Notices
 
Results 1 to 4 of 4
  1. Profet adevărat sau fals profet? 
    #1
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869

    Pentru că toată lumea se aşteaptă ca un profet să fie ceva asemenea unui vrăjitor care să uimească lumea transformând broaştele în prinţi, ori pe tirani în măgari sau alte animale, care să cutremure lumea cu o lovitură de toiag.....
    Pentru că unii sunt tare înclinaţi să creadă în ceva numai dacă l-i se arată o minune....deşi nici aşa nu e o regulă, căci multe neamuri nu au crezut ignorând tocmai astfel de semne...
    Pentru că unii se cred că ştiu totul, dar în fapt ştiu atât de puţin despre fenomenul numit „profeţie”, tinzând să-l asocieze cu poveşti stil „gotica” şi ale fantasmagorii gen „Nostradamus” şi crezând că numai enigmele şi miracolele îl recomandă pe un profet, precum barba pe filosof...

    Condiţiile pe care trebuie să le îndeplinească un om pentru a fi considerat profet

    De Rabbi Zalman Abraham
    (a primit titlul de rabin de la Rabinatul Israelului)

    cităm:
    "Una dintre credinţele religiei este de a accepta faptul că Dumnezeu intră în contact cu oamenii pogorându-le viziuni profetice.
    1. Omul acela trebuie să fie înţelept, cu trăsături frumoase de caracter, neînclinat spre tiranie, care este aplecat spre partea spirituală a lumii, care să nu caute satisfacţie în această lume, ci în Impărăţia lui Dumnezeu.

    2. Omul acela se transformă şi nu mai este ceea ce a fost mai înainte, mintea lui percepe lumea într-un mod mai înţelept.
    1 Samuel 10:6. Duhul Domnului va veni peste tine, vei proroci cu ei si vei fi prefăcut intr-alt om.

    3. Omul acela are viziuni fie nocturne (în timpul nopţii), fie onirice (ca un vis), sau în mod direct, cum a fost cazul lui Moise.
    Numeri 12: 6. Si a zis: "Ascultați bine ce va spun! Când va fi printre voi un proroc, Eu, Domnul, Ma voi descoperi lui intr-o vedenie sau ii voi vorbi intr-un vis.

    4. Trupul se cutremură, mâinile şi picioarele devin slabe, mintea se tulbură şi simte ca şi cum o înspăimântătoare întunecime s-a abătut asupra lui, aşa cum ne explică Abraham şi Daniel.
    Facerea 15: 12 –„La apusul soarelui, un somn adânc a căzut peste Avram; si iată ca l-a apucat o groaza si un mare întuneric.”

    5. Profeţia poate fi dată cu martori sau fără martori. Moise a primit profeţia de faţă cu poporul său, pe când Daniel a primit-o fără martori:
    Daniel 10:8. Eu am rămas singur si am văzut aceasta mare vedenie. Puterile m-au lăsat, culoarea mi s-a schimbat, faţa mi s-a sluţit si am pierdut orice vlaga.


    6. Mesajul transmis este de multe ori asemenea unei parabole, iar omul acela va pricepe fără nici un efort tâlcuirea ei sau i se tâlcuieşte sensul ei. Toţi profeţii atunci când fac o profeţie o relatează sub forma unei parabole sau sub a unei enigme.
    De exemplu: Iacov – are următoarea viziune:
    Geneza 28: 10. Iacov a plecat din Beer-Seba si si-a luat drumul spre Haran.
    11. A ajuns intr-un loc unde a rămas peste noapte, caci asfințise soarele. A luat o piatra de acolo, a pus-o căpătâi si s-a culcat in locul acela.
    12. Si a visat o scara rezemata de pământ, al cârei vârf ajungea pana la cer. Ingerii lui Dumnezeu se suiau si se coborau pe scara aceea
    .
    Ori Ieremia 1: 11. Cuvantul Domnului mi-a vorbit astfel: "Ce vezi, Ieremio?" Eu am răspuns: "Vad un veghetor." (în original, în ebraică: un ram de migdal)
    12. Si Domnul mi-a zis: "Bine ai văzut; caci Eu veghez asupra cuvântului Meu ca sa-l împlinesc."
    13. Cuvântul Domnului mi-a vorbit a doua oara astfel: "Ce vezi?" Eu am răspuns: "Vad un cazan clocotind dinspre miazănoapte."
    14. Si Domnul mi-a zis: "De la miazănoapte va izbucni nenorocirea peste toți locuitorii tarii. ...”


    7. Profeţii primesc profeţia atunci când vrea Dumnezeu, nu când vor ei, dar atunci când o primesc este în concordanţă cu ceea ce ei au gândit şi această le dă o stare de mulţumire, de fericire şi de generozitate. Apoi ei caută să se izoleze pentru o vreme ca să îl adore pe Dumnezeu.

    8. Cu excepţia lui Moise, toţi ceilalți profeţi au primit profeţia printr-un înger şi au fost înfricoşaţi şi trupul li s-a vlăguit atunci când au primit profeţia.

    9. Mesajul profetic primit poate avea ca adresant doar pe respectivul profet, ori un neam, ori o familie, ori o naţiune sau mai multe naţiuni.

    10. Când mesajul profetic se adresează unor alte naţiuni care sunt puternic înrădăcinate în idolatrie şi conduse de tirani, atunci Dumnezeu dă putere profetului respectiv să înfăptuiască anumite minuni sau semne, mai mari sau mai mici, după cum Dumnezeu hotărăşte. "

    Acestea fiind zise de dl. Zalman, facem precizarea că în Biblia ebraică NU există nici un verset care să spună că NU vor mai exista profeţi după Maleahi.

    Referitor la unele pretenţii ale unor creştini prea pasionali, am să postez punctul de vedere al unui domn, care semnează cu pseudonimul „nargis” pentru că mi s-a părut forte pertinent, adresând lui bro Munir rugămintea să confirme sau să infirme cele relatate de acesta.

    Cuvântul „Mangâietor”, folosit în versetul de mai sus, este traducerea cuvântului grecesc „Paracletos”. „Paracletos” a fost de fapt „Priclitos”, al cărui corespondent în limba ebraică şi în limba arabă este Farqelit şi care apărea în textul original. (Limba maternă a profetului Iisus (a.s.) a fost ebraica (aramaica) şi el a transmis versetele revelate în această limbă. Dar după el, ucenicii săi au adunat învăţăturile sale în diferite limbi, printre care greaca, în care cuvântul Farqelit este tradus prin Priclitos, deşi, ca regulă generală, numele proprii nu ar trebui traduse.

    Cu toate acestea, cuvântul controversat, fie el Priclitos sau Paracletos, adică Cel lăudat sau Mângâietorul, nu se potriveşte nicidecum Duhului Sfânt, pentru că, aşa cum vedem în citatul de mai sus, Iisus (a.s.) a spus: „Căci, dacă nu Mă duc Eu, Mângâietorul nu va veni la voi.” Niciodată plecarea lui Iisus (a.s.) nu a fost o condiţie pentru pogorârea Duhului Sfânt, Duhul revelaţiei. Fie că Iisus (a.s.) se afla acolo sau nu, Duhul putea să se pogoare asupra ucenicilor şi să fie Mângâietorul lor.)

    Dar mai întâi, preoţii creştini au înlocuit cuvântul „Priclitos” (Farqelit = Ahmad) cu „Paracletos” (Mangâietor), pentru a-şi proteja funcţiile şi statutul. Apoi, ei au interpretat „Paracletos” ca fiind Duhul Sfânt. Cu ajutorul acestor modificări şi deformări terminologice şi conceptuale, ei au reuşit să se eschiveze în faţa adevărului şi să-l evite.

    De aceea, „Cel lăudat” sau „Mângâietorul” trebuie să fie un profet nou, a cărui sosire depinde de plecarea profetului Iisus (a.s.) şi de abrogarea legii (şariat) sale. Acum, fie că luăm Farqelit ca referindu-se la „Cel lăudat” sau la Mângâietor, acest lucru nu va afecta discuţia noastră.

    Prin urmare, chiar dacă vom considera că Farqelit se referă la Mângâietor, atunci acest lucru arată că este vorba despre noul profet, care va veni după profetul Iisus / Isa (a.s.). Este acelaşi lucru pe care-l explică Dumnezeu Atotputernicul în Sfântul Coran, citându-l pe profetul Iisus / Isa (a.s.), după cum urmează:

    „Şi ca să vă vestesc un trimis ce va veni după mine şi al cărui nume va fi Ahmad.” (Sura As-Saff 61:6)

    Interesant este faptul că, în ciuda interpretării greşite a Bisericii şi a eforturilor lor de a adapta cuvântul Farqelit la Duhul Sfânt, vedem că în istoria creştinismului au existat câteva persoane care au pretins că sunt promisul Farqelit şi care au reuşit chiar să strângă în jurul lor un număr de adepţi, un exemplu fiind călugărul creştin pe nume Mantus, care a trăit în al doilea secol după Hristos.

    Faptul că această veste bună referitoare la venirea islamului a fost exprimată atât de clar (în ambele testamente) a constituit motivul pentru care învăţatii evrei şi creştini care au ales credinţa în locul necredinţei şi viaţa de apoi în locul acestei vieţi, şi-au dat demisia, renunţând la statutul lor social şi la funcţiile pe care le deţineau şi au îmbrăţişat islamul. Ei s-au străduit să dovedească adevărul islamului prin veridicitatea acestor veşti bune.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  2.  
    #2
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa rahmatullah wa barakatuku
    5. Profeţia poate fi dată cu martori sau fără martori. Moise a primit profeţia de faţă cu poporul său,....

    Imi cer scuze surioara dar care profetie a primit Moise de fata cu poporul sau??? Poate gresesc eu dar nu stiu de un asemnea fapt consemnat in scrierile biblice.Poate imi dai un exemplu.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  3.  
    #3
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by munir View Post
    As salam alaykum wa rahmatullah wa barakatuku


    Imi cer scuze surioara dar care profetie a primit Moise de fata cu poporul sau??? Poate gresesc eu dar nu stiu de un asemnea fapt consemnat in scrierile biblice.Poate imi dai un exemplu.
    Bro Munir, în scrierile biblice, într-adevăr NU e consemnat că Moise ar fi primit profeţia de faţă cu poporul său, dacă te referi la exact momentul în care a primit acest har, si care este descris în Exod 3. (povestea cu tufişul arzând).

    Nea Rabin Zalman s-a referit la faptul că mesajul profetic sau profeţia poate fi primită de profet şi când e singur şi cu martori, aşa cum a fost cazul lui Moise.

    Revin si subliniez, profeţie NU înseamnă prevestiri de viitor, ci mesaj divin transmis prin profeţi!

    şi dacă tot ai deschis subiectu....

    Este vorba despre Legământul Lui Allah swt încheiat cu cu Moise şi poporul lui.

    In Tora se spune că atunci când Allāh swt l-a chemat la El pe Moise (as) şi El (swt) şi-a făcut simţită prezenţa, muntele Sinai se făcuse ca un fum, pentru că Allāh swt cobora precum un Foc şi pământul s-a cutremurat.

    Tot în Biblie se spune că oamenii au văzut tunete şi fulgere şi au auzit un glas de goarnă sunând, iar Allāh swt a poruncit lui Moise (as) să le spună oamenilor să nu dea năvală să Il vadă căci vor muri toţi aceia ce vor pune piciorul fie şi numai la poalele muntelui.

    Mai apoi spune că Allah swt i-a lăsat să-l vadă, dar aceste versuri nu le mai postez pentru că sunt în contradicţie cu tot restul, mai ales că Dumnezeu spune: Exod. 33, 20. Domnul a zis: "Fata nu vei putea sa Mi-o vezi, caci nu poate omul sa Ma vada si sa traiasca!"

    Al-Maauaardii spune : ”există două opinii asupra acestui eveniment. Prima opinie susţine că, de vreme ce, Copiii lui Israel au fost martori la acest miracol, ei au fost obligaţi să creadă, deci nu mai era necesară împlinirea poruncilor. A doua opinie este că li s-a cerut să se supună poruncilor (adică nu au fost de faţă), prin urmare niciun adult nu este scutit de la o astfel de obligaţie.”

    In plus mai există şi versetul 55 din Sura Vacii care spune:
    55. Şi [aduceţi-vă aminte] când aţi zis voi: “O, Moise! Nu te vom crede până nu-L vom vedea pe Allah desluşit. Şi trăsnetul s-a abătut asupra voastră [şi v-a ucis], în vreme ce voi priveaţi.

    Că ei nu au putut să-l vadă pe Allah swt în aceeaşi manieră în care i s-a arătat lui Moise (as) este o altă chestiune, dar din verset se deduce că ei erau prezenţi când Moise primea profeţiile.

    Cum în Nobilul Quran nu există niciun verset care sa spună ceva diferit, am dat crezare Torei, pentru că din Cartea Exodului 19 aflăm acestea:
    "[I]3. Moise s-a suit la Dumnezeu. Si Domnul l-a chemat de pe munte, zicand: "Asa sa vorbesti casei lui Iacov si sa spui copiilor lui Israel:

    ...

    5. Acum, daca veti asculta glasul Meu si daca veti pazi legamantul Meu, veti fi ai Mei dintre toate popoarele, caci tot pamantul este al Meu;

    ....
    9. Si Domnul a zis lui Moise: "Iata, voi veni la tine intr-un nor gros, pentru ca sa auda poporul cand iti voi vorbi si sa aiba intotdeauna incredere in tine." Moise a spus Domnului cuvintele poporului.

    10. Si Domnul a zis lui Moise: "Du-te la popor, sfinteste-i, azi si maine, si pune-i sa-si spele hainele.

    11. Sa fie gata pentru a treia zi; caci a treia zi Domnul Se va cobori, in fata intregului popor, pe muntele Sinai.

    12. Sa hotarasti poporului anumite margini de jur imprejur si sa spui: "Sa nu cumva sa va suiti pe munte sau sa va atingeti de poalele lui. Oricine se va atinge de munte va fi pedepsit cu moartea.

    13. Nicio mana sa nu se atinga de el; ci pe oricine se va atinge sa-l omoare cu pietre sau sa-l strapunga cu sageti: dobitoc sau om, nu va trai." Cand va suna trambita, ei vor inainta spre munte."
    .....
    16. A treia zi dimineata, au fost tunete, fulgere si un nor gros pe munte; trambita rasuna cu putere, si tot poporul din tabara a fost apucat de spaima.

    17. Moise a scos poporul din tabara, spre intampinarea lui Dumnezeu, si s-au asezat la poalele muntelui.

    18. Muntele Sinai era tot numai fum, pentru ca Domnul Se coborase pe el in mijlocul focului. Fumul acesta se inalta ca fumul unui cuptor, si tot muntele se cutremura cu putere.

    19. Trambita rasuna tot mai puternic. Moise vorbea, si Dumnezeu ii raspundea cu glas tare.
    ...
    24. Domnul i-a zis: "Du-te, coboara-te si suie-te apoi iarasi cu Aaron; dar preotii si poporul sa nu dea buzna sa se suie la Domnul, ca nu cumva sa-i loveasca cu moartea."

    25. Moise s-a coborat la popor si i-a spus aceste lucruri.


    Apoi
    Exod 20
    1. Atunci Dumnezeu a rostit toate aceste cuvinte si a zis:

    2. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tau care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei.

    3. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.

    4. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
    .......
    15. Sa nu furi.

    16. Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau.

    17. Sa nu poftesti casa aproapelui tau; sa nu poftesti nevasta aproapelui tau, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tau.


    18. Tot poporul auzea tunetele si sunetul trambitei si vedea flacarile muntelui care fumega. La privelistea aceasta, poporul tremura si statea in departare.

    19. Ei au zis lui Moise: "Vorbeste-ne tu insuti si te vom asculta: dar sa nu ne mai vorbeasca Dumnezeu, ca sa nu murim."

    20. Moise a zis poporului: "Nu va inspaimantati; caci Dumnezeu a venit tocmai ca sa va puna la incercare si ca sa aveti frica Lui inaintea ochilor vostri, pentru ca sa nu pacatuiti."
    22. Domnul a zis lui Moise: "Asa sa vorbesti copiilor lui Israel: "Ati vazut ca v-am vorbit din ceruri.

    23. Sa nu faceti dumnezei de argint si dumnezei de aur, ca sa-i puneti alaturi de Mine; sa nu va faceti alti dumnezei.


    Ultima poruncă mi se pare chiar un avertisment pentru cele ce vor urma (creştinii care inventează un nou dumnezeu(asociere de trei perosane, chiar dacă popii le zic "ipostasuri"), pe care-l pun alături de Allah swt, făcut din aur şi argint, fie ca icoane, fie ca statui!!!!)

    In Nobilul Quran se spune ceea ce s-a petrecut după acest eveniment, când Moise (as) era chemat de Dumnezeu ca să i se dea Legea cea nouă, care nu este aceeaşi cu celebrele 10 porunci, după cum se poate vedea în capitolele următoare: Exod 21
    "1. "Iata legile pe care le vei pune inaintea lor.

    2. Daca vei cumpara un rob evreu, sa slujeasca sase ani ca rob; dar in al saptelea sa iasa slobod, fara sa plateasca nimic ca despagubire.

    3. Daca a intrat singur, sa iasa singur; daca era insurat, sa iasa si nevasta sa impreuna cu el.
    ......etc."


    1. Şi când Moise primea acets legi, evreii: Exod 32 1. Poporul, vazand ca Moise zaboveste sa se coboare de pe munte, s-a strans in jurul lui Aaron si i-a zis: "Haide! fa-ne un dumnezeu care sa mearga inaintea noastra; caci Moise, omul acela care ne-a scos din tara Egiptului, nu stim ce s-a facut."

    Şi aici este ceea ce se spune în Quran cu privire la viţel, după ce au primit mesajul de mai înainte prin acel miracol, la care ei au fost de faţă şi apoi primesc poruncă să se ucidă între ei, cum e scris şi în Quran:
    Exod 32.27. El le-a zis: "Asa vorbeste Domnul Dumnezeul lui Israel: "Fiecare din voi sa se incinga cu sabia; mergeti si strabateti tabara de la o poarta la alta, si fiecare sa omoare pe fratele, pe prietenul si pe ruda sa."

    Poi Exod 33:
    8. Cand se ducea Moise la Cort, tot poporul se scula in picioare; fiecare statea la usa cortului sau si urmarea cu ochii pe Moise, pana intra el in Cort.

    9. Si cand intra Moise in Cort, stalpul de nor se cobora si se oprea la usa Cortului, si Domnul vorbea cu Moise.

    10. Tot poporul vedea stalpul de nor oprindu-se la usa Cortului; tot poporul se scula si se arunca cu fata la pamant la usa cortului lui.


    Apoi, iarăşi, precum e scris în Quran
    Exod 34
    27. Domnul a zis lui Moise: "Scrie-ti cuvintele acestea, caci pe temeiul acestor cuvinte inchei legamant cu tine si cu Israel!"

    28. Moise a stat acolo cu Domnul patruzeci de zile si patruzeci de nopti. N-a mancat deloc paine si n-a baut deloc apa. Si Domnul a scris pe table cuvintele legamantului, cele Zece Porunci.

    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  4.  
    #4
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Da surioara .Imi pare rau ca m-am folosit de un subterfugiu pentru a te incita sa aduci argumente iref u tabile in sustinerea acelei ,,conditii".Imi fac mea culpa dar tare imi place cind dezvolti un subiect.Inca o data mii de scuze. dar nu m-am putut abtine .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •