusi cineva apropiat de fata...ca este mai bine sa fie apropiat caci ii este mai usor si este mai preocupat de binele fetei. Si acum aud prima data ca tutorele poate sa fie si de alta religie..tot acolo am auzit ca daca tatal fetei este crestin, tutorele trebuie sa fie musulman, pe de o parte pt ca el cunoaste drepturile si obligatiile mirilor si pe alta, un crestin se impotriveste religiei.... Eram foarte interesata de subiect
     
     

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Intrebare adhan
    By Saira in forum Islamul
    Replies: 8
    Last Post: 05-10-2007, 06:52 PM
  2. INtrebare
    By daniela_muslimah in forum Limba Araba
    Replies: 25
    Last Post: 12-15-2006, 02:54 PM
  3. o alta intrebare
    By alexa in forum Viata de cuplu
    Replies: 6
    Last Post: 11-22-2006, 11:52 PM
  4. Intrebare.......
    By latifa in forum Islamul
    Replies: 7
    Last Post: 08-08-2006, 10:31 PM
  5. Intrebare
    By amal in forum Biblioteca audio-vizuala
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2006, 08:34 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •