Notices
 

Thread: Papusa Fulla

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 31 to 40 of 53
  1. Papusa Fulla 
    #1
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202




    Contrast Barbie si Fulla



    Ce parere aveti despre papusa Fulla. Astfel de jucarii influenteaza copiii ? Sunt aceste papusi un exemplu ptr copii?
     
     

  2.  
    #31
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Fetelor .

    Nu e adevarat .
    Daca ceri de la fiul /fica sa faca un lucru , il face fara sa inteleaga de ce .
    unde sunteti de ce a zis Profetul ?
    "Cereti de la copii vostrii sa se roage de la 7 ani , si ii bateti pe la 10 ani daca nu implinesc rugaciunea" .
    Stiintific , este -----strat ca un copil sub 7 ani nu pricepe de ce face o actiune , ci o face ca asa vor parintii .
    La 10 ani , deja copilul stie sa faca o deosebire , si creierul lui are forma unui creier de adult .
    Pana atunci , sau pana la 7 ani , nu incercati sa cereti de la copil nimic prin vorbe , ci prin actiue .

    Adica : Copilul a facut o prostie , nu urla la el , nu incerca sa-l bati ci corecteaza in fata lui ceea ce el a gresit .

    Revenim la papusa .

    Un copil , care nu stie motivele pentru care pune o femeie baticul pe cap , o sa copieze fara pricepere .

    V-am zis ce a zis Profetul referitor la rugaciune , si multi dintre savantii islamici au zis ca acest lucru este valabil si pentru batic , adica sa vb cu un copil la 7 ani de batic , si ii pui la 10 ani ca si proba , si la prima menstruatie , atunci intelege de ce il pune ...

    Intelegeti fetelor ce am vrut sa zic ??

    Sub 7 ani , copilul nu pricepe ci copiaza .......

    Aveti mila de copii vostrii si stati departe de fanatism :d
     
     

  3.  
    #32
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by suleiman
    Fetelor .

    Nu e adevarat .
    Daca ceri de la fiul /fica sa faca un lucru , il face fara sa inteleaga de ce .
    unde sunteti de ce a zis Profetul ?
    "Cereti de la copii vostrii sa se roage de la 7 ani , si ii bateti pe la 10 ani daca nu implinesc rugaciunea" .
    Stiintific , este -----strat ca un copil sub 7 ani nu pricepe de ce face o actiune , ci o face ca asa vor parintii .
    La 10 ani , deja copilul stie sa faca o deosebire , si creierul lui are forma unui creier de adult .
    Pana atunci , sau pana la 7 ani , nu incercati sa cereti de la copil nimic prin vorbe , ci prin actiue .

    Adica : Copilul a facut o prostie , nu urla la el , nu incerca sa-l bati ci corecteaza in fata lui ceea ce el a gresit .

    Revenim la papusa .

    Un copil , care nu stie motivele pentru care pune o femeie baticul pe cap , o sa copieze fara pricepere .

    V-am zis ce a zis Profetul referitor la rugaciune , si multi dintre savantii islamici au zis ca acest lucru este valabil si pentru batic , adica sa vb cu un copil la 7 ani de batic , si ii pui la 10 ani ca si proba , si la prima menstruatie , atunci intelege de ce il pune ...

    Intelegeti fetelor ce am vrut sa zic ??

    Sub 7 ani , copilul nu pricepe ci copiaza .......

    Aveti mila de copii vostrii si stati departe de fanatism :d

    3zizi pai bine , dar ce fetele se joaca numai pana la 7 ani cu papusele ? Eu una m-am jucat pana in clasa a 4-5 -a ( sper ca nu rade nimeni de mine)
     
     

  4.  
    #33
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    bebe, mersi pt ajutor... am dat muuulte refresh uri si tot degeaba... nu inteleg d c la mine asa se veea....

     
     

  5.  
    #34
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Am citit subiectul ,foarte interesant.Dupa cum unele membre ale forumului stiu,am si eu o fetita,si imi fac multe griji pentru cresterea si educarea ei.Ca sa raspund la intrebarea topicului,intre Barbie si Fulla eu nu as alege nici pe una,nici pe cealalta.Desigur,a doua e imbracata mai decent si sa zicem ca transmite copilului un mesaj cat de cat mai pozitiv,dar daca indepartam hainele ramane acelasi chip perfect,acelasi corp cu proportii de manechin,caracterele sexuale(sani) evidentiate.Ce se induce in mintea copilului?Dorinta de a fi frumoasa ca barbie/fulla ,de a avea chipul ideal,corpul ideal,de a fi frumoasa,de a pune pret si accent pe frumusetea fizica si pe sexualitate si senzualitate.
    Eu am ales pentru fetita mea papusile ,,My Doll,,







    Le gasesc mult mai potrivite pentru copii decat papusile gen barbie.Parerea mea.
     
     

  6.  
    #35
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Apropo de Barbie stiti ca exista un sindrom numit Sindromul Barbie. Se refera la obsesia femeilor de a avea un corp gen papusa Barbie.
     
     

  7.  
    #36
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by batool391
    Apropo de Barbie stiti ca exista un sindrom numit Sindromul Barbie. Se refera la obsesia femeilor de a avea un corp gen papusa Barbie.

    daaaaa, am auzit si eu de asta....
    si m-am mai gandit la un lucru: daca lasam pe fetitele noastre sa se joaca fara probleme cu o papusa de genul barbie, si ea are un frate cu vreo 5 ani mai mare.. sper exemplu fetita are 10 ani, varsta lacare se joaca inca cu papusi si fratele ei vreo 15...... oare nu credeti ca baiatul la 15 ani va dori sa gaseasca / vada si in realitatea ceea ce vede la pusa aia, picioarele, sanii, etc etc...
    ceea ce nu mi se pare deloc incurajator pt viitorul lui....

     
     

  8.  
    #37
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715

    Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!

    Am vazut si acum cateva luni.. despre papusi de acest fel..

    Mai era un "Razanne" parca.. si ceva de prin Iran (Dara si Sara _ in loc de Ken si Barbie ...)

    Cat despre "RAzanne" are si alte hainute: pe dedesubt _ pentru cand "e in casa" (nu stiu cine zicea aici de costum de baie... ... chiar au si alte haine)...

    Insha'a Allah o sa am si eu copii.. si ma gandesc la cum ii voi creste...

    Acum cu cateva luni bune in urma intreaba o surioara pe alt forum.. in legatura cu jucariile (era vorba ca ii facuse un ursulet de plus copilului, iar cand a vazut sotul i-a zis de hadith-ul legat de chipuri...)

    Si au fost pareri si pareri..

    am intalnit si pareri de genul ca nu pot sa se joace copiii.. sau sa se joace cu papusile fara o mana, fara un cap.. etc _ mie asta mi s-a parut Total Gresit... si Neislamic... (adica.. cum sa se joace copilul cu o papusa fara cap?!?.. cred c-ar ramane "traumatizat" putin...)

    a venit apoi altcineva cu Hadith despre Aisha' (radhyi Allahu anha _ Allah fie multumit de ea), despre cum se juca (parca era un unicorn, nu? Insha'a Allah sa nu zic gresit; corectati-ma unde gresesc)...

    deci au voie copiii sa se joace...

    ~~~

    acum din experienta personala (e singurul lucru la care ma pot raporta ... )
    Cand ma jucam cu papusile... faceam fel de fel de scenarii bazate pe ce vedeam / citeam... (de ex. ma jucam cu ele dupa cum vazusem intr-un film.. sau imi placeau poeziile.. eram o fire mai retrasa recitam din poezii si ma jucam cu papusa respectiva _ se potrivea descrierii "domnitei" _ acum sa nu radeti de mine :giverose: )

    Am mai citit si un sondaj _ la inceput Barbie avea alte "dimensiuni".. dupa ce s-a observat marirea numarului cazurilor de anorexie.. s-au schimbat dimensiunile... (deci are efecte asupra copilului)

    De remarcat ca in cazul papusilor "cu Hijab" si corpul lor e mai putin detaliat... in comparatie cu Barbie (asta e design-ul ei.. pe sub haine nu arata chiar ca Barbie)

    Parerea mea e ca un copil transpune in jocul lui ce vede in lumea din jurul sau..
    Eu daca as fi intr-o tara araba: as prefera o papusa "cu Hijab"..

    dar asta in cazul in care as prefera asemenea papusi...

    cum zicea si mama mea: nici ei, asemenea lui Myryam nu-i placeau papusile astea

    i se pareau asa "rigide".. (se gandea ca se pot zgaria copiii cu ele)... ea prefera papusile moooooi... (asa ii ramasesera in amintire.. de cand era ea mica)

    si eu as opta mai degraba pentru o astfel de papusa..

    dar pana la urma... ce conteaza asa de mult??...
    (ce nu mi-ar placea sub nici o forma: jucariile gen "monstruozitati" - ca nu stiu cum altfel sa le spun; ma refer la cele pentru baieti... cu tot felul de monstrii... si arme si etc etc)

    ~~~

    fiecare parinte decide cum crede el ca e mai bine pentru copilul sau...
    si la urma urmei, cu totii ne-am jucat




    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  9.  
    #38
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715

    Batool, Genan..

    am posta pe fuga.. si nu v-am observat postarile voastre...

    ~~~

    oricum, parerea mea e ca felul in care arata papusa are o anumita influenta asupra copilului...

    Ma'a Alssalama..





    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  10.  
    #39
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Nu stiu dc e prima oara(am glumit,fireste ca nu e) insa iti dau o mareeeeeeeee dreptate myryam si noua ne plac aceste papusi pentru ca sunt chiar dragute,mult mai aproape de copilarie si mai semnificative(zic eu) pentru un copil.
    Insa fireste ca ysraa are deja acasa cateva fulle , pentru ca in syria nu am gasit-o ,am recuperat in arabia saudita ,alhamdulillah .
    Are un fel de dreptate si suleiman pentru ca ei trebuie sa-si dezvolte singuri perceptiile si nu sa le inducem noi mereu ce sa gandeasca si surprinzator sa stiti ca educati Inshaa ALLAH asa cum trebuie o vor face.
    Depinde f mult de fiecare copil in parte,insa nu sunt de acord ca trebuie sa-i bag pe gat un anumit gen de papusa ,de jucarii,ci chiar o las sa aleaga.Asa se face ca in toate librariile imi spune(cat o tin plamanii) :nu-mi place cartea asta ca e cu purcei...si toate vanzatoarele,persoanele de langa noi fac niste mutre...intr-o zi ii cautam o carte si in fine am gasit cu winnie care ii place f mult,ii zic,uite o luam pe asta,ea,la fel...vai cem-a enervat ca i-am zis "da ia-o fata odata ca nu o mancam",halal educatie ,dar


    In fine ,una peste alta nu se poate face comparatie intre barbie si fulla,asa cum nu se poate face intre mine si vecina de la 6.
    Totusi,ma gandesc,Inshaa ALLAH,ALLAH swt sa-i raplateasca pt. cei care s-au gandit la fetitele musulmane cand au facut aceasta papusica ,la fel ca si pe cei care fac papusi negre,japoneze,etc,copiii trebuie sa simta si ca lumea aceasta a jucariilor le apartine.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  11.  
    #40
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Fetele imi cer scuze ca v-am dat batai de cap!
    Asa face mereu capra aia mica ,cind nu suntem atenti tzac la pc si butoneaza de zor.
    Nu puteam sa-i dau de cap aseara.

    Myryam,de acord!!V-am zis,eu vreau sa gasesc o cale de mijloc,nu buna,cea mai buna!Nu vreau sa merg la extreme,nu vreau sa impun,nu vreau sa fiu o mama de care sa fuga pe la 15 ani
    InshaAllah sa reusesc!
    Normal ca ii explic ,deja stie de ce eu port hijab si de ce femeile toate trebuie sa poarte hijab si ca asta depinde de vointa si credinta fiecaruia.Patesc si eu ca Maryam,stie tot magazinul si cine trece pe strada ca noi nu mancam porc.
    Pai daca urla si explica cit o tin plamanii "mama noi nu mancam porc ca e murdar nu?Allah a interzis porcul..."si uite asa imi explica toate motivele pt. care nu mancam porc.Ii zic ca stiu deja si sa vorbim acasa despre asta dar nu tzine mereu,cind e ea in focurile explicatiilor(asta cam mereu ) sa reziste bietele mele urechi.
     
     

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •