Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 28
  1. exemple demne de urmat 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Tristetea noastra este ca in ziua de azi nu traim acele timpuri minunate cand oamenii l-au avut langa ei pe Profet saaws.
    Astazi noi suntem raspanditi prin lumea intraga si cu siguranta sorbim cuvintele imamilor,ale sehilor,ale celor pe care ii vedem la tv propovaduind Islamul.
    Unii dintre noi poate nici nu au acces la informatie.
    In mod sigur cei mai multi suntem impresionati de emisiunile lui Amr Khaled si ne identificam cumva in gandirea si relatarile lui.
    M-am gandit sa pun aici o mini conferinta care a avut loc anul trecut in ro,este vorba de speechul pe care l-a tinut fadel soliman,un om care poate reprezenta un model de care musulmanii astazi au mare nevoie.




    Fadel Soliman
    Bucharest 5 Ramadan 1426 H/08.10.2005


    Este foarte important ca noi musulmanii sa cautam sa-I invitam pe ceilalti la Islam ,sa-i atragem.
    Aceasta viata este un test care necesita in primul rand multa rabdare .
    Intrebare este :”Cum sa faci in asa fel incat sa transmiti acest mesaj al Islamului?”
    Noi nu trebuie sa urmarim neaparat convertirea oamenilor ci facerea Islamului cunoscut,explicarea culturii noastre pentru ca daca ei inteleg,poate ca se pot alatura.
    Deasemenea trebuie sa existe si organizatii legale care sa protejeze drepturile musulmanilor,in sua musulmanii au ajun sa-si cunoasca foarte bine drepturile,s-au constituit in organizatii,au publicatii,adica s-au facut cunoscuti,si-au castigat niste drepturi.Acestia sunt pasi ce trebuie facuti.

    SUFLETUL RUGACIUNII-acesta este titlul cartii traduse de dansul in engleza si constituie tema de discutiei de azi.
    Rugaciunea nu se considera implinita daca din ea ramane doar simpla recitare a limbii si gimnastica miscarilor.
    Atunci cand un om are o problema,un interviu cu seful,el trebuie sa se pregateasca si chiar o face temeinic,isi ia cele mai frumoase haine,se parfumeaza,are o stare de teama in fata situatiei in sine,a persoanei,dar oare noi ne pregatim asa cand trebuie sa ne intalnim cu ALLAH swt?
    Asa cum scrie in Quran:”Si voi nu il apreciati pe ALLAH asa cum se cuvine”

    ALLAH swt este Regele regilor,cand El ne da,nimeni nu poate opri ceea ce El ne-a dat si cand El ne ia,nimeni nu poate schimba asta.
    De ce oare gandul si inima noastra nu sunt la ALLAH atunci cand il invocam cu glasul si rezultatul din rugaciunea noastra nu este decat pierderea a 50 Kcal ?
    Daca rugaciunea noastra ar fi trup si suflet pentru ALLAH ,tot ceea ce noi facem ar fi in asa fel incat sa fim cuprinsi de teama.Pentru ca rugaciunea fara teama este ca un trup fara suflet.
    Astfel,rugaciunea trebuie sa aiba trei roluri:


    *sa ne faca sa ne simtim mai puternici
    * sa ne faca sa ne simtim mai slabi ca inainte
    * sa ne faca sa nu mai facem pacate,fapte rele


    Dupa aceea suntem mai puternici pentru ca noi simtim protectia divina ,ALLAH swt stiu ca ma pazeste,ca raspunde rugii mele si nadajduind la asta sunt capabil sa simt puterea Sa imensa si astfel imi dau seama de slabiciunea mea si acest lucru,teama de ALLAH si faptul ca eu depind de puterea lui ALLAH ma impiedica de a mai face rau.
    Cand noi ne rugam,acest lucru este o oprire de la orice rau,pentru ca dupa salat nu mai poti face rau,ochii care au plans cu lacrimi sincere in fata lui ALLAH swt nu mai pot sa se uite la lucruri interzise,iar trupul care este tinut de ALLAH swt nu mai poate pacatui.
    Este important sa ne imaginam cum ne rugam,sa inchidem ochii si sa incercam sa ne imaginam asta…aceasta metoda a schimbat multe vieti.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    gabriela guettat (03-10-2007), huda_alrahim (03-12-2007)

  3. continuare 
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Cand noi mergem la o festivitate,undeva, suntem invitati si asteptam aceasta invitatie,atunci cand Imamul cheama la salat,noi suntem invitati la rugaciune si pentru asta trebuie sa ne pregatim ,este o pregatire exterioara:ne curatam ,ne alegem cele mai frumoase haine,cautam cel mai bun loc (acestea sunt conditiile rugaciunii).
    Dar pregatirea trebuie sa fie nu numai exterioara ci si interioara,sa scaoatem in afara sufletului orice rau.
    Apoi noi trebuie sa ne indreptam catre Qibla-Mekka.
    Noi nu ne indreptam catre Qibla ca pe un loc care ne face bine,nu ne rugam la Kaaba,ci pentru ca acesta este primul loc construit pentru a ne ruga(de catre Adam-aws),ea este un centru in care sunt adunati musulmanii ca intr-un cerc si in jurul fiecarui cerc se formeaza alt cerc si tot asa pana ce aceste cercuri acopera tot pamantul .Este punctul de unire al tuturor musulmanilor.
    Noi trebuie sa ne pregatim cu teama ,sa ne imaginam ca in acea clipa viata noastra e terminata,sa ne imaginam ca in dreapta este Raiul cu toate frumusetile lui si in stanga este iadul cu tot raul lui,sa facem simtita puterea lui ALLAH swt.

    Si pentru ca sunt lucruri care ne distrag,noi inainte trebuie sa le eliminam din gand;daca ne gandim numai ca in Yaumm Qiama pamantul va fi plat si vor disparea cele mai grandioase constructii,cele mai frumoase masini si totul va fi una cu pamantul,atunci sa eliminam atractia si gandurile la toate acestea si sa le lasam cand ne pregatim de rugaciune ca si cum ele nici n-ar exista,ca si cum nu ne-ar mai trebui.
    Intotdeauna cel mai mic il saluta pe cel mai mare.
    Noi spunem:"Subbhanna ALLAHUMA wa bihamdika Rabby as-samauati wa-l ard”Aceasta este o ruga pentru ALLAH,pe care noi Il laudam,caci El este creatorul cerurilor si pamantului,iar dupa ce am salutat noi cautam sa ne aparam la ALLAH swt de tot ce este rau,tentant ,de seitan:
    “Authu billahi min a saitan a ragim”Si noi spunem”Biism ALLAH al Rahman al Rahim”,apoi noi spunem Fatiha,care incepe cu lauda si cu multumirea,dar pentru ce ii multumim lui ALLAH?Ii multumim pentru tot,absolut tot dar cea mai mare multumire este aceea ca noi suntem musulmani.
    ALLAH swt a creat totul cu un mod de comunicare si Islamul pune omul la locul potrivit,meritat.
    Tot ceea ce este viu se serveste de ceea ce nu este viu –si scopul acestora,acesta este,sa serveasca ceea ce este viu.,astfel noi ne folosim si suntem serviti de animale,de lucruri.
    Am spus ca ALLAH il pune pe om la locul lui potrivit,dar necredinta il coboara pe om,il degradeaza.
    Exista oameni care se roaga la un om si astfel ei coboara la nivelul animalelor,pentru ca ei slujesc un om si exista oameni care se roaga la animale si astfel ei coboara la nivelul plantelor pentru ca ei slujesc animalelor si exista oameni care se roaga la copaci si astfel acestia au coborat la un nivel si mai jos .

    Cand spunem “Alhamdulillahi Rabby al alamin”,noi ii aducem lui ALLAH swt multumire pentru toate binefacerile,faptul ca spunem Rabby(Stapan),ne da protectie,ne face sa intelegem ca ALLAH swt este Stapanul tuturor ,nu numai al oamenilor,al tuturor lucrurilor (al alamin) ,vii sau neinsufletite.

    Aceste 2 nume ale lui ALLAH swt:-Rahman si Rahim-de ce oare a ales ALLAH acestea doua?Radacina cuvantului Rahman este Rahma-care inseamna mila,blandete.De ce nu a spus “Al Jabbar-puternic”?
    ALLAH swt ne-a lasat sa ne simtim in siguranta cu aceste cuvinte,sa ne simtim linistiti,sa ne amintim de blandete si de iertare.Noi trebuie sa Ii multumim pentru acestea.a spus Profetul saaws :"Allah swt a lasat doua milostenii-pentru noi si pentru animale si cea pe care ALLAH a lasat-o pentru noi,oamenii”Profetul saaws a vazut o femeie care alapta si a spus:”Credeti ca femeia aceasta poate arunca copilul ei in foc?”Atunci toti companionii s-au mirat si au spus:”Nu”,”atunci sa stiti ca ALLAH swt este mai Milostiv cu omul decat o mama cu copilul ei”.
    Daca unei mame i-ar cere cineva sa-si dea copilul ea si l-ar da?Sau
    l-ar schimba cu altul mai frumos,sau copilul va accepta oare o alta mama decat pe a lui?Tot asa noi stim ca ALLAH ne iubeste si relatia pe care ALLAH swt o doreste cu noi este una de iubire.Dar noua trebuie sa ne fie teama de consecintele faptelor noastre,sa ne fie teama de focul pregatit pentru pacatosi,sa avem dorinta de a ajunge in Rai si explicatia exista in Quran:daca noi Il iubim pe ALLAH swt,trebuie sa-L urmam;dupa ce noi am trait in salat acest moment de iubire si milostivitate,noi spunem :”Maliki yaummi diin”- aceasta este ziua in care totul va disparea si se va intreba:"Cine este astazi Regele?”si nimeni nu va spune numele altcuiva decat al lui ALLAH.
    “Iiaka naabudu wa iiaka nastain” -noi spunem asta pentru ca niciodata nu ne rugam singuri,in timpul rugaciunii noastre se roaga alte milioane de oameni,acele cercuri despre care am spus,deci noi nu suntem singuri in rugaciune,decat in acel loc,dar in acest timp atii se roaga cu noi.

    La ilaha ila ALLAH nu inseamna doar ca nu exista alt Dumnezeu in afara de ALLAH,ci inseamna ca noi nu ne temem si nu-l iubim decat pe ALLAH si noi nu avem nevoie decat de El.
    ALLAH swt a spus ca in aceasta sura este o ruga:”Ehdina sirat al mustaqim”- da-ne noua calea dreapta,aceasta este pentru aceasta viata si pentru viata de apoi.Drumul drept in aceasta viata ne va duce la drumul drept in yaum qiamma,aceasta este o bunatate pentru cei care au intrat in Islam.
    Sunt oameni pe care ALLAH swt e suparat (evrei) sau oameni pe care ALLAH swt i-a lasat sa rataceasca (crestini)
    Ibn Abbas a zis:”Este orice rau din Quran pentru crestini si orice e bun e pentru noi musulmanii?”In nici un caz.

    Acesta este un exemplu pentru ce sa ne fie teama,pentru ca in fata lui ALLAH swt cel ce pacatuieste si care lasa ceea ce a scris ALLAH swt vor fi judecati,indiferent ca sunt crestini sau musulmani.In Quran scrie ca cei care tin Tora-carte revelata lui Moise si nu se tin de ea,este ca un magar care poarta carti ,acest lucru este valabil si pentru cei care au Quranul si nu il urmeaza.La fel oricare care vede adevarul si-l respinge,acest lucru este valabil pentru oricare care nu face bine,nimeni nu e scutit de mania lui ALLAH swt.
    Cand noi spunem Amiin,am terminat de recitat Al Fatiha.
    Acesta este un exemplu pentru ca noi sa intelegem sensul si ceea ce facem in rugaciune.

    Cand noua ne ajunge teama la cel mai ridicat nivel noi spunem “ALLAH Akbar”si ne prosternam.Ce inseamna aceasta?Ca ALLAH swt este Cel mai Mare,aici se observa ca aceasta propozitie este incompleta,mai mare decat ce?Noi ne gandim ca ALLAH swt este mai mare decat tot ceea ce exista,putem oare realiza ce inseamna asta?
    Cand omul se roaga,satana authu billahi min a saitan a ragim innebuneste,nu stie cum sa ne mai distraga,sa ne impinga la rau,atunci cand noi spunem ALLAH Akbar este ca si cum i-am infige cutite in el.Si apoi noi spunem “Subhanna Rabby al Azim”-Slava lui ALLAH Cel Maret-si aceasta este cea mai mare slava si cand ne ridicam spunem :”Samia ALLAHU liman hamida”- ALLAH ii aude pe cei care-L lauda si atunci noi suntem impacati ca ALLAH swt ne asculta si asta ne usureaza starea noastra”Rabbana laka al hamd”- Stapane a ta este lauda ,noi Il slavim pe ALLAH pentru usurarea noastra si pentru ca avem incredere in El.
    Acestea doua spuse sunt cele mai pline de multumire,de usurare rugi,noi trebuie sa fim in fata lui ALLAH cat mai mici,mai umiliti ,asa ca ne lasam cu capul in jos pe covorasul de salat si ne prosternam in semn de umilinta in fata lui ALLAH swt.Nasul si fruntea sunt semen de demnitate,dar noi prin punerea acestora la cel mai jos nivel ne prosternam in fata lui ALLAH.Si scrie in Quran ca cei ce se semetesc in fata lui ALLAH vor avea parte de umilinta.
    Apoi noi facem cea de-a doua raka ,ne amintim ce am spus,semnificatia fiecarui cuvant,puterea lui ALLAH,mila Lui,indurarea si inzestrarea de care avem parte,ne amintim de pacate,de Rai si de Iad,de faptul ca ALLAH este Stapanul nostru,de faptul ca noi ne rugam pentru toti sa fim dusi pe drumul drept,sa nu fim dintre cei pe care ALLAH e manios sau dintre cei rataciti.
    Imam Safii a spus despre Surat Al Asr-daca numai ea ar fi fost pogorata si ar fi fost de ajuns .Asr mai multe semnificatii :rugaciunea,timpul de asr-dupa-amiaza,etc.
    Dar Asr inseamna si vremea din viata unui om,pentru ca in timp”Inna al innsana lafi husr”- omul este in pierdere,el mereu pierde cate ceva:copilaria,vremea,tineretea,viata,dar oare acestea chiar se pierd?
    “Ila alathina `amanu”-in afara de cei care cred
    “Wa amilu a salihat”-si fac bine
    “Wa tauasau bil-haq”-si se indeamna la adevar
    “Wa tauasau bil sabr”-Si se indeamna la rabdare.Dar cei care vor fi credinciosi,vor face fapte bine ,vor fi drepti si rabdatori acestia nu vor pierde.
    De ce oare ALLAH swt nu a ales o alta vreme?Acesta este un juramant “WA-l Asr” - Jur pe Asr- facut de ALLAH swt.Aceasta sura este ca o constitutie pentru oameni,se considera ca actele sunt rasplatite personal dar si pentru toi.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4. continuare -ultima parte 
    #3
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Rabdarea este de 4 feluri:
    1).Rabdarea pentru raul ,incercarile din viata:pierderea unei persoane dragi,pierderea unei afaceri,alte necazuri.Omului ii vine foarte greu sa rabde dar el o face pentru ca stie ca rasplata pentru rabdare este imensa,el are numai de castigat prin aceasta rabdare,stie ca in vreme ce un lucru bun poate fi inmultit de 10 ori sau de 100.000 de ori(la Mekka),el stie ca poate primi chiar si mai mult decat atat.Spune ALLAH swt in Quran:
    ”Si cei care rabda vor avea ceva si mai bun”.
    Primul lucru de care omul va fi intrebat in acea zi va fi rugaciunea,apoi rabdarea,asa incat daca mergem dupa ceea ce scrie in Quran si celelate lucruri bune vor fi considerate bune si inmultite,dar rasplata pentru rabdare este extraordinara.

    2).Rabdarea in rugaciune.Toate actele pe care noi le facem pentru rugaciune necesita efort,trezirea dimineata,spalatul,statul in picioare noaptea,nu e usor ,trebuie sa ai rabdare,dar rugaciunile,plansetele trebuie sa fie intre om si ALLAH swt,pentru ca seitan este ispititor si el ne instiga sa ne dam mari,sa spunem despre cainta noastra,noi trebuie sa rabdam acestea si sa ne abtinem,sa fie intre noi si ALLAH aceasta.

    3).Rabdarea impotriva pacatuirii.Exista tari in care sa pacatuiesti este foarte usor,exista tentatii la tot pasul,asa incat oamenii pot face cu usurinta rau,insa abtinerea de la a pacatui este un lucru mare.

    4).Rabdarea pentru bunatatile pe care le avem.Un sarac,nu are incotro,el trebuie sa rabde oricum,dar unul care are trebuie sa fie retinut,sa rabde:sa nu cheltuiasca peste masura,sa fie milostiv.Prin cate incercari a trecut Yusuf aws :a fost aruncat de fratii sai in fantana,a fost ademenit de sotia stapanului sau,dar cu toate astea cel mai greu lui i-a venit sa rabde atunci cand a fost numit conducator pentru ca el trebuia sa fie corect,sa conduca bine,sa nu fie tentat sa faca nedreptati.
    Intorcandu-ne la rugaciune,dupa ce noi am facut ruku si sujud,noi trebuie sa pastram acea stare de bucurie de impacare ca ALLAH ne aude si noi stim asta.Supunerea demnitatii prin rugaciune ne face pe noi mici si umili in fata Lui,noi ne umplem inima de maretia lui ALLAH.Iar in final ruga se termina cu salut,asa cum a si inceput.
    Inainte de a da salutul,noi trebuie sa ne rugam pentru Profetul Muhammad saaws ,pentru Profetul Ibrahim aws si sa-l pomenim de 5 ori pe zi.Ibrahim aws este pentru noi un model de viata,el nu avut copii pana la batranete si apoi cand ALLAH i-a daruit un fiu el a trebuit sa-l lase cu mama lui in desert,in valea unde este astazi Mekka.Si el i-a lasat si s-a rugat pentru ei si pentru acel loc si a primit porunca de a-si ucide propriul fiu dar el a avut intotdeauna rabdare.

    Este important ca spiritul din rugaciune sa continue si dupa ce aceasta s-a terminat.

    Inshaa ALLAH!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #4
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Masha Allah Maryam


    Apoi noi trebuie sa ne indreptam catre Qibla-Mekka.
    Noi nu ne indreptam catre Qibla ca pe un loc care ne face bine,nu ne rugam la Kaaba,ci pentru ca acesta este primul loc construit pentru a ne ruga(de catre Adam-aws)
    Am o Intrebare. DIn cate stiu Kaaba a fost construita de Ibrahim impreuna cu fiul sau Ismael.,,, Si ada-ti aminte cand Noi lui Avraam i-am dat spre locuinta locul casei zicand: ,, Nimic sa nu-mi pui va tovaras si sa curati casa Mea ptr cei ce o inconjoara si ptr cei ce stau la rugaciune sau se inchina .,, ( 22: 26)
    Am deschis acum un site si exista mai multe istorioare legate de Kaaba.
     
     

  6.  
    #5
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by iman_elsayed
    Masha Allah Maryam




    Am o Intrebare. DIn cate stiu Kaaba a fost construita de Ibrahim impreuna cu fiul sau Ismael.,,, Si ada-ti aminte cand Noi lui Avraam i-am dat spre locuinta locul casei zicand: ,, Nimic sa nu-mi pui va tovaras si sa curati casa Mea ptr cei ce o inconjoara si ptr cei ce stau la rugaciune sau se inchina .,, ( 22: 26)
    Am deschis acum un site si exista mai multe istorioare legate de Kaaba.

    Si care este intrebarea?
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #6
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by maryam
    Si care este intrebarea?
    Faza cu Adam si Kaaba , poate eu nu am inteles bine. Din cate am inteles asa cum ai scris , parca el a construit-o. Asta e neintelegerea
     
     

  8.  
    #7
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    mashAllah habibti Maryam ce postare frumoasa...
    foarte interesant si foarte frumos scris
    mi-au dat lacrimile...ce frumos ai tradus
    Allah sa te rasplateasca pentru munca si efortul tau si sa te aiba in paza Lui
    ameen
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  9.  
    #8
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Imanika,Al-Kaaba a fost construita de Adam (alayhi salam),iar Profetul Ibrahim(alayhi salam) impreuna cu fiul sau Ismael au refacut-o,au reconstruit-o.Eu asa am citit.
     
     

  10.  
    #9
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by bebe_amour
    Imanika,Al-Kaaba a fost construita de Adam (alayhi salam),iar Profetul Ibrahim(alayhi salam) impreuna cu fiul sau Ismael au refacut-o,au reconstruit-o.Eu asa am citit.
    Habibty eu prima data aud si peste tot am citit ca Abraham a contruit-o. Ca sa ma conving am deschis site-uri islamice . Asta am gasit:

    Prophet Ibrahim built this House for devout worship to one God. But within his lifetime people disobeyed his orders and began to put idols inside the Kaaba. Ibrahim had to clean the House of these idols and of Idle worshippers. He told the people that this was a symbolic house of God. God does not live there for He is everywhere. People did not understand this logic and no sooner had Ibrahim died the people, out of reverence, filled the place with idols again.

    http://www.al-islam.org/kaaba14/1.htm

    History: According to the Qur'an, the Ka'aba was built by the prophet Abraham and his son Ishmael as a house of monotheistic worhip. However, by the time of Muhammad, the Ka'aba had been taken over by pagan Arabs to house their numerous tribal gods. In 630 A.D., Muhammad and his followers took over leadership of Mecca after years of persecution. Muhammad destroyed the idols inside the Ka'aba and re-dedicated it as a house of monotheistic worship.

    http://islam.about.com/od/mecca/p/kaaba.htm
     
     

  11.  
    #10
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by iman_elsayed
    Habibty eu prima data aud si peste tot am citit ca Abraham a contruit-o. Ca sa ma conving am deschis site-uri islamice . Asta am gasit:

    Prophet Ibrahim built this House for devout worship to one God. But within his lifetime people disobeyed his orders and began to put idols inside the Kaaba. Ibrahim had to clean the House of these idols and of Idle worshippers. He told the people that this was a symbolic house of God. God does not live there for He is everywhere. People did not understand this logic and no sooner had Ibrahim died the people, out of reverence, filled the place with idols again.

    http://www.al-islam.org/kaaba14/1.htm

    History: According to the Qur'an, the Ka'aba was built by the prophet Abraham and his son Ishmael as a house of monotheistic worhip. However, by the time of Muhammad, the Ka'aba had been taken over by pagan Arabs to house their numerous tribal gods. In 630 A.D., Muhammad and his followers took over leadership of Mecca after years of persecution. Muhammad destroyed the idols inside the Ka'aba and re-dedicated it as a house of monotheistic worship.

    http://islam.about.com/od/mecca/p/kaaba.htm


    http://www.islam.ro/s-capitol-2-3.htm
    uite ce am citit...si nu doar aici ...
     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Reguli de urmat acasa
    By Saira in forum Islamul
    Replies: 12
    Last Post: 12-18-2008, 10:10 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •