Notices
 
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 24 of 24
  1. Originea limbii arabe 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    Limba araba este limba vorbita in Paradis.
    Allah Taa'la i-a vorbit lui Adam in limba araba.
    Adam i-a salutat pe ingeri cu " As-Salamu `Alaikoum".
    Allah Taa'la l-a invatat pe Adam numele tuturor lucrurilor...in ce limba???...Dupa unii teologi,in limba araba,dupa altii,in aproximativ 70 de limbi .

    Ati ghicit care e tema discutiei pe care vreau sa v-o propun?
    Este limba araba la originea tuturor limbilor lumii?
    Care este parerea voastra?...haideti,lingvisti sau numai pasionati de lingvistica sa incercam impreuna sa gasim niste posibile raspunsuri!:smile06:
    Ce ne spun dictionarele?Ce ne spun oamenii de religie?
    "Allah nu schimba starea unor oameni pana ce ei nu schimba ceea ce se afla in sufletele lor."(13:11)
     
     

  2. Mersi Ishtar de la :

    daniela_muslimah (03-12-2007)

  3. Re: Originea limbii arabe 
    #21
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715


    السلام عليكم و رحمة الله و بركاته

    va rog frumos, Iman, suleiman, oricare.. traduceti si-n romana..

    nu ma lasati in ceata _ mie chiar imi place subiectul & mi se pare interesatn...

    ~~~

    شكراً

    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  4. Re: Originea limbii arabe 
    #22
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    A povestit al-saddi dupa dupa fiul lui Malek dupa fiul lui Saleh dupa Eben Abbas (رضي الله عنه) , la fel a relatat Murrah Al-Hamadani dupa Eben Mas'ud a zis : In povestea crearii lui Adam :
    ALLAH l-a trimis pe ingerul Gibril in pamant sa-i aduca o tarana din el , atunci pamantul a zis catre Gibril :"Cer adapost la ALLAH impotriva ta sa scazi din mine sau sa ma faci mai urat " Atunci Gibril s-a intors si nu a luat nimic , si a zis : "O ALLAH , a cerut adapostul tau si eu l-am lasat" . ALLAH l-a trimis dupa aceea pe Mikail , iar pamantul a cerut adapostul Lui ALLAH si Mikail l-a lasat , si s-a intors la ALLAH si i-a zis ce a zis si Gibril .
    ALLAH l-a trimis dupa aceea pe ingerul mortii , pamantul a cerut adapost La ALLAH impotriva ingerului mortii , atunci ingerul mortii a zis :" Si eu cer adapost la ALLAH impotriva neindeplinirii ordinului sau" . Atunci Ingerul mortii , a luat din fata pamantului si a amestecat , si nu a luat dintr-un singur loc , si a luat tarana rosie , alba si neagara - de aceea au iesit fii lui Adam diferiti .Si de aceea s-a numit Adam pentru ca a fost facut din Adim-ul pamantului (tarana pamantului) - si s-a intors la ALLAH . ALLAH i-a zis : Nu ti-a fost mila de pamant cand te-a rugat ? Ingerul a raspuns : Am gasit ordinul tau mai important decat cuvintele lui . ALLAH i-a zis : Esti bun ca sa iei sufletele fii lui .
    Si a amestecat tarana cu apa pana cand a devenit LAZEB (lipicios) , si l-a lasat pana cand s-a intarit , zice ALLAH : "Noi am facut omul din lut tare provenit dintr-un namol moale" (vreau sa spun ca in araba e Al-Insan adica omul) [Al-Hijr 26] , a zis intarit . ALLAH a zis dupa aceea catre ingerii " Eu voi crea un om din lut! , Cand Eu il voi fi plasmuit si voi fi suflat in el din Duhul Meu, voi sa cadeti dinaintea lui , prosternandu-va!" [Sad 71-72], si l-a facut ALLAH (pe Adam) cu mainile lui pentru ca Iblis sa nu se poata ingamfa fata de Adam . ...

    Mai traduce cineva ?
     
     

  5. Re: Originea limbii arabe 
    #23
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715
    Quote Originally Posted by suleiman View Post

    Mai traduce cineva ?

    chiar, nu mai traduce nimeni?... .. imaaan... pe unde esti

    ca a ramas treaba pe 1/2 facuta...


    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  6.  
    #24
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    ploiesti
    Age
    35
    Posts
    11
    Thanked
    5
    Rep Power
    0
    salam alekom wa rahmatullah!Am vazut ca s-a dat explicatia religioasa si mi-a placut foarte tare ce ati postat mai sus,eu am cateva date "stiintifice" despre limba araba,originea ei si alte limbi inrudite cu ea.Datele sunt luate din manualul meu de limba araba scris de George Grigore.

    Limba araba face parte din familia afro-asiatica,ramura semitica din care fac parte,doua grupuri:cel oriental(akkadiana/asiro-babiloneana) azi disparut si grupul occidental avand la randul sau doua subgrupuri : nordic(cananeeana,aramaica,feniciana,ebraica,siria ca)si sudic (araba,sud-arabica,limbile etiopiene:gheeza,tigrina,tigri,amhara)

    Limba araba ia nastere in Peninsula Araba,de unde se raspandeste incepand cu secolul al VII-lea(secolul aparitiei Islamului)o data cu expansiunea arabo-islamica in Orientul Mijlociu,Asia Centrala,Africa Centrala,Africa de Nord,Peninsula Iberica,devenind astfel limba religioasa si limba literara a lumii islamice.In momentul de fata este limba obiciala in Algeria,Arabia Saudita,Bahrain,Comore,Djibouti,Egipt,Emiratele Arabe Unite,Iordania,Irak,Kuweit,Liban,Libia,Maroc,Mauri tania,Oman,Palestina,Qatar,Siria,Somalia,Sudan,Tun isia,Yemen.In afara tarilor mentionate araba este folosita ca limba religioasa peste tot unde a insotit Islamul deci araba a patruns in majoritatea tarilor globului iar in momentul de fata datorita emigrarilor exista comunitati islamice peste tot in lume.Avand in vedere importanta si raspandirea ei in lume limba araba a fost adoptata ca una din limbile de lucru a ONU.

    V-am oferit asadar cateva date "tehnice" despre aceasta limba daca v-a placut si daca vreti sa aflati mai multe voi posta in continuare si despre originea alfabetului arab.
     
     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Descarcati gramatica limbii arabe
    By imanikka in forum Limba Araba
    Replies: 18
    Last Post: 04-01-2013, 02:27 AM
  2. magazine cu produse arabe
    By amina in forum Masa rotunda
    Replies: 3
    Last Post: 06-15-2011, 11:19 PM
  3. Civilizatia Araba In Emiratele Arabe Unite
    By gabriela guettat in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 11
    Last Post: 06-30-2007, 07:30 PM
  4. Emiratele Arabe Unite
    By khadija in forum In jurul lumii
    Replies: 19
    Last Post: 05-15-2007, 05:46 PM
  5. nemusulmana in tari arabe
    By Amira in forum Frumusetea rasaritului
    Replies: 5
    Last Post: 02-08-2007, 12:43 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •