Notices
 
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 42
  1. Se Mai Poate Face Ceva???? 
    #1
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    salam aleikum surioare dragi

    as vrea sa va povestesc un caz de casatorie care pe mine sincer ma ingrijoreaza rau....
    ea este o surioara(araba) care,allahu alem,unde a gresit in primele luni de casatorie,ca ,acum nu mai poate face nici o miscare prin casa fara ca sotul sa nu urle...
    de exemplu,ieri seara m-am dus in vizita la ea si mi-a povestit ca sotul i-a cerut suc(gazos)....si,ea,a luat sticla din frigider si a deschis-o ...un pic de gaz s-a auzit iesind....si a inceput sa urle sotul la ea sa inchida repede sticla ca din cauza ei sucul nu mai e bun...ca nu stie sa desfaca o sticla si ca poate sa il arunce ca oricum el nu il mai bea asa....fetelor,credeti-ma ca atunci cand imi povesteste eu nu stiu nici macar ce sa ii raspuind...
    imi vine sa ii zic ca e bolnav sotul ei cu capul...
    subhanallah, daca nu as cunoaste aceasta surioara nu as crede ca se poate intampla si asa ceva...dar ea stie sa faca de toate,casa ei este ca lacrima la orice ora intri neanuntat,e mereu ingrijita,are grija de copii,...etc.,etc,...iar sotiorul este mereu nemultumit si are ceva de comentat la toate....PAREREA MEA E CA EA A GRESIT IN MOMENTUL IN CARE NU A STIUT SA SE FACA RESPECTATA,ADICA SA MAI SPUNA SI NU LA ANUMITE CERINTE...EU DEJA I-AM SPUS CA TREBUIE SA FI BUNA,SA ITI INDEPLINESTI INDATORIILE FATA DE SOT,DAR IN ACELASI TIMP TREBUIE SA TE SI IMPUI SI SA NU TE LASI CALCATA IN PICIOARE.

    CE TREBUIE SA II RASPUND EU CAND ISI DESCARCA SUFLETUL IN FATA MEA?????????(sa nu radeti de postarea mea)
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  2.  
    #21
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    draga aiscia, din cate inteleg eu, barbatul acesta are nevoie sau de un psiholog sau de un tratament...zic eu ca "iritabilitatea" lui poate fi cauzata sau de o boala cronica care il determina sa fie irascibil, sau de o problema mai adanca, caz in care el singur isi corecteaza f greu comportamentul, asa ca e bine sa invete sa comunice si sa-si rezolve problemele prin ghidarea unui psiholog.

    Cum era acest barbat inainte de casatorie sau la inceput?

    Din ce ai zis tu aici, acest barbat are anumite "tipicarii" la care tine...si asta e un semn de boala.
     
     

  3.  
    #22
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    de eram eu demult zburam de acasa cu copii cu tot. Mai ales ca eu nici rabdare nu am. Cum aud ca sotul zice ceva la nervi asa ma aprind ca a invatat ca mai bine tace altfel ies scantei. dara sa se poarte in halul asta.
    Sigur o fii avand ceva problema.
     
     

  4.  
    #23
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    IUBITELOR,SI EU DACA ERAM IN LOCUL EI FACEAM AIA SI AILALTA,ORI II SPARGEAM CAPUL ,ORI PLECAM DE ACASA CU COPII,ORI ... ORI...ORI...DAR PROBLEMA ESTE CA ACEASTA FATA NU A AVUT DESTUL CURAJ CA SA FACA TOATE ASTEA...PARINTII EI AU SFATUIT-O SA STEA CU EL CA SUNT ALTELE CARE O DUC SI MAI RAU DE CAT EA....EU VA INTREBAM CA TREBUIE SA II RASPUND CAND IMI POVESTESTE NECAZURILE EI...CE TREBUIE SA O SFATUIESC????
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  5.  
    #24
    Harnic Nour0604's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Kuwait City
    Age
    39
    Posts
    150
    Thanked
    0
    Rep Power
    187
    Parerea mea este ca... daca tine neaparat sa continue aceasta relatie, ii va fi foarte greu, dar cu rabdare si cu mult dua la Allah ca numai El il poate schimba, sa incerce sa ii explice sotului.
    Ce sa o sfatuiesti? Greu de spus... dar poate sa incerce pe moment atunci cand e nervos sa il lase in pace, sa nu il bage in seama pentru a nu aprinde si mai tare scandalul, iar mai tarziu cand este calm si totul e ok... sa incerce sa ii explice pe un ton frumos ca nu este bine ceea ce face, ca nu se poate sa o trateze asa nici pe ea nici pe copiii lor. Sa isi pastreze calmul si sa incerce sa ii arate unde greseste intr-un mod frumos, pentru ca poate asa isi va da seama si el ca are o mare "buba".
    ...
     
     

  6.  
    #25
    Harnic Nour0604's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Kuwait City
    Age
    39
    Posts
    150
    Thanked
    0
    Rep Power
    187
    Vroiam sa mai adaug... cunosc un caz bine in care un el foarte nervos tot timpul, si extrem de gelos (enorm) se manifesta ranind persoana de langa, dar care cu timpul s-a schimbat putin cate putin aplicand metoda mai sus mentionata
     
     

  7.  
    #26
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Sper sa nu va suparati pe mine ca va spun,insa este o situatie dificila in care suntem fiecare dintre noi dandu-ne cu parerea...pentru ca nu uitati,nu puteti trage concluzii si da verdicte fara sa ascultati si parerea lui.
    Amintiti-va de robul lui ALLAH swt ,Dawud aws cand a fost incercat de catre ALLAH swt ,aceasta este o pilda pentru noi ,pentru ca unele lucruri ,aparentele,pot fi intr-adevar inselatoare.
    Inshaa ALLAH sa facem duaa pt. sora noastra care are probleme in casnicie si sa o ajutam cu sfaturi bune care tin de etica islamica ,de religie si atat-dc considerati ca suntem noi in masura,fireste si spun asta pentru ca nu se pot aplica niste "reguli" de caz la o alta situatie,nu se potriveste intotdeauna sablonul oricat am vrea...
    Inshaa ALLAH sa-i fie bine;in astfel de cazuri este bine sa se apeleze la consiliere,pentru ambii soti.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #27
    Harnic Gia_si_David's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Pitesti
    Posts
    128
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by bebe_amour
    Eu daca as fi fost in locul ei ii dadeam demult o tigaie in cap (pe bune )
    Ce zgarcita esti! :smile26:

    Parerea mea, proprie si personala: el a luat-o pe ulei, iar parintzii ei gresesc muuuuuuuuuuultpt ca o "incurajeaza" in loc sa o sprijine in astfel de momente cristice, as putea spune , din viatza ei!
    ce ai putea-o sfatui? E greu, avand in vedere ca nu poate pleca...atunci sa.si vada de ea insasi, sa se puna pe primul loc- ma gandesc ca asta ii da putere de decizie; evident, copiii nu trebuie lasatzi "in spate" si de acum inainte sa nu mai fie asa amabila, pt ca pierde din ce in ce mai mult- vorbesc din experientza!
    De cand bantui pe aici (pe forum) mi se intampla numai lucruri BUNE (frumoase, miraculoase chiar)
     
     

  9.  
    #28
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    aiscia habibti e o situatie foarteee grea
    da vezi ... relatia dintre soti se modeleaza mai usor de la inceput mai ales daca fiecare isi impune punctele de vedere ,isi exprima placerile si neplacerile si se fac compromisuri....dar ea a lasat totul de la ea la inceput din diverse motive poate...bunatate,sensibilitate,dragoste...probabil el are si o personalitate mai puternica ca ai ei si poate asa s-a impus atat de mult...
    e usor cand o persoana mai slaba(psihic)decat tine incet incet sa devii "sefos" cu respectivul/respectiva...
    Acuma parerea mea...daca e totul cum spui u trebuie sa se ridice si sa zica Gata!!!! de acum incolo spal paharele cand vreau eu ca doar eu le spal...De acum incolo voi manca cu copii in salon si daca nu iti convine nu ai decat sa mananci in bucatarie....pentru ca si u la randul tau ai fost copil si te-ai murdarit caci asa a aflat cum e sa fii curat..a fost intai murdar!!si sa fie foarte clara si foarte hotarata si sa nu ezite....daca nu o face pentru ea sa o faca pentru copii.....
    Se pare ca el si-a pierdut respectul fata de ea ,si partea proasta este ca si ea si l-a pierdut....
    Nu e in armata e intr-o casatorie....ar trebui sa se simta cel mai comod acasa nu sa se simta inchisa si cu teama sa nu greasesca ceva in ochii lui.
    Asta iubita tre sa inteleaga EA....
    NUMAI EA poate schimba totul..daca vrea...daca are vointa intru totul
    Allah sa fie cu ei si sa ii ajute sa aiba o casatorie fericita
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  10.  
    #29
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    Quote Originally Posted by aiscia
    BATOOL,EL PE COPII NU II SUPORTA SA MANANCE CU EL LA MASA.SOTIA SI COPII MANANCA IN BUCATARIE ,IAR SOTUL IN SALON(CA UN BOIER )..PTR CA SPUNE CA NU POATE SA II VADA MURDARI.IN CASA NU TRE SA VADA JUCARII IMPRASTIATE PE JOS CA II VINE CU NERVI...SCUTECE NU A SCHIMBAT VREODATA....S-AU CASATORIT ISLAMIC CU ACORDUL LUI AMANDOI...MAI MULT DE ATAT....FITI SIGURE CA SUNT MULTE ASTFEL DE CAZURI....DAR MULTE NU AU CURAJ SA SE DESTAINUIE...
    Draga sora Aiscia e un lucru bun sa vad ca te intereseaza problema altora.
    Parerea mea este ca copiilor le este cel mai bine sa creasca alaturi de propri parinti.Dar nu peste orice critica.
    Sti prima data am crezut ca sigur nu o iubeste sau are alta dar cand am inteles ca si cu copii e la fel de rau o fi alceva la mijloc.
    Sotul meu cand mananca, daca ma ridic de la masa pentru ceva micutul i-i varsa mancarea sau i-l prinde cu mainile murdare.Niciodata nu l-am vazut nervos din cauza asta din contra i-mi spune sa nu ma inervez eu ca e copil acum i-i e timpul.
    Eu cred ca acel om este foarte sever.
    Probabil a vazut ca poate face orice nuimeni nu spune psss.
    Eu a-s spune sa plece pentru o perioada departe de el dar nu inainte de a incerca sa discute cu el ca nu-i multumita de comportamentul lui,daca nu intelege atunci sa plece.
    V-a vedea sotul cat de importanta este si ar prefera jucarii peste tot si plansete de copii si nu v-a vedea decat casa pustie.Eu cred ca acel barbat e prea sigur ca nu v-a fi parasit si de aceia face asa.
    Eu am o prietena care a fost in asa situatie.
    I-mi povestea ca numai daca indraznea sa i-i spuna ca vrea aer de afara era scandal.Intr-o zi si-a luat inima in dinti si a plecat.
    Nu-i raspundea la telefon,nu vroia sa-l vada etc.
    Dupa cca 2 luni a acceptat sa vorbeasca cu el.
    I-a spus sa se intoarca acasa.EA i-a raspuns:ce rost are sa-ti fac viata amara,nu-s cum i-ti place ,niciodata nu esti fericit ETC. ceva de genul barbatului prietenei tale.
    El tremura si-i spunea "draga mea tu esti cea mai frumoasa si mai curata fiinta de pe pamant ,casa e pustie fara tine daca nu te vei intoarce voi fi nefericit intotdeauna.
    AHA A INTELES TIPUL CA CE USOR O POATE PIERDE.
    Tin minte si acum venea la noi sa manance cateodata si ma ruga sa o lamuresc pe sotia lui sa se intoarca ca-i lipseste mai ca nu plangea.Eu i-i raspundeam: numai tu poti sa o lamuresti caut-o si in fundul pamantului si ai grija de ea daca o gasesti.
    Prietena mea s-a intors la el au trecut 5 ani acum sunt fericiti.
    i-mi spune ca se mai cearta dar niciodata nu intrece masura si acum indrazneste sa-i spuna ce o doare.
    Nu stiu ce sa-i spun prietenei tale vezi aici sunt copii la mijloc.
    Eu cred ca daca rezista e mai bine ca copii cresc mari si o v-a apara.
    ALLAH vede si stie tot si daca are incredere v-a rasari soarele in viata ei.Important este sa nu ia totul in suflet si daca se poate sa nu-i comenteze cand e nervos sa incerce sa-i explice ca nu e bine ce face cand s-a linistit.
    Bafta prietenei tale si incearca sa fi alaturi de ia sa nu se simta singura parasita
     
     

  11.  
    #30
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    AISCIA, eu mi-am permis sa discut cu sotul situatia prietenei tale pentru a afla ce gandeste un barbat mai ales al meu in cazuri din astea( ma facut sa rad ca el prima data ma intrebat cu cine il barfesc?) si raspunsul lui a fost ca ea ar trebui sa vorbeasca cu el sau sa caute o explicatie la ceea ce face el sa-l faca sa inteleaga.
    Ce zic eu sa faca este sa trimita copii la parintii ei daca are cum si ea sa stea cu el si sa aiba o discutie ca la carte si daca se ivesc certuri si vorbe urate macar copii sa nu fie de fata ca ii poate afecta mai tarziu. Sau cum a zis cineva mai sus sa plece pentru o perioada la ai ei chiar daca ei zic nu si sa-l lase sa se calmeze si sa inceapa sa gandeasca normal. Poate asa a vazut in familia lui, la parintii lui sau la neamuri, Allah stie mai bine Eu cand al meu sare de limita ii zic ALLAH TE VEDE SI AUDE si YA ALLAH CE-AI SA PATESTI si se calmeaza sau efectiv il trimit afara sa se racoreasca sau caut motiv sa-l trimit sa-mi cumpere ceva de la magazin sa gatesc, chipurile ca nu am. Allah sa ma ierte dar eu cred ca e mai bine. Si cand pleaca pun Quran(al- baqara) si cand se intoarce e alt om subhana allah
    BEBIKA da' mamikule daca strici tigaia degeaba?
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Intrebare
    By Mariyah in forum Bucataria
    Replies: 74
    Last Post: 04-26-2007, 07:02 PM
  2. Caile De A Face Fapte Bune
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 8
    Last Post: 04-07-2007, 02:29 AM
  3. Gasiti Dificultati ???
    By gabriela guettat in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 80
    Last Post: 04-05-2007, 11:41 PM
  4. Trei feluri de musulmani .
    By suleiman in forum Masa rotunda
    Replies: 35
    Last Post: 10-25-2006, 11:30 PM
  5. Afectiuni ale ficatului
    By genan in forum Medicina
    Replies: 1
    Last Post: 07-05-2006, 05:09 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •