Notices
 

Thread: Salate

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 47
  1. Salate 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    m-am gandit ca poate ar fi bine sa fac un post separat cu retete pt salate...sa fie mai usor si mai la indemana pt mine si pt cele interesate sa gatim ceva rapid.

    acum ca e vara, e foarte bine sa consumam mai mult salate decat carne..iar eu recunosc ca nu mananc salate atat de des cat ar trebui.

    si cum picnic-urile sant mai frecvente acum, cu vremea frumoasa, ne pica numai bine acest subiect.

    va astept cu postari
     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui amal pentru acest subiect

    Alexyna (04-10-2010), Betti (10-08-2009), sherine (08-25-2010)

  3.  
    #2
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202


    Este buna ideea ta Amal

    Ma duc sa caut ceva retete, ca eu o fac numai pe cea din rosii
     
     

  4. Salata tabulé 
    #3
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202

    Salata tabulé cu patrunjel si menta
    pentru 4 portii
    Timp de gatit: 15 min.
    222 calorii, 14 g grasimi per portie

    Ingrediente:
    100g bulgur
    50 g patrunjel proaspat
    25 g menta proaspata
    4 fire ceapa verde taiata
    2 rosii curatate de seminte
    5 linguri ulei de masline
    sucul de la 1 lamaie
    sare

    Mod de preparare:

    Intr-un vas cu apa fierbinte, in care ati adaugat 1 lingurita sare, puneti la inmuiat 100 g bulgur si lasati sa stea timp de 15-20 minute, pana se patrunde. Scurgeti de apa si lasati sa se raceasca complet.
    Adaugati sucul de la 1 lamaie, patrunjelul proaspat, tocat, menta proaspata, tocata, firele ceapa verde taiata si rosiile curatate de seminte si taiate cuburi. Asezonati cu 5 linguri ulei de masline si sare. Amestecati, pentru a se combina, si serviti cu lipii orientale incalzite la gratar.

    Unde sunt libanezii ca stiu ca ei mananca mult tabule:smile26:
     
     

  5.  
    #4
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    O salata mai "pretentioasa" pt noi romanii, din punctul de vedere al costului, dar foarte buna pt cele care tin diete si pt cei care au probleme cu rinichii sau pur si simplu pt detoxifiere. Este si satioasa, deci poate fi consumata in locul unei mese principale.

    Salata de sparanghel, oua si cartofi

    12 tuplini de sparanghel alb
    14 tulpini sparanghel verde
    6 cartofi noi
    3 oua
    frunze de salata verde
    apa
    otet balsamic (de preferat otetului obisnuit; se poate inlocui cu putina zeama de lamaie)
    ulei de masline
    sare, zahar


    Fierbeti ouale pt 10-12 min si cartofii noi in apa cu sare pt 15-20min (separat). Lasati sa se raceasca, decojiti cartofii si taiati-i in jumatati, ouale deasemenea taiati-le in jumatati.

    Taiati partea inferioara a tuplinilor de sparanghel alb, decojiti-le, si puneti-le la fiert intr-o oala cu apa, adaugati putina sare si putin zahar (cat cuprindeti intre varfurile degetelor). Lasati sa fiarba pt 10-12 min, nu mai mult, ca sa nu se piarda vitaminele si substantele active.

    Decojiti 2 tulpini de sparanghel verde, puneti-le intr-un castron sau direct in blender , acoperiti-le cu ulei de masline, apoi triturati-le in blenderul electric. Adaugati putina sare si putin otet balsamic (fiind extrem de aromat, ajung cateva picaturi). Lasati sa stea putin la rece.
    Indepartati partea inferioara a tulpinilor ramase de sparanghel verde. Puneti sparanghelul la calit intr-o tigaie cu ulei de masline. In 5 minute sant gata.

    Spalati frunzele de salata si scurgeti-le de apa.

    Amestecati ingredientele in forma dorita, presarati sosul de sparanghel si otet balsamic deasupra.

    Pt ca salata contine cartofi si putin zahar recomand celor care sant la dieta sa nu o asocieze cu carne.
     
     

  6.  
    #5
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Scuza ma iman , dar seamana cu orice vrei tu , dar cu taboule , sub nici o forma .

    Lipseste un ingredient "cheie" , si nu se pune menta
     
     

  7. Salata verde cu smantana 
    #6
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Salata verde cu smantana

    Ingrediente: 2 capatâni mari de salata, 4 linguri de smântâna, 1 lingura zeama de lamâie, 4 linguri de ulei, sare, piper

    Timp preparare: 6 portii – 15 minute

    Se curata si se spala salata. Se rupe în fâsii lungi si se pune într-un castron. Se face un sos din ulei, smântâna, zeama de lamâie, sare si piper. Se amesteca bine ingredientele si apoi se pune sosul peste fâsiile de salata. La aceasta salata se mânânca pâine prajita frecata cu usturoi.

     
     

  8.  
    #7
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by suleiman
    Scuza ma iman , dar seamana cu orice vrei tu , dar cu taboule , sub nici o forma .

    Lipseste un ingredient "cheie" , si nu se pune menta
    Nu stiu la tine in oras cum se face , dar cand am fost la niste prieteni (el din liban) am mancat si avea minta (eu oricum nu iubesc minta , si ptr mine ar fi mai bine fara minta).
     
     

  9.  
    #8
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    pai eu apreciez ca iman a si pus retete...nu ma asteptam atat de repede...si le-a si aranjat frumos, ordonat...nota 10

    de ce nu pui tu reteta de taboulleh admin, ca si la mine ai comentat? daca numai tu stii reteta originala, ilumineaza-ne si pe noi , ca noi nu avem origine libaneza, deci nu am fost "onorate" cu stomac libanez
     
     

  10.  
    #9
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Posibil ca nu avea bani sa cumpere ce trebuie , sau posibil unu dintre vecinii (libanului) refugiat si nu a apucat sa invete cum se face .
    Cum in orasul meu ?
    Oriunde in liban se face la fel , si fara menta ,
     
     

  11.  
    #10
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    mai mai, reteta de salata verde cu smantana seamana cu o inventie de a mea ...si-mi place mult usturoiul...din pacate, pt "norocosul" de barbat
     
     

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Legumele
    By Aminah Khan in forum Medicina
    Replies: 0
    Last Post: 07-22-2007, 03:48 PM
  2. Diete
    By amal in forum Medicina
    Replies: 34
    Last Post: 06-03-2006, 01:07 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •