Notices
 

Thread: Papusa Fulla

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 53
  1. Papusa Fulla 
    #1
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202




    Contrast Barbie si Fulla



    Ce parere aveti despre papusa Fulla. Astfel de jucarii influenteaza copiii ? Sunt aceste papusi un exemplu ptr copii?
     
     

  2.  
    #11
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Eu cred ca a ales Fulla ca sa semene mai mult cu maica-sa
     
     

  3.  
    #12
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Gabi,ai ghicit!!
    I-am zis "cum mama asa cu chiloti,uite nu-i rusine?Cum sa se vada totul ,e frumos?"
    Atunci s-a razgindit si dupa baie nu vroia tricou,ziceai ca-i rusine.Zic lasa,in casa nu-i rusine(cu toate ca nu poarta maneci lungi,nu inca)
    Trebuie educatie domne`,din timp!
     
     

  4.  
    #13
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by hannen
    Gabi,ai ghicit!!
    I-am zis "cum mama asa cu chiloti,uite nu-i rusine?Cum sa se vada totul ,e frumos?"
    Atunci s-a razgindit si dupa baie nu vroia tricou,ziceai ca-i rusine.Zic lasa,in casa nu-i rusine(cu toate ca nu poarta maneci lungi,nu inca)
    Trebuie educatie domne`,din timp!
    Eu sunt psihiatru si nu parinte .
    Vezi ? Fica ta a simtit rusinea ca tu i-ai zis , dar ai lasat-o oare sa descopere singura ce e bun si ce nu e bun ?
    Asta e gresala parintilor in ziua de azi . Imgingerea copiilor (nu zic de tine) .. Si rezultatele le puteti vedea in fiecare vineri sau sambata , la toate barurile din orasele mari , unde arabii din pacate sunt primii prezenti ...

    Oare de ce ? Simplu , pt ca a ales altcineva in locul lui in copilarie , si a fost obligat sa faca multe ...(fara sa stie de ce)
     
     

  5.  
    #14
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Hai ca am dezbatut subiectul cu sotul.Hehe,saream eu repede la suleiman sotul meu la fel,cica nu conteaza ce-i cumperi copilului,nu asta il influenteaza si ca noi trebuie sa le explicam ,sa-i invatam prin alte metode.Cica cum faci un om sa inteleaga ca focul frige daca nu-l atinge?!
    Acum ii tine lectie fie-sii despre Creatie si Creator,m-am scos:smile26:
     
     

  6.  
    #15
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Quote Originally Posted by suleiman
    Eu sunt psihiatru si nu parinte .
    Vezi ? Fica ta a simtit rusinea ca tu i-ai zis , dar ai lasat-o oare sa descopere singura ce e bun si ce nu e bun ?
    Asta e gresala parintilor in ziua de azi . Imgingerea copiilor (nu zic de tine) .. Si rezultatele le puteti vedea in fiecare vineri sau sambata , la toate barurile din orasele mari , unde arabii din pacate sunt primii prezenti ...

    Oare de ce ? Simplu , pt ca a ales altcineva in locul lui in copilarie , si a fost obligat sa faca multe ...(fara sa stie de ce)
    Suleiman,sotul meu dupa ce i-am citit mesajul tau cica "tocmai ce ti-am zis acelasi lucru desi nu-s psihiatru!":smile26:
    Sunt surprinsa,e un fel de telepatie sau toti barbatii gindesc asa?
    Sau numai aia destepti?(glumesc..hihihiiii):smile26:
     
     

  7.  
    #16
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    aici te contrazic putin...
    nu-ti contest capacitatea in specializarea ta si nici cunostintele tale...
    dar gandeste-te ca daca ii lasi pe copii sa experimenteze pe pielea lor, atunci o sa se duca vinerea si sambata in barurile alea, tocmai pt ca nu le interzice nimeni, si o sa vada ca e "distractie" mare acolo...
    si de ce nu ar reveni?
    de ce nu ar cere la mama ei o fetita de 5 ani sa i se cumpere haine ca a lui papusa barbie? ea nu isi da seama ca aia e 3 sferturi goala,. pt ca ea e obiectul cu care se joaca, si-ar dori sa fie asa...
    de ce toti copiii (sau aproape toti) cand sunt mici ce vor sa fie ? DR..... tocmai pt ca e prima meserie cu care intra in contact cand sunt mici, mergand f des la nenea dr...
    sau de ce fetitele cand sunt mici viseaza sa fie printese si sa vina un fat-frumos la ele , sa traiasca intr-un palat si asa mai departe?
    ei sunt f usor influentabili.. deci d c nu si-ar dori sa fie si ea ca papusa barbie?

     
     

  8.  
    #17
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    din pacate problema e cu doua taisuri. daca nu il lasi sa invete si singur, nu ii arati ce e e in afara de ce e bun ajunge cum zice suleiman. prin baruri primul de multe ori.
    cate cazuri nu sunt ca plecati la studii au ajuns mai destrabalati ca si europenii sau unde or fii studiind. si cand merg acasa la parinti isi arata fata cea frumoasa.
     
     

  9.  
    #18
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    si cate cazuri sunt care nu fac asta!??!?!?!
    de ce?
    pai uite de ce: pt ca li s-a explikat c e bun si ce e rau... nu pt ca ei au gandit la 18-19 ani ca ar fi bine sa isi stapaneasca hormonii si sa nu le dea frau liber gandurilor de tot felul....
    ideea e sa le explici copiilor, nu sa ii lasi sa incerce ei marea cu degetu sa vada dupa aia efectu....
    uneori poate fi prea tarziu sa-ti dai seama ca efectu nu e tocmai ala care-l asteptai si nu te face prea fericit...

     
     

  10.  
    #19
    Member Chocolat's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    3
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Mie mi se pare o papusa ca si Barbie, diferenta sta in nume si in haine, dar si la Barbie am vazut o gramada de seturi cu hainute de schimb, mai scurte sau mai lungi, mai colorate sau mai fade. Nu mi se pare o tragedie ca Barbie e dezbracata, si noi in copilarie croiam haine la contese (nu stiu cum era la voi, noi aveam varianta veche de Barbie, probabil bunica celor de azi :smile26: ), le dezbracam de cele cu care erau de cumparat si le puneam creatiile noastre.
    Plus de asta, si Fulla merge la piscina sau face baie, asa ca probabil si ea are costum de baie sub hainele lungi (asta ca o gluma).

    Sunt de acord si eu cu ideea ca parintii transfera copiilor grijile, frustrarile, temerile lor, fara a le oferi ocazia sa experimenteze pe pielea lor multe chestii. Este adevarat ca societatea in care traim ne expune copiii multor situatii primejdioase, dar fiecare societate cu problemele ei, daca noi am supravietuit vor reusi si copiii nostri cumva.
    Every step you take should be a prayer. And if every step you take is a prayer, then you will always be walking in a sacred manner.
    -Oglala Lakota Holyman-
     
     

  11.  
    #20
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Quote Originally Posted by genan
    si cate cazuri sunt care nu fac asta!??!?!?!
    de ce?
    pai uite de ce: pt ca li s-a explikat c e bun si ce e rau... nu pt ca ei au gandit la 18-19 ani ca ar fi bine sa isi stapaneasca hormonii si sa nu le dea frau liber gandurilor de tot felul....
    ideea e sa le explici copiilor, nu sa ii lasi sa incerce ei marea cu degetu sa vada dupa aia efectu....
    uneori poate fi prea tarziu sa-ti dai seama ca efectu nu e tocmai ala care-l asteptai si nu te face prea fericit...
    exact genan,LA ASTA MA GINDESC SI EU SI SOTUL MEU E DE A CORD CA TREBUIE EDUCATI SI CA TREBUIE SA LE EXPLIC AM ,SA-I INVATAM NU SA-I FORTAM SA FACA LUCRURI DE SPRE CARE NU AU HABAR,DE CE ASA SI DE CE NU ASA.
    CHIAR L-AM INTREBAT CIND MI-A ZIS FAZA CU FOCUL,CI T DE DEPARTE E PREGATIT SA MEARGA CU INCERCATUL .. .
    SCUZATI MAJUSCULELE,M-A ARANJAT ASTA MICA
     
     

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •