Notices
 

Thread: Papusa Fulla

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 41 to 50 of 53
  1. Papusa Fulla 
    #1
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202




    Contrast Barbie si Fulla



    Ce parere aveti despre papusa Fulla. Astfel de jucarii influenteaza copiii ? Sunt aceste papusi un exemplu ptr copii?
     
     

  2.  
    #41
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Daca un copil este bine educat si invatat ce e bine si ce nu este bine, pot sa existe milioane de Barbie pe lume si asta nu o sa ii indeparteze de credinta...
    Si ca jocul din copilarie influenteaza felul de a fi al copilului cand acesta va fi mai mare nu este neaparat adevarat...eu cand eram mica ma jucam numai cu ciocanul si cu cu surubelnite...spargeam tot ce prindeam, orice jucarie impreuna cu fratele meu....nu imi aduc aminte sa ma fi jucat vreodata cu papusile, in sensul sa le fac hainute sau sa ma prefac ca sunt mama lor si am grija de ele...cel mult voiam sa vad ce au in ele de spun "mama" cand le intorceai....cautam mecanisme...
    Si asta nu inseamna ca acum se mai regaseste ceva din tot ceea ce faceam...nu sunt demolator profesionist, nu am devenit mecanic auto....desi am -----tat mai multe masinute decat toti copiii din cartier si nici nu am ramas un copil problema....ai mei spun ca "m-am indreptat" dupa ce am invatat sa citesc :smile26: copiii pot fi lasati sa mai faca si ce vor...atata timp cat vad la parintii lor lucruri bune...cu timpul ei isi vor da seama cee bine si ce nu... cred ca mai periculos decat papusa Barbie este rasfatul dus la extreme, care este foarte la moda mai ales in familiile cu un singur copil, unde si parintii si bunicii nu stiu ce sa ii mai daca la copil...daca greseste, imediat se gaseste unul sa ii ia apararea....si asa mereu....
     
     

  3.  
    #42
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715
    Quote Originally Posted by huda_alrahim
    Daca un copil este bine educat si invatat ce e bine si ce nu este bine, pot sa existe milioane de Barbie pe lume si asta nu o sa ii indeparteze de credinta...
    Si ca jocul din copilarie influenteaza felul de a fi al copilului cand acesta va fi mai mare nu este neaparat adevarat...eu cand eram mica ma jucam numai cu ciocanul si cu cu surubelnite...spargeam tot ce prindeam, orice jucarie impreuna cu fratele meu....nu imi aduc aminte sa ma fi jucat vreodata cu papusile, in sensul sa le fac hainute sau sa ma prefac ca sunt mama lor si am grija de ele...cel mult voiam sa vad ce au in ele de spun "mama" cand le intorceai....cautam mecanisme...
    Si asta nu inseamna ca acum se mai regaseste ceva din tot ceea ce faceam...nu sunt demolator profesionist, nu am devenit mecanic auto....desi am -----tat mai multe masinute decat toti copiii din cartier si nici nu am ramas un copil problema....ai mei spun ca "m-am indreptat" dupa ce am invatat sa citesc :smile26: copiii pot fi lasati sa mai faca si ce vor...atata timp cat vad la parintii lor lucruri bune...cu timpul ei isi vor da seama cee bine si ce nu... cred ca mai periculos decat papusa Barbie este rasfatul dus la extreme, care este foarte la moda mai ales in familiile cu un singur copil, unde si parintii si bunicii nu stiu ce sa ii mai daca la copil...daca greseste, imediat se gaseste unul sa ii ia apararea....si asa mereu....

    Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

    Pana la urma.. de acord cu tine, surioara!




    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  4.  
    #43
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Huda,intradevar,exemplul parintilor conteaza enorm,un copil va asculta mai degraba ,,predica,, din faptele parintilor,decat din vorbele lor.
    Pe de alta parte noi am crescut intr-o lume mult mai simpla si oarecum mai curata decat cea de acum.De aceea cred ca parintii de azi trebuie sa fie de zeci de ori mai vigilenti decat au fost parintii nostri,fiindca pericolul pervertirii copilului de la o varsta mica este cu mult,mult mai mare.Pai astazi,cel putin in Ro,mai poti creste copilul ,,cu cheia de gat,, cum am crescut majoritatea dintre noi?(n-a fost asta chiar asa benefic,dar ceea ce vroiam sa scot in evidenta e ca traiam intr-o lume mult mai sigura).Acum trebuie sa fim extrem de atenti cu ce,cu cine si unde se joaca copilul,la ce priveste,cine-i sunt prietenii si colegii,etc.,asta daca vrem sa-l crestem intr-un spirit curat,moral si cu niste valori religioase puternice.
     
     

  5.  
    #44
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Intr-adevar si eu am crescut cu cheia de gat...dar eu acum nu as avea curajul sa imi las copilul singur pe strada, sa se duca la 4 ani sa cumpere paine de la magazin...Allah, imi aduc aminte cum stateam la coada...
    Poate am devenit si noi mai paranoia, s-au mai schimbat si vremurile...probabil cate putin din fiecare...
    InshaAllah sa avem intelepciunea sa ne educam copii cum trebuie, cu credinta in suflete, sa vada ce e in jurul lor si sa isi dea singuri seama ce e bine si ce e rau....
     
     

  6.  
    #45
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Age
    47
    Posts
    25
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    sincer eu nu am auzit de papusa fulla insa fac un mic comentariu. Nu mai visati ca aceasta papusa ar putea sa o egaleze vreodata pe Barbie...Barbie are un trecut e o legenda vie si nemuritoare. Au mai incercat Cindy si altele sa faca ceva insa never ever ever never ever!


    Iar eu intre Barbie si o papusa imbracata in calugarita ii dau fetei mele logic Barbie.
     
     

  7.  
    #46
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    Quote Originally Posted by her
    sincer eu nu am auzit de papusa fulla insa fac un mic comentariu. Nu mai visati ca aceasta papusa ar putea sa o egaleze vreodata pe Barbie...Barbie are un trecut e o legenda vie si nemuritoare. Au mai incercat Cindy si altele sa faca ceva insa never ever ever never ever!
    Iar eu intre Barbie si o papusa imbracata in calugarita ii dau fetei mele logic Barbie.
    FIECARE ARE DREPTUL SA.SI ALEAGA "RIGHT PATH"....DACA TOT VORBIM IN ENGLEZA....SI "NEVER EVER" CINEVA NU VA ALEGE "WHAT NOT SUITS HIM"..."WHAT CAN A BLIND MAN SEE IN THE MIRROR ?"
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     
     

  8.  
    #47
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by her

    Iar eu intre Barbie si o papusa imbracata in calugarita ii dau fetei mele logic Barbie.
    Asat depinde ce o sa aleaga fata ta. Ori tu ii vei impune Barbie?
     
     

  9.  
    #48
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by her
    sincer eu nu am auzit de papusa fulla insa fac un mic comentariu. Nu mai visati ca aceasta papusa ar putea sa o egaleze vreodata pe Barbie...Barbie are un trecut e o legenda vie si nemuritoare. Au mai incercat Cindy si altele sa faca ceva insa never ever ever never ever!


    Iar eu intre Barbie si o papusa imbracata in calugarita ii dau fetei mele logic Barbie.

    nu cred ca papusa respectiva a fost lansata pe piata pentru a face concurenta...ci probabil a fost facuta din alte motive nu?
    si eu am fost generatia barbie...dar o atata mare fana ca si tine nu am fost niciodata
    si niciodata pentru mine nu a contat marca sau firma...papusa trebuia sa fie...ca doar asta conta cand eram mica nu?
    si acuma her draga mea iti educi copilul cum vrei u nimeni nu te-a obligat sa ii cumperi fulla....dar e vorba de cerintele pietei si de aptitudinea pietei si a firmelor de a multumi toti clientii si toata gusturile....
    asa cum u preferi barbie eu prefer fulla...o consider mai educativa pentru copilul meu
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  10.  
    #49
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809

    Si mie imi place FULLA . Nu cred ca o concureaza pe Barbie . Ea este Fulla si este " musulmanca" . Fetele vad un exemplu in papusa si vor si ele sa fie asa , sa poarte higab , si asta cred ca-i foarte bine ca un copil sa-si doreasca sa poarte hijab de mic . Allah sa ne calauzeasca pe calea cea dreapta .
    P.S Her Fulla are o reputatie foarte buna , daca tu nu ai auzit treaba ta . Si nu uita s araspunzi la intrebarea lui Iman daca fetita ta ar vrea Fulla{ printr-o minune} tu i-ai impune Barbie? Barbie a fost , A TRECUT - O LEGENDA . Acum Fulla este puterea
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  11.  
    #50
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    Quote Originally Posted by sara

    Si mie imi place FULLA . Nu cred ca o concureaza pe Barbie . Ea este Fulla si este " musulmanca" . Fetele vad un exemplu in papusa si vor si ele sa fie asa , sa poarte higab , si asta cred ca-i foarte bine ca un copil sa-si doreasca sa poarte hijab de mic . Allah sa ne calauzeasca pe calea cea dreapta .
    P.S Her Fulla are o reputatie foarte buna , daca tu nu ai auzit treaba ta . Si nu uita s araspunzi la intrebarea lui Iman daca fetita ta ar vrea Fulla{ printr-o minune} tu i-ai impune Barbie? Barbie a fost , A TRECUT - O LEGENDA . Acum Fulla este puterea
    cred ca i.ar impune un " Ken " , pe care trebuie sa.l urmeze.... ca sa nu para prea aspra...
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     
     

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •