VERSETUL 255
255. Allāh! Nu există divinitate afară de El, Cel Viu, Veşnicul! Nici aţipirea, nici somnul nu-L cuprind! Ale Lui sunt cele din ceruri şi de pre pământ! Cine este acela care ar putea mijloci la El fără de îngăduinţa Lui? El le ştie pe cele din faţa lor şi pe cele din urma lor. Şi ei nu pricep nimic din ştiinţa Sa în afară de ceea ce El voieşte. Tronul Lui se întinde peste ceruri şi peste pământ şi nu-I este grea păzirea lor. El este Preaînaltul, Măreţul!

Çááøóåõ áóÇ ÅöáóÜٰåó ÅöáøóÇ åõæó ÇáúÍóíøõ ÇáúÞóíøõæãõ ۚ áóÇ ÊóÃúÎõÐõåõ ÓöäóÉñ æóáóÇ äóæúãñ ۚ áøóåõ ãóÇ Ýöí ÇáÓøóãóÇæóÇÊö æóãóÇ Ýöí ÇáúÃóÑúÖö ۗ ãóä ÐóÇ ÇáøóÐöí íóÔúÝóÚõ ÚöäÏóåõ ÅöáøóÇ ÈöÅöÐúäöåö ۚ íóÚúáóãõ ãóÇ Èóíúäó ÃóíúÏöíåöãú æóãóÇ ÎóáúÝóåõãú ۖ æóáóÇ íõÍöíØõæäó ÈöÔóíúÁò ãöøäú Úöáúãöåö ÅöáøóÇ ÈöãóÇ ÔóÇÁó ۚ æóÓöÚó ßõÑúÓöíøõåõ ÇáÓøóãóÇæóÇÊö æóÇáúÃóÑúÖó ۖ æóáóÇ íóÆõæÏõåõ ÍöÝúÙõåõãóÇ ۚ æóåõæó ÇáúÚóáöíøõ ÇáúÚóÙöíãõ


1.Virtuţile versetului 255 – «ÂíóÉõ ÇáúßõÑúÓöíø»


Acesta este versetul intitulat «Ayatul-Kursii - ÂíóÉõ ÇáúßõÑúÓöíø – Versetul Tronului» şi lui i-au fost atribuite merite extraordinare, iar un hadith autentic îl descrie ca fiind «versetul cel mai însemnat din Cartea lui Allāh (subhaanah-ua-ta’la)».

Imam Ahmad a consemnat că Ubay bin Ka’b a zis că:
„ Am fost întrebat de Profet (sala-Allāhu alayhi-ua salam) dacă ştiu care este cel mai însemnat verset din Cartea lui Allāh (subhaanah-ua-ta’la), iar eu am zis:
- Allāh (subhaanah-ua-ta’la) şi Trimisul Său ştiu cel mai bine.
Profetul (sala-Allāhu alayhi-ua salam) a insistat în a pune această întrebare, iar eu am răspuns:
- Versetul Tronului - «ÂíóÉõ ÇáúßõÑúÓöíø».
Profetul (sala-Allāhu alayhi-ua salam) a zis:
- Felicitări pentru ştiinţă, o, Abuu Mundzir! Pe Cel în Mâinile Căruia se află sufletul meu, acest verset are o limbă şi două buze cu care el aduce laude Regelui chiar lângă piciorul Tronului.
áöíóåúäößó ÇáúÚöáúãõ ÃóÈóÇ ÇáúãõäúÐöÑö¡ æóÇáøóÐöí äóÝúÓöí ÈöíóÏöåö¡ Åöäøó áóåóÇ áöÓóÇäðÇ æóÔóÝóÊóíúäö¡ ÊõÞóÏøöÓõ Çáúãóáößó ÚöäúÏó ÓóÇÞö ÇáúÚóÑúÔ


Acest hadith a fost colecționat şi de Muslim, dar varianta lui nu conține expresia « Pe Cel în Mâinile Căruia se află sufletul meu,».

Imam Ahmad (radi-Allāhu-anh) a consemnat că Abuu Aiiuub (radi-Allāhu-anh) a relatat că:
„ Cu ceva vreme în urmă, adunasem recolta de curmale şi o strigoaică (ÇáúÛõæá – al-ghuul ) tot venea şi îmi lua din ele şi, din acest motiv, m-am dus la Profet (sala-Allāhu alayhi-ua salam) să îi cer sfatul. El (sala-Allāhu alayhi-ua salam) a zis:
- Când va veni din nou, să îi spui: «In numele lui Allāh, răspunde Trimisului Lui!».
Când strigoaica a venit iarăşi eu am spus cuvintele acelea şi am prins-o, dar ea s-a rugat zicând: «Nu voi mai veni!» şi eu i-am dat drumul. Apoi, când m-am dus la Profet (sala-Allāhu alayhi-ua salam), el m-a întrebat:
- Ce a mai făcut prizoniera ta?
- Am prins-o de două sau trei ori, dar ea mereu spunea: «lasă-mă, că jur nu voi mai veni!», şi eu am eliberat-o.
- Va veni iarăşi. – a zis Profetul (sala-Allāhu alayhi-ua salam).
Şi am mai prins-o de vreo două, trei ori, şi iarăşi îi dădeam drumul după ce se jura că nu mai vine, şi iarăşi mergeam la Profet (sala-Allāhu alayhi-ua salam) şi îi povesteam acestea şi el mă întreba ce noutăţi îi mai spun despre prizoniera ma. Şi eu repetam povestea prinderii ei, apoi cum o eliberam după ce se jura că nu mai vine.
Profetul (sala-Allāhu alayhi-ua salam) mereu îmi spunea că se va întoarce.
Şi tot aşa, până ce, odată, după ce am prins-o, ea a zis: «Eliberează-mă şi îţi voi dezvălui ce anume să rosteşti ca să nu te mai atingă nici un rău: deci, recită Versetul Tronului.».
Imediat după aceea, m-am dus la Profet (sala-Allāhu alayhi-ua salam) şi i-am relatat ce mi-a zis strigoaica.
Trimisul lui Allāh (sala-Allāhu alayhi-ua salam) a zis:
- E o mincinoasă, dar de data aceasta a spus adevărul.


At-Tirmidzii a colecţionat acest hadith la capitolul «Meritele Coranului» şi l-a clasificat ca fiind «hasan, ghariib - corect, izolat»

In folclorul arab, [I]«al-ghuul - ÇáúÛõæá » este un jinn rău, nocturn.

Al-Bukhaarii a colecţionat şi el, în «Sahiih-ul» său, o relatare asemănătoare pe care a încadrat-o la capitolul «Virtuţile Coranului» şi la capitolul în care-l se face descrierea lui Şaytaan.

In această variantă, Abuu Hurayra (radi-Allāhu-anh) a relatat:
„ Trimisul lui Allāh (sala-Allāhu alayhi-ua salam) m-a desemnat să am grijă de milosteniile (sadaqa) de Ramadaan. Cineva s-a furişat în încăperea unde erau depozitate şi lua din alimente cât putea cuprinde mai mult cu mâinile. L-am prins şi i-am zis:
- Pe Allāh, te voi duce la Trimisul lui (sala-Allāhu alayhi-ua salam) să dai socoteală!
- Eliberează-mă, a zis el, pentru că sunt în mare nevoie, sunt sărac şi am multe guri de hrănit.
L-am eliberat, iar dimineaţa Trimisul lui Allāh (sala-Allāhu alayhi-ua salam) m-a întrebat:
- Ce ai făcut, ieri, cu prizonierul tău?
- O, Rasuul_Allāh, mi s-a făcut milă de el căci mi-a spus că e sărac şi are multe datorii de împlinit, aşa că i-am dat drumul.
- Ţi-a spus numai minciuni şi va veni iarăşi. – a zis Rasuul_Allāh (sala-Allāhu alayhi-ua salam).
Mă aşteptam să se întoarcă aşa cum îmi spusese Profetul (sala-Allāhu alayhi-ua salam) şi m-am aşezat la pândă, iar când a venit iarăşi şi a început să care cu amândouă mâinile din alimente, l-am capturat şi i-am zis:
- De data asta chiar te duc la Profet (sala-Allāhu alayhi-ua salam) să dai socoteală!
- Fie-ţi milă şi dă-mi drumul pentru că sunt în mare nevoie, sunt sărac şi am multe guri de hrănit şi îţi promit că nu voi mai veni. – a zis el.
Şi iar mi s-a făcut milă de el şi l-am lăsat să plece. Dimineaţa, Profetul (sala-Allāhu alayhi-ua salam) m-a întrebat din nou:
- O, Abuu Hurayra, ce ai făcut cu prizonierul tău de noaptea trecută?
- O, Rasuul_Allāh, iar mi s-a făcut milă de el căci mi s-a plâns că e sărac şi are multe datorii de împlinit, aşa că iar l-am iertat.
- Te-a minţit iarăşi şi se va întoarce. – a zis Profetul (sala-Allāhu alayhi-ua salam).
De data aceasta i-am pândit întoarcerea cu mare atenţie şi când a apărut şi a treia oară şi a început iarăşi să fure din alimente l-am prins şi i-am zis:
- De data asta nu mai ai scăpare! Te duc la Profet (sala-Allāhu alayhi-ua salam) să dai socoteală căci ai promis că nu mai vii şi nu te-ai ţinut de cuvânt şi ai venit iarăşi!
- Te voi învăţa nişte cuvinte pe care dacă le rosteşti Allāh (subhaanah-ua-ta’la) va pogorî asupra ta binecuvântare. – a zis el.
- Şi care sunt acestea? - am întrebat eu
- De câte ori te duci la culcare să reciţi Ayatul-Kursii: de la « Allāh! Nu există divinitate afară de El, Cel Viu, Veşnicul ...» şi până la sfârșit. Dacă vei face acesta, Allāh (subhaanah-ua-ta’la) va desemna pentru tine un protector care te va însoţi şi nici un şaytaan nu se va mai putea apropia de tine până dimineaţa.
Pentru această cuvântare i-am dat drumul şi, dimineața, Profetul (sala-Allāhu alayhi-ua salam) m-a întrebat:
- Ce ai făcut cu prinsul tău de ieri?
- O, Rasuul_Allāh, el a pretins că îmi va da o povaţă pe care dacă o împlinesc Allāh (subhaanah-ua-ta’la) va pogorî un mare bine asupra mea şi, pentru aceasta, eu l-am eliberat.
- Şi care este povaţa aceea? – a întrebat Rasuul_Allāh (sala-Allāhu alayhi-ua salam).
- El mi-a spus aceasta: «De câte ori te duci la culcare să reciţi Ayatul-Kursii: de la « Allāh! Nu există divinitate afară de El, Cel Viu, Veşnicul ...» şi până la sfârșit. Dacă vei face acesta, Allāh (subhaanah-ua-ta’la) va desemna pentru tine un protector care te va însoţi şi nici un şaytaan nu se va mai putea apropia de tine până dimineaţa».”


Unul dintre relatatorii acestui hadith a mai adăugat că musulmanii din cele vremuri erau foarte grabnici la a împlini fapte bune.
„ Profetul (sala-Allāhu alayhi-ua salam) a zis:
- Adevăr a spus, chiar dacă el este un mare mincinos. Ştii tu, o, Abuu Hurayra, cu cine ai vorbit în aceste trei nopţi?
- Nu! – am zis eu.
- A fost Şaytaan! – a replicat Profetul (sala-Allāhu alayhi-ua salam).”

An-Nasaa’ii (radi-Allāhu-anh) a colecţionat acest hadith în cartea sa «al-Yaum ua_ l-Layla».