Notices
 
Results 1 to 6 of 6
  1. Biserica crestina ortodoxa - etimologie si clasificare 
    #1
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !




    A) Etimologie :

    Cuvantul 'biserica' provine din cuvintele grecesti :

    'BASILIKI' - 'imparatesc' +
    'OIKIA' - 'locuinta'

    La inceput, in special dupa 'edictul de libertate al Crestinismului' (313 e.n.) acest cuvant desemna cladirile in care se strangeau crestinii la rugaciune. Constantin cel Mare a decretat acest edict, dar de atunci multe alte popoare au preluat cuvantul 'biserica' :

    - Grecia - 'ecclesia'
    - Romania - 'biserica'
    - Franta - 'l'eglise'
    - Italia - 'basilica'
    - Spania - 'chiesa'
    - Anglia - 'church'
    - Germania - 'kirche'


    Un sinonim pentru 'biserica' este cuvantul 'kiriaki' - 'domnesc' (care provine, de asemenea, de la grecescul: 'Kirios' - 'Domn')

    In concluzie, semnificatiile atribuite cuvantului 'biserica' in Crestinism sunt urmatoarele :

    1) locul sau cladirea unde crestinii merg sa se roage;
    2) credinciosii insisi :

    "Si toate le-a supus sub picioarele Lui si, mai presus de toate, L-a dat pe El cap Bisericii, Care este trupul Lui, plinirea Celui ce plineste toate intru toti" (Efeseni 1 : 22-23)

    B) Clasificare :

    Teologii crestini vorbesc despre o dubla Biserica :

    - o Biserica a sfintilor din rai;
    - o biserica a oamenilor obisnuiti.

    De asemenea, din punct de vedere istoric, Crestinismul clasifica Biserica in :

    - o Biserica a 'legii nescrise' (este vorba de Biserica lui Abraham, Isaac, Iacob si altii - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lor !)
    - o Biserica a 'legii scrise' (a lui Moise - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!)
    - si, in cele din urma, o Biserica crestina care le-a mostenit si implinit pe primele doua.

    Astazi, pentru crestini cel mai important inteles este ultimul.

    Cu respect,

    fratele dumneavoastra intru Islam,
    Abdul Rahman
    16 Jumaada al-awal 1427 A.H.
    12 Iunie 2006




    http://groups.yahoo.com/group/islam_in_romania/join
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     
     

  2.  
    #2
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Sa inteleg , ca Isus nu a vorbeti de biserica ?
     
     

  3.  
    #3
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by suleiman
    Sa inteleg , ca Isus nu a vorbeti de biserica ?

    eu stiu ca isus a folosit mereu cuv TEMPLU.
    chiar si in biblie scrie ca la 7 ani, el era la TEMPLU impreuna cu preotii si predica.....
    plus ca templele au o forma (aveau), iar bisericile sunt facute dupa semnul crucii. sunt total diferite... iar pe vremea lui isus niemni nu vorbea de cruce.... bisericile au inceput sa se construiasca astfel dupa ce constantin cel mare pretinde ca a gasit crucea pe care isus a fost rastignit, insemnand dupa anul 300

     
     

  4.  
    #4
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    In greceşte, cuvântul care desemnează «Biserica», (de la ekkalein, «a chema afară») înseamnă «convocare». El desemnează adunările poporului în general cu caracter religios. Este termenul utilizat frecvent în Vechiul Testament grec pentru adunările poporului ales înaintea lui Dumnezeu, mai ales pentru adunarea de la Sinai unde Israel a primit Legea şi a fost statornicit de Dumnezeu ca poporul său sfânt .Denumindu-se ekklesia, prima comunitate a celor care cred în Cristos se recunoaşte moştenitoare a acestei adunări. În ea, Dumnezeu îşi «convoacă» Poporul de la toate marginile pământului. Termenul Kyriaké, de unde provin church, Kirche, înseamnă «cea care aparţine Domnului». Cuvântul românesc Biserică vine din latinescul basilica.



    Era si imposibil sa se vorbeasca in timpul lui Iisus de cruce tinand cont ca el nu murise inca pe cruce.
    In ceea ce priveste biserica ortodoxa cele spuse de Dan sunt corecte.Biserica ortodoxa s-a costituit pe baza unei decizii sinodale , in timp ce biserica catolica este fondata pe baza meritelor Sf. Petru pe baza demnitatii si rangului Romei.
    Eu personal nu cred ca are importanta forma bisericii(cu cruce , fara cruce) ,e pana la urma un loc dedicat lui Dumnezeu si cred ca e mai important ce se predica in ea.
     
     

  5.  
    #5
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ýí ÑÇÓÇÑíÊ ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715
    Quote Originally Posted by Simion Ioanas
    Cristos a transmis Evanghelia oamenilor! El o avea de la Dumnezeu,era planul de rascumparare al omului din vesnicii!

    Ingerul care a transmis Coranul ,a modificat acesta Evanghelie si sunt sigur ca Tatal si Fiul nu s-au razgandit in privinta modului de rascumparare al omului prin Jertfa de la Golgota! Deci cred ca ingerul nu era al lui Dumnezeu si Mahomed la luat de bun!

    Mai mult decat atata daca Domnul ar fi hotarat mantuirea noastra prin rugaciuni la ore fixe si prin inchinarea intr-o anumita directie ,nu mai era nevoie de Isus si nu mai era nevoie nici de Mahomed,ne-o putea spune Dumnezeu prin prorocii din vechime!



    Din cate stiu eu.. si crestinii au o "Qibla" _ ma refer la directia rugaciunii...

    Bisericile, aici cel putin, au altarul orientat spre Rasarit...

    Ortodocsii, atunci cand pun o icoana pe perete, o pun deobicei spre Rasarit, pentru a se ruga spre Rasarit...

    etc etc

    "Vor zice cei fara chibzuinta dintre oameni: "Ce i-a intors de la Qibla lor pe care o avusesera mai inainte?" Spune: "Ale lui Allah sunt Rasaritul si Apusul. El il calauzeste pe acela pe care voieste El pe o cale dreapta"./ Astfel Noi am facut din voi o comunitate cumpatata, pentru ca sa fiti martori in legatura cu oamenii si pentru ca Profetul sa fie martor in legatura cu voi. Si nu am ales Qibla pe care ai avut-o decat pentru a-l sti pe cel care-l urmeaza pe Profet [cand o vom schimba] si pe cel care se intoarce pe calcaiele sale. Si va fi lucru greu [acesta], mai putin pentru cei pe care i-a calauzit Allah. Si nu va lasa Allah sa fie in desert Rugaciunea voastra, caci Allah este fata de oameni Iertator, Indurator [Ra'uf, Rahim]./ Noi vedem adeseori indreptarea fetei tale catre cer. Sa te indreptam catre o Qibla care-ti va placea. Asadar, indreapta-ti fata spre Moscheea cea Sfanta! Si oriunde ati fi, indreptati fetele voastra catrea ea! Iar cei carora le-a fosta data Cartea, stiu ca indreptarea [spre Moschee] este adevarul de la Domnul lor. Si Allah nu este nebagator de seama la ceea ce fac ei./ Daca tu ai aduce celor carora li s-a dat Scriptura toate semnele, nu ar urma ei Qiblei tale si nici tu nu ai urma Qiblei lor. Si nu urmeaza unii Qibla altora. Iar daca tu ai urma poftei lor, dupa stiinta pe care ai primit-o, atunci tu ai fi dintre nelegiuiti./ Cei carora le-am dat Scriptura, il cunosc [pe Muhammed] asa cum ii cunosc pe fii lor, insa o parte dintre ei ascund adevarul [despre el], cu toate ca il cunosc./ [E] Adevarul de la Domnul tau. Deci nu fi dintre aceia care se indoiesc!/ Fiecare are o directie spre care se indreapta. Voi insa intreceti-va la faptele bune. Oriunde v-ati afla, Allah va va aduce pe toti [la judecata], caci Allah este peste toate cu putere./ Si de oriunde ai pleca, indeapta-ti fata catre Moscheea Al-Haram! Ea este Adevarul de la Domnul tau si Allah nu este fara bagare de seama la ceea ce voi faceti./ Si de oriunde ai pleca, indreapta-ti fata catre Moscheea Al-Haram! Oriunde v-ati afla, indreptati-va fetele catre ea, pentru ca lumea sa nu aiba un temei impotriva voastra, in afara acelora dintre ei care sunt nelegiuiti. Si nu va temeti de ei, ci temeti-va numai de Mine, caci Eu voi sa-Mi implinesc harul Meu asupra voastra si poate ca veti fi bine calauziti!/ Tot astfel v-am trimis voua un Profet dintre voi, care sa va citeasca versetele noastre, sa va curateasca si sa va invete Cartea si Intelepciunea si sa va invete ceea ce nu stiati! Pomeniti-Ma pe Mine si o sa-Mi aduc aminte de voi! Si sa-Mi fiti multumitori, sa nu fiti fara credinta fata de Mine!/ O, voi, cei care credeti! Cautati ajutori intru rabdare si Rugaciune [As-Salat], caci Allah este cu cei rabdatori!/ Nu spuneti despre cei care sunt ucisi pe calea lui Allah "Ei sunt morti!", caci ei sunt vii, dar voi nu va dati seama!/ Va vom incerca cu putina spaima, foamete, lipsire de bunuri, de suflete si de roade, dar binevesteste celor rabdatori,/ Care, daca s-a abatut asupra lor vreo nenorocire, spun: "Noi sunte ai lui Allah si noi la El ne intoarcem"./ Aceia sunt cei peste care se pogoara binecuvantarea Domnului si indurarea Lui si aceia sunt cei calauziti."

    (Surat Al-Baqara (2):142-157)

    ~~~

    "Si au zis: "Fiti iudei sau fiti crestini si sunteti pe calea cea buna!" Spune: "Ba [urmati] credinta lui Avraam, adevarat credincios, care nu a fost dintre politeisti!" (Surat Al-Baqara (2):135)

    O zi buna!



     
     

  6.  
    #6
    Banned
    Join Date
    May 2006
    Posts
    426
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by daniela_muslimah


    Din cate stiu eu.. si crestinii au o "Qibla" _ ma refer la directia rugaciunii...

    Bisericile, aici cel putin, au altarul orientat spre Rasarit...

    Ortodocsii, atunci cand pun o icoana pe perete, o pun deobicei spre Rasarit, pentru a se ruga spre Rasarit...

    etc etc


    Ce ne invata Biblia cu privire la aceste locasuri?
    1. In invatatura Noului Testament, pentru inchinaciune si slujire nu este absolut necesara o cladire (Matei 18:20)
    Prezenta lui Dumnezeu intr-un loc, nu este conditionata de o cladire anume, ci de cei ce se aduna acolo.
    2. Domnul Isus a proclamat adevarata inchinaciune, care nu este legata de un anumit loc .Ioan 4:21-28
    3.Templul din Vechiul Testament, a avut Sfanta Sfintelor, dar in Noul Testament templul este omul credincios 1Cor 3 :16;6:19
    4.Locuinta lui Dumnezeu nu mai este in case facute de maini omenesti Fp Ap :7:48-49; 17:24.
    5.Biserica nu a folosit templul pentru inchinaciune ,ci apostolii o foloseau pentru a predica Evanghelia . Fp Ap. 18:4-7; 17:2
    6. Biserica se aduna la inchinaciune prin case. Rom 16:5 ;Col 4:15
    Biserica Noului Testament este cu totul separata de o cladire anume .O cladire poate purta numele de biserica, fiindca Biserica se aduna in locul acela.
    7. Casa lui Dumnezeu, este formata din pietrii vii 1Petru 2:4-5
    Ar fi o profanare a Numelui lui Dumnezeu, sa spunem ca Biserica este formata din pietre moarte.
    8. Templul lui Dumnezeu creste, ca cei credinciosi, impreuna sa devina o locuinta a lui Dumnezeu 1Petru 2:19-22; Efes 2:22;Evrei 3:6 Oriunde se vorbeste de casa lui Dumnezeu, se vorbeste de ce este viu .
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Cate casatorii ingaduie biserica?
    By batool391 in forum Crestinismul
    Replies: 5
    Last Post: 11-11-2009, 11:04 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •