Notices
 
Results 1 to 5 of 5
  1. Pelerinajul de adio 
    #1
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Pelerinajul de Adio

    Este un eveniment de o importanta capitala in ceea ce priveste discursul Profetului Muhammad (salla Allahou alayhi wa salam),numarul legilor si regulile de conduita anuntate.Acest pelerinaj a fost numit Pelerinajul de Adio caci,cu aceasta ocazie,Profetul (salla Allahou alayhi wa salam) a spus :

    « Poate nu voi mai fi printre voi,dupa anul acesta . »

    Si intr-adevar asa a fost.Allah l-a chemat la El,la numai cateva luni dupoa acest eveniment.Acest pelerinaj a fost de asemenea numit « pelerinajul transmiterii mesajului,Profetul trimitand in acest timp mai multe legi.

    La inceputul lunii Dhou-l-Qada,Trmisul (salla Allahou alayhi wa salam) si-a facut pregatirile pentru Hajj si le-a ordonat musulmanilor sa faca acelasi lucru.Cu cinci zile inainte de sfarsitul lunii Dhou-l-Qada a plecat cu intentia de a indeplini pelerinajul singur.

    Ajuns in valea Al-Aqiq,la sapte mile de Medina,ingerul Jibril venii sa-i spuna Profetului (salla Allahou alayhi wa salam) :

    « Domnul tau te binecuvanteaza si te informeaza ca te afli intr-o vale binecuvantata.Fa-ti rugaciunea in acest loc si marturiseste-ti intentia de a face in acelasi timp si Pelerinajul mic (‘Omra),dar si Hajj-ul.

    Mesagerul (salla Allahou alayhi wa salam) si-a lasat companionii sa aleaga :sa indeplineasca numai pelerinajul (ifrad),sau ‘Omra si pelerinajul despartite de o desacralizare temporala (tamattou’),sau pe amandoua unite,dara desacralizare (qiran).Cativa au ales pelerinajul simplu,altii celelalte doua variante.

    Convoiul pelerinilor sosea la Sarif.Acolo,Aisha (radia Allahou anha),plangea din cauza ca-i venise menstruatia.Trmisul lui Allah (salla Allahou alayhi wa slaam) o linistea spunandu-i :Ete ceva ce Allah a scris pentru fiicele lui Adam.Indeplinste,in acest caz,o,Aisha,tot ceea ce indeplineste un pelerin,exceptie facand turul Al-Kaabei (tawaf),pe care nu-l vei indeplini decat dupa ce te vei purifica.

    Profetul (salla Allahou alayhi wa salam) le ordona apoi acelora care nu adusesera sacrificiu sa efectueze mai intai ‘Omra inaintea pelerinajului si sa se desacralizeze dupa aceea,asta pentru a-i usura pe ei si pe cei ce vor urma dupa ei.

    Intrat in Mecca,el a indeplinit tawaf si sa’y fara a se desacraliza,caci adusese cu el ofranda (hady).Cativa din companionii sai au ramas in stadiu de sacralitate caci nu aveau hady cu ei.El le-a cerut sa se desacralizeze incurajandu-i :

    Daca in viitor voi avea in viitor de facut un alt pelerinaj,nu voi mai aduce sacrificiu (hady) si voi veni cu intentia de a indeplini ‘Omra.

    Atunci,ei se desacralizara si spusera :Aceasta (desacralizarea pentru ‘Omra) este posibila doar pentru acest an ?
    Nu.Ci pentru totdeauna,raspunse Profetul. (salla Allahou alayhi wa salam).

    Adica ii este permis fiecarui musulman care nu a adus sacrificiul cu el,sa-si schimbe intentia de pelerin simplu (venit la hajj) in omra.In cazul hajjului desacralizarea nu se face pana la sfarsitul pelerinajului,pe cand in cazul ‘omra se face desacralizare si apoi se intra din nou in stadiul de sacralitate la sosirea zilelor de hajj.

    Si astfel,au ramas in stadiu de desacralitate pana in ziua de Al-Tarwiyya,cand au intrat in stadiul de sacralitate pentru hajj.Apoi au plecat spre Mina pentru a-si petrece noaptea acolo,inainte de a merge dimineata,dupa rugaciunea din zori,la Arafat,in ziua de Arafat (a noua a lunii Dhou-l-Hijja).Intre timp au invatt ritalurile pelerinajului de la Trimisul lui Allah (salla Allahou alayhi wa salam),care in ziua de Arafat a rostit un discurs neobisnuit in lungimea sa si continand o multime de reguli.Profetul (salla Allahou alayhi wa salam) a adus laude lui Allah si I-a multumit si a spus :

    O,oameni !ascultati-mi cu atentie cuvintele,pentru ca nu stiu daca voi mai intalni o asemenea ocazie.
    O,oameni,asa cum priviti aceasta luna,aceasta zi,acest oras ca fiind sacre,astfel sa priviti viata si proprietatea fiecarui musulman ca o indatorire sacra.Amintiti-va ca veti aparea intr-adevar in fata lui Allah si veti raspunde pentru faptele voastre.
    Inapoiati lucrurile pastrate ca zalog (amanah) proprietarilor lor de drept.Toate datoriile lord in dobanda se vor anula si veti primi inapoi doar ceea ce ati dat.Allah a interzis dobanda si anulez datoriile din dobanda catre unchiul meu Abbas ibn Abdul Muttaleb.
    O,oameni,sotiile voastre au unele drepturi asupra voastra si voi aveti unele drepturi asupra lor.Purtati-va bine si fiti buni cu ele,caci ele sunt tovarasele si ajutoarele voastre.
    Lepadati-va de Sheitan.El este indarjit sa va departeze de la venerarea lui Allah,deci lepadati-va de el in religia voastra.
    O,oameni,ascultati cu atentie !Toti credinciosii sunt frati.Nu va e permis sa luati lucrurile care apartin unui alt musulman daca nu vi le da de bunavoie.
    O,oameni,nici unul nu e mai presus de celalalt,decat daca e mai presus in supusenie fata de Allah.Nici un arab nu e superior unui nearab decat in supusenie.
    O,oameni,luati aminte la cuvintele mele.Las in urma mea doua lucruri :Coranul si viata mea ca exemple (Sunna) si daca le urmati pe acestea,nu veti decadea.
    Ascultati-ma cu atentie !Venerati-l pe Allah si oferiti-i Salat,tineti Siiam in luna Ramadan si platiti Zakat.
    O,oameni,fiti intelepti cu cei care lucreaza pentru voi.Hraniti-i si imbracti-i asa cum va hraniti si va imbracati pe voi.
    O,oameni,nici un profet sau trimis nu va mai veni dupa mine si nici o noua credinta nu va mai aparea.
    Toti cei care-mi asculta cuvintele le vor trece mai departe altora si aceia altora,iar.
    V-am transmis mesajul lui Allah,o,oameni ?intreba Profetul (salla Allahou alayhi wa salam) indreptandu-se cu fat aspre ceruri.Oamenii raspunsera intr-o singura voce a,ni l-ai adus,Allah este martor.


    Cand Profetul (salla Allahou alayhi wa salam) a terminat,urmatoarea revelatie i-a venit : «In ziua aceasta am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi ! »
     
     

  2.  
    #2
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Dupa amiaza,dupa acest discurs si dupa rugaciune,Profetul (salla Allahou alayhi wa salam) a mers pe jos la muntele Arafat si a spus :Am facut popas aici si tot Arafatul este un popas.
    Dupa apusul soarelui,a mers la Mouzdalifa,ajungand la ora rugaciunii de noapte,pe care a grupat-o cu aceea de la apus,inainte de a-si petrece noaptea acolo.
    In zori a facut rugaciunea de dimineata si apoi s-a oprit la muntele Qouzah si a spus :

    Am facut popas aici,insa intreg Mouzdalifa este un popas.

    Soarele fiind pe cer,Profetul (salla Allahou alayhi wa salam) a mers la stela (jamra),a aruncat cu pietricele si a facut sacrificiul,apoi a zis :

    Am sacrificat in acest loc,insa Mina toata este loc de sacrificiu.

    In aceeasi zi,Profetul (salla Allahou alayhi wa salam) a mers la Mecca pentru a face tawaf ifada.Apoi a revenit la Mina a a petrecut aici trei nopti.In fiecare zi,dupa pranz,arunca cu pietricele in cele trei stele,incepand cu cea mai mica si terminand cu cea mai mare.In aceste trei zile si-a invatat comunitatea tot ceea ce avea nevoie sa stie pana in Ziua de Apoi.Acest pelerinaj a fost numit pelerinajul de adio caci si-a luat ramas bun de la comunitatea sa,fiind ultimul sau pelerinaj.


    Concluzii

    Pelerianajul de adio a avut loc dupa curatirea Meccai de idolatrie si de asociatorii idolatri.Este fructul a mai mult de douazeci de ani de lupta.

    Valea Al-Aqiq este binecuvantata.Este limita unde oamenii din Medina isi incep sacralizarea pentru hajj caci Dhoul Houlait se gaseste pe malul drept al vaii.

    Pelerinul are permisiunea de a-si alege una dintre cele trei forumule elerinajul simplu,pelerinajul cu ‘omra,separate,pelerinajul cu ‘omra,unite,fara desacralizare.

    Nimic nu o impiedica pe o femeie care se afla in timpul menstruatiei sa intre in stadiul de sacralitate sis a indeplineasca ceea ce indeplineste orice pelerine.Numai tawaf-ul il va face dup ace se va purifica.

    Una dintre semnele bunatatii Profetului (salla Allahou alayhi wa salam) este acordul dat pelerinului de a adauga pelerinajului sau pelerinajul mic,desacralizandu-se intre cele doua.

    Profetul (salla Allahou alayhi wa salam) a aratat prin modelul sau actele pelerinajului si a spus :Indepliniti pelerinajul asa cum m-ati vazut ca l-am indeplinit.
     
     

  3.  
    #3
    Harnic nawal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    121
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Subhan ALLAH cat de important este ce ai scris ...as citi la nesfarsit, foarte frumos bebica ...

    ALLAH maaki !
    Qul hwa : Allahu Ahad, Allahu Samad, lam yalid wa lam yulad,
    wa lam yakunllahu kufuwan Ahad" [Al-Ikhlas]
     
     

  4.  
    #4
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    BRAVO BEBELICA MEA MERITI
    Attached Images
     
     

  5.  
    #5
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    Allah Ta'ala sa-ti rasplateasca eforturile,bebe scumpica:smile06: :smile06: :smile06:
    "Allah nu schimba starea unor oameni pana ce ei nu schimba ceea ce se afla in sufletele lor."(13:11)
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Pelerinajul - impresii de neuitat
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 18
    Last Post: 06-01-2007, 09:50 AM
  2. Femeile si pelerinajul
    By Anna in forum AL-Hajj .
    Replies: 21
    Last Post: 12-29-2006, 01:37 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •