VERSETELE 211 şi 212
211. Intreabă-i pe fiii lui Israel cât [de multe] semne limpezi le-am trimis Noi! Dar cel care schimbă binefacerea lui Allāh, după ce ea avenit la el, atunci [să ştie că] Allāh este aspru la pedeapsă!

212. Impodobită le este celor care nu cred viaţa pământească şi-i iau în derâdere pe cei care cred. Insă cei care se tem [de Allāh] fi-vor mai presus decât ei în Ziua Invierii. Şi Allāh împarte harul Său celor pe care El îi vrea, fără măsură.


Pedeapsa pentru cei care schimbă semnele lui Allāh (subhaanah-ua-ta’la)
şi îi batjocoresc pe credincioşi

Allāh (subhaanah-ua-ta’la) i-a pomenit aici pe Copiii lui Israel care au fost martori pentru multe semne limpezi care dovedeau adevărul despre Moise (alayhi-ua-sallam)şi despre misiunea lui. Ei au fost martori când s-a înfăptuit minunea albirii mâinii lui Moise (alayhi-ua-sallam), a despărţirii apelor, a izvoarelor ţâşnite dintre stânci aride, a norilor care i-a adumbrit în timpul drumului lor prin deşert, al pogorârii manei şi prepeliţelor, şi aşa mai departe.

Aceste semne sunt atestări ale existenţei Creatorului şi al Adevărului cu care a fost trimis Moise (alayhi-ua-sallam) care a fost unealta Domnului în revelarea pentru oameni a acestor semne.

Şi cu toate acestea, mulţi oameni au schimbat credinţa în Allāh (subhaanah-ua-ta’la) cu necredinţa şi au fost nepăsători faţă de binecuvântările ce le-au primit de la Creatorul lor.

« Dar cel care schimbă binefacerea lui Allāh, după ce ea avenit la el, atunci [să ştie că] Allāh este aspru la pedeapsă!». Asemenea, a mai spus Allāh (subhaanah-ua-ta’la) şi despre necredincioşii qurayşiţi:
«Nu i-ai văzut pe cei care au schimbat îndurarea lui Allāh cu necredinţa şi au adus neamul lor în casa pieirii, / în Gheena, în care o să ardă? Şi ce rău sălaş!» - sura «Ibrahim (ÅÈÑÇåíã)», verstele 28-29.

Apoi, Allāh (subhaanah-ua-ta’la) a declarat că El a planificat ca viaţa pământească să pară minunat de frumoasă celor necredincioşi, iar ei să caute satisfacţiile din această lume, adunând averi din care să nu dea nimic ca milostenie în numele lui Allāh (subhaanah-ua-ta’la), după cum li s-a poruncit.

Dimpotrivă, acest fel de oameni îi ridiculizează pe cei care nu dau prea mare importanţă lumii acesteia şi care cheltuiesc din ceea ce au dobândit făcând acte de milostenie pentru a câştiga mulţumirea Domnului lor.

Cei drept-credincioşi cheltuiesc în dorinţa de a fi dintre cei care vor ajunge să vadă faţa Domnului lor şi, de aceea, ei vor avea parte de fericire şi de un loc bun în Paradis, în Ziua Invierii.

Mai mult, ei vor fi ridicaţi în rang peste necredincioşi, în Ziua adunării, la locul de adunare, în Ziua Invierii şi, astfel, credincioşii vor fi înălţaţi în locul cel mai înalt, iar necredincioşii vor fi coborâţi în locul cel mai de jos – Focul Iadului.

De aceea, Allāh (subhaanah-ua-ta’la) a spus: «.. Şi Allāh împarte harul Său celor pe care El îi vrea, fără măsură.».
Acest âyat arată că Allāh (subhaanah-ua-ta’la) pogoară harul Său asupra cui voieşte El dintre robii Săi, fără limită, şi în această viaţă şi în Viaţa de Apoi.

Intr-un hadith se relatează că Profetul (sala-Allahu-alayhi-ua-sallam) a transmis mesajul lui Allāh (subhaanah-ua-ta’la) Care a spus:
....„ – O, fii ai lui Adam, cheltuiţi în numele lui Allāh, iar Eu voi cheltui pentru voi.”
Profetul (sala-Allāhu alayhi-ua salam) a zis:
„ – O, Bilaal, dă din avere şi să nu ai teamă de vreo lipsă de la Stăpânului Tronului.
ÃóäúÝöÞú ÈöáóÇáõ æóáóÇ ÊóÎúÔó ãöäú Ðöí ÇáúÚóÑúÔö ÅöÞúáóÇáðÇ” .

Allāh (subhaanah-ua-ta’la) a spus: « Spune: “Domnul meu dă din belşug cele de trebuinţă acelora care voieşte El dintre robii Săi sau le împuţinează lor. Şi pentru tot ceea ce dăruiţi voi El vă va da vouă în schimb, căci El este Cel mai bun dintre dăruitori”.» - sura «Saba'a (ÓÈÃ)», verset 39.

Şi mai este în «Sahiih» un hadith în care se relatează că Rasuul_Allāh (sala-Allāhu alayhi-ua salam) a zis:
„ – In fiecare zi, doi ingeri vin pe pământ şi unul spune: «O, Allāh, răsplăteşte pe oricine cheltuie în numele Tău», iar celălalt spune: «O, Allāh, distruge orice nemernic.».”


Tot în «Sahiih» este consemnat şi acest hadith:
„ Fii lui Adam spun: «Banii mei!, Banii mei!» - însă ce sunt aceştia dacă nu ceea ce se consumă sau se cheltuie pentru gospodărie, ori se dau ca milostenie sau sunt păstraţi pentru mai târziu, căci altfel ei se risipesc sau sunt lăsaţi ca moştenire.”


Imam Ahmad a consemnat o versiune în care acest hadith are adăugirea unei alte fraze a Profetului (sala-Allāhu alayhi-ua salam) care a zis:
„ – Viaţa lumească este locuinţa celor care nu vor avea locuinţă, iar bogăţia ei este a celor care nu vor avea bogăţii şi este strânsă numai de cei fără de minte.”