Notices
 
Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213
Results 121 to 130 of 130
  1. Avantaj-femeie/barbat? 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Buna tuturor.
    M-am gandit sa propun acest subiect pentru discutie. Incep prin a spune ca dupa parerea mea, este mai greu sa fii femeie dacat barbat. Femeia are de facut de toate...barbatii??-au devenit cam comozi.
    Nu putem schimba faptul ca ne-am nascut de sex feminin sau masculin, si Dumnezeu ne-a creat cu un anumit scop in viata. Din aceste discutii poate ca sexul feminin va aprecia mai mult sexul masculin, si invers. Doresc ca in acest nou post sa expunem si ceea ce inseamna a fi femeie in islam, in crestinism, in iudaism, etc...si care sant atributiile si indatoririle acestora in aceste societati diferite...deasemenea, si care sant indatoririle si obligatiile barbatilor, si ce este mai greu pentru ei sa faca? Cred ca stiu de pe acum...pentru barbati cel mai greu lucru in viata este sa faca o femeie sa fie multumita.
     
     

  2.  
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Quote Originally Posted by latifa
    Vino cu picioarele pe pamint de ce sa vina sa investeasca straini aici sa-si faca firma?Quote

    Pt ca no0i nu avem bani sa ne ridicam la standardele europene!Un exemplu clar,toate brutariile vor fi inchise daca nu corespund cerintelor UE.Adica nici termopanele astea nu mai sunt bune,ci trebuie sa functioneze la telecomanda.De ce crezi ca acum sunt asa oferte la termopane?Si cat crezi ca vor costa aceste termopane?Pe langa asta,orice punct de lucru trebuie sa aiba 2 iesiri,2 bai separate(pt clienti si pt personal);in cabinetele medicale gresia si faianta nu vor mai fi acceptate,ci a aparut un fel de material cu fibra,care costa acum,vreo 25euro/metru patrat,pupinelul se pare ca nu mai este bun ,ci apare un aparat mult mai sofisticat,etc.
    Si sunt cu picioarele pe pamant!Nu am spus niciodata ca aceste imbunatatiri/modernizari nu sunt bune,dar avem noi bani pt asa ceva?Nu,nu avem si atunci cei care au vor profita.
    .


    Discutia devine f interesanta ,poate ar trebui creat un nou thread cu un astfel de subiect. La faza cu termopanele.Nu vor fi inchise brutariile !!!!!!Sa-ti dau un exemplu concret :cazul Portugaliei. E in UE, corect???...si are niste magazine...si niste restaurante care nu se ridica nici la standardele Romaniei.Standardul in oricare tara e un deziderat, nu o necesitate.
    Adica in primul rind vine NEVOIA (de a cumpara)Apoi (poate...daca e interesant economic) apare concurenta.Standardul vine in momentul cind concurenta e stablizata pe piata.
    Pai daca eu sint brutar in Maliuc(sat de langa Delta), si e singura-singura brutarie din zona si nimeni nu e interesat sa deschida o alta pentru ca am 200 de cumparatori. .......tu crezi ca indrazneste vreun functionar sa-mi inchida brutaria?
    Chestia cu standardul e o conditie.In momentul cind exista "concurenta"...daca e monopol pe piata....standardul va fi nerespectat si nu poate nimeni sa faca absolut nimic.
    In brutariile mari din orase mari , standardele se vor respecta in mare ...exceptie facand mahalalele.
    Ti-am dat exemplul Portugaliei si cred ca vb perfect despre "conditiile UE".

    In ceea ce priveste termopanele eu cred ca sint o solutie proasta pentru brutarii pentru ca o brutarie, o fabrica de legume sau una de piine trebuie AERISITA ori termopanul tocmai asta nu asigura.Corect???

    Eu definesc notiunea de STANDARD UE = Bani cheltuiti sa nu mai zic eu cum..............

    Hai sa dau alt exemplu. Voi mancati branza , miere de albine ...??Imi imaginez ca da ..........
    Credeti ca productia de miere romaneasca sau de brinza respecta standardele UE?
    Raspuns: nu exista standarde nici la brinza nici la miere pentru ca Apicultorii nu pot fi verificati decit dupa ce au produs mierea.
    Adica se poate face numai controlul produsului final si nu daca omul are curat sau nu acasa.
    Cat despre stane niciodata vreun inspector nu a verificat vreo stana
    .... verificarea stanelor si a apicultorilor va fi cel mult FISCALA
    Ce vreau sa spun e ca respectarea standardelor e fezabila ca si trimiterea primului om pe Marte prin 2050-2100.
    Sper ca m-ati inteles acum. Tocmai mi-a sarit in ochi un topic referitor la cum a fost scrisa Biblia ,asa ca va imaginati ca "nu exista balta in care sa nu ma arunc eu."


    Eu nu te judec ca lucrezi la o firma americana,dar nu-mi spune mie ca nu poti sa lucrezi altundeva cu studiile tale.Pe langa exemplul lui Criss,iti mai dau si eu firma de traduceri ,translator,interpret,purtator de cuvant.Deci posturi sunt,dar cu siguranta nu sunt la fel de bine platite ca cele ale strainilor.Acum intelegi?Oricine doreste salarii mai mari,si daca un strain ne ofera salarii atractive,noi plecam de la salariul minim oferit de statul roman si firmele romanesti.
    Din pacate nu e asa. Ca translator as castiga de 4 ori mai mult pe luna intr-o firma de translatii amarata romaneasca decat imi da cel mare furnizor american de servicii internet doar ca sa-l reperezint in relatia cu clientii. Peste ani voi lucra si pt Romani dar tre sa apara ceva la CV ,ca nimeni nu te angajeaza din prima fara experienta.
    In cazul meu , sunt inca studenta , nu sunt translator autorizat ,mai am 2 ani pana atunci si crede-ma o cariera in relatii cu publicul e mai piperata decat una in invatamant sau translatii. Nu ma atrage invatamantul , sincer prefer sa tipe niste americani iritati la mine, sa ma contrazica si sa-mi inchida telefonul in nas iar eu sa-i incerc sa-i dezarmez prin calm si politete.Sunt multumita ca am invatat sa nu iau nimic persoanal si nimic nu ma mai enerveaza in relatia cu oamenii.Am inceput sa iubesc oamenii nervosi care traiesc doar pt a face viata amara altor persoane............
     
     

  3.  
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    In mare parte sunt de acord cu tine.Dar nimeni nu a spus ca unitatile vor fi inchise pe loc.Se va da un termen in care fiecare sa poata sa-si rezolve problemele,un termen 2-5 ani probabil.Singurele unitati care vor fi inchise pe loc sunt cele care pun in pericol sanatatea populatiei.Unchiul meu are brutarie si acum 2 luni a fost la el o comisie ,de la sanepid,de la garda financiara,care l-au anuntat de noile modificari si i-au dat termen sa rezolve problemele pana anul viitor ,dar nu stiu in ce luna.Daca nu le rezolva,ii vor inchide brutaria.
    Si tocmai asta e faza cu termopanele la telecomanda:trebuie tot timpul aerisit si angajatii trebuie sa lucreze steril,deci nu au voie sa se atinga de nimic in afara de aluatul lor si ustensilele folosite.Plus de asta ,cand angajatii intra in tura,se desbraca in vestiarul special amenajat,se imbraca obligatoriu in halatele/uniforma alba(pt fiecare zi alta uniforma) si nu mai au voie sa paraseasca sala in care lucreaza sau sa se atinga de orice altceva pana l;a iesirea din tura.Probabil va ganditi cum vor folosi toaleta.Ei bine,nu stiu ,dar probabil si toaletele trebuie sa fie.dezinfectate dupa fiecare folosire,la fel si mainile angajatilor.Si din cate am inteles de la un manager si programul de lucru va fi mai scurt.Ceva de genul aparatelor de cronometrare pe care le folosesc soferii de tiruri,autocare in deplasari.Iar angajatii vor avea pauza de masa si probabil atunci vor folosi si toaleta.
    Si sper ca nu te refereai la mine cand ai spus Sunt multumita ca am invatat sa nu iau nimic persoanal si nimic nu ma mai enerveaza in relatia cu oamenii.Am inceput sa iubesc oamenii nervosi care traiesc doar pt a face viata amara altor persoane............pt ca nu asta era intentia mea,ci era vorba de o simpla discutie.Eu intru pe forum sa ma relaxez,nu sa ma enervez sau sa enervez pe altcineva.Daca ne-am enerva pe toti care nu au aceleasi pareri cu noi,nu stiu unde am ajunge:smile33:
     
     

  4.  
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    offf domnisoarelor ce va mai contraziceti. Nu am intrat demult dar vad ca s-au incins spiritele la subiectul acesta. UE o sa insemne saracie mai mare pentru Romania asta e clar, nu avem noi bani de asa ceva dar romanul se descurca pana la urma sunt sigura eu de asta. ca e inventiv ....
     
     

  5. Coranul 
    Incepator alba's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    97
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Nu pot sa inteleg,versiunea tradusa de Dr.Octavian Isopescul,2004,nu este valabila?Eu doar acest Coran il posed si nu se da prea multe explicatii cu spui tu.Ar trebui sa citesc altul?
     
     

  6.  
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Pai uite Coranul care il am eu, este tradus si editat cu acordul Ligii Islamice din Romania.
    In Coranul care il detin, nu gasesc sura care ai dat-o tu ca exemplu la subiectul Jihad, ea neexistand de fapt, iar la celalalte sure continutul este cu totul diferit.
    Deoarce Quranul in limba araba sigur nu are diferente intre editii sau modificari (nu mai exista diferentele minore de traducere in limba respectiva) si deoarece am si verificat continutul acestor sure si in limba araba si pe internet in limba engleza, banuiesc ca varianta care o detii tu este una neautorizata.Oricum, orice traducere a Coranului in limba romana trebuie sa contina si pagina respectiva din Quran in limba araba.
    Ma indoiesc ca s-au publicat editii neautorizate ale Coranului, insa nici nu cunosc suficient acest aspect...trebuie sa verific intai acest lucru.


    Mai exista si alta posibilitate, mai plauzibila: dr.univ.conf. care a scris lucrarea despre islam din care te-ai inspirat, nu a dat de fapt citatele din Coran, asa cum a scris el la bibliografie, ci din alta carte, insa aceste citate au ramas ca avand sursa Coranul- ceea ce este fals, oricum..
    Ce sa zic acum, daca tu spui ca ai acea editie a Coranului... de ce nu ai dat citatele de la sura si versetul respectiv? Verifica intai daca in Coranul tau exista cu adevarat acele versete. Oricum, regulamentul acestui forum ne obliga sa dam noi insine pasajul exact al unui citat, nu doar referinta la acel citat.Daca aceste citate exista in Coranul tau, publica-le pe forum, facand referinta la sura, versetul corespunzator, si eventual la pagina corespunzatoare...adica sa vedem si noi continutul acestor asa- zise sure.
    Sant atatia musulmani care stiu Quranul f bine sau pe de rost, ei ne vor lamuri despre ce este vorba de fapt, dar concluzia mea este clara: aceste citate sant false, sursa lor fiind alta decat Quranul.
     
     

  7. mersik Amal! 
    Incepator alba's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    97
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Mersi Amal pentru intelegere,data viitoare o sa postez si surele exacte!
     
     

  8.  
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by alba
    Nu pot sa inteleg,versiunea tradusa de Dr.Octavian Isopescul,2004,nu este valabila?Eu doar acest Coran il posed si nu se da prea multe explicatii cu spui tu.Ar trebui sa citesc altul?
    acel qoran este tradus intentionat aiurea si chiar si explicatiile de la subsol sunt anti-islamice.
     
     

  9.  
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    SW RW BW,dragele mele eu am CORANUL traducere din limba araba de GEORGE GRIGORE,editura HERALD BUCURESTI 512 PAGINI.
    editura 2005
    am intrebat pe paltalk daca e bun si a zis ce e..dar nu e cofirmat de nici o casa de editi araba sau de cineva care sa fie in tema sa o faca;
    ce sa fac ma multumesc si cu el,si eu care radiam de fericire ca zicea ca daca e asa nou scris(proaspat ) trebuie sa fie EXTRA,SUPER!
    Voi ce parere aveti despre EL daca il are vreuna din voi?
    Pupici
     
     

  10.  
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Dragele mele...singurele editii care pot fi citite sunt cele editate de Liga Islamica si Culturala din Romania ,Inshaa ALLAH in curand va veti putea bucura de cea de-a IV editie.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  11.  
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by maryam
    Dragele mele...singurele editii care pot fi citite sunt cele editate de Liga Islamica si Culturala din Romania ,Inshaa ALLAH in curand va veti putea bucura de cea de-a IV editie.

    Eu am acum unul de la o prietena musulmana de aici,insa il pastrez doar pana fac eu rost de unul bun,deci va trebui sa i-l dau inapoi.Este vb de cel editat de Liga Islamica si Culturala din Romania,editia a III-a.Mi se pare fff bun,are suficiente note de subsol atat cat sa intelegi unele pasaje nitel mai dificile....intrebarea mea este:stiu demult ca trebuie sa apara cea de-a IV-a editie (insh'Allah cat mai curand),are cineva dintre voi idee daca acesta va putea fi comandat cumva si eventual sa-mi fie trimis contra cost de cei de la Liga?Am auzit ca nu sunt recomandate asemenea practici,fiindca,fiind vb de o carte sfanta,nu se poate "arunca" pe acolo,printre alte colete.....insa mi-as dori tare mult sa-l am,singura varianta ramane aceea de a veni eu insami la Bucuresti?
     
     

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •