Notices
 
Results 1 to 9 of 9
  1. Pt crestere in greutate 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    am sa postez aici tot ce gasesc despre alimente, suplimente indicate pt cele care doresc sa castige in greutate. am promis si ca voi scana din revista "dieta pt ingrasat"...sper sa o gasesc

    Mango- este apreciat ca fruct in India. Ajuta la reglarea disfunctiei hepatice si a dereglarilor ciclului menstrual. Indicat in cresterea in greutate, debilitate sexuala si indigestii. Pentru a echilibra aciditatea fructului, in India se recomanda sa se bea lapte.


    Molotru= Fenugreek (engleza)- este indicat persoanelor cu anorexie, stimuleaza pofta de mancare, fiind indicat persoanelor care doresc o crestere in greutate.
    pentru a vedea imagini cu aceasta planta dati click pe link-ul de mai jos:
    http://www.rasarit.com/vb/showpost.p...&postcount=125
     
     

  2. Reguli generale 
    #2
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    -mesele trebuie sa fie regulate- trebuie consumate alimente cat mai variate, inclusiv legume si fructe

    -se recomanda sa se bea lapte zilnic

    -micul dejun este foarte important, nu se va sari peste aceasta masa

    -nu se va recurge la o alimentatie nesanatoasa, de genul; chipsuri, ciocolata, grasimi, etc- acestea cresc colesterolul si au un efect nociv asupra sanatatii

    -somnul- se recomanda 10 ore de somn pe noapte- pt ca echilibrul hormonal sa fie atins si pt a furniza energia necesara

    -multi recomanda suplimentele nutritive, vitaminice- consultati intai un doctor; acestea pot avea un efect nociv asupra sanatatii voastre
     
     

  3.  
    #3
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    shoukran habibti pentru ca te-ai gandit si la cele ca mine...
    uite ca nu o sa fie huda singura care intra vara asta in "cura"...asta o sa fie "dieta" mea....si te anunt cum a mers....
    :smile06: mercic frumos habibti amal
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  4.  
    #4
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    cu placere anna, insa trebuie sa ma informez mai mult.

    am pus o reteta cu mango, special pt voi:

    http://www.rasarit.com/vb/showpost.p...5&postcount=27
     
     

  5.  
    #5
    Harnic nawal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    121
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by amal
    -mesele trebuie sa fie regulate- trebuie consumate alimente cat mai variate, inclusiv legume si fructe

    -se recomanda sa se bea lapte zilnic

    -micul dejun este foarte important, nu se va sari peste aceasta masa

    -nu se va recurge la o alimentatie nesanatoasa, de genul; chipsuri, ciocolata, grasimi, etc- acestea cresc colesterolul si au un efect nociv asupra sanatatii

    -somnul- se recomanda 10 ore de somn pe noapte- pt ca echilibrul hormonal sa fie atins si pt a furniza energia necesara

    -multi recomanda suplimentele nutritive, vitaminice- consultati intai un doctor; acestea pot avea un efect nociv asupra sanatatii voastre
    draga amal , deoarece sunt si eu interesata de o "cura de ingrasare" am intrat si eu pe aici sa vad ce recomandari gasesc de la voi si mi-a atras atentia in mod deosebit cele scrise de tine mai sus , pentru ca este chiar ceea ce eu "procesez" de mult timp ( cam de 1 an si pana in prezent ) si poate o sa razi , insa la un moment dat m-am gandit ca acesta ar putea fi motivul pentru care nu ma mai ingras si am o greutate relativ constanta , putin in scadere....este adevarat ca nu stau prea bine cu somnul insa in rest parca ai scris modul meu de a ma "alimenta" ... cred ca , din nou , totul se raporteaza la ----bolismul fiecaruia ...
    Pupicei
    Qul hwa : Allahu Ahad, Allahu Samad, lam yalid wa lam yulad,
    wa lam yakunllahu kufuwan Ahad" [Al-Ikhlas]
     
     

  6.  
    #6
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Te gandesti ca daca mananci mai mult si mai des, vei ajunge la greutatea optima si vei experimenta din nou sentimentul multumirii de sine. Sunt si multi prieteni care afirma acest lucru...

    Inainte de a incepe efectiv sa te “indopi”, trebuie sa stii ca odata cu modificarea unor functii ale ----bolismului mai exista o serie de riscuri, cum ar fi cresterea sanselor pentru infarct si angina pectorala. Evita asadar ingrasarea brusca si incepi prin a manca mai multe mese pe zi, fara prajeli, produse foarte grase si alte alimente care ar duce la cresterea colesterolului si depunerea acestuia pe vasele de sange.
    In fapt, tu nu cauti ca prin procesul ingrasarii sa acumulezi grasime propriu-zis, pentru ca apoi sa apara riscul obezitatii, ci sa iti definesti mai degraba masa musculara.

    Indiferent ca este vorba de slabire, ingrasare sau mentinerea greutatii, numitorul comun este echilibrul alimentar. O alimentatie necontrolata, al carei obiectiv “disperat” este de a mai castiga putin in greutate, e un risc evident de esec.
    Dieta pentru ingrasare trebuie inceputa prin evaluarea exacta a cantitatii de calorii si proteine necesare corpului tau. Mai degraba decat sa iti propunem retete concrete, care ar putea sa nu ti se adapteze, iti prezentam lista unor alimente insotite de numarul de calorii si proteine pe care le contin si cateva produse pe care ar trebui sa le consumi pentru a castiga kilograme in mod natural.

    Carne de curca – calorii: 179 – proteine: 24.5
    Carne de miel – calorii: 260 – proteine: 18
    Carne de pui – calorii: 142 – proteine: 21
    Carne de vaca grasa – calorii: 277 – proteine: 12
    Carne de vaca slaba – calorii: 104 – proteine: 20.4
    Crap – calorii: 104 – proteine: 18.9
    Heringi in sos tomat – calorii: 170 – proteine: 16.2
    Heringi – calorii: 167 – proteine: 18
    Heringi in ulei – calorii: 325 – proteine: 13.7
    Icre crap – calorii: 192 – proteine: 19.5
    Macrou in sos tomat – calorii: 164 – proteine: 14.5
    Macrou in ulei – calorii: 259 – proteine: 16.2
    Pate de ficat – calorii: 261 – proteine: 19.6
    Stavrid – calorii: 114 – proteine: 21
    Stavrid in sos tomat – calorii: 125 – proteine: 15.5
    Carne de oaie – calorii: 181 – proteine: 17

    In principiu, se recomanda trei mese pe zi, insa poti manca mai putin si de 5-6 ori. Este bine sa eviti gustarile dintre mese, consumand in schimb, intre orele 10.00-11.00 si 16.00-17.00, fructe uscate, produse lactate, cereale sau batoane proteice.

    Alimentele indicate sunt bananele, nucile cu sare, painea integrala, laptele (cat mai putin degresat), untul, branza, ouale fierte, carnea de vita fiarta, fainoasele, carnea de peste, supele cu fidea, cartofii fierti si compotul din orice fructe. Bea multe lichide cu valoare proteica ridicata, consuma alimente bogate in amidon si sosuri din diverse combinatii sau pe baza de smantana.

    Trebuie sa tii seama atat de produsele in sine, cat si de amestecul lor: iaurt cu fulgi de grau; paine integrala + 1,2 oua fierte + un pahar cu lapte; paine integrala + supa; carne de vita + piure de cartofi sau paste fainoase; miez de nuca + unt (+ banana); peste + cartofi fierti + unt.

    Nu uita ca trebuie sa faci totul cu moderatie, pentru a-ti pastra sanatatea. Unele persoane raman slabe indiferent de cantitatea alimentelor pe care le consuma, prin natura ----bolismului, spre deosebire de altele care par sa castige in greutate si in urma unei inghitituri de apa. Inainte de a urma un program de dieta, cunoaste-ti organismul, urmareste-i reactiile si... ai grija de tine!
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  7.  
    #7
    Harnic nawal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    121
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by anna
    Te gandesti ca daca mananci mai mult si mai des, vei ajunge la greutatea optima si vei experimenta din nou sentimentul multumirii de sine. Sunt si multi prieteni care afirma acest lucru...

    Inainte de a incepe efectiv sa te “indopi”, trebuie sa stii ca odata cu modificarea unor functii ale ----bolismului mai exista o serie de riscuri, cum ar fi cresterea sanselor pentru infarct si angina pectorala. Evita asadar ingrasarea brusca si incepi prin a manca mai multe mese pe zi, fara prajeli, produse foarte grase si alte alimente care ar duce la cresterea colesterolului si depunerea acestuia pe vasele de sange.
    In fapt, tu nu cauti ca prin procesul ingrasarii sa acumulezi grasime propriu-zis, pentru ca apoi sa apara riscul obezitatii, ci sa iti definesti mai degraba masa musculara.

    Indiferent ca este vorba de slabire, ingrasare sau mentinerea greutatii, numitorul comun este echilibrul alimentar. O alimentatie necontrolata, al carei obiectiv “disperat” este de a mai castiga putin in greutate, e un risc evident de esec.
    Dieta pentru ingrasare trebuie inceputa prin evaluarea exacta a cantitatii de calorii si proteine necesare corpului tau. Mai degraba decat sa iti propunem retete concrete, care ar putea sa nu ti se adapteze, iti prezentam lista unor alimente insotite de numarul de calorii si proteine pe care le contin si cateva produse pe care ar trebui sa le consumi pentru a castiga kilograme in mod natural.

    Carne de curca – calorii: 179 – proteine: 24.5
    Carne de miel – calorii: 260 – proteine: 18
    Carne de pui – calorii: 142 – proteine: 21
    Carne de vaca grasa – calorii: 277 – proteine: 12
    Carne de vaca slaba – calorii: 104 – proteine: 20.4
    Crap – calorii: 104 – proteine: 18.9
    Heringi in sos tomat – calorii: 170 – proteine: 16.2
    Heringi – calorii: 167 – proteine: 18
    Heringi in ulei – calorii: 325 – proteine: 13.7
    Icre crap – calorii: 192 – proteine: 19.5
    Macrou in sos tomat – calorii: 164 – proteine: 14.5
    Macrou in ulei – calorii: 259 – proteine: 16.2
    Pate de ficat – calorii: 261 – proteine: 19.6
    Stavrid – calorii: 114 – proteine: 21
    Stavrid in sos tomat – calorii: 125 – proteine: 15.5
    Carne de oaie – calorii: 181 – proteine: 17

    In principiu, se recomanda trei mese pe zi, insa poti manca mai putin si de 5-6 ori. Este bine sa eviti gustarile dintre mese, consumand in schimb, intre orele 10.00-11.00 si 16.00-17.00, fructe uscate, produse lactate, cereale sau batoane proteice.

    Alimentele indicate sunt bananele, nucile cu sare, painea integrala, laptele (cat mai putin degresat), untul, branza, ouale fierte, carnea de vita fiarta, fainoasele, carnea de peste, supele cu fidea, cartofii fierti si compotul din orice fructe. Bea multe lichide cu valoare proteica ridicata, consuma alimente bogate in amidon si sosuri din diverse combinatii sau pe baza de smantana.

    Trebuie sa tii seama atat de produsele in sine, cat si de amestecul lor: iaurt cu fulgi de grau; paine integrala + 1,2 oua fierte + un pahar cu lapte; paine integrala + supa; carne de vita + piure de cartofi sau paste fainoase; miez de nuca + unt (+ banana); peste + cartofi fierti + unt.

    Nu uita ca trebuie sa faci totul cu moderatie, pentru a-ti pastra sanatatea. Unele persoane raman slabe indiferent de cantitatea alimentelor pe care le consuma, prin natura ----bolismului, spre deosebire de altele care par sa castige in greutate si in urma unei inghitituri de apa. Inainte de a urma un program de dieta, cunoaste-ti organismul, urmareste-i reactiile si... ai grija de tine!

    Draga Anna , in momentul de fata , simt ca la mine se refera cele scrise de tine mai sus ...iti multumesc frumos...sunt de acord cu ultimele 4 randuri ( si cu restul celor scrise , insa aceste 4 randuri cred ca se potrivesc exact cu ceea ce cred si eu )....sti, eu chiar consum ceea ce ai spus tu acolo (imi place sa consum paine integrala , nuci , banane , lapte cat mai gras, piureuri , paste ...etc totul este pe gustul meu...nu suport grasimile de nici un fel , chiar si mancarea cu prea mult ulei ma deranjeaza)...insa , degeaba !...Poate chiar acesta este raspunsul de fapt ( chestia cu grasimile ), cine stie ?!...

    Parca in ultimul timp slabesc mai mult, decat sa ma ingras...desi am mesele regulate mai rau ca la copii mici , cred... .

    Oricum eu voi persevera ....cine stie , poate cand voi avea un copilas lucrurile vor sta altfel...

    In concluzie cred ca tine de ----bolism ...de cat de rapide sunt arderile , de cat si cum se consuma fiecare...

    Pupicei ...ALLAH maaki !
    Qul hwa : Allahu Ahad, Allahu Samad, lam yalid wa lam yulad,
    wa lam yakunllahu kufuwan Ahad" [Al-Ikhlas]
     
     

  8.  
    #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    16
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    buna,
    unde se gaseste acea planta Molotru mentionat in prima postare. Eu nnu am auzit de ea pana acum.
     
     

  9.  
    #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    16
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    ah,Am vazut linkul acum mai sus in prima postare.Pot spune ca m-am mai lamurit.
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Cafeaua - risc pentru sanatate?
    By imanikka in forum Medicina
    Replies: 5
    Last Post: 02-25-2007, 11:18 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •