Notices
 
Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 130
  1. Avantaj-femeie/barbat? 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Buna tuturor.
    M-am gandit sa propun acest subiect pentru discutie. Incep prin a spune ca dupa parerea mea, este mai greu sa fii femeie dacat barbat. Femeia are de facut de toate...barbatii??-au devenit cam comozi.
    Nu putem schimba faptul ca ne-am nascut de sex feminin sau masculin, si Dumnezeu ne-a creat cu un anumit scop in viata. Din aceste discutii poate ca sexul feminin va aprecia mai mult sexul masculin, si invers. Doresc ca in acest nou post sa expunem si ceea ce inseamna a fi femeie in islam, in crestinism, in iudaism, etc...si care sant atributiile si indatoririle acestora in aceste societati diferite...deasemenea, si care sant indatoririle si obligatiile barbatilor, si ce este mai greu pentru ei sa faca? Cred ca stiu de pe acum...pentru barbati cel mai greu lucru in viata este sa faca o femeie sa fie multumita.
     
     

  2.  
    #11
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Pai m-au suparat cam toti...incepand de la tata pana la cunostiinte...toti asteapta sa li se puna mancarea in fata, sa stea comozi, cand la fel de bine se pot servi si siguri cu mancare, ca si asa femeia a stat sa afca mancarea si sa spele vasele,mai face si curatenie, pe cand barbatii fac acestea doar rar.Sa nu credeti ca in famiile obisnuie, nu se intampla astfel.Ori mie nu mi se pare normal...eu inteleg din religie ca harnicia este de preferat...ori la barbati vad adesea o comoditate de neexplicat.

    Cat despre faptul ca femeile ar fi mai proaste, mi s-a dat de inteles si din partea unui musulman, si eu cand am citit din Quran nu am inteles nicaieri acest lucru. El era un om foarte inteligent, dar putin cam orgolios. A spus ca pentru ca marturia unei femei nu este acceptata, ci trebuie marturia a doua femei ca sa fie egala cu cea a unui barbat, inseamna ca femeile "uita", "nu au memorie", deci nu au aceeasi capacitatea mintala. Ori, eu pot sa inteleg ca poate marturia unei femei nu e la fel cu cea a unui barbat, pentru ca o femeie e mai barfitoare sau mai rautacioasa uneori...sau minte,sau stiu eu...da de unde se intelege ca se referea la capacitatea ei mintala?Adica nu degeaba este zis ca in Iad sant mai multe femei decat barbati, deci de aici pot trage concluzia ca barbatii poate sant mai onesti decat femeile...in viata de zi cu zi am observat o anumita invidie intre femei, ceea ce nu se intalneste de obicei printre barbati, ei si uita mai usor ceea ce a gresit cineva. adica nu memoreaza tot, nu retin relele asa cum fac femeile.
    Aceeasi persoana a argumentat diferenta de capacitate mintala intre femei si barbati, spunand ca de-a lungul timpului barbatii au avut mult ami multe descoperiri stiintifice decat femeile...si daca femeile sant atat de inteligente, de ce nu au descoperiri remarcabile in stiinta?Degeaba i-am dat cateva exemple...conta ca numarul descoperirilor facute de barbati era mai mare...Pai normal ca este mai mare, daca pana nu demult femeile nu aveau voie sa citeasca, sa nu-si oboseasca creierii, si sotii lor nu le dadeau voie sa aiba acces la educatie.In ziua de azi, ce descoperiri sa mai faci, cand te stresezi ce sa pui in cratita?

    Eu mi-as dori sa traim intr-o lumea "ideala", unde toti se poarta frumos, si barbatul are grija de nevasta lui, dar in lumea reala, nu prea constat asa ceva.Asa ca, cum sa nu am o parere proasta? De la propozitia ca femeia trebuie sa asculte de barbati, care exista si in Biblie, s-a ajuns la multe exagerari din partea barbatilor...sau numai eu cred asa??
     
     

  3.  
    #12
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    14
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Draga Amal, nu este asa in toate familiile. Eu pot sa dau exemplul familiei mele. Atat tatal meu, sotul meu cat si sotul surorii mele iau parte la activitatile casnice. Nu stau si asteapta sa li se serveasca totul sub nas. Toata viata mea l-am vazut pe tata participand cot la cot cu mama la tot ce inseamna activitate casnica, poate chiar mai mult decat mama la capitolul gatit. Niciodata nu l-am auzit pe tata spunandu-i lui mama sa-i faca nu stiu ce, ci el isi rezolva singur problemele. Despre sotul meu pot sa spun ca si el ma ajuta foarte mult, cand e acasa nici nu ma lasa(imi interzice ) sa spal vase sau sa calc ceva ca le face el si mereu sare in ajutor la celelalte chestii, chiar ma cearta cateodata ca de ce am calcat sau am spalat. La fel este si sotul surorii mele. Deci cred ca mai sunt barbati care ajuta si nu stau sa li se dea totul mura in gura.
     
     

  4.  
    #13
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    Amal,hai nu mai fi suparata,draga mea!Io-te,ia de-aici un pupic,moaa!
    Si chiar are dreptate Bogdana,pun si eu familia mea in raportul pe tara
    Si ala de ti-a dat exemplul cu marturia a doua femei,trebuia sa-ti mai spuna si de ce se face astfel!...ca se ia in consideratie natura mai sensibila,mai emotionala a femeii,care,in unele cazuri,rapeste din claritatea marturiei.In spete care presupun acte violente,spre exemplu,o femeie nu va putea depune intotdeauna o marturie corecta.Sigur ca asta nu-i o regula,sunt femei si femei,asa cum sunt barbati si barbati ,dar,in linii generale,se poate spune ca,la femei predomina latura emotionala,comparativ cu barbatii,la care predomina componenta rationala.
    In privinta rezultatelor diferitelor descoperiri,discutia este lunga si aici.Inainte,asa cum spuneai,femeile nu aveau acces masiv la educatie,insa acum,cunostinta ta ar trebui sa stie ca ,de obicei,cercetarile ,marile cercetari din marile laboratoare ale lumii,se fac in echipe,nu se mai fac individual.Iar daca el are curiozitatea sa citeasca literatura stiintifica,sau macar numele celor care intra in componenta unei echipe dintr-astea,s-ar putea sa aiba o mare surpriza!!!
    Nu trebuie sa te lasi intristata de astfel de reactii din partea unora!
    Eh,mi-ai amintit acum de o discutie pe care am avut-o mai demult cu cineva,care imi spunea ca daca ar fi dupa el,nici nu le-ar permite femeilor sa studieze,ca femeia,in momentul in care iese din casa,gata,se "strica" ,bla,bla,bla...L-am lasat sa termine "discursul" lui prefabricat despre femeile "stricate" prin universitati,si l-am intrebat asa:"presupunand ca esti casatorit si sotia ta s-ar imbolnavi(Doamne fereste),ai prefera s-o duci la un doctor femeie sau barbat?",mi-a spus:"sigur,femeie".Zic:"pai,cum poti accepta sa puna mana pe ea o femeie "stricata"!!!"A tacut,si,a doua zi,mi-a zis:"este prima oara cand o femeie nu-mi lasa drept de replica,dar e de inteles,e o europeanca! ".I-am zis:"tu ai spus-o"
    Discutia asta am avut-o cam in primul an in care am venit aici,intr-un laborator,unde eu faceam un soi de stagiu,...laborator in care se mai aflau inca doua femei,ambele licentiate.Iar domnul era si el tot licentiat!...dar necasatorit la momentul ala .Intre timp s-a casatorit chiar c-o doctorita si este tot numai un zambet
    Intelegi ce vreau sa spun cu povestirea mea,nu?Barbatii,cei tineri,foarte tineri,mai si braveaza uneori!!!

    Departe de mine gandul de a sugera egalitatea intre sexe!Parerea mea este ca,femeia si barbatul nu sunt egali,nu sunt la fel...ar fi si plictisitor sa fie asa!Ei sunt lasati de Dumnezeu in asa fel incat sa se completeze unul pe celalalt,nu sa concureze unul cu altul!

    Si ai dreptate,deseori barbatii abuzeaza mai mult sau mai putin de acest prerogativ care li s-a acordat.Ce putem face noi,femeile?
    In primul rand,sa ne educam copiii de sex masculin in spiritul respectului si intelegerii ,nu in spiritul "vai mama,cum sa scuturi tu fata de masa!!!!!!!Se poate,tu esti barbat!
     
     

  5.  
    #14
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    pai ce sa mai zic...vad ca voi scrieti asa frumos si nu aveti nimic de obiectat sau de reprosat barbatilor...uite, astazi tocamai am fost la un curs...si am ramas iar muta de uimire de ce pot sa scoata barbatii din gura lor. "Profesorul" a inceput sa vorbeasca despre sex, desi binenteles nu era vorba despre asa ceva in curs. Nu avea nici un motiv sa inceapa o discutie pe tema aceasta, dar el totusi a facut-o. A spus niste lucruri asa, naucitoare: femeia trebuie sa fie buna atat ca si gospodina cat si ca si..., si cica femeile trebuie sa stie sa faca de toate. "Dar barbatii ce trebuie sa stie sa faca?". Iar el a zis "Nimic...chiar nimic, acuma serios vorbesc..."
    Deci de unde vreti sa am eu o parere buna despre barbati? Or fi si barbati buni, da aceia sigur sant rari. Am intalnit si eu 1-2 buni...Poate ca generalizez, dar eu zic ca de obicei barbatii sant egoisti, nu-si dau seama cate fac femeile pentru ei, si nu le apreciaza. Barbatii ar trebui sa fie onesti, corecti, religiosi daca se poate...femeile la fel, dar vad ca multi barbati nici onoare nu mai au...ce sa mai zic? Deci eu merg pe aceeasi idee, o femeie in ziua de azi este dezavantajata...mai ales daca se casatoreste.
     
     

  6.  
    #15
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Este adevarat ce spui tu,Amal,dar eu tot nu pot spune cu mana pe inima ca barbatii sunt intr-un fel si femeile in altul,pentru ca nu se poate generaliza;exista atat de multe femei puturoase si indaratnice,atat de multi barbati la fe dar si extrem de multe femei deosebit de harnice si de pricepute cat si barbati la fel.Parerea mea este ca oamenii ar trebui de la un anumit timp din viata lor sa-si creeze singuri un tipar si nu sa incerce sa se incadreze in altele deja existente.Din pacate insa multi urmeaza niste reguli stupide...
    Cat despre persoana aceea care ti-a spus de marturia femeii , se refera ca 2femei=1 barbat(in cazul marturiei) nu pentru ca femeile ar poseda IQ-uri mai mici ci pentru ca datorita sensibilitatii lor ,in cazuri dificile ele pot da dovada de mult mai multa sensibilitate ceea ce le face mai emotive,mai vulnerabile .Din pacate multi care afirma altceva nu sunt decat niste misogini sau niste frustrati :emo-15: .
    Cat despre barbatii din vietile noastre,eu cred ca totul tine de educatie,indiferent ca e vorba de educatia cu care vine,sau de cea pe care reusesc ambii parteneri sa si-o instituie ca regula ,daca vrei.
    Si cand spun educatia cu care vine nu ma refer deloc la obiceiuri,desi ele sunt doua notiuni care se confunda.Din pacate.:emo-6:
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7. Barbatii astia 
    #16
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    Da ai dreptate Amal barbatii astia sunt asa cum sunt. Dar avem nevoie de ei si asta e, si ii iubim asa cum sunt. Si femeile au partile lor proaste. Ca sunt lenesi si nu fac nimic asta e partea a doua. Si sotul meu face nu zic ca nu face dar cand il vad cateodata cat se canta pana sa faca ce l-am rugat mai bine fac eu si nu ma mai enervez. Si da este vina mamelor care ii educa dupp cum ii educa. In tarile musulmane multi dintre baieti sunt asa de rasfatati, si cum vad la ei in casa asa o sa se poarte si dupa casatorie. Dar trebuie educati, au nevoie de un mic indemn, ok poate d eun indemn mai mare dar pana la urma tot iese ceva. De exemplu daca eu fac toate si sotul nu face nimic si il rog sa faca d emancare si nu vrea, atunci stam amandoi si nu mancam, clar si atunci va invata cum sta treaba. Socrul meu nici nu stie unde e bucataria, acuma asta chiar e prea de tot. Macar sa isi ia un pahar cu apa. Dar vezi tu baietii sunt considerati acolo ca si buricul pamantului in multe familii si nu fac nimic, toate femeile din familie fug dupa ei si le fac toate voile, mai grav daca e singurul baiat.
    Nu generalizez, sunt si exceptii e clar unii nu sunt asa. Plus ca si la noi romanii se intalnesc destul de rar cazuri din astea, ba mai rau romanul mai si bea dupa toate cele ca sa fie tabloul complet
    Salam
     
     

  8.  
    #17
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Toate aveti dreptate, fiecare cu experienta sa si viziunea sa. Eu , ce pot sa zic? Eu sunt multumita.Eu si sotul ne completam reciproc Daca suntem amandoi liberi , amandoi facem mancare; daca eu sunt ocupata el vine si ma intreaba daca vreau ceva ( cafea , ceai etc) si cu placere imi aduce. Uneori nu este vorba de obligatie , dar este vorba de placere( sunt lucruri pe care le faci ptr sotul tau cu placere , si atat). Daca amandoi nu vrem sa facem mancare ,atunci plecam in oras :36_1_71:
    Pai daca nu va place sa petreceti timpul in bucatarie , atunci de ce nu v-ati luat vre-un ?:10_1_134:
    Hai, nu fiti suparate ca pana la urma cum ar fi ei ( sotii nostri) tot ii iubim:emo-3: . Asa ca nu mai fiti rautacioase.
    Allah barik fikum
     
     

  9.  
    #18
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    Nu ziceam ca sunt nemultumita, ba chiar sunt fericita ca am un sot cum am si ma gandesc la altele, sunt cazuri in care chiar saracele femei trag greul. dar ar mai incape ceva lucru asta e clar. Acuma nu ma stresez pe chestia asta, mai tarziu cand or sa vina copiii ca sa aiba de la cine lua exemplu bun:emo-7: Acuma nu il vede nimeni decat eu, degeaba ma enervez ca tot acolo ajung, adica la nimic
     
     

  10.  
    #19
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Bun, si pana la urma cum trebuie sa fie o femeie in islam si ce trebuie sa faca, care sant responsabilitatile ei? Si care sant responsabilitatile sotului?

    Eu la cate povesti aud aici despre musulmani...stiu ca nu sant decat niste cazuri singulare, asa cred eu si asa sper...pentru ca din ceea ce e scris in Quran barbatii nu au cum sa fie asa cu femeile lor. Dar pana si mama mea imi spune numai prostii despre tarile arabe, si de fiecare data cand vede ceva la TV despre arabi face cate un comentariu nu tocmai binevoitor...nimica nu e bine. Ea are impresia ca barbatii musulmani sant foarte comozi, ca nu muncesc si ca nu fac nimica toata ziua...Mi-a zis ca toti stau toata ziua la cafenele si fumeaza...pai mie mi se pare ca arabii au pur si simplu alt stil de viata, le place sa vorbeasca, sa fie mai sociabili, si am inteles ca in Egipt de exemplu, unde e cald si apartamentele sant mici sau locuiesc mai multi membrii de familie, pt ca au "criza de apartamente" in zonele aglomerate, normal ca prefera sa stea in cafenele, in strada...Desemenea, multi arabi au afaceri sau magazine, si acestea au profit mai mare seara, cand lumea are timp sa stea in oras,deci poate si de aceea stau ziua la povesti...na, eu ce sa zic acum? aici sant foarte multe prejudecati despre lumea araba...mie mi se pare ca nici romanii nu sant grozavi...in orice caz nu pot sa zic ca daca m-as casatori cu un roman atunci as putea sa stau linistita ca vai ce bun sot o sa am...ca doar se intampla si aici tot felul de minuni...ajunge sa ne uitam la stirile de la ora 5
     
     

  11.  
    #20
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Draga mea,ai dreptate ca este foarte cald si ca multi stau pe strada,cafenele etc.In zonele cu locuinte construite de guvern ,alea sunt cam mici dar sa le vezi pe alea particulare.Te plimbi cu bicicleta ,dar la curatenie e jaleeeeeeeee ,zic din experienta
    Apoi de ce stau aia pe strazi nu stiu,al meu care e workoholic le zice "looseri" Si cred ca profiturile mai pe seara,atunci ies familioanele,de fapt nici nu stiu ,mereu sunt deschise .Deschid mai tarziu ,pe la prinz si inchid dupa rugaciunea de dimineata .Asta depinde si de zone.Dar nu stiu cum sa-i categorisesc.De ex .socru-miu nu se baga la bucatarie,in rest darama si repara tot prin casa Acum e la pensie,dar cind lucra mergea km intregi zilnic pe jos,asta din caauza ca-i place miscarea,nu are stare.
    Al meu si frate-su ala mai mic gatesc miaaaaaaaaam-miaaaaaaaaaaaaam.Al meu spala,face curat...e drept cind nu pot eu,sau nu sunt acasa,in rest se mai leneveste.De gatit insa gateste si cind sunt eu acasa
    De celalat cumnat nu stiu daca gateste,stiu ca toata ziua e la munca,clienti,drumuri lungi prin oras,intre birouri...il vedeam doar in fuga la masa...asa ca nexam timp de cafenele
     
     

Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •