Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 23
  1. un sfat,va rog...ce-ati face?... 
    #1
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Assalamaleikum,surioarelor. O sora, musulmanca,casatorita si ea cu arab,mi-a cerut printre lacrimi sfatul. Sincer, n-am stiut ce sa-i raspund,deoarece,in locul ei ,nici eu n-as sti cum sa traiesc mai departe. Si ea asteapta macar o sugestie, iar eu deci :
    Intr-o discutie mai aprinsa,sotul ei ii reproseaza ca , in primul an de casnicie, atunci cind ii propusese sa-si continuie studiile in tara ei, defapt (neavind curajul si obrazul de-ai spune direct), incerca sa-i sugereze sa se desparta. Dar ea, neintelegind aluzia, cica, s-a tinut ca scaiul si uite ca asa o suporta de 10 ani...Dar in astia 10 ani,totusi au facut si 3 baieti...Sarmana,pentru ea s-a rupt pamintul sub picioare. Ceea ce punea pe seama muncii, oboselii,raceala si neatentia, s-au dovedit a fi crudul adevar...+Cica,ea e o femeie de incredere,om bun, prieten la nevoie ...si-atit...aa,si au de crescut copiii... A incercat el ,apoi,sa musumalizeze cele spuse, zicind ca nu asta a vrut sa spuna, ca ea n-a inteles cum trebuie, ca de n-ar fi iubit-o deloc,n-ar fi fost atita timp impreuna etc...Dar, inima ei deja e cioburi,nu mai stie care-i adevarul. ea i-a propus divortul sau o a doua sotie, ca solutie la drama lor, dar el nici nu vrea sa auda, ba chiar se infurie ca ea e asa radicala, el incercind sa se poarte,parca nu s-a intimplat nimic. Dar tensiunea ramine...Acum, ea, nu stie cum sa-si continuie viata linga el. Mi-a zis ca, micile atentii, pe care i le facea , vorbele zilnice, grijile pentru el, se abtine sa le mai faca, fiindu-i teama sa nu-l deranjeze o data in plus De atunci,a devenit o umbra si nici nu am cea mai vaga idee ce sfat sa-i dau... ma tem sa nu dau gres cu sfaturile mele de incepatoare in ale casniciei,si sa-i distrug farimitura de suflet ce i-a mai ramas +ca mai au si copii......
    domniile voastre ce i-ati spune ?
     
     

  2.  
    #2
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum surioara.
    Eu unul i-as spune sa incerce sa reaprinda focul din inima lui .Acel foc care a existat o data .Va fi greu dar nu imposibil.Sa vada mai putin greselile lui si sa isi constientizeze propriile fgreseli .Atunci cind va reusi asta, va gasi si solutia pentru al face sa redevina barbatul ei cel de care s-a indragostit .Nici o data intr-o casnicie vina nu este doar a unuia singur .Sa nu privesca doar in trecut sfisiindu-si inima cu amintiri din vremuri apuse si cu vorbe pe care acum dupa atita timp le cauta sensulo rastalmacindu-le in fel si chip. E o grava si dezastrosa eroare.Timpul si-a pus amprenta pe acele vorbe si acum sensul lor este deformat de acesta. .Are trei copiii si in primul rind pentru ei trebui sa traisca iar daca se simte neglijata este pentru ca la un moment dat ea a dorit sau a acceptat tacit asta.Daca vrea sa mai fie in continuare cu acest barbat si daca isi doreste ca ,copiii ei sa aibe alaturi ambii parinti ,atunci sa lupte pentru asta .Allah subhana wa ta`ala te ajuta doar daca vede ca si tu esti pregatit si dornic sa fi ajutat .Iar asta insemna ca tu sa faci primul pas si sa iti faci cunoscuta Lui alegerea (acel liber arbitru cu care ne-a binecuvintat inca de la creatie) iar Allah subhana wa ta`ala te va ajuta sa iti pui in practica alegerea.Spune-i te rog surori aceleia sa nu dispere si mai ales sa nu cedeze cautind solutii extreme cu repercusiuni inca si mai grave pentru ea si pentru familia ei. .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  3.  
    #3
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Intr-o discutie mai aprinsa,sotul ei ii reproseaza ca , in primul an de casnicie, atunci cind ii propusese sa-si continuie studiile in tara ei, defapt (neavind curajul si obrazul de-ai spune direct), incerca sa-i sugereze sa se desparta.
    Din aceasta reiese ca sotul i-a sugerat nevestei lui sa se despartă pentru că EA voia sa isi continue studiile.

    De ce ar fi acesta un motiv de divortz?!
    Ceva nu se imbina....
    Sa presupunem ca nu avea bani, atunci sotia fie il asculta si renunta la studii sau si le platea singura...
    Dacă el a spus cu adevărat aceasta, atunci EL căuta un pretext să se despartă şi s-a folosit de acest lucru..
    Iertat sa imi fie, nu cred ca acesta a fost motivul pentru care sotzul a sugerat divorţul.


    Dar ea, neintelegind aluzia, cica, s-a tinut ca scaiul si uite ca asa o suporta de 10 ani...
    Din această explicaţie se decuce că EA a înţeles foarte bine ceea ce i se spunea, alttfel nu ar fi avut motiv să sufere şi nici să se agaţe disperată de această căsnicie...

    Plus că ea singură recunoaşte că "O SUPORTĂ..", deci e clar că între ei nici în aceşti 10 ani nu a fost nimic din ceea ce a visat ea să fie, minţindu-se singură că el o iubeşte.
    Dar in astia 10 ani,totusi au facut si 3 baieti...
    Se pare că bărbatul a acceptat-o fie din obişnuinţă, fie din milă pentru tenacitatea ei de a menţine această uniune.
    Sarmana,pentru ea s-a rupt pamintul sub picioare.

    Ceea ce punea pe seama muncii, oboselii,raceala si neatentia, s-au dovedit a fi crudul adevar
    Care CRUD adevăr?! La care adevăr se referă..că nu o iubeşte?!
    Păi era clar de la început că El nu o iubeşte, însă o respectă ca femeie, că, presupun, acestea "
    ...+Cica,ea e o femeie de incredere,om bun, prieten la nevoie ...si-atit...aa,si au de crescut copiii..
    . " sunt cuvintele LUI, nu aprecierile tale.


    Adică ea a plusat aşa de mult pe o simplă frază, încât o ceartă de acum 10 ani nu a putut fi uitată?!
    A incercat el ,apoi,sa musumalizeze cele spuse, zicind ca nu asta a vrut sa spuna, ca ea n-a inteles cum trebuie, ca de n-ar fi iubit-o deloc,n-ar fi fost atita timp impreuna etc...
    In casnicia ei s-au petrecut şi alte evenimente mai grave...nu numai aceasta....
    Omul la supărare spune şi cuvnte pe care nici el nu le crede..
    Dar, inima ei deja e cioburi, nu mai stie care-i adevarul.
    ea i-a propus divortul sau o a doua sotie, ca solutie la drama lor, dar el nici nu vrea sa auda, ba chiar se infurie ca ea e asa radicala, el incercind sa se poarte,parca nu s-a intimplat nimic.
    Nu cred că ea i-a propus divortzul, pentru că ea spune singură că s-a ţinut precum "scaiul"........Cu atât mai puţin să accepte o a doua nevastă....
    Dar tensiunea ramine...
    Da rămâne....pentru că ea ştie "surogatul" de căsnicie pe care l-a trait vreme de 10 ani

    Acum, ea, nu stie cum sa-si continuie viata linga el.
    Sigur că nu ştie, pentru că nu are puterea să o ia de la capăt.


    Mi-a zis ca, micile atentii, pe care i le facea , vorbele zilnice, grijile pentru el, se abtine sa le mai faca, fiindu-i teama sa nu-l deranjeze o data in plus:
    Ceva nu e complet în această poveste...
    Cine se supără că este răsfăţat cu atenţii şi vorbe bune..Să fim serioşi!
    Cum adică să îl "deranjeze"?!

    Nu poate da nimeni sfaturi cuiva care ascunde adevărul, nu faţă de ceilaţi, că este dreptul ei să îşi ţină pentru ea detaliile vieţii private, ci faţă de ea însăşi.

    În astfel de situaţii ori faci compromisul până la capăt fără să mai cauţi fericirea pe care o visezi, ori cauţi în altă căsnicie să îţi refaci viaţa după cum îţi doreşti.

    Compromisul este soluţia pentru ea, dacă crede că e mai bine pentru ea şi copii lor.
    Dar, trebuie să înţeleagă că "paradisul" ei este doar un simplu parc, în care există şi coşuri de gunoi, nu numai flori.
    Nu va fi mulţumită şi nici fericită, dar poate fi liniştită şi împăcată cu ea însăşi.
    Trebuie doar să aibă tăria să accepte că viaţa nu este un drum lin, că este mare, uriaşă, diferenţa dintre A VREA şi A PUTEA, că fericirea este o utopie şi că respectul de sine îl ai sau nu....
    La vârsta ei, după trei copii, îmi este foarte clar că ea nu s-a iubit şi nici nu s-a respectat vreodată, iar eşecurile le-a privit ca pe nişte calamităţi, fără de ieşire.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  4.  
    #4
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    assalamaleikum. multumim, frate Munir, pentru sfaturile intelepte. da, va fi greu sa o ia de la inceput ,dar merita incercat.
     
     

  5.  
    #5
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    yvette,m-ai lasat fara grai cu rastalmacirea ta. ori n-ai citit atent ori ,scuze, ajunge trenul cam greu.
    1 - prietena mea si-a lasat studiile cind s-a casatorit, de bunavoie ! ajungind ,mai tirziu in tara sotului,acesta i-a propus sotiei sale sa se intoarca (fara el ) in tara ei de bastina sa-si faca studiile. ea, dorind o familie normala ,cu copii si ghidusii, a refuzat sa continuie studiile, neintelegind defapt aluzia sotului "sa-si ia valiza si hulubii "si sa se care. deci a ramas, inconstienta fiind ca nu e dorita.
    2 - ea nu ar fi ramas daca sotul i-ar fi spus direct ca nu e chiar sotia visurilor lui, avea si ea mindria ei. dar pentru el faptul ca ea n-a plecat = scai . ea nu s-a tinut cu dintii disperata de aceasta uniune, ea doar a spus ca familia impreuna e mai presus decit studiile.
    3 - ea se credea sotie si mama,nici in cosmar n-a visat ca e "persona non grata" propria familie. sotul i-a facut declaratia ca o suporta de 10 ani, in timp ce se credea iubita si naiva fiind punea neatentia si raceala sotului pe seama serviciului.
    4 - ea nu era atit de disperata ,incit sa mentina o uniune ce scirtiie, ea doar iubea si se credea iubita. de-ar fi stiut ca traieste alaturi cu o persoana ce-i face copii doar din mila sau obisnuinta ar fi rupt-o la sanatoasa de la bun inceput.
    5 - normal ca i s-a rupt pamintul sub picioare si normal ca i s-a facut inima cioburi. -sa afli dupa 10 ani de casnicie ca sotul tau visa sa dispari din viata lui ( poate si mai viseaza), ca nu te-a vrut ,dar n-a fost in stare sa ti-o spuna direct si astfel ai ajuns o povara pe care o duce 10 ani?! sa-ti declare dupa atita timp ca esti doar "un prieten la nevoie"si ca femeie nu-l prea interesezi?! nu e un adevar prea crud pentru o sotie ce si-a dedicat viata doar familiei?
    6 - declaratiile sotului sunt recente, reprosurile sunt acuma. nu e o cearta neuitata. acum vin invinuirile ca de ce a ramas ,de ce l-a nevoit s-o suporte 10 ani. acum ca si-a spus oful( ca sa-si cunoasca sotia locul), e dispus sa o mai suporte,ca au copii de crescut
    7 - ca sa nu se mai impiedice el atit de ea,prietena a fost cea care a propus divortul. acum,stiind ca nu prezinta prea mult interes pentru el, e dispusa sa-i ofere libertatea pe care el a vrut-o ,iar ea din nestiinta nu i-a oferit-o . el refuzind, ea i-a propus sa-si a doua sotie, deoarece acum i-e greu sa fie cu el, gindindu-se oare de cite ori el a privit-o cu repulsie,oare si acum viseaza s-o vada disparuta din viata lui? daca si-ar lua a doua nevasta,poate aia va fi ceea ce-a vizat si v-a inceta sa-i reproseze prietenei ca atirna ca o piatra la git. ea a fost cu divortul si a 2 sotie, pentru linistea amindorura .
    8 - ea n-a stiut ca are "surogat " de familie, abia acum i se clatina pamintul sub picioare.
    sotul ei incearca sa schimbe intelesul vorbelor, dar ea nu mai stie care-i adevar si care nu.
    9 -atentiile care ea credea ca-i fac placere sotului ei si care s-au dovedit ca-l scoteau din sarite,deoarece el o suporta ca mama a copiilor si prieten,nu ca femeie iubita.
    toate tandretele ei ii puneau sare pe rana lui. da, prietena se abtine sa apara odata in plus in fata lui, sa nu mai primeasca iar vorbe raspicate si priviri ca aizbergul.
    aa,yvette, de iubit, i-a iubit pe el si pe copii mai mult decit pe sine,(aici ai dreptate), macar bine ca respectul de sine nu si l-a pierdut.
    a cazut cam dureros din norul cel roz ,realitatea a fost cam dura. dar Inshaalah, "ceea ce nu ne omoara ne face mai puternici",sa-si revina din shok si mai vedem noi cine va cersi dragostea...
     
     

  6.  
    #6
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Aimali, jignirea ta e nejustificată....hai să vedem cât de imbecilă sunt (trenul acela care ajunge greu) sau nu....

    1. dacă cineva spune despre altcineva: cităm "sa-si ia valiza si hulubii " ce poate fi aceasta?! O declaraţie de dragoste?!
    Păi e clar ca "bună ziua"!!! Aţi lua valiza şi hulubii este clar un PLEACA! cât se poate de mare....mie , personal, expresia îmi pare chiar şi foarte OBRAZNICĂ!

    2. A te ţine scai, înseamnă = a nu lăsa pe cineva în pace, a urmări (pe cineva) pretutindeni, a te agăţa de cineva cu toată încăpăţânarea şi obstinaţia, aşa cum se gaţă scaiul de lâna oii. Expresia este folosită pentru acele persoane care sunt NEDORITE, insă ele insită să rămână ancorate în acea situaţie, oarecum penibilă. La punctul 3 deja confirmi presupunerile mele şi spui: citez - "persona non grata" , adică cineva nedorit.

    3. Fii sinceră, cu tine, nu cu mine, şi recunoaşte în sinea ta că ORICINE, dar absolut oricine, îşi dă seama dacă este dorit sau nu într-o familie, relaţie, căsnicie, etc.

    4. Oare?! Ştiu o groază de femei care merg cu căsniciile lor în virtutea inerţiei...găsind tot soiul de pretexte, ba că nu a ştiut, ba că nu a înţeles, ba că nu are unde să se ducă...Toate acestea nu au decât un singur nume: TEAMA DE NECUNOSCUT.

    5. Visa?! Ba nu visa de loc....că i-a spus cu cea mai mare obrăznicie: IA-TI VALIZA SI HULUBII SI MERGI IN TARA TA! Ti se pare vis?! Nu i-a spus direct?! Dar mai direct si obraznic de atât cred că nici nu poate fii!
    Dacă era indirect aşa cum declari atunci ar fi putut inventa un pretext de tipul: "Nu ma impac cu ideea ca tu sa iti intrerupi studiile pentru mine. Eu vreau ca tu sa iti termini studiile, de aceea cred că e mai bine sa le continui...etc." Aşa aş fii înţeles că nu a priceput unde bătea...dar ăla îi spune direct, obraznic, laconic: Ia-ţi valiza şi hulubii....

    6. Ha...beton! Deci îi mai şi rerproşează că şi-a "distrus" viaţa cu ea! Sora mea, mă ierţi, dar asta e mai mult decât evident că EA s-a agăţat de aceasta uniune. dar, sincer, aceasta este cel mai puţin important lucru, pentru că oricine, în inima lui, mai ales femeia, luptă să îşi menţină relaţia (în deosebi familia), până când se convinge că nu mai e nimic de făcut. Şi nu e nimic rău în asta...
    De aceea i-a propus şi o a doua soţie, deşi mă mir...că europenii cu mari şi rare excepţii admit astfel de relaţii...dar cu nimic nu e imposibil...să zicem!
    Oricum, NU e o soluţie, pentru că suferinţa ei va fi şi mai mare! După ce că i s-a refuzat vreme de 10 ani această tandreţe care este între soţ şi soţie, va vedea acum un tratament aplicat altei femei, complet diferit de ceea ce a trăit ea. Suferinţa va fi şi mai mare, Sincer nu o sfătuiesc la acest aps.



    Quote Originally Posted by aimali View Post
    yvette,m-ai lasat fara grai cu rastalmacirea ta. ori n-ai citit atent ori ,scuze, ajunge trenul cam greu.
    1 - prietena mea si-a lasat studiile cind s-a casatorit, de bunavoie ! ajungind ,mai tirziu in tara sotului,acesta i-a propus sotiei sale sa se intoarca (fara el ) in tara ei de bastina sa-si faca studiile. ea, dorind o familie normala ,cu copii si ghidusii, a refuzat sa continuie studiile, neintelegind defapt aluzia sotului "sa-si ia valiza si hulubii "si sa se care. deci a ramas, inconstienta fiind ca nu e dorita.
    2 - ea nu ar fi ramas daca sotul i-ar fi spus direct ca nu e chiar sotia visurilor lui, avea si ea mindria ei. dar pentru el faptul ca ea n-a plecat = scai . ea nu s-a tinut cu dintii disperata de aceasta uniune, ea doar a spus ca familia impreuna e mai presus decit studiile.
    3 - ea se credea sotie si mama,nici in cosmar n-a visat ca e "persona non grata" propria familie. sotul i-a facut declaratia ca o suporta de 10 ani, in timp ce se credea iubita si naiva fiind punea neatentia si raceala sotului pe seama serviciului.
    4 - ea nu era atit de disperata ,incit sa mentina o uniune ce scirtiie, ea doar iubea si se credea iubita. de-ar fi stiut ca traieste alaturi cu o persoana ce-i face copii doar din mila sau obisnuinta ar fi rupt-o la sanatoasa de la bun inceput.
    5 - normal ca i s-a rupt pamintul sub picioare si normal ca i s-a facut inima cioburi. -sa afli dupa 10 ani de casnicie ca sotul tau visa sa dispari din viata lui ( poate si mai viseaza), ca nu te-a vrut ,dar n-a fost in stare sa ti-o spuna direct si astfel ai ajuns o povara pe care o duce 10 ani?! sa-ti declare dupa atita timp ca esti doar "un prieten la nevoie"si ca femeie nu-l prea interesezi?! nu e un adevar prea crud pentru o sotie ce si-a dedicat viata doar familiei?
    6 - declaratiile sotului sunt recente, reprosurile sunt acuma. nu e o cearta neuitata. acum vin invinuirile ca de ce a ramas ,de ce l-a nevoit s-o suporte 10 ani. acum ca si-a spus oful( ca sa-si cunoasca sotia locul), e dispus sa o mai suporte,ca au copii de crescut
    7 - ca sa nu se mai impiedice el atit de ea,prietena a fost cea care a propus divortul. acum,stiind ca nu prezinta prea mult interes pentru el, e dispusa sa-i ofere libertatea pe care el a vrut-o ,iar ea din nestiinta nu i-a oferit-o . el refuzind, ea i-a propus sa-si a doua sotie, deoarece acum i-e greu sa fie cu el, gindindu-se oare de cite ori el a privit-o cu repulsie,oare si acum viseaza s-o vada disparuta din viata lui? daca si-ar lua a doua nevasta,poate aia va fi ceea ce-a vizat si v-a inceta sa-i reproseze prietenei ca atirna ca o piatra la git. ea a fost cu divortul si a 2 sotie, pentru linistea amindorura .
    8 - ea n-a stiut ca are "surogat " de familie, abia acum i se clatina pamintul sub picioare.
    sotul ei incearca sa schimbe intelesul vorbelor, dar ea nu mai stie care-i adevar si care nu.
    9 -atentiile care ea credea ca-i fac placere sotului ei si care s-au dovedit ca-l scoteau din sarite,deoarece el o suporta ca mama a copiilor si prieten,nu ca femeie iubita.
    toate tandretele ei ii puneau sare pe rana lui. da, prietena se abtine sa apara odata in plus in fata lui, sa nu mai primeasca iar vorbe raspicate si priviri ca aizbergul.
    aa,yvette, de iubit, i-a iubit pe el si pe copii mai mult decit pe sine,(aici ai dreptate), macar bine ca respectul de sine nu si l-a pierdut.
    a cazut cam dureros din norul cel roz ,realitatea a fost cam dura. dar Inshaalah, "ceea ce nu ne omoara ne face mai puternici",sa-si revina din shok si mai vedem noi cine va cersi dragostea...
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  7.  
    #7
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    yvette, n-am vrut sa te jignesc. poate, eu , nu m-am facut inteleasa corect. el,atunci...demult...i-a spus doar sa mearga sa-si continuie studiile,singura. -atit-!
    acum i-a tradus ce insemnau acele cuvinte, acum,recent i-a zis ca: " mergi si invata" ===insemnau "valiza si hulubii". acum a deschis gura si a spus ce vise avusese.
    asta si o doare pe prietena mea, dupa atitia ani sa auda asta. el gindea una ,dar intrebat fiind,pe-atunci ii spunea ca e stresat cu serviciul. ea nu stie daca si acum sotul ei nu viseaza acelasi lucru,dar poate tace la fel ca in toti acesti ani...? el neaga,incearca sa spuna ca ea nu a inteles bine, ca el defapt avea alceva in vedere ,bla-bla... problema e acum,ea nu-l mai crede, poate iarasi in capul lui e un gind si din gura iese iar altceva .
    acum ce sa faca?asta e dilema. daca el tot acest timp era macinat de remuscari si totusi n-a afisat asta, unde e garantia ca acum e sincer,ca nu se ascunde iar in spatele vorbelor bune,intentiile fiindu-i altelea.
    e asa cum ai spus, el a folosit pretextul cu invatatul, ea n-a priceput la ce batea el si-a ramas, oare asta= scai. de-ar fi stiut atunci ..... dar stie acum...ce sa faca?oare iar ar trebui sa caute adevaratul sens al cuvintelor sotului? yvette ,poate un sfat?!
     
     

  8.  
    #8
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    yvette ,la 7 am explicat de ce ea a cerut divortul sau o a doua sotie. si sincer , nu mai vreau sa fie doar o dezbatere intre noi doua, nu vreau sa ma cert cu nimeni. sper ca acum ,poate, fiind mai explicita situatia, sa primim niste sfaturi. asta am intrebat: surorilor,voi ce-ati face in locul ei?
     
     

  9.  
    #9
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    7
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by aimali View Post
    yvette ,la 7 am explicat de ce ea a cerut divortul sau o a doua sotie. si sincer , nu mai vreau sa fie doar o dezbatere intre noi doua, nu vreau sa ma cert cu nimeni. sper ca acum ,poate, fiind mai explicita situatia, sa primim niste sfaturi. asta am intrebat: surorilor,voi ce-ati face in locul ei?
    el nici nu vrea sa divorteze, nici sa-si ia alta. cum sa continuie viata linga el ,cind fiecare cuvint ii rasuna inca in minte? ca si sotul ei sa se prefaca ca nu s-a spus nimic ?
     
     

  10.  
    #10
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Parerea mea şi sfatul meu este sa aiba o discutie cat se poate de onesta si sincera, ca intre doi adulti. Sa aiba puterea sa aculte pana la capat fara sa intrerupa.
    daca ea il iubeste , atunci sa ii propuna un compromis, pentru ca pentru ea va fi foarte greu sa isi faca o alta relatie cu trei copii alaturi.
    Stiu ca ma vor contarazice multe, dar asta e adevarul. O mama cu trei copii, numai cu ajutorul lui Allah subhanahu isi poate gasi alta pereche. Fara suparare, aste e soarta femeii.
    Daca el e de acord, pur si simplu o pot lua de la capat. In shaa Allah sa fie bine
    Daca nu , atunci...no way

    Si unenori este bine, chiar foarte bine, dacă ignoram momentele neplacute din viata....asa ca eu zic asa: o discutie sincera, din care sa rezulte un pact intre cei doi. Dupa aceea....totul trebuie iertat si mai ales uitat.

    daca e bunavointa, eu zic ca se poate!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •