Notices
 

Thread: Salate

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 47 of 47
  1. Salate 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    m-am gandit ca poate ar fi bine sa fac un post separat cu retete pt salate...sa fie mai usor si mai la indemana pt mine si pt cele interesate sa gatim ceva rapid.

    acum ca e vara, e foarte bine sa consumam mai mult salate decat carne..iar eu recunosc ca nu mananc salate atat de des cat ar trebui.

    si cum picnic-urile sant mai frecvente acum, cu vremea frumoasa, ne pica numai bine acest subiect.

    va astept cu postari
     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui amal pentru acest subiect

    Alexyna (04-10-2010), Betti (10-08-2009), sherine (08-25-2010)

  3. SALATA MINUTsi SAlAtA DE CASTRAVETI ORIENTALA(care e f.sanatoasa) 
    #41
    Harnic Betti's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania
    Posts
    102
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    1) 4 rosii,4 castraveti,200g brinza,1 ardei gras,100g masline,sare,piper si ulei de masline. Toate ingredientele se taie buc.mai maricele se condimenteaza se pune ulei si gata. 2) 1/2 conopida mica taiata in buc.mici;1/2 tulpina telina taiata fideluta;1 mar taiat in cub.mici;2 felii de ananas taiat in cubulete;1 castravete taiat in doua pe lungime si apoi ras;si nuci pisate mare pentru decor. SOSUL-2 linguri suc de ananas;2 linguri iaurt;2 linguri ulei;2 linguri smintina;putina sare de mare si putina pulpa de lamiie. 1)Se pregateste sosul din ingredientele indicate mai sus.2)Intr-un castron,se amesteca conopida,telina marul si ananasul,iar castravetele se rade doar inainte de masa si se amesteca cu celelalte ingrediente.3)Se toarna sosul deasupra si se decoreaza salata cu nuci pisate mai mari.
     
     

  4. Inca una "SALATA ASORTATA " (4 portii) 
    #42
    Harnic Betti's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania
    Posts
    102
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    1 salata verde,2 oua fierte tari,1ardei verde si 1 rosu,1 castravete,250g sparanghel,3 linguri ulei,2 linguri otet si sare si piper. Se spala bine salata ,frunza cu frunza,sub jet de apa rece si se taie fisii.Se spala ardeii,se indeparteaza coditele si semintele,apoi se taie rondele.Se spala castravetele si se taie felii subtiri.Se curata ouale de coaja,apoi se taie felii.Se pun toate ingredientele intr-un castron mare si se amesteca usor.Separat se amesteca uleiul cu otetul,sparanghelul taiat fin,sare si piper,dupa gust ,apoi se toarna peste ingredientele din castron.Se amesteca cu grija ca sa nu se sfarime si se serveste. RECOMANDARI-Preparatul se asezoneaza in ultimul moment,exact inainte de a fi servit pentru a evita vestejirea salatei.Pentru a da salatei un gust deosebit si un plus de vitamine,se poate presara deasupra putin marar si patrunjel tocat. GATA,ii las si pe altii sa continue cu retete.La anul,la vara daca nu o sa uit,o sa scriu si citeva retete de salate de vara.Deocamdata ma opresc aici.
     
     

  5. tabule 
    #43
    Member toobebe's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    romania
    Posts
    9
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    din cate stiu si eu pt ca si eu fac nu pun menta si i spun salata de patrunjel ,nici ceapa nu pun ,doar burgor inmuiat, multtttttttttttt patrunjel ,rosii taiate cat mai marunt, sare ,ulei de masline ,zeama de lamaie. asta ca in siria banuiesc
     
     

  6.  
    #44
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Nu sunt eu experta in ceea ce privesc salatele dar la cele care merg imi prepar un sos de iaurt cu mirodelii iar la altele pun lamaie in loc de otet
     
     

  7.  
    #45
    Member sherine's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    36
    Thanked
    13
    Rep Power
    0
    Salata cu ton

    Se spala bine o salata verde, se taie, dupa preferinta, fie fasii foarte subtiri, fie in fasii late; se adauga o jumatate de conserva mica de porumb fiert, dUpa ce acesta a fost clatit sub jet de apa; se mai adauga si masline in functie de cat de mult ne plac; se desface o conserva de ton maruntit, se scurge de ulei, daca este prea mult, si se adauga in salata. Pentru condimentare, sare, piper, lamaie sau otet de mere, chiar si otet obisnuit. Se amesteca toate aceste ingrediente si salata este gata. Mie imi mai place uneori sa-i mai adaug si morcov crud dat pe razatoarea mare.
    Pofta buna !
     
     

  8.  
    #46
    Member rahma.alssadi's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Romania,Bucuresti
    Posts
    26
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    sunt binevenite si cateva poze fetelor
     
     

  9.  
    #47
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    Quote Originally Posted by Hayat View Post
    m-am uitat la un magazin cu produse arabesti dar nu am gasit, deasemenea am cautat la mega image de unde mai iau conserve, foul, falafel dar nu aveau nici acolo...o sa incerc la plafar inshallah, multumesc
    Am vazut seminte de pin la magazinul Sultan in Crangasi cu 10RON per 100gr.

    Salata de foul (mudammas/fava beans)

    400gr. foul (1 conserva)
    1 ceapa, taiata mic
    2 rosii, taiate cubulete
    1/2 legatura de patrunjel, tocat
    1 Lg. menta uscata
    4 Lg. ulei de masline
    2 Lg. zeama de lamaie
    boia dulce de ardei
    sare, piper

     
     

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Legumele
    By Aminah Khan in forum Medicina
    Replies: 0
    Last Post: 07-22-2007, 03:48 PM
  2. Diete
    By amal in forum Medicina
    Replies: 34
    Last Post: 06-03-2006, 01:07 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •