Notices
 
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 46
  1. intrebare: sarbatori in Islam 
    #1
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ýí ÑÇÓÇÑíÊ ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715


    Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

    Ca tot venii vorba..

    Am o intrebare:

    E corect ca musulmanii sa sarbatoreasca ziua de nastere?

    Din ce stiu eu in Islam sunt 2 sarbatori... insa exista tot felul de practici bidah... (nu stiu daca am scris corect).. adica inovatii.. si mai stiu ca Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) ne-a spus sa nu-i imitam pe altii...

    sau (e corect) sa se faca urari?... (in ceea ce priveste alte sarbatori.. decat cele doua date in Islam)

    ~~~

    cred ca e un subiect destul de "delicat"..

    ~ la turci, de exemplu.. sunt cunoscute cele 4 Kandil... sarbatorirea zilei Profetului se mai intalneste si prin Indonezia.. cred ca si-n Malaezia (nu stiu sigur)

    ~ stiu ca e Gresit sa se sarbatoreasca ziua de nastere a Profetului (salla Allahu alayhi wa salam).. atunci, daca nu sarbatorim ziua lui de nastere, de ce sa o sarbatorim pe a noastra?...

    ~ e corect sa se faca urari pentru sarbatorile celorlalti?... stiu musulmani care ureaza Paste fericit sau "Hristos a inviat!" (Astaghfirullah!)... nu stiu de ce.. pe mine m-a surprins?!?... adica urezi ceva in care Chiar NU crezi??... sau "Craciun fericit!".. etc...

    ~ explicati-mi si mie, va rog... bazandu-va pe Qur'an si Sunnah.. Va Rog...

    eu aici nu am stiut cum sa-i explic mamei.. cand i-am zis ca nu-mi sarbatoresc ziua de nastere (nu vad pentru ce as sarbatori-o... ce anume sarbatoresc?.. ca sunt mai Aproape de moarte?.. toti avem un termen dat).. sau cand i-am zis ca nu vreau sa-i urez "la multi ani!" (pur si simplu Nu cred in urare!.. daca-i zic "la multi ani" inseamna ca va trai mai mult?~! tine de mine cat va trai ea?!.. Nu .. e deja stabilit.. asa ca nu-mi place ideea...)... sau sa nu tin ziua ei de nume (dupa numele respectivului sfant).. nu am stiut cum / Ce sa-i mai explic fiindca de fiecare data a aparut un musulman sa-i ureze "La multi ani!".. sau "Hristos a inviat!".. etc etc

    e corect sa-i urez eu sarbatori fericite de Craciun / Paste... ?!
    sau de ziua onomastica?! (adica ziua de nume _ cand sarbatoreste numele sfantului din acea zi!!)

    la fel si pentru alte sarbatori... chiar si ziua Mamei... in Islam Mama are ataaaatea drepturi!... oare e nevoie de O Singura zi pentru a darui toata iubirea?... in Islam iubirea se daruieste in fiecare zi, nu intr-una singura..

    Va rooooooog Mult~...

    Lamuriti-ma si pe mine!~

     

  2.  
    #2
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Nu

    Dar , am pacatuit eu azi , un fel de a testa noul program de dedicatii ..
    Asa ca treceti peste .

    In afara de cele doua sarbatori "Al-Fitr" si "Al-Adha" nu este nici una .

    Acuma , nu ma declarati marele pacatos , serios vorbesc a fost un test ...
     

  3.  
    #3
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ýí ÑÇÓÇÑíÊ ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715

    Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

    Te rog, atunci, Suleiman, sa explici (cand vei avea timp).. sa spui De Ce "Nu"..

    te rog... pentru ca aici de fiecare data.. eu ii explicam mamei.. si imediat un Musulman / Musulmana infirma ce tocmai spusesem eu ... (facand o urare)

    .. mama, saraca... ce sa mai inteleaga.... (ca sunt eu mai "habotnica".. ... )

    asa ca sunt destul de multi musulmani.. care fac asemenea urari...

    si cred ca e bine sa arati de ce e gresit..

    Insha'a Allah...

    Ma'a Alssalama,
    daniela


     

  4.  
    #4
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by suleiman
    Nu

    Dar , am pacatuit eu azi , un fel de a testa noul program de dedicatii ..
    Asa ca treceti peste .

    In afara de cele doua sarbatori "Al-Fitr" si "Al-Adha" nu este nici una .

    Acuma , nu ma declarati marele pacatos , serios vorbesc a fost un test ...

    bine ca ma faci sa ma simt eu acuma vinovata....

     

  5.  
    #5
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Daniela,ai dreptate si admin are.
    Acum sunt fff multe inovatii in islam si multi habar nu au de ele,asa le-au gasit si cred ca sunt normale.
    Si in egipt e un fel de sarbatoare de ziua Profetului (s.a.w.s) se fac nush ce pachete cu dulciuri care se vind pt. copiii...eh,nu stiu exact ce si cum,insa vreau sa zic ca nu multi se gindesc ca nu e bine.
    Uite si la morminte!!Ce fel a zis Profetul sa fie mormintele??Nivelate nu?Acum sunt niste casoaie in toata regula!
    Astea nu le sesizeaza nimeni.
    Ma duc la fajr,nu stiu cit de coerenta am fost dar n-am dormit deloc
     

  6.  
    #6
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Nu stiu cat de corect este din punct de vedere al Islamului sa urezi ceva...dar in mod sigur are o importanta in comunicare...
    Nu inteleg ce rau e sa ii urezi cuiva la multi ani...e ca si cum ar fi haram sa ii zici cuiva Buna dimineata, care in sine este si ea o urare (asta nu inseamna ca vrei sa strici ceva prestabilit) si aceasta urare s-a -----etizat, fiind considerata doar o norma de politete...
    Cred cae haram sa crezi in Paste si alte sarbatori si sa le sarbatoresti cu familia ta musulmana, dar nu cred ca e haram sa ii spui mamei tale la multi ani...caci ea prin aceasta urare nu urmaresti sa ii lungesti viata mamei tale ci doar sa iti exprimi inca o data afectiunea...te gandesti si ce efect ar avea daca nu ii urezi...sa creada ea oare ca de cand suntem musulmance nu mai avem aceeasi respect si afectiune??
    E intr-adevar "delicat" subiectul...cred ca cel mai important aspect este intentia in acest caz...
    Acum sa asteptam sa vedem ce spun cei care intr-adevat au sudiat asemenea aspecte ale vietii de musulman
     

  7.  
    #7
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Profetul Muhammed (saws) a spus: "Cine se aseamănă cu o naţiune face parte din acea naţiune."
    De asemenea Profetul (saws) ne-a prevestit încă de acum 14 secole că va veni vremea când musulmanii vor urma şi vor imita alte naţiuni în aşa măsură încât, dacă acestea vor face un pas îl vor face şi musulmanii, iar dacă vor intra până şi într-o gaură de coropişniţă vor intra şi ei. Auzind aceste cuvinte, companionii l-au întrebat miraţi pe Profet, dacă ce-i pe care îi vor urma musulmanii sunt evreii şi creştinii. Profetul (saws) le-a răspuns: "Cine altcineva poate să fie în afară de ei?"

    In această relatare Profetul (saws) ne prevesteşte că va veni vremea când musulmanii se vor îndepărta de propria credinţă şi vor urma credinţa altora din cauza ignoranţei sau a nepăsării.
    Spusele Profetului a stârnit mirarea companionilor, pentru că ei aveau o credinţă statornică şi li se părea imposibil ca musulmanii să ajungă să urmeze vreodată concepţiile altei religii în timp ce ei deţin adevărata religie a lui Allah Preaînaltul.
    Nu este de mirare că musulmanii de astăzi au ajuns să-i imite pe occidentali în comportamentul lor ci este de mirare că îi urmează până şi în concepţiile lor religioase.

    Nu ne mai miră dacă părinţii musulmani îi vorbesc copilului de Moş Crăciun, îi împodobesc bradul şi se bucură de această sărbătoare creştină!

    Fără îndoială, că religia islamică care are menirea să-l îndrume pe om spre calea cea dreaptă şi care a fost trimisă pentru a fi aplicată în această viaţă este un sistem divin. Acest sistem cuprinde toate aspectele vieţii atat pe cele materiale cat si pe cele spirituale.
    Acesta este un sistem al dreptăţii la care nu va ajunge să tindă nici un alt sistem. Are ca obiectiv formarea unei societăţi, în care oamenii să trăiască sub stindardul iubirii, respectului, frăţiei şi umanităţii. Concepţia islamică este cea mai completă şi măreaţă pentru că îl îndepărtează pe om de concepţiile greşite şi nefolositoare şi îl îndrumă spre o concepţie puternică şi adevărată.
    In nici una din cele două surse ale Islamului, Quranul şi tradiţia Profetului, nu apare sărbătorirea acestor zile!

    S-a relatat că Enes ibn Malik (Allah să fie mulţumit de el!) a spus: “Trimisul lui Allah (saws) cand a venit [în Medine] locuitorii ei aveau două zile în care se relaxau şi dansau. El a întrebat: Ce sunt aceste două zile? Ei au răspuns: Obişnuiam să petrecem [în aceste două zile] pe vremea Jahiliei [perioada dinainte de Islam] . Trimisul lui Allah (saws) a spus: Allah v-a dat vouă ceva mai bun în locul lor: Sărbătoarea Sacrificiului şi Sărbătoarea Postului (cele doua Bayram-uri.Această relatare a trimisului lui Allah subliniază faptul că musulmanii au sarbătorile lor proprii care le sunt de ajuns şi că nu trebuie să le sărbatoreasacă şi pe cele ale altor naţiuni.

    Cu ce ocazie se sărbătoreşte ziua de Crăciun şi de Revelion?
    Crăciunul este ziua de naştere a lui Isus (pacea lui Allah fie asupra lui!) în viziunea majoritatii creştinilor, iar Revelionul semnifică ultima zi din anul gregorian. Cu toate acestea, unii care afirmă că sunt musulmani sărbătoresc şi ei aceste zile care nu aparţin religiei lor. Oare ce înseamnă acest comportament al unor musulmani?
    Fără îndoială că naţiunea care îşi abandonează propria religie şi valorile caracteristice ei şi apelează la obiceiurile şi tradiţiile altui neam înseamnă că s-a prăbuşit din punct de vedere spiritual, s-a înjosit din punct de vedere al istoriei, şi-a pierdut identitatea, acomodându-se cu sentimentul umilinţei.

    De aceea musulmanul nu trebuie să ajungă să sărbătorească zilele de sărbătoare al altora. Este ruşinos ca musulmanul să părăsească poruncile lui Allah Preaînaltul şi comportamentul moral al acestei religii şi să urmeze obiceiurile altei religii, ciocnind paharele pline de băutură şi îmbrăţişând soţiile altora. Am ajuns la acel stadiu, încât ne împodobim casele mai mult decât adevăraţii creştini ca şi cum această sărbătoare ar fi din religia noastră.
     

  8.  
    #8
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    ...continuare...

    Sărbătorirea acestor zile este rezultatul unei credinţe slabe si a ignoranţei. Musulmanul dacă va da importanţă unor lucruri care nu aparţin Islamului va ajunge să-şi neglijeze propriile crezuri. Foarte mulţi musulmani nu-şi cunosc propriul calendar, nu ştiu când este prima zi a anului conform calendarului islamic, însă când e vorba de revelionul altora se pregătesc cu multe săptămâni înainte să-l petreacă.

    Sărbătorirea acestei zile este o lovitură dată actelor de adorare ale musulmanului. Dacă musulmanul ajunge să bea şi să facă lucruri interzise de Allah Preaînaltul în această zi, fără îndoială, că Allah Preaînaltul nu va fi mulţumit de el şi se va îndepărta astfel de la adorarea lui. Sărbătorirea acestei zile este de asemenea o lovitură pentru comportamentul islamic, obiceiurile şi tradiţiile musulmanilor fiind o pierdere de timp, de efort şi de bani.

    Sărbatorirea acestei zile este o ocazie de destrăbalare, o zi dedicată alcoolului şi săvârşirii tuturor poftelor sufletului.
    Este ironic faptul că Revelionul marchează o creştere a consumului de alcool în timp ce foarte mulţi oameni se grăbesc să facă o listă cu “hotărârile noului an”. Desigur că ironia acestui fapt o vedem cel mai bine noi, în calitate de musulmani. O persoană n-ar trebui să înceapă un nou an la o petrecere mixtă cu bărbaţi şi femei la un loc, consumând alcool în exces. E chiar ridicol că după aceea se întoarce acasă şi îşi face un plan despre cum ar putea deveni o persoană mai bună anul următor. Şi totuşi, această ironie o întâlnim în cazul multor oameni – chiar şi musulmani.

    În calitate de musulmani, trebuie să încercăm să evităm băuturile alcoolice şi să-i încurajăm şi pe ceilalţi musulmani să facă acelaşi lucru. De asemenea, trebuie să fim în stare să-i ajutăm pe fraţii noştri musulmani care beau, prin recunoaşterea simptomelor alcoolismului sau prin aducerea la cunoştinţă a urmărilor negative ale alcoolului (chiar şi un pahar îţi poate dăuna), dar este necesar ca acest ajutor să-l acordăm fără cuvinte urâte, blesteme sau ridiculizare.
    Musulmanii spre deosebire de alţii aparţin unei religii în care îi sunt oprite unele lucruri şi nu i se permite să încalce legile lui Allah Preaînaltul în nici una din zilele anului.

    Iar dacă ar fi să sărbătorim sfârşitul anului musulman asta nu înseamnă să satisfacem toate poftele sufletului păcătuind astfel în faţa Creatorului.
    Trecerea unui nou an din viaţa musulmanului trebuie să-l determine să mediteze la caracteristica trecătoarea a vieţii, la faptul că, într-o bună zi, inima lui se va opri şi va trebui să dea socoteală Celui care l-a creat.

    Ultima zi din an trebuie să fie petrecută prin adorarea Celui care ne-a dat viaţă şi mulţumindu-I pentru toate binecuvântările pe care ni le-a oferit.
    De asemenea, aceasta trebuie să fie o zi a meditării în care musulmanul să-şi treacă în revistă faptele împlinite pe parcursul întregului an şi să încerce să fie mai bun în anul următor.
    Nesărbătorirea acestei zile nu înseamnă intoleranţă faţă de creştini, dimpotrivă Islamul îl învaţă pe musulman să le ureze sărbători fericite creştinilor (fără a folosi expresii sau cuvinte care vin în contradicţie cu pricipiile Islamului) şi să respecte credinţa, tradiţiile şi obiceiurile lor. Însă toleranaţa nu înseamnă a-ti pierde identitatea, propriiile valori şi a religiei prin asemănarea cu altă naţiune pentru că musulmanii au religia lor iar creştinii o au pe-a lor.

    Allah Preaînaltul a spus în Sfântul Quran: "O, Muhammed spune: O, voi, necredincioşi (cei care n-au crezut in mesajul trimis de Allah (Dumnezeu) prin ultimul său profet, Muhammed)! Eu nu ador ceea ce adoraţi voi/ Şi nici voi nu adoraţi ceea ce ador eu/ Nici adorarea mea nu este asemeni adorării voastre,/ Şi nici adorarea voastră nu este asemeni adorării mele!/ Voi aveţi religia voastră, iar eu am religia mea!"(surat Al-Keafirun)

    Intr-un alt verset Allah Preaînaltul ne porunceşte să ne comportăm frumos şi să fim drepţi cu cei de alte religii atât timp cât ei nu le-au făcut nici un rău muslumanilor si religiei lor.
    "Allah nu vă opreşte să faceţi bine acelora care nu au luptat împotriva voastră, din pricina religiei, şi nu v-au alungat din căminele voastre, (ba din contră) să fiţi foarte buni şi drepţi, căci Allah îi iubeşte pe cei drepţi!"(Al-Mumtehine:9)

    Şi cum şă nu ne indrume Allah la comportamentul frumos cu conaţionalii noştri creştini atât timp cât El Preaînaltul ne-a permis să ne căsătorim cu fetele lor şi ne-a permis să mâncăm din bucatele lor ?

    De ce să facem ceva care ştim că-L supără pe Allah Preaînaltul?

    Oare câtora dintre noi le mai pasă că anumite fapte l-ar putea supără pe Allah Preaînaltul?
    Fără îndoială ca va veni ziua în care fiecare om va sta în faţa Creatorului, Stăpânului Lumilor, şi va da socoteală! În acea zi fiecare va primi atât cât a înfăptuit, nici mai mult nici mai puţin!

    Din păcate, mulţi musulmani din România nu-şi mai trăiesc viaţa conform învăţăturilor religiei lor. Această ignoranţă şi neglijenţă o putem observa atât în viaţa cotidiană cât şi în evenimentele importante din viaţă. Astfel de evenimente importante pentru fiecare musulman, cum ar fi căsătoria, ar fi trebuit să se desfăşoare conform învăţăturilor religiei noastre, Islamul. Însă realitatea este dureroasă! Musulmanii din Romania îşi sărbătoresc nunta păcătuid în faţa lui Allah Preaînaltul prin consumul de băuturi alcoolice, dansuri mixte (între bărbaţi şi femei), etc.

    Oare aceştia nu ştiu că Allah nu binecuvântează o căsătorie întemeiată pe nesupunere şi desfrâu? Dar care musulman se mai gândeşte să obţină prin faptele sale binecuvântarea şi mulţumirea lui Allah!
    Poate că ignoranţa îi va face pe unii musulmani să spună că acest articol are idei fundamentaliste şi că musulmanii din Romania sunt musulmani moderaţi. Aceştia se înşeală amarnic!In Islam nu există musulman fundamentalist sau moderat ci există doar musulman. Musulmanul este cel care urmează orânduiala lui Allah Preaînaltul. Fără îndoială că este unul dintre cele mai mari păcate să-l numeşti pe un frate de-al tău fundamentalist sau extremist. Oare de când împlinirea obligaţiilor Islamului înseamnă că eşti fundamentalist sau extremist !?

    Foarte multi musulmani din Romania sărbatoresc aceste zile din neştiinţă de cauză, de aceea am simţit ca avem indatorirea de a scrie acest articol pentru a arăta situaţia în care se află puţinii musulmani din aceste ţinuturi. Indatorirea noastră, a celor care cunosc religia Islamică, este foarte mare. Dacă cei invăţaţi n-or să le vorbească musulmanilor despre valorile religiei lor ne vom trezi că copiii noştri nu-si mai cunosc nici limba, nici istoria, nici tradiţiile şi nici religia...

    sursa : islamulazi

    ALLAH AKBAR
     

  9.  
    #9
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    ALLAH sa te rasplateasca Iman .

    Nu am mai scris ca mi se pare destul de explicit .
    Insa mai adaug :

    Cum sa ne salutam ?
    (o poveste pe scurt)
    Omeir ben Wahab , inainte sa fie musulman , a venit la Profetul si i-a spus : Buna diminiata , iar profetul i-a raspuns : ALLAH ne-a daruit un salut mai bun ca al tau , Pacea , salut-ul celor din paradis .

    Daca a raspunde la un astfel de salut ar fi indicat , atunci profetul ar fi raspuns la salut-ul lui Omeir .
     

  10.  
    #10
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ýí ÑÇÓÇÑíÊ ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715

    Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

    Shukran Jazeelan, Imanika!

    :smile06:

    [/FONT][/COLOR][/CENTER]

    Quote Originally Posted by iman_elsayed
    Nesărbătorirea acestei zile nu înseamnă intoleranţă faţă de creştini, dimpotrivă Islamul îl învaţă pe musulman să le ureze sărbători fericite creştinilor (fără a folosi expresii sau cuvinte care vin în contradicţie cu pricipiile Islamului) şi să respecte credinţa, tradiţiile şi obiceiurile lor.

    Mai am o intrebare...

    despre urarile facute celor de alte religii atunci cand ei sarbatoresc...

    e corect sa se faca urari? (doar oamenilor cartii sau si celor de alta religie?)

    dar cand sa se faca urari?

    (mie una nu mi se pare corect sa urez "Sarbatori fericite!" atunci cand e Pastele... )

    ~~~

    S-aveti o noapte linistita
    plina de vise binecuvantate!




     

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. carti,muuulte carti islamice gratuit!!!
    By Hayat in forum Stiri
    Replies: 52
    Last Post: 10-26-2009, 10:53 AM
  2. 10 Conceptii Eronate Despre Islam
    By Ishtar in forum Islamul
    Replies: 23
    Last Post: 10-14-2007, 04:26 PM
  3. Intrebare dificila
    By iana in forum Islamul
    Replies: 5
    Last Post: 04-11-2007, 11:01 PM
  4. Arhiva 2 : Islam - Intrebari si raspunsuri
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 0
    Last Post: 12-11-2006, 03:55 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •