Notices
 
Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 130
  1. Avantaj-femeie/barbat? 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Buna tuturor.
    M-am gandit sa propun acest subiect pentru discutie. Incep prin a spune ca dupa parerea mea, este mai greu sa fii femeie dacat barbat. Femeia are de facut de toate...barbatii??-au devenit cam comozi.
    Nu putem schimba faptul ca ne-am nascut de sex feminin sau masculin, si Dumnezeu ne-a creat cu un anumit scop in viata. Din aceste discutii poate ca sexul feminin va aprecia mai mult sexul masculin, si invers. Doresc ca in acest nou post sa expunem si ceea ce inseamna a fi femeie in islam, in crestinism, in iudaism, etc...si care sant atributiile si indatoririle acestora in aceste societati diferite...deasemenea, si care sant indatoririle si obligatiile barbatilor, si ce este mai greu pentru ei sa faca? Cred ca stiu de pe acum...pentru barbati cel mai greu lucru in viata este sa faca o femeie sa fie multumita.
     
     

  2. Cum de fapt era vazuta femeia?care este adevarul? 
    #21
    Incepator alba's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    97
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Am sa incep prin a trata situatia drepturilor femeii in lume la momentul aparitiei islamului si chiar inainte.
    Am sa spun, de ex., ca femeia romana avea dreptul la divort, pe care il obtinea chiar si in lipsa mascului Informatie aflata in Istoria vie tii private, a lui Philippe Ariès.
    Insa nu numai femeia din exteriorul zonei bantuite de triburile nomade de arabi, detinea largi drepturi, ci chiar anumite femei arabe din perioada perislamica, asa cum ne arata chiar Al-Hadith-urile: Astfel, in Al-Bukari volumul 3, cartea 43, numar 648,

    Sau scrieti Hadith-ul exact cum este scris sau nu-l scrieti de loc, nu se accepta metoda de trimitere in acest forum .
    Multumesc de intelegere

    se prezinta o istorioara trista in care femeile primilor musulmani, molipsite de la 2 dintre sotiile lui Mahomed (Aisa si Hafsa), care la randul lor foloseau cutuma tribului “ansari”, in care femeia putea sa replice barbatului in masura in care acesta ii spunea ceva, si nu numai sa zica mecanic, cum i-ar fi placut lui Omar si lui Mahomed, anume “am inteles stapâne”. In relatare, Omar marturiseste sincer amicului sau bin Abas, ca femeile ansari se bucurau de largi drepturi, practic cam conducându-si barbatii. Bietul Omar era nefericit ca propriile lor femei (churais), incepusera sa “ridice capul” , raspunzand barbatilor lor. El povesteste cum odata femeia lui raspunzandu-I, aceasta si-a justificata gestul aratand ca femeile lui Mahomed insusi, faceau asa, unele dintre ele “tinand supararea pana seara, si astfel nevorbind sotului lor. cum arata o alta surata “revelata” de Alah, in care acesta spune ca va pedepsi dublu muierile lui Mahomed daca acestea se faceau vinovate de “comportament necuvincios”. Misoginismul lui Mahomed merge insa mult mai departe, acest afirmand, asa cum ne spune Al-Hadith bukari, 2-24-541,

    Va convine sa scriem din Biblie ceea ce nu exista ?
    Atunci va rog sa scrieti exact de unde luati orice hadith si daca nu-l gasiti in romana sa-l scrieti in limba in care l-ati citit .
    Sa nu faceti traduceri cum vreti voi si schimbati tot sensul

    Tot Mahomed zicea: Daca o femei trebuie sa se inchine altcuiva in afara lui Alah, atunci acesta este barbatul ei. (Sunan Abu Daud 11 2135)
    Deci femeia in conceptia musulmanilor este supesa barbatului!Oare nu ne-a facut D-zeu egali in fata lui?Daca observam si astazi Femeia joaca un rol important in viata sociala si in cea privata,ea este cea care intretine familia9majoritatea femeilor pleaca peste hotare pentru a asigura familiei sale o viata mai buna,si din ce cauza?)Adevarul este caci Barbatul nu mai face fata cererilor lumii moderne tot FEMEIA fiiind cea care le rezolva pe toate!Deci nu suntem mai inferioare decit barbatii,ci chiar mai inteligente!9drept dovada si preponderenta femeilor pe acest site!unde sunt barbatii,sau ei s-au obisnui cu polemicile sotiilor?
    Last edited by suleiman; 04-13-2006 at 03:34 PM.
     
     

  3. Femeia musulmana este mult mai dicriminata decit cea crestina 
    #22
    Incepator alba's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    97
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salut Tututor!As vrea sa discutam despre privatiunile pe care le intilneste femeia musulmana in lume!
    Este foarte greu sa fii femeie si inca musulmana!Doar cum ai iesit pe strada ,o multime de priviri se indreapta asupra ta,asupra modului cum esti imbracata ,cum te comporti in sociatate,esti mereu in atentia tuturor,practic esti lipsit de intimitatea pe careo au alte femei in public
    Este foarte greu sa-ti gasesti o slujba in alta tari nemusulmane,fiindca majoritatea angajatilor sunt crestini,or musulmanii sunt priviti toti ca "teroristi"?Lumea nu puna accent pe capacitatile acestei persoana dar pe comunitatea din care face parte(stim cu totii ca musumanii sunt priviti ca niste "tapi ispasitori"in lumea terorismului!:smile33:
    Pina cind nu vor sterge aceasta imagine "patata" a lor nu vor fi vazuti altfel!Stim cu totii ca exista o sumedenie de oameni musulmani milionari si miliardari in lume,de ce acesti oameni in loc sa ajute tarile sarace ,sa investeasca in ele ceva capital de unde pot avea si profituri,sa initieze o serie de proiecte de ajutorare a saracilor,Ei continua sa sustina terorismul ,investesc banii in chestii neimportante pentru aceasa umanitate!Unde crede-ti ca se vor duce acesti oameni?(rai sau iad?)
    Din cauza lor natiunea aceasta este privata de o multime de drepturisi indeosebi Femeia este cea care le suporta!
    UNDE POATE FI ANGAJATA O FEMEIE MUSULMANA?Spre exemplu ea are un hobiu,ca salvamar! e posibil asa ceva?ea intotdeauna din cauza religiei este si va fi discriminata!Deci de ce nu pute-ti Voi FEMEILE MUSULMANE sa va aratati lumii si cuvintul vostru?De ce incercati sa ramine-ti sub anonimatul sotului?Oare nu sunteti atit de importante ca si ei?
    Voi femeile musulmane din Romania unde sunte-ti angajate aici?( in limita restrictiilor religiei)sau acasa va descurcati mai bine?Caci am observat caci majoritatea fameilor care sunt din Romania si se casatoresc cu musulmani cred ca nu mai au nevoie de un servici,este destul sa poata sa faca micare si alte treburi casnice pe care orice femeie le poate indeplini indiferent daca are sau nu servici!
    Astept replicile si parerile voaste destre spusele mele!
     
     

  4.  
    #23
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by amal
    na, eu ce sa zic acum? aici sant foarte multe prejudecati despre lumea araba...mie mi se pare ca nici romanii nu sant grozavi...in orice caz nu pot sa zic ca daca m-as casatori cu un roman atunci as putea sa stau linistita ca vai ce bun sot o sa am...ca doar se intampla si aici tot felul de minuni...ajunge sa ne uitam la stirile de la ora 5
    Eu cred ca pana la urma tine de cum a fost crescut barbatul respectiv ,si de caracterul lui.Oameni rai intalnesti in toate natiile si religiile.De exemplu,noi avem un prieten arab musulman,care e un om tare bun,si cred ca va fi si un sot la fel.Iar sotul meu e roman si crestin,si e un om sui un sot extraordinar.Deci nu tine neaparat de natie si religie sa fi sot bun sau rau-parerea mea.
     
     

  5.  
    #24
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by alba
    Salut Tututor!As vrea sa discutam despre privatiunile pe care le intilneste femeia musulmana in lume!
    Este foarte greu sa fii femeie si inca musulmana!Doar cum ai iesit pe strada ,o multime de priviri se indreapta asupra ta,asupra modului cum esti imbracata ,cum te comporti in sociatate,esti mereu in atentia tuturor,practic esti lipsit de intimitatea pe careo au alte femei in public
    Este foarte greu sa-ti gasesti o slujba in alta tari nemusulmane,fiindca majoritatea angajatilor sunt crestini,or musulmanii sunt priviti toti ca "teroristi"?Lumea nu puna accent pe capacitatile acestei persoana dar pe comunitatea din care face parte(stim cu totii ca musumanii sunt priviti ca niste "tapi ispasitori"in lumea terorismului!:smile33:
    Pina cind nu vor sterge aceasta imagine "patata" a lor nu vor fi vazuti altfel!Stim cu totii ca exista o sumedenie de oameni musulmani milionari si miliardari in lume,de ce acesti oameni in loc sa ajute tarile sarace ,sa investeasca in ele ceva capital de unde pot avea si profituri,sa initieze o serie de proiecte de ajutorare a saracilor,Ei continua sa sustina terorismul ,investesc banii in chestii neimportante pentru aceasa umanitate!Unde crede-ti ca se vor duce acesti oameni?(rai sau iad?)
    Din cauza lor natiunea aceasta este privata de o multime de drepturisi indeosebi Femeia este cea care le suporta!
    UNDE POATE FI ANGAJATA O FEMEIE MUSULMANA?Spre exemplu ea are un hobiu,ca salvamar! e posibil asa ceva?ea intotdeauna din cauza religiei este si va fi discriminata!Deci de ce nu pute-ti Voi FEMEILE MUSULMANE sa va aratati lumii si cuvintul vostru?De ce incercati sa ramine-ti sub anonimatul sotului?Oare nu sunteti atit de importante ca si ei?
    Voi femeile musulmane din Romania unde sunte-ti angajate aici?( in limita restrictiilor religiei)sau acasa va descurcati mai bine?Caci am observat caci majoritatea fameilor care sunt din Romania si se casatoresc cu musulmani cred ca nu mai au nevoie de un servici,este destul sa poata sa faca micare si alte treburi casnice pe care orice femeie le poate indeplini indiferent daca are sau nu servici!
    Astept replicile si parerile voaste destre spusele mele!
    Alba,pana la urma ce e asa o "afacere" sa ai servici,femeie fiind,si mai ales mama?Eu zic ca se merita,cand n-ai incotro,fiindca nu-ti ajung banii pentru facturi,sau cand esti pasionata de o munca anume si nu poti trai fara ea.Dar daca sotul castiga suficient cat sa intretina familia,si nu ai alta pasiune decat cei dragi si casa ta,de ce sa lucrezi pentru altii?De ce sa-ti lasi copilasii pe maini straine cea mai mare parte din zi?Iar cand vii acasa franta,dupa 8 ore de munca,mai poti ,vesela si senina ,sa te bucuri de familie si sa duci la bun sfarsit si treburile casnice?Vad ca femeile care stau acasa sunt privite in general cu superioritate de catre membrii societatii,desi ar trebui laudate pentru munca lor,si asta e un lucru rau.
    Eu as zice ca indiferent de religie,este greu sa fii femeie,si nici barbat nu mi se pare a fi mai usor.
     
     

  6.  
    #25
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Mai alba,sincer,nu inteleg ce te framanta de fapt...
    Insa as vrea sa te intreb si eu ceva,daca tot iti place sa pui tu insati atatea intrebari...de ce astepti parerile noastre a spusele tale?
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7. nu ma intelege gresit dar eu accept parerile voastre! 
    #26
    Incepator alba's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    97
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    De ce nu vrei sa ma intelegi corect,caci eu nu accept parerile tale nici ale altora doar in cazul in care contravin normele vietii mele.Mi se pare un lucru destul de interesant si cred ca nu o sa te surprinda nici pe tine;Cum gindesc fostele femei crestine care au avut religia crestina de18-25 de ani,iar dupa ce s-au casatorit cu un sot musulman,o fac pe desteptele aparind o religie pe care de abia au inceput sa o cunoasca!Tare mii interesant citedintre voi fostele crestine stiati atit de mult despre religia voastra?Sau nu vi se parea ceva interesant?Eu nu condamn pe nimeni doar vreau ca aceste femei sa aiba un pik de respect si pentru religia in care sau nascut si cu care au crescut!Ceea ce si-au ales ele sa datorat mult probabil persoanei iubite(sotul sau pritenul musulman)si cunosc putine cazuri cind persoane crestine care nu intra in aceasta categorie sau convertit la Islam!Eu cunosc caci este o povara pentru ele sa renunte la viata de aici,fara sa fie admirate(cind porti hijab,nu ti-se mai vede frumusetea exterioara),si a.s.m.d.Crede-ma ca stiu ce zic!
     
     

  8.  
    #27
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by alba
    Este foarte greu sa fii femeie si inca musulmana!Doar cum ai iesit pe strada ,o multime de priviri se indreapta asupra ta,asupra modului cum esti imbracata ,cum te comporti in sociatate,esti mereu in atentia tuturor,practic esti lipsit de intimitatea pe careo au alte femei in public
    Este foarte greu sa-ti gasesti o slujba in alta tari nemusulmane,fiindca majoritatea angajatilor sunt crestini,or musulmanii sunt priviti toti ca "teroristi"?Lumea nu puna accent pe capacitatile acestei persoana dar pe comunitatea din care face parte(stim cu totii ca musumanii sunt priviti ca niste "tapi ispasitori"in lumea terorismului!
    sincer , nu stiu ce sa fac...sa rid, sau sa pling....dupa cit esti de sigura pe ceea ce scrii, mai ca imi vine sa cred, ca scrii din proprie experienta....oare cum este lumea asta a terorismului...spune-ne si noua, te rugam din sufleeeet!....

    Quote Originally Posted by alba
    Spre exemplu ea are un hobiu,ca salvamar! e posibil asa ceva?ea intotdeauna din cauza religiei este si va fi discriminata!Deci de ce nu pute-ti Voi FEMEILE MUSULMANE sa va aratati lumii si cuvintul vostru?
    ....iarta-ma, dar......


    Quote Originally Posted by alba
    Eu cunosc caci este o povara pentru ele sa renunte la viata de aici,fara sa fie admirate(cind porti hijab,nu ti-se mai vede frumusetea exterioara),si a.s.m.d.Crede-ma ca stiu ce zic!
    da, aici ai dreptate, ce pacat....ca , in loc, sa-si etaleze frumusetea, nu pot sa sclipeasca decit prin..... inteligenta si bun simt!!.....




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  9.  
    #28
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Scuza-ma alba dar eu tocmai asta cred (dupa ce am citit postarile tale) ca nu sti ce zici.Cine te-a desemnat pe tine sa te erijezi in aparatoarea drepturilor femeilor musulmane.Crezi ca daca aveau ceva de spus nu o spuneau si singure ?Este destul de greu de priceput din ultima ta postare ce anume vrei sa spui .Sfatul meu este sa te marginesti la a da copy/ paste de pe alte forumuri .
     
     

  10.  
    #29
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by alba
    De ce nu vrei sa ma intelegi corect,caci eu nu accept parerile tale nici ale altora doar in cazul in care contravin normele vietii mele.Mi se pare un lucru destul de interesant si cred ca nu o sa te surprinda nici pe tine;Cum gindesc fostele femei crestine care au avut religia crestina de18-25 de ani,iar dupa ce s-au casatorit cu un sot musulman,o fac pe desteptele aparind o religie pe care de abia au inceput sa o cunoasca!Tare mii interesant citedintre voi fostele crestine stiati atit de mult despre religia voastra?Sau nu vi se parea ceva interesant?Eu nu condamn pe nimeni doar vreau ca aceste femei sa aiba un pik de respect si pentru religia in care sau nascut si cu care au crescut!Ceea ce si-au ales ele sa datorat mult probabil persoanei iubite(sotul sau pritenul musulman)si cunosc putine cazuri cind persoane crestine care nu intra in aceasta categorie sau convertit la Islam!Eu cunosc caci este o povara pentru ele sa renunte la viata de aici,fara sa fie admirate(cind porti hijab,nu ti-se mai vede frumusetea exterioara),si a.s.m.d.Crede-ma ca stiu ce zic!
    Crede-ma ca habar nu ai ce zici. De unde sa stii tu ce inseamna islamul sau purtatul hijabului?Daca fetele ar tanji sa-si arate frumusetea exterioara, cum zici, nu ar purta hijab sau nu ar purta haine mai decente. Sa stii ca eu am vazut multe femei crestine care nu se imbraca cu fusta scurta si nu cauta sa fie admirate din acest punct de vedere ci cauta sa fie admirate pt calitatile lor, pt efortul depus in a deveni o persoana mai buna, mai educata, mai stilata si nu pt un corp care ti-a fost deja dat de la Allah.

    Multe din fetele convertite la islam au facut acest pas tocmai pt ca au citit bine Biblia si si-au pus intrebari logice cu privire la multe lucruri, multe dintre ele cunosc biblia mai bine decat crestinele.

    Multe din cele care s-au convertit nu au facut-o pt un barbat musulman pe care il iubesc (ele isi pot pastra religia prin casatoria cu cel iubit). Ce-i mai frumos, multe din ele erau deja convertite cand si-au cunoscut sotii si unele, dragele de ele, sunt necasatorite si nu au vreun iubit musulman. Asa ca..........mai gandeste inainte de "crede-ma ca stiu ce zic"

    Allah sa le rasplateasca pe toate surorile convertite si sa le intareasca lor imanul(credinta)
    la fel si pe fratii convertiti, si pe cei in curs de convertire, inshallah si in final pe toti musulmanii din lume( multumim celor care ne-au deschis ochii pe calea islamului)

    Na, ca m-am sensibilizat acuma
     
     

  11.  
    #30
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Alba . Salut Tututor!As vrea sa discutam despre privatiunile pe care le intilneste femeia musulmana in lume!
    Este foarte greu sa fii femeie si inca musulmana!Doar cum ai iesit pe strada ,o multime de priviri se indreapta asupra ta,asupra modului cum esti imbracata ,cum te comporti in sociatate,esti mereu in atentia tuturor,practic esti lipsit de intimitatea pe careo au alte femei in public
    Depinde pentru cine. Pentru mine nu e greu sa fiu musulmana, atata timp cat respecti Cuvantul lui Allah.Allah nu ne ingreuneaza viata , doar o simplifica , gandidu-se la noi si la binele nostru.Cat despre imbracaminte , oamenii nu se uita la o fata imbracata cu fusta scurta si cu buricul gol , caci de astea sunt la ,, fiecare colt,, , iar cand apare una mai decent imbracata atunci e mai interesant. Nu au ce vedea Intr-o tara musulmana sa stii ca femeile musulmane nu sunt in centru atentiei pentru ca este ceva normal.Un mod de a trai.

    Este foarte greu sa-ti gasesti o slujba in alta tari nemusulmane,fiindca majoritatea angajatilor sunt crestini,or musulmanii sunt priviti toti ca "teroristi"?Lumea nu puna accent pe capacitatile acestei persoana dar pe comunitatea din care face parte(stim cu totii ca musumanii sunt priviti ca niste "tapi ispasitori"in lumea terorismului!
    Pai daca multi vor gandi ca tine sigur o sa fie greu sa obtii o slujba. Dar totusi eu cred ca mai sunt si oameni buni pentru care religia nu este un ostacol . Daca totusi o femeie cu higab este respinsa in societate , sa stii ca Allah pregateste ceva mai bun pentru ea. Allah are grija de noi.Parca multe femei fara higab isi gasesc de lucru?
    Pina cind nu vor sterge aceasta imagine "patata" a lor nu vor fi vazuti altfel!Stim cu totii ca exista o sumedenie de oameni musulmani milionari si miliardari in lume,de ce acesti oameni in loc sa ajute tarile sarace ,sa investeasca in ele ceva capital de unde pot avea si profituri,sa initieze o serie de proiecte de ajutorare a saracilor,Ei continua sa sustina terorismul ,investesc banii in chestii neimportante pentru aceasa umanitate!Unde crede-ti ca se vor duce acesti oameni?(rai sau iad?)
    Allah are grija de toate. Cel care astazi este bogat , maine poate fi sarac, si invers. Nu este de datoria noastra sa decidem unde va ajunge el , in rai sau in iad? Allah stie mai bine locul fiecaruia Parca putini crestini sunt care fac acelasi lucru. America lasa oamenii in strazi sa stea dupa Katrina , dar au ,, grija ,, de Irak ca sa mearga totul bine.

    Din cauza lor natiunea aceasta este privata de o multime de drepturisi indeosebi Femeia este cea care le suporta!
    UNDE POATE FI ANGAJATA O FEMEIE MUSULMANA?Spre exemplu ea are un hobiu,ca salvamar! e posibil asa ceva?ea intotdeauna din cauza religiei este si va fi discriminata!Deci de ce nu pute-ti Voi FEMEILE MUSULMANE sa va aratati lumii si cuvintul vostru?De ce incercati sa ramine-ti sub anonimatul sotului?Oare nu sunteti atit de importante ca si ei?
    Femeia musulmana nu-si va dori niciodata un hobby care nu corespunde invataturilor lui Allah .Ele nici nu se gandesc la asa ceva. Iar cele care se gandesc sa le fie de bine Alba eu nu stiu daca esti casatorita. Pentru ca o casatorie sa fie armonioasa si fericita , nu trebuie sa facem haz de necaz si sa aratam cine e mai superior. Mai sunt si cuvinte ca : RESPECT , INTELEGERE , FERICIRE , OBLIGATIUNI ....

    Voi femeile musulmane din Romania unde sunte-ti angajate aici?( in limita restrictiilor religiei)sau acasa va descurcati mai bine?Caci am observat caci majoritatea fameilor care sunt din Romania si se casatoresc cu musulmani cred ca nu mai au nevoie de un servici,este destul sa poata sa faca micare si alte treburi casnice pe care orice femeie le poate indeplini indiferent daca are sau nu servici!
    DAca te vei casatori cu un musulman sa-ti raspunzi la intrebarea asta.

    Allah barik fikum
    Allah Akbar
     
     

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •