Notices
 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 24
  1. Originea limbii arabe 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    Limba araba este limba vorbita in Paradis.
    Allah Taa'la i-a vorbit lui Adam in limba araba.
    Adam i-a salutat pe ingeri cu " As-Salamu `Alaikoum".
    Allah Taa'la l-a invatat pe Adam numele tuturor lucrurilor...in ce limba???...Dupa unii teologi,in limba araba,dupa altii,in aproximativ 70 de limbi .

    Ati ghicit care e tema discutiei pe care vreau sa v-o propun?
    Este limba araba la originea tuturor limbilor lumii?
    Care este parerea voastra?...haideti,lingvisti sau numai pasionati de lingvistica sa incercam impreuna sa gasim niste posibile raspunsuri!:smile06:
    Ce ne spun dictionarele?Ce ne spun oamenii de religie?
    "Allah nu schimba starea unor oameni pana ce ei nu schimba ceea ce se afla in sufletele lor."(13:11)
     
     

  2. Mersi Ishtar de la :

    daniela_muslimah (03-12-2007)

  3. Re: Originea limbii arabe 
    #11
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Cuvantul Adam este de origine ebraica .

    Gresit .

    Limba araba este mai veche decat libma ebraica .

    Adam , provine de la adama , adica pamantul cel rosu .
    Adam avea culoarea rosie inchisa spre negru , exact ca si culoarea pamantului .

    Aceasta explicatie nu se gaseste decat daca ne intoarcem la limba araba pentru ca doar in araba exista o explicatie pentru numele Adam .

    Cei care au studiat originea limbilor , si au ajuns sa zica ca araba este mama limbilor , s-au bazat pe multe lucruri , si una dintre ele era numele Lui Adam .
     
     

  4. Re: Originea limbii arabe 
    #12
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Cuvantul Adam este de origine ebraica .

    Gresit .

    Limba araba este mai veche decat libma ebraica .

    Adam , provine de la adama , adica pamantul cel rosu .
    Adam avea culoarea rosie inchisa spre negru , exact ca si culoarea pamantului .

    Aceasta explicatie nu se gaseste decat daca ne intoarcem la limba araba pentru ca doar in araba exista o explicatie pentru numele Adam .

    Cei care au studiat originea limbilor , si au ajuns sa zica ca araba este mama limbilor , s-au bazat pe multe lucruri , si una dintre ele era numele Lui Adam .
    Tin sa te contrazic ca sunt mai multe etimologii , printre care am citit ca ca e un nume Babilonian care inseamna Rosu , dar sincer nu vazusem relatia dintre Adam si Rosu , asa ca am preferat sa nu scriu

    Cand spui de originea limbilor ai in vedere originea tuturor limbilor?

    Si inca o intrebare: Imi spui daca semnificatia cuv Adam este acceasi in orce limba? Ptr ca in engleza, italiana , spaniola inseamna Pamant sau in alte surse am gasit Human=Om. Am invatat multa lingvistica dar sincer nu ni s-a spus ca limba araba sta la originea limbilor. Imi dai si mie niste surse , linvgvisti care au studiat si pe ce s-au bazat. Fiindca bazandu-te pe un nume nu poti sa afirmi ca o oarecare limba sta la origine.
     
     

  5. Re: Originea limbii arabe 
    #13
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Uite ce am mai gasit

    Intr-un lung Hadis referitor la profeţi şi mesageri, Abu Dhar a relatat că
    Profetul - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască - a spus: „... patru dintre aceştia au fost arabi: Hud, Salih, Şu’aib şi Profetul vostru, o, Abu Dhar!” (Sahih Ibn Hibban)
    Se spune că Hud a fost prima persoană care a vorbit limba arabă. Ibn
    Munabbih a susţinut că tatăl lui a fost cel ce a vorbit pentru întâia oară.
    Acei arabi ce au trăit înainte de Ismail sunt numiţi „arabii Ariba” sau „arabii puri” şi aceştia au fost: „Ad, Thamud, Jurhum, Tasm, Jadis, Umaim, Madian, Imlaq, Jasim, Qahtan, neamul Yaqtan şi alţii.”
    Cei numiţi „Arabii Musta’riba” sunt cei formaţi prin intermediul căsătoriilor, aceştia vin din stirpea lui Ismail, fiul lui Avraam. Ismail a fost primul care a vorbit araba literară. El a învăţat araba literară de la tribul Jurhum, neam ce sălăşluia în Haram (Moscheea din Mecca) împreună cu acesta şi cu mama lui, Hagar. Totuşi, el a vorbit mai bine araba decât aceştia, iar Profetul nostru - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască - pronunţa literele arabe în modul în care le rostea Ismail.

    Mai revin...cu alte surse
     
     

  6. Re: Originea limbii arabe 
    #14
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    þ{þÝÅÐÇ ÓæíÊå æäÝÎÊ Ýíå ãä ÑæÍí ÝÞÚæÇ áå ÓÇÌÏíäþ}þ þ[þÇáÍÌÑþ:þ 29þ]þþ.þ ÝáãÇ äÝÎ ÇáÑæÍ Ýíå ÏÎáÊ ãä ÞÈá ÑÃÓå æßÇä áÇ íÌÑí ÔíÁ ãä ÇáÑæÍ Ýí ÌÓÏå ÅáÇ ÕÇÑ áÍãðÇ ÝáãÇ ÏÎáÊ ÇáÑæÍ ÑÃÓå ÚØÓ ÝÞÇáÊ áå ÇáãáÇÆßÉþ:þ Þá ÇáÍãÏ ááå æÞíáþ:þ Èá Ãáåãå Çááå ÇáÊÍãíÏ ÝÞÇáþ:þ ÇáÍãÏ ááå ÑÈ ÇáÚÇáãíä ÝÞÇá Çááå áåþ:þ ÑÍãß ÑÈß íÇ ÂÏã


    Oare te bazezi pe faptul asta ?

    Mai da vre-un indiciu ca-mi explodeaza mintea
     
     

  7. Re: Originea limbii arabe 
    #15
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    EU asteeeeeeeeeeeeeeeeeppppppttttttt raspuns...deja de o saptamana .Impartaseste-ne cunostintele
     
     

  8. Re: Originea limbii arabe 
    #16
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Uite .

    Acuma 12 ani , am auzit de la un profesor de limba araba , ca limba araba e originea tuturori limbilor . Atunci am zis ca omul asta e nebun .

    Apoi , adica in urma cu 8 ani , m-a intrebat un alt profesor de araba , care e prima limba ?
    I-am zis ca nu stiu , dar stiu sigur ca Hadithul : Invatati araba ca eu sunt arab , si limba paradisului e araba ... E hadith mawdu' (inexistent) .

    Mi-a zis sa caut ce inseamna Adam .
    Si se stie ca numele unui om (in araba cel putin ceea veche) , reprezinta calitatea omului .

    Adica : Muhammad , este cel care aduce multe multumiri . Ceea ce nu a existat inaintea lui si nici dupa el , si chiar profetul este profetul multumire , pana cand si secretul Quranului incepe cu ALHAMDULILLAHI rabbi-l 'alamin .

    Adam : este si numele lui si adjectivul lui .
    Este -----strat stiintific ca primul om era negru spre rosu . Iar in toate limbile lumii , Adam este Adam . Dar doar in araba numele lui are sensul lui ca si adjectiv si descriere .

    Eva : Daca te intrebi ce inseamna cuvantul Eva , ce zici ?
    Stiu ce inseamna Hawa , dar eva ?
    Eu personal as zice : Eva = Ewa pentru ca v latin este in araba "oa".
    Daca analizam Ewa , ne iese Âæì , adica a trait cu liniste , sau s-a intors .
    ALLAH zice in Quran :"Si printre semnele Lui ca El v-a creat din voi insiva soate, pentru ca voi sa traiti in liniste impreuna cu ele" 30-21 .

    Oare cuvantul Ewa nu implineste acest adjectiv ?

    In timp ce scriu acest mesaj , am vrut sa caut ceva care nu are legatura cu Eva , dar multumesc Lui ALLAH , mi-a aparut o pagina cu limba turca , unde este scris : Ev (in turca) = Casa .

    Recent , am citit o carte , asa rapid , si din pacate nu o mai am ...
    Era o descriere frumoasa a istoria limbilor bazate pe ceea ce a descris un Roman in secolul I in.H. si zicea ca primul alfabet era cel fenician .

    Se stie ca Fenicienii sunt arabi care au pecat din semi insula araba si au stat in liban si o parte din siria . Iar alfabetul lor , adica primul alfabet scris , a fost luat de toti . Si printr-o mica comparatie : Nu ne iese oare ca primul alfabet era alfabetul arab ?

    ALLAH a zis in Quran : Si l-a invatat pe Adam toate numele ....
     
     

  9. Re: Originea limbii arabe 
    #17
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Uite .

    Acuma 12 ani , am auzit de la un profesor de limba araba , ca limba araba e originea tuturori limbilor . Atunci am zis ca omul asta e nebun .

    Apoi , adica in urma cu 8 ani , m-a intrebat un alt profesor de araba , care e prima limba ?
    I-am zis ca nu stiu , dar stiu sigur ca Hadithul : Invatati araba ca eu sunt arab , si limba paradisului e araba ... E hadith mawdu' (inexistent) .

    Mi-a zis sa caut ce inseamna Adam .
    Si se stie ca numele unui om (in araba cel putin ceea veche) , reprezinta calitatea omului .

    Adica : Muhammad , este cel care aduce multe multumiri . Ceea ce nu a existat inaintea lui si nici dupa el , si chiar profetul este profetul multumire , pana cand si secretul Quranului incepe cu ALHAMDULILLAHI rabbi-l 'alamin .

    Adam : este si numele lui si adjectivul lui .
    Este -----strat stiintific ca primul om era negru spre rosu . Iar in toate limbile lumii , Adam este Adam . Dar doar in araba numele lui are sensul lui ca si adjectiv si descriere .

    Eva : Daca te intrebi ce inseamna cuvantul Eva , ce zici ?
    Stiu ce inseamna Hawa , dar eva ?
    Eu personal as zice : Eva = Ewa pentru ca v latin este in araba "oa".
    Daca analizam Ewa , ne iese Âæì , adica a trait cu liniste , sau s-a intors .
    ALLAH zice in Quran :"Si printre semnele Lui ca El v-a creat din voi insiva soate, pentru ca voi sa traiti in liniste impreuna cu ele" 30-21 .

    Oare cuvantul Ewa nu implineste acest adjectiv ?

    In timp ce scriu acest mesaj , am vrut sa caut ceva care nu are legatura cu Eva , dar multumesc Lui ALLAH , mi-a aparut o pagina cu limba turca , unde este scris : Ev (in turca) = Casa .

    Recent , am citit o carte , asa rapid , si din pacate nu o mai am ...
    Era o descriere frumoasa a istoria limbilor bazate pe ceea ce a descris un Roman in secolul I in.H. si zicea ca primul alfabet era cel fenician .

    Se stie ca Fenicienii sunt arabi care au pecat din semi insula araba si au stat in liban si o parte din siria . Iar alfabetul lor , adica primul alfabet scris , a fost luat de toti . Si printr-o mica comparatie : Nu ne iese oare ca primul alfabet era alfabetul arab ?

    ALLAH a zis in Quran : Si l-a invatat pe Adam toate numele ....
    Spre anul 1000 i.e.n. a aparut primul alfabet in Fenicia , o regiune care se afla aproape de Mesopotamia. Fenicienii nu au inventat cu adevarat alfabetul dar s-au inspirat din scrierile sumeriene. Acest alfabet era format doar din consoane.

    Sa inteleleg ca limba araba fiind o limba semitica , iar alfabetul fenician fiind inspirat din scrierile semitice , deci in concluzie limba araba sta la baza tuturor limbilor?

    Datorita dezvoltarii comertului, caravanelor scrierea feniciana a dat nastere:

    1. alfabetului grec , care el -insusi a stat la baza alfabetului chirilic folosit in Europa orientala si in toata Asia , si prin inermediul etruscilor a luat nastere alfabetul latin adus de europenii din vest in lumea intreaga.

    2. alfabetului aramenian ,care el-insusi este sursa alfabetului ebraic si alfabetului ARAB . Deci?

    Nu prea mi se leaga

    Deci limba araba in concluzie ste o limba semitica ca ebraica arameica, akkadiana,siriaca. Limba araba nu este decat o urmare , o dezvoltare a unor evolutii ce au avut loc in limba. Intelegi?


    NB: Cand ai spus ca Adam este in toate limbile , la ce te-ai referit? La felul cum se scrie acest cuvant sau ca sens ?
     
     

  10. Re: Originea limbii arabe 
    #18
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Nu exista limba semitica .

    Aceasta denumire este o denumire pusa de evrei , si nu are nici o -----stratie stiintifica si nici istorica .
     
     

  11. Re: Originea limbii arabe 
    #19
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Nu exista limba semitica .

    Aceasta denumire este o denumire pusa de evrei , si nu are nici o -----stratie stiintifica si nici istorica .
    Exista familia limbilor semitice, cel putin din punct de vedere lingvistic , araba facand parte din aceatsa familie.

    Nu mai inteleg nimic ...
     
     

  12. Re: Originea limbii arabe 
    #20
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Iman

    Ti-am zis , azi am citit (din gresala) , un studiu facut de un profesor de limba araba , si el a zis ca nu exista nici o dovada stiintifica sau istorica in legatura cu limbile semitice , sau cu acesta denumire .


    Eu personal , nu cred in semiti si nu stiu ce .. Stiu ca ALLAH l-a invatat pe Adam toate numele . Si pentru mine asta include toate limbile pe care le stim noi ..

    Uite :

    Daca vrei sa traduc ....

    æóÑóæóì ÇáÓøõÏøöíø Úóäú ÃóÈöí ãóÇáöß æóÚóäú ÃóÈöí ÕóÇáöÍ Úóäú ÇöÈúä ÚóÈøóÇÓ æóÚóäú ãõÑøóÉ ÇáúåóãúÏóÇäöíø Úóäú ÇöÈúä ãóÓúÚõæÏ Ýöí ÞöÕøóÉ ÎóáúÞ ÂÏóã Úóáóíúåö ÇáÓøóáóÇã ÞóÇáó : ÝóÈóÚóËó Çááøóå ÌöÈúÑöíá Úóáóíúåö ÇáÓøóáóÇã Åöáóì ÇáúÃóÑúÖ áöíóÃúÊöíóåõ ÈöØöíäò ãöäúåóÇ , ÝóÞóÇáóÊú ÇáúÃóÑúÖ : ÃóÚõæÐ ÈöÇóááøóåö ãöäúß Ãóäú ÊóäúÞõÕ ãöäøöí Ãóæú ÊóÔöíääöí , ÝóÑóÌóÚó æóáóãú íóÃúÎõÐ æóÞóÇáó : íóÇ ÑóÈø ÅöäøóåóÇ ÚóÇÐóÊú Èöß ÝóÃóÚóÐúÊåóÇ . ÝóÈóÚóËó ãöíßóÇÆöíá ÝóÚóÇÐóÊú ãöäúåõ ÝóÃóÚóÇÐóåóÇ , ÝóÑóÌóÚó ÝóÞóÇáó ßóãóÇ ÞóÇáó ÌöÈúÑöíá , ÝóÈóÚóËó ãóáóß ÇáúãóæúÊ ÝóÚóÇÐóÊú ãöäúåõ ÝóÞóÇáó : æóÃóäóÇ ÃóÚõæÐ ÈöÇóááøóåö Ãóäú ÃóÑúÌöÚ æóáóãú ÃõäóÝøöÐ ÃóãúÑå . ÝóÃóÎóÐó ãöäú æóÌúå ÇáúÃóÑúÖ æóÎóáóØó , æóáóãú íóÃúÎõÐ ãöäú ãóßóÇä æóÇÍöÏ , æóÃóÎóÐó ãöäú ÊõÑúÈóÉ ÍóãúÑóÇÁ æóÈóíúÖóÇÁ æóÓóæúÏóÇÁ , ÝóáöÐóáößó ÎóÑóÌó Èóäõæ ÂÏóã ãõÎúÊóáöÝöíäó - æóáöÐóáößó Óõãøöíó ÂÏóã áöÃóäøóåõ ÃõÎöÐó ãöäú ÃóÏöíã ÇáúÃóÑúÖ - ÝóÕóÚöÏó Èöåö , ÝóÞóÇáó Çááøóå ÊóÚóÇáóì áóåõ : ( ÃóãóÇ ÑóÍöãúÊ ÇáúÃóÑúÖ Íöíä ÊóÖóÑøóÚóÊú Åöáóíúß ) ÝóÞóÇáó : ÑóÃóíúÊ ÃóãúÑß ÃóæúÌóÈ ãöäú ÞóæúáöåóÇ . ÝóÞóÇáó : ( ÃóäúÊó ÊóÕúáõÍ áöÞóÈúÖö ÃóÑúæóÇÍ æóáóÏå ) ÝóÈóáøó ÇáÊøõÑóÇÈ ÍóÊøóì ÚóÇÏó ØöíäðÇ áóÇÒöÈðÇ , ÇááøóÇÒöÈ : åõæó ÇáøóÐöí íóáúÊóÕöÞ ÈóÚúÖå ÈöÈóÚúÖò , Ëõãøó ÊõÑößó ÍóÊøóì ÃóäúÊóäó , ÝóÐóáößó ÍóíúËõ íóÞõæá : " ãöäú ÍóãóÅò ãóÓúäõæä " [ ÇáúÍöÌúÑ : 26 ] ÞóÇáó : ãõäúÊöä . Ëõãøó ÞóÇáó áöáúãóáóÇÆößóÉö : " Åöäøöí ÎóÇáöÞ ÈóÔóÑðÇ ãöäú Øöíä . ÝóÅöÐóÇ ÓóæøóíúÊå æóäóÝóÎúÊ Ýöíåö ãöäú ÑõæÍöí ÝóÞóÚõæÇ áóåõ ÓóÇÌöÏöíäó " [ Õ : 71 - 72 ] . ÝóÎóáóÞóåõ Çááøóå ÈöíóÏöåö áößóíúáóÇ íóÊóßóÈøóÑ ÅöÈúáöíÓ Úóäúåõ . íóÞõæá : ÃóÊóÊóßóÈøóÑõ ÚóãøóÇ ÎóáóÞúÊ ÈöíóÏóíøó æóáóãú ÃóÊóßóÈøóÑ ÃóäóÇ Úóäúåõ ÝóÎóáóÞóåõ ÈóÔóÑðÇ ÝóßóÇäó ÌóÓóÏðÇ ãöäú Øöíä ÃóÑúÈóÚöíäó ÓóäóÉ ãöäú ãöÞúÏóÇÑ íóæúã ÇáúÌõãõÚóÉ , ÝóãóÑøóÊú Èöåö ÇáúãóáóÇÆößóÉ ÝóÝóÒöÚõæÇ ãöäúåõ áóãøóÇ ÑóÃóæúåõ æóßóÇäó ÃóÔóÏøåãú ãöäúåõ ÝóÒóÚðÇ ÅöÈúáöíÓ ÝóßóÇäó íóãõÑø Èöåö ÝóíóÖúÑöÈåõ ÝóíõÕóæøöÊ ÇáúÌóÓóÏ ßóãóÇ íõÕóæøöÊ ÇáúÝóÎøóÇÑ Êóßõæä áóåõ ÕóáúÕóáóÉ , ÝóÐóáößó Íöíä íóÞõæá : " ãöäú ÕóáúÕóÇá ßóÇáúÝóÎøóÇÑö " [ ÇáÑøóÍúãóä : 14 ] . æóíóÞõæá áöÃóãúÑò ãóÇ ÎõáöÞúÊ . æóÏóÎóáó ãöäú Ýóãå æóÎóÑóÌó ãöäú ÏõÈõÑå , ÝóÞóÇáó ÅöÈúáöíÓ áöáúãóáóÇÆößóÉö : áóÇ ÊóÑúåóÈõæÇ ãöäú åóÐóÇ ÝóÅöäøóåõ ÃóÌúæóÝ æóáóÆöäú ÓõáøöØúÊ Úóáóíúåö áóÃõåúáößóäåõ . æóíõÞóÇá : Åöäøóåõ ßóÇäó ÅöÐóÇ ãóÑøó Úóáóíúåö ãóÚó ÇáúãóáóÇÆößóÉ íóÞõæá : ÃóÑóÃóíúÊõãú åóÐóÇ ÇáøóÐöí áóãú ÊóÑóæúÇ ãöäú ÇáúÎóáóÇÆöÞ íõÔúÈöååõ Åöäú ÝõÖøöáó Úóáóíúßõãú æóÃõãöÑúÊõãú ÈöØóÇÚóÊöåö ãóÇ ÃóäúÊõãú ÝóÇÚöáõæäó ÞóÇáõæÇ : äõØöíÚ ÃóãúÑ ÑóÈøäóÇ ÝóÃóÓóÑøó ÅöÈúáöíÓ Ýöí äóÝúÓå áóÆöäú ÝõÖøöáó Úóáóíøó ÝóáóÇ ÃõØöíÚåõ , æóáóÆöäú ÝõÖøöáúÊ Úóáóíúåö áóÃõåúáößóäøóåõ , ÝóáóãøóÇ ÈóáóÛó ÇáúÍöíä ÇáøóÐöí ÃõÑöíÏó Ãóäú íõäúÝóÎ Ýöíåö ÇáÑøõæÍ ÞóÇáó áöáúãóáóÇÆößóÉö : ÅöÐóÇ äóÝóÎúÊ Ýöíåö ãöäú ÑõæÍöí ÝóÇÓúÌõÏõæÇ áóåõ , ÝóáóãøóÇ äõÝöÎó Ýöíåö ÇáÑøõæÍ ÝóÏóÎóáó ÇáÑøõæÍ Ýöí ÑóÃúÓå ÚóØóÓó , ÝóÞóÇáóÊú áóåõ ÇáúãóáóÇÆößóÉ : Þõáú ÇáúÍóãúÏ áöáøóåö , ÝóÞóÇáó : ÇáúÍóãúÏ áöáøóåö , ÝóÞóÇáó Çááøóå áóåõ : ÑóÍöãß ÑóÈøß , ÝóáóãøóÇ ÏóÎóáó ÇáÑøõæÍ Ýöí Úóíúäóíúåö äóÙóÑó Åöáóì ËöãóÇÑ ÇáúÌóäøóÉ , ÝóáóãøóÇ ÏóÎóáó Ýöí ÌóæúÝå ÇöÔúÊóåóì ÇáØøóÚóÇã ÝóæóËóÈó ÞóÈúá Ãóäú íóÈúáõÛ ÇáÑøõæÍ ÑöÌúáóíúåö ÚóÌúáóÇä Åöáóì ËöãóÇÑ ÇáúÌóäøóÉ , ÝóÐóáößó Íöíä íóÞõæá : " ÎõáöÞó ÇáúÅöäúÓóÇä ãöäú ÚóÌóá " [ ÇáúÃóäúÈöíóÇÁ : 37 ] " ÝóÓóÌóÏó ÇáúãóáóÇÆößóÉ ßõáøåãú ÃóÌúãóÚõæäó , ÅöáøóÇ ÅöÈúáöíÓ ÃóÈóì Ãóäú íóßõæä ãóÚó ÇáÓøóÇÌöÏöíäó " [ ÇáúÍöÌúÑ : 30 - 31 ] æóÐóßóÑó ÇáúÞöÕøóÉ

    vezi partea : Si de aceea s-a numit adam .
     
     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Descarcati gramatica limbii arabe
    By imanikka in forum Limba Araba
    Replies: 18
    Last Post: 04-01-2013, 02:27 AM
  2. magazine cu produse arabe
    By amina in forum Masa rotunda
    Replies: 3
    Last Post: 06-15-2011, 11:19 PM
  3. Civilizatia Araba In Emiratele Arabe Unite
    By gabriela guettat in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 11
    Last Post: 06-30-2007, 07:30 PM
  4. Emiratele Arabe Unite
    By khadija in forum In jurul lumii
    Replies: 19
    Last Post: 05-15-2007, 05:46 PM
  5. nemusulmana in tari arabe
    By Amira in forum Frumusetea rasaritului
    Replies: 5
    Last Post: 02-08-2007, 12:43 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •