Notices
 
Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 53
  1. Alcoolul-cheia tuturor relelor 
    #1
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Asslam wrb
    Definitia bauturii
    Este considerata bautura interzisa orice fel de bautura care produce ameteala , tulbura gandirea si afecteaza puterea de judecata a omului.
    Allah a interzis in Cartea Sfanta , bautura:
    ,, O , voi cei care credeti, vinul , jocul de noroc , pietrele ridicate so sagetile sunt murdarii din lucratura lui seitan. Deci feriti-va ca sa izbanditi! (sura Maide 5-90)

    Cuvantul ,, hamr,, din versetul coranic tradus prin vin de fapr inseamna orice bautura care afecteaza gandirea. Toate aceste bauturi sunt interzise.Exista ideea ca daca bem un pahar din cand in cand nu este nici o problema, nimic mai fals.Seitan ii amageste astfel pe oameni in cel mai evident mod.

    Profetul Mohamed (saws) cand a fost intrebat despre vin ca medicament a zis: ,, cu siguranta ca vinul este boala , decat medicament.,,
    Arabii din perioada preislamica consumau alcool si vedeau aceasta ca un lucru normal.Islamul a venit si a dat importanta protejarii a 5 lucruri.
    -mintea
    -sanatatea
    -marfa
    -cinstea
    -credinta
    Cel carea beaajunge intr-o stare ca nu poate proteja aceste valori.

    Dar s-a intrebat cineva de ce a interzis Allah bautura?

    Alcoolul cauzeaza accidente rutiere cu pierderi de vieti omenesti si dezbina familiile.In multe societati alcoolul a devenit un comportament de baza pentru distractii si petreceri.Nici o intilnire in grup nu este completa fara alcool.
    De fapr expresia ,, hai sa ne distram in seara asta,, putem sa o inlocuim cu ,, hai sa ne imbatam crita,, din pacate.
    Omul daca ar sta departe de alcool , s-ar simti mai sanatos si ar economisi banii.
    Allah Preainaltul spune:
    ,, Doar Seitan doreste sa semene intre voi dusmanie si ura, prin vin , prin jocul de noroc si sa va abata de la pomenirea lui Allah si de la rugaciune.Oare nu va veti opri de la aceasta?,,

    Efecte consumului de alcool

    Spre deosebire de mancare , alcoolul nu este digerat exclusiv in stomac si in intestine, o parte din el patrunde in celulele stomacului , iar restul trece in intestinul subtire si apoi direct in sange.Alcoolul poate afecta tesuturile care protejeaza stomacul si laringele.El este concomitent sedativ si depresiv: incetineste activitatea creierului , poate provoca halucinatii si chiar apoplexie.
    Intrucat toti muschii sunt sub controlul creierului , acest control este tulburat chiar si de cantitati mici de alcool. Consumul constant al alcoolului cauzeaza pierderea memoriei, ciroza hepatica , boli de inima. Consumarea alcoolului in cantitati mari face sa cresca riscul aparitiei cancerului cavitatii bucale , al esofagului sau al ficatului.
    Ne facem rau cu mainile noatre.

    Comertul cu bauturi alcoolice.

    Profetul Mohamed ( saws) a interzis consumarea bauturilor alcolice cat si comercialiyarea lor.Este interzis unui musulman prepararea bauturilor alcoolice , sa fie patron de carciuma , sa fabrice sau sa comercializeze bauturi alcoolice.Un musulman nu are voie sa primeasca cadou bautura alcoolica sau sa daruie cuiva.
    Profetul a blestemat 10 persoane:
    - pe acela care stoarce strugurii pentru a face vin
    -pe acel care bea sau acel care toarna
    -pe acela care cara sau pune pe altii sa care
    -pe acela care vinde sau cumpara
    -pe acela care daruieste
    -pe acela care cheltuie banii castigati dupa alcool
     

  2.  
    #21
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by ummraschid
    assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

    ....am pus si eu o intrebare si nu-mi raspunde niiiiiimeeeeeni!......

    voi nu ati intilnit asemenea cazuri...? ...sau ce ati face voi in asemenea situatii?...ati continua sa cumparati de la ei?...eu parca nici nu prea mai am incredere in privinta carnii...


    Daca ai de unde sa cumperi...nu stiu ce sa zic,eu am ramas cu un sentiment foarte neplacut pentru ca mergeam la un magazin unde scria ca ,carnea este halal dar era si bautura de vanzare acolo,dupa luni de zile,magazinul e la locul lui,sticlele deasemenea,insa nu mai scrie nimic si cand l-am intrebat(sotul) pe arabul acela dc carnea este halal ne-a spus un Inshaa ALLAH de n-ar fi convins nici pe o persoana care habar nu stie ce e halal.Asa ca ,ce sa zic,stii este un hadis care spune ce este vizibil este vizibil...si nu urmati ceea ce este indoielnic,uneori faptul ca oamenii pot fi implicati in chestii din astea si pot manca din bani murdari este de ajuns ca sa te gandesti mai departe. Istagfiru ALLAH Al Aziim.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  3.  
    #22
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Haidetzi mai fetelor
    oooooooooof,in cine sa mai ai incredere??
    si eu am vazut un restaurant iranian unde serveau alcool.
    Cred ca nu era singurul,vad ca e o practica extinsa din pacate
     

  4.  
    #23
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by anamaria
    noi crestinii vedem in vin, sangele lui Hristos
    Ana,ma ierti ca intervin aici,o sa completez postul tau,ca a se inteleaga mai clar ce ai vrut sa spui.Noi crestinii consideram vinul de la impartasanie ca fiind sangele lui Hristos.E vorba doar de vinul din potir,binecuvantat,nu de orice vin.Daca ma duc sa cumpar acum o sticla de vin,acela e vin,si nu sangele Domnului.
    Referitor la alcool,in crestinism nu este interzisa consumarea lui in cantitati moderate.Ceea ce condamna Scriptura este betia.Daca te stii om slab,care nu rezista la un paharel,este mai bine sa te abtii.Nu e pacat sa bei un paharel din cand in cand,cu masura.E pacat sa te imbeti si de aici toate relele care vin.La fel,nu e pacat sa mananci,e pacat sa fii lacom si sa te imbuibi.Nu e pacat sa faci sex in cadrul casatoriei,e pacat sa fii desfranat si sa umbli la femei.Orice exces,in orice domeniu,este pacatos,fiindca duce la distrugerea trupului si a sufletului.
     

  5.  
    #24
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by myryam
    Ana,ma ierti ca intervin aici,o sa completez postul tau,ca a se inteleaga mai clar ce ai vrut sa spui.Noi crestinii consideram vinul de la impartasanie ca fiind sangele lui Hristos.E vorba doar de vinul din potir,binecuvantat,nu de orice vin.Daca ma duc sa cumpar acum o sticla de vin,acela e vin,si nu sangele Domnului.
    Referitor la alcool,in crestinism nu este interzisa consumarea lui in cantitati moderate.Ceea ce condamna Scriptura este betia.Daca te stii om slab,care nu rezista la un paharel,este mai bine sa te abtii.Nu e pacat sa bei un paharel din cand in cand,cu masura.E pacat sa te imbeti si de aici toate relele care vin.La fel,nu e pacat sa mananci,e pacat sa fii lacom si sa te imbuibi.Nu e pacat sa faci sex in cadrul casatoriei,e pacat sa fii desfranat si sa umbli la femei.Orice exces,in orice domeniu,este pacatos,fiindca duce la distrugerea trupului si a sufletului.

    Cu toata stima pentru efortul tau de a le da dreptate celor carora te supui,draga mea explicatia e total puerila,niciodata "daca" nu poate rezolva problemele...Cum adica Scriptura condamna betia?Pai dac aunul se imbata dintr-un paharel?Si unul dintr-un butoi?Este o invaluire cusuta cu ata alba pentru a se deschide o cale taaaaaaaaare rea,istagfiru ALLAH Al Aziim.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  6.  
    #25
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by maryam
    Cu toata stima pentru efortul tau de a le da dreptate celor carora te supui,draga mea explicatia e total puerila,niciodata "daca" nu poate rezolva problemele...Cum adica Scriptura condamna betia?Pai dac aunul se imbata dintr-un paharel?Si unul dintr-un butoi?Este o invaluire cusuta cu ata alba pentru a se deschide o cale taaaaaaaaare rea,istagfiru ALLAH Al Aziim.
    Maryam,chiar nu incerc sa dau dreptate nimanui,adevarul e ca nicaieri in Scriptura nu exista o porunca de genul "nu puneti gura pe alcool",ci doar se arata cat de rea si pacatoasa e betia.Ba chiar in Noul Testament se spune cum Hristos era acuzat de farisei ca era "mancacios si bautor de vin",asta fiindca manca si bea la mese cu vamesii si pacatosii.Desigur,El nu facea abuz,dar fariseii incercau sa-l scoata vinovat din orice.
     

  7.  
    #26
    Incepator hadiya's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    75
    Thanked
    4
    Rep Power
    112
    dragi surori ,mai rea ca bautura nu este ...
    intr-o casa unde este alcool nici ingerii nu intra,este lucrul satanei ,de aceea ma intreb :

    ""in Noul Testament se spune cum Hristos era acuzat de farisei ca era "mancacios si bautor de vin",asta fiindca manca si bea la mese cu vamesii si pacatosii.Desigur,El nu facea abuz""

    cind crestinii afirma ca 1=3, (trinitatea)__Dumnezeu ,fiul ,duhul sfint __""ci doar se arata cat de rea si pacatoasa e betia""sa intelegem ca au consumat alcool ???

    nici eu am incredere in magazinele "noastre" unde vad acoolul la mare cinste ,argumentind ca, cum au o clientela variata sint obligati sa-si varieze si marfa... trebuie sa ne ferim de aceste magazine ,inchaAllah.
     

  8.  
    #27
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by hadiya

    ""in Noul Testament se spune cum Hristos era acuzat de farisei ca era "mancacios si bautor de vin",asta fiindca manca si bea la mese cu vamesii si pacatosii.Desigur,El nu facea abuz""

    cind crestinii afirma ca 1=3, (trinitatea)__Dumnezeu ,fiul ,duhul sfint __""ci doar se arata cat de rea si pacatoasa e betia""sa intelegem ca au consumat alcool ???
    Hadiya,asta nu e un argument in discutia de fata,e o ironie rautacioasa,si am sa o ignor,ok?
     

  9.  
    #28
    Incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    62
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    nu mi se pare a fi o afirmatie rautacioasa. Este doar o intrebare. De ce nu raspunzi??
    LA HUWALA LA QUWATA ILLA BILLAH
     

  10. tu Iman atita timp cit ai fost crestina nu prea stiai despre nimic! 
    #29
    Incepator alba's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    97
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    „Cina Domnului este un sacrament unde, prin darea şi primirea de pâine şi vin, conform rânduielii lui Hristos, moartea Lui este arătată; şi primitorii vrednici, nu printr-o manieră corporală şi carnală, ci prin credinţă sunt făcuţi părtaşi ai trupului şi sângele Lui, cu toate beneficiile Sale, către alimentarea lor spirituală şi creşterea în har”. Clement din Alexandria: Toate sunt simboluri, atunci când El a spus: Mâncaţi trupul meu şi beţi sângele meu, sunt în mod distinct printr-o ----foră proprietăţile de băut ale credinţei şi a promisiunii.
    Clement din Alexandria a spus: Noi care suntem botezaţi, am înlăturat păcatele care întunecă lumina Duhului Sfânt. Clement arată apoi că „darul Duhului” este abilitatea de a discerne Cuvântul odată ce ne-am întors la Hristos.
    Acum, mâncarea trupului lui Hristos şi băutul sângelui Său se relatează cu mâncatul şi băutul Cuvântului lui Hristos pe care El l-a definit drept „duh şi viaţă” (Ioan 6:63).
    Domnul este partea mea de moştenire şi paharul meu, Tu îmi îndrepţi sorţul meu. Psalmul 16:5
    Atunci când jertfa de băutură era sânge sau vin aceasta era VĂRSATĂ pe altar! Dar din moment ce El a spus, „Şi pâinea pe care v-o dau este trupul Meu”, şi din moment ce trupul este umezit cu sânge, şi sângele este în mod figurativ denumit vin, suntem invitaţi să cunoaştem faptul că, precum pâinea, fărâmiţată într-un amestec de vin şi apă, prinde vinul şi lasă porţiunea apoasă, tot aşa şi trupul lui Hristos, pâinea din cer absoarbe sângele, adică, aceia care sunt cereşti, alimentaţi spre nemurire, şi lăsând distrugerii poftele firii.
    Cred ca te-ai nascut de mice cu o predispozitie la Islam de nu te-a interesat niciodata practicile si simbolurile religiei crestine!
    Iar cind o sa mai incerci sa contrazici pe cineva bazeazate pe argumente!:10_1_134: Nu incerca sa negi totul!
     

  11.  
    #30
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    waw!...m-ai lasat...paff!:10_1_134:

    Quote Originally Posted by alba
    Iar cind o sa mai incerci sa contrazici pe cineva bazeazate pe argumente!
    astea da, argumente!...

    se prea poate ca tu sa fii scris in sens ...----foric...

    dar, scuze...suna atit de .....canibalic...aceasta explicatie, astaghfir Allah...adica voi aveti nevoie sa va imaginati ca "beti si mincati din trupul Domnului" ca sa va simtiti ...mai credinciosi, mai impliniti in religie...?!?.....

    Quote Originally Posted by alba
    Acum, mâncarea trupului lui Hristos şi băutul sângelui Său se relatează cu mâncatul şi băutul Cuvântului lui Hristos pe care El l-a definit drept „duh şi viaţă” (Ioan 6:63).
    Quote Originally Posted by alba
    Atunci când jertfa de băutură era sânge sau vin aceasta era VĂRSATĂ pe altar!Dar din moment ce El a spus, „Şi pâinea pe care v-o dau este trupul Meu”, şi din moment ce trupul este umezit cu sânge, şi sângele este în mod figurativ denumit vin, suntem invitaţi să cunoaştem faptul că, precum pâinea, fărâmiţată într-un amestec de vin şi apă, prinde vinul şi lasă porţiunea apoasă, tot aşa şi trupul lui Hristos, pâinea din cer absoarbe sângele, adică, aceia care sunt cereşti, alimentaţi spre nemurire, şi lăsând distrugerii poftele firii.




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Mici si bere pentru musulmani
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 8
    Last Post: 07-31-2007, 08:21 PM
  2. Cheia succesului in relatii
    By gabriela guettat in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 0
    Last Post: 10-30-2006, 03:25 PM
  3. Cheia unei casatorii fericite
    By aiscia in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 12
    Last Post: 06-05-2006, 01:30 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •