Notices
 
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 31 to 40 of 42
  1. Se Mai Poate Face Ceva???? 
    #1
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    salam aleikum surioare dragi

    as vrea sa va povestesc un caz de casatorie care pe mine sincer ma ingrijoreaza rau....
    ea este o surioara(araba) care,allahu alem,unde a gresit in primele luni de casatorie,ca ,acum nu mai poate face nici o miscare prin casa fara ca sotul sa nu urle...
    de exemplu,ieri seara m-am dus in vizita la ea si mi-a povestit ca sotul i-a cerut suc(gazos)....si,ea,a luat sticla din frigider si a deschis-o ...un pic de gaz s-a auzit iesind....si a inceput sa urle sotul la ea sa inchida repede sticla ca din cauza ei sucul nu mai e bun...ca nu stie sa desfaca o sticla si ca poate sa il arunce ca oricum el nu il mai bea asa....fetelor,credeti-ma ca atunci cand imi povesteste eu nu stiu nici macar ce sa ii raspuind...
    imi vine sa ii zic ca e bolnav sotul ei cu capul...
    subhanallah, daca nu as cunoaste aceasta surioara nu as crede ca se poate intampla si asa ceva...dar ea stie sa faca de toate,casa ei este ca lacrima la orice ora intri neanuntat,e mereu ingrijita,are grija de copii,...etc.,etc,...iar sotiorul este mereu nemultumit si are ceva de comentat la toate....PAREREA MEA E CA EA A GRESIT IN MOMENTUL IN CARE NU A STIUT SA SE FACA RESPECTATA,ADICA SA MAI SPUNA SI NU LA ANUMITE CERINTE...EU DEJA I-AM SPUS CA TREBUIE SA FI BUNA,SA ITI INDEPLINESTI INDATORIILE FATA DE SOT,DAR IN ACELASI TIMP TREBUIE SA TE SI IMPUI SI SA NU TE LASI CALCATA IN PICIOARE.

    CE TREBUIE SA II RASPUND EU CAND ISI DESCARCA SUFLETUL IN FATA MEA?????????(sa nu radeti de postarea mea)
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  2.  
    #31
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by NaDia
    AISCIA, eu mi-am permis sa discut cu sotul situatia prietenei tale pentru a afla ce gandeste un barbat mai ales al meu in cazuri din astea( ma facut sa rad ca el prima data ma intrebat cu cine il barfesc?) si raspunsul lui a fost ca ea ar trebui sa vorbeasca cu el sau sa caute o explicatie la ceea ce face el sa-l faca sa inteleaga.
    Ce zic eu sa faca este sa trimita copii la parintii ei daca are cum si ea sa stea cu el si sa aiba o discutie ca la carte si daca se ivesc certuri si vorbe urate macar copii sa nu fie de fata ca ii poate afecta mai tarziu. Sau cum a zis cineva mai sus sa plece pentru o perioada la ai ei chiar daca ei zic nu si sa-l lase sa se calmeze si sa inceapa sa gandeasca normal. Poate asa a vazut in familia lui, la parintii lui sau la neamuri, Allah stie mai bine Eu cand al meu sare de limita ii zic ALLAH TE VEDE SI AUDE si YA ALLAH CE-AI SA PATESTI si se calmeaza sau efectiv il trimit afara sa se racoreasca sau caut motiv sa-l trimit sa-mi cumpere ceva de la magazin sa gatesc, chipurile ca nu am. Allah sa ma ierte dar eu cred ca e mai bine. Si cand pleaca pun Quran(al- baqara) si cand se intoarce e alt om subhana allah
    BEBIKA da' mamikule daca strici tigaia degeaba?
    Glumeam habibty,era o ----fora despre cum tre' sa pui piciorul in prag.Acum sa nu te gandesti ca chiar as face asta....dar nici sa tac n-ar vedea...
     
     

  3.  
    #32
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Quote Originally Posted by bebe_amour
    Glumeam habibty,era o ----fora despre cum tre' sa pui piciorul in prag.Acum sa nu te gandesti ca chiar as face asta....dar nici sa tac n-ar vedea...
    Stiu da si eu tot sub forma de gluma am zis-o numai ca am uitat sa pun LOL
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  4.  
    #33
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by NaDia
    Stiu da si eu tot sub forma de gluma am zis-o numai ca am uitat sa pun LOL
    Stiu si ca glumeai,dar era politicos sa raspund din moment ce m-am vazut vizata,nu?

     
     

  5.  
    #34
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  6.  
    #35
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
     
     

  7.  
    #36
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    ADEVARUL E CA IERI AM CAM INTRAT IN ACEASTA SURIOARA...
    MI-A SPUS DACA POATE SA VINA SA DOARMA LA MINE ACASA,SAPTAMANA VIITOARE?PENTRU CA ACASA LA EA(CASA MARE MASHAALLAH...POT SA STEA 2 FAMILII FARA SA SE INTALNEASCA) VIN IN VIZITA SORA LUI SOTUL EI CU BARBATUL.CUM SOTUL ACESTEI SURIOARE LUCREAZA DE NOAPTE,CUMNATUL EI NU VREA SA INTRE IN CASA DACA EA ESTE ACASA...ADICA...UN FEL DE IESI TU CU COPII TAI AFARA CA SA DORM EU IN CASA TA"..ASA DE TARE M-A SUPARAT SITUATIA CA NU AM PUTUT SA MA ABTIN SI SA NU II SPUN CA NU ARE MANDRIE SI NICI UN PIC DE PERSONALITATE...SA CA CUM POATE SA ACCEPTE ASA CEVA????
    EA MI-A RASPUNS CA ACEST CUMNAT ESTE FFFF RELIGIOS,CA A FOST IN HAJJ DE TREI ORI SI CA NU SE UITA LA TV PTR CA ESTE HARAM...SI LA URMA MI-A SPUS CA EU NU AM CUM SA INTELEG SITUATIA.(ca si cum eu as fi cretina).I-AM SPUS CA CASA MEA ESTE DESCHISA SI LA O SUTA DE PERSOANE DACA E NEVOIE,DAR IN CAZUL ASTA IMI INTRA SHEITAN SI NU POT SA INGHIT ASA CEVA...SI AM INTREBAT-O CE PARERE ARE SOTUL EI DE ACEASTA SITUATIE SI MI-A RASPUNS CA E NORMAL ASA....
    INSEAMNA CA EU NU SUNT NORMALA SAU NU DESTUL DE CREDINCIOSA:smile28: :smile28: :smile28:
    ALLAHU ALEM
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  8.  
    #37
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Ce tampenie e si asta, in primul rand ea poate sa stea in casa ei chiar daca el este acolo ca doar si sotia lui este acolo, ca doara no sa fie numai ei doi. Si ce daca sotul ei lucreaza noaptea ce in timpul respectiv este destrabalare daca ea sta in casa ei. SORRY dar aici o invinovatez pe ea, mort copt ea nu ar trebui sa-si paraseasca casa. Si cu copii ce-o sa faca?
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  9.  
    #38
    Harnic Iman3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    233
    Thanked
    2
    Rep Power
    270
    salamu alaikum wa rahmatullah!
    Mai fetelor dar in ce tara se intampla asta? Intreb ca ma gandesc ca daca omul e atat de religios poate ca un imam sau o autoritate religioasa sa intervina cumva. Eu stiu de barbati musulmani care pleaca pe la prieteni sau raman de garda sa se intalneasca nevestele si sa stea relaxate cu copiii lor nicidecum de femei care sa plece din casele lor ca sa vina cumnatul... Allah alim si sa ma ierte daca gresesc, vorbesc si eu doar din ce stiu.
    Sa facem mult du'a pentru acesta doamna.
     
     

  10.  
    #39
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    astagfirullah!

    *cred ca in primul rand trebuie sa zicem sa ne fereasca bunul allah de o situatie similara.
    *sunt soti care asa se manifesta de la incepulut casniciei si sunt altii care se schimba peste noapte...astagfirullah!
    *cei care sunt asa de la inceputul casniciei....parerea mea e ca sunt mai greu de dat pe breazda.
    *dar cei care se schimba in timpul casniciei....au sanse mai multe de schimbare.
    * acuma nu stiu in ce categorie s+ar incadra acest sot.

    *e de plans situatia surorii noastre .oare ce vor simti acei copii peste ani si ani fata de tatal care nu+i suporta la masa cu el?
    *poate atunci nici ei nu+l vor suporta pt ca va fi prea batran si se va murdari si el ca un copil.
    *asta nu ar fi nimic,dar poate ca acei copii vor face la fel cand vor devenii parinti...astagfirullah!

    *in ceea ce o priveste pe surioara noastra...nu cred ca are taria de a pune piciorul in prag.ce+l putin asta am dedus din postari.daca era asa,o facea pana acum.
    *cred ca orice sfat ar primi,si orcat ar fi de bun....tot ca ea va face.
    *de ce?
    *pt ca asa e ea,si chiar daca nu+i convine una..alta.. are in ea teama de sot,chiar daca poate nu ar recunoaste.

    *cu parere de rau ...nu sunt prea optimista ca sora noastra va tine cont de sfaturi ,,radicale,,.
    *sotul ei a .. ,,formato,, cum a vrut el si ea nu are curaj sa iasa din..,,tiparul lui,,.

    *inshaALLAH sa auzim vesti bune!
     
     

  11.  
    #40
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by oardy
    astagfirullah!

    *cred ca in primul rand trebuie sa zicem sa ne fereasca bunul allah de o situatie similara.
    *sunt soti care asa se manifesta de la incepulut casniciei si sunt altii care se schimba peste noapte...astagfirullah!
    *cei care sunt asa de la inceputul casniciei....parerea mea e ca sunt mai greu de dat pe breazda.
    nu cred ca ideea e sa faci o casnicie si sa pleci din start pe principiu "il iau pe asta, oricum il dau pe brazda mai tarziu.."...daca nu iti convine, nu-l iei si gata....
    *dar cei care se schimba in timpul casniciei....au sanse mai multe de schimbare.
    * acuma nu stiu in ce categorie s+ar incadra acest sot.

    *e de plans situatia surorii noastre .oare ce vor simti acei copii peste ani si ani fata de tatal care nu+i suporta la masa cu el?
    *poate atunci nici ei nu+l vor suporta pt ca va fi prea batran si se va murdari si el ca un copil.
    *asta nu ar fi nimic,dar poate ca acei copii vor face la fel cand vor devenii parinti...astagfirullah!

    *in ceea ce o priveste pe surioara noastra...nu cred ca are taria de a pune piciorul in prag.ce+l putin asta am dedus din postari.daca era asa,o facea pana acum.
    nu e vb de tarie sau nu....e vb ca e destul de dificil sa-ti infrunti sotul... si eu m-as gandi de mai multe ori inainte de a o face...

    *cred ca orice sfat ar primi,si orcat ar fi de bun....tot ca ea va face.
    *de ce?
    *pt ca asa e ea,si chiar daca nu+i convine una..alta.. are in ea teama de sot,chiar daca poate nu ar recunoaste.
    nu cred ca e teama.. e educatia d a nu-ti infrunta sotul.... si din pacate din aceasta cauza se ajunge uneori in astfel de cazuri....


    *cu parere de rau ...nu sunt prea optimista ca sora noastra va tine cont de sfaturi ,,radicale,,.
    *sotul ei a .. ,,formato,, cum a vrut el si ea nu are curaj sa iasa din..,,tiparul lui,,.
    nu e neaparat vb de format.. ca doara nu e normal sa fie invers, barbatu s afaca ce zice femeia... ar fi culmea... important e sa fie intelegere si armonie intr o casatorie.... nu sa fie concurenta cine formeaza pe cine...

    *inshaALLAH sa auzim vesti bune!

     
     

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Intrebare
    By Mariyah in forum Bucataria
    Replies: 74
    Last Post: 04-26-2007, 06:02 PM
  2. Caile De A Face Fapte Bune
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 8
    Last Post: 04-07-2007, 01:29 AM
  3. Gasiti Dificultati ???
    By gabriela guettat in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 80
    Last Post: 04-05-2007, 10:41 PM
  4. Trei feluri de musulmani .
    By suleiman in forum Masa rotunda
    Replies: 35
    Last Post: 10-25-2006, 10:30 PM
  5. Afectiuni ale ficatului
    By genan in forum Medicina
    Replies: 1
    Last Post: 07-05-2006, 04:09 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •