Notices
 
Results 1 to 6 of 6
  1. cetatile siriene 
    #1
    Harnic
    Join Date
    May 2006
    Location
    Seattle WA
    Posts
    158
    Thanked
    14
    Rep Power
    197
    nu stiu de am facut bine ca am inceput asa o discutie dar sint convinsa ca multi dintre voi stie despre cetatea veche din Allepo
    sa spun ca am vazut niste foto si am inteles ca e foarte frumos si acolo ,am mai auzit si de niste mori ce se afla tot in siria.
    ia discutia despre Damasc mia placut mult dar nam citi poate atent si nam observat de este scris sau nu despre venirea lui ISUS in Damasc daca stie cineva despre asta sami spuneti si mie unde scrie si ce.vroiam sa va rog sami puneti niste poze ce sint facute in siria ca mar interesa
    mersiiiiiii
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    uite aici citadela din Aleppo noaptea. inshaAllah am sa caut si o poza ziua si am si poze si la morile de apa din Hama. deocamdata pun ce am





    baie comunala arabeasca



    moschee din centrul orasului care acum e in reparatie. cred ca o sa fie cea mai mare moschee din Aleppo si cea mai frumoasa, o sa vedem cand va fi gata

     
     

  3.  
    #3
    Harnic
    Join Date
    May 2006
    Location
    Seattle WA
    Posts
    158
    Thanked
    14
    Rep Power
    197
    da vad eu ca ai multe pozici aici...
    sami spui si mie cum arata oraselul ista populat ,imi pare ca numai galagie e pe acolo???
    ei ce sa spun astep caci acu in saallah plecam pe rind cu totii.
     
     

  4.  
    #4
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


    Se crede ca profetul Iisus (pacea lui Allah fie asupra sa!) va cobori la minaretul alb din partea de est a Damascului.

    Totusi, imamul Kathir a afirmat ca in partea de rasarit a Damascului nu exista niciun minaret alb, ramasitele acestuia gasindu-se la Marea Moschee Amaui.

    In anul 741 d.Hegira, musulmanii au facut reparatii si au innoit acest minaret cu pietre albe.

    Este incredibil faptul ca reconstruirea acestei mine a fost posibila datorita contributiei crestinilor; acestia au ars pietrele folosite la constructie.

    Profetul Iisus (pacea lui Allah fie asupra sa!) va purta doua vesminte de un galben pal ca sofranul si isi va sprijini mainile pe aripile a doi ingeri.
    Cand isi va inclina capul, picaturi de sudoare se vor prelinge pe buclele sale, iar cand va inalta capul, picatiri asemenea perlelor vor cadea.
    Fiecare necredincios ce va simti mireasma sa va muri si rasuflarea sa va ajunge pana acolo unde ii va ajunge privirea.

    Iisus va avea o infatisare minunata si extrem de curata. Pe chipul sau nu se va gasi nici macar un fir de praf, iar expresia fetei sale nu va cunoaste niciodata vreun sentiment negativ.

    Dupa spusele lui Abdullah bin Omar s-a relatat ca profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus :

    "Intr-o seara ma aflam in apropierea Ka'abei. Am vazut un barbat mai inchis la culoare care se afla printre cei mai balai oameni pe care i-am vazut vreodata.
    Parul ii cadea in bucle, cele mai frumoase pe care le-am vazut. Il avea pieptanat.
    Din el se scurgeau picaturi de apa. Era aplecat spre doi oameni sau pe umerii acestora si a facut ocolul Ka'abei'.

    Eu am intrebat : 'Cine este el?'

    Mi s-a raspuns :

    'Este Hristos, fiul Mariei"
    (relatat de Bukhari si Muslim)

    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     
     

  5.  
    #5
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    Salam alaykum wa rahmatullah wa barakatuh,

    Masha Allah,frate Abd-Ar-Rahman!
    La minunatele Ahadith postate de tine,mai vin numai cu cateva poze.
    (Am citit mai devreme postarile voastre si mi-am bucurat privirile cu pozele puse de Amoo-pup u -si ma gandeam ca sa pun si eu cate ceva...aseara Allah(Subhana wa ta'ala) mi-a dat bucuria de a face salat al magreb in moscheea omeyyada,al hamdullilah!)

    minaretul de est

    http://www.damascus-online.com/Photos/sham/DSCN2922.jpg

    minaretul al-arous(=mireasa)

    http://www.damascus-online.com/Photos/sham/DSCN2643.jpg

    minaretul Issa(Alayhi salam)

    http://www.damascus-online.com/Photos/sham/DSCN2661.jpg

    Cateva cuvinte despre moschee:

    -la inceput,acum vreo trei mii de ani,a fost un templu pagan inchinat unei zeitati a soarelui-Hadad-la arameeni
    -apoi,odata cu venirea romanilor,s-a schimbat si zeul ,templul devenind "templul lui Jupiter"
    -cam prin secolul al treilea,odata cu raspandirea crestinismului pe aste meleaguri,imparatul Teodosius transforma templul intr-o catedrala inchinata lui Ioan Botezatorul(capul sau se afla ingropat in chiar incinta moscheei)
    -odata cu venirea musulmanilor,catedrala a ramas atata vreme cat crestinii au continuat sa fie in numar mai mare decat musulmanii.La un moment dat devenise chiar un loc de rugaciune comun.Pe masura ce musulmanii au crescut in numar,ea a devenit moschee.Constructia ei s-a facut intre 705-712(!) sub califul Al-Walid.
    Este una dintre cele mai importante moschei din lume si una dintre cele mai vechi moscheii,in care s-a facut rugaciune neintrerupt,inca de la inceputurile islamului.
    Actualmente,in special dupa ultimele restaurari,arata ca un miracol,...e atat de frumoasa ,ca ,pasind prin curtea ei,iti pare ca traiesti in vis.
    "Allah nu schimba starea unor oameni pana ce ei nu schimba ceea ce se afla in sufletele lor."(13:11)
     
     

  6.  
    #6
    Member rahma.alssadi's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Romania,Bucuresti
    Posts
    26
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    foarte frumoase pozele!Siria chiar este o tara plina de istorie
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •