Notices
 

View Poll Results: Credeti ca in Romania autoritatile ar fi actionat la fel ( in favoarea musulmanei)?

Voters
8. You may not vote on this poll
  • Autoritatile cu siguranta ar fi ramas indiferente

    5 62.50%
  • Sunt sigura ca ar fi actionat intr-un fel ca in Suedia

    0 0%
  • Poate daca se insista foarte mult , intr-un final ar fi luat o masura

    3 37.50%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12
  1. Musulmanele suedeze au voie cu hijab la locul de munca 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Un parc de distractii din Suedia isi schimba de astazi regulile in ceea ce priveste uniformele angajatilor dupa ce unei angajate , de religie musulmana , i-a fost interzis sa poarte hijab la locul de munca chiar de catre managerii ei. Femeia nu a ramas indiferenta si a raportat aceasta discriminare forumurilor internationale.
    Femeii i se refuzase un job de vacanta in parcul de distractii din Gothenburg pt ca nu acceptase sa renunte la hijab si pelerina islamica.



    Potrivit unui ziar local suedez, femei i s-au acordat 2000 de dolari daune morale dupa ce a depus plangere impotriva managerului .Forumul impotriva discriminarii a cerut ca aceasta sa fie angajata de catre parcul de distractii avand voie sa poarte hainele islamice in culorile care fac parte din tema parcului.

    Un raport recent a aratat ca femeile musulmane suedeze nu numai ca sunt discriminate ci si atacate din cauza ca poarta hijab.


    Situatia in alte tari europene nu e mai roza pt aderentele la Islam.

    In 2004, hijabul a fost interzis tuturor elevelor si profesoarelor musulmane din Franta , unde musulmanii constituie circa 8 % din populatie.

    In Germania, tara care gazduieste 5 milioane de musulmani, 8 state interzic categoric portul hijabului in scoli. Iar in Berlin, angajatii civili nu au voie sa poarte hijab.



    sursa: CNN online
     

  2. Mersi Mariyah de la :

    diamond (07-13-2008)

  3.  
    #2
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    pai de ce vrea o musulmanca cu hijab si abeie, ca banuiesc ca de asta e vorba cand ai scris pelerina, sa lucreze intr-un loc public unde mii de oameni se ingramadesc si se ating toti de ea? nu mi se pare un job potrivit pt o musulmanca. iar ideea de parc de distractii nu prea se potriveste cu hijabul si abeie...daca eram in locul ei imi cautam din start alt loc de munca.

    e adevarat ca e o discriminare si asta, dar din punct de vedere islamic , din ceea ce inteleg eu prin islam, o femeie musulmanca nu ar trebui sa-si doreasca sa lucreze intr-un asemenea loc. e prea aglomerat iar scopul lui este sa "distreze" oamenii, deci nu e potrivit pt o femeie musulmanca.
     

  4.  
    #3
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by amal
    pai de ce vrea o musulmanca cu hijab si abeie, ca banuiesc ca de asta e vorba cand ai scris pelerina, sa lucreze intr-un loc public unde mii de oameni se ingramadesc si se ating toti de ea?

    amal, o femeie musulmana care poarta jilbab, abaya si implicit hejab nu are nici un impediment sa lucreze intr-un astfel de loc... si nu vad de ce s-ar atinge toti de ea, de ex daca este vanzatoare de bilete la ceva jocuri.. stand astfel intr=o cabanuta a ei cu un geam..si p acolo vinde....
    d c sa nu lucreze intr-un loc public desi te imbraci ok dpdv al religiei musulmane?
    atata timp cat femeia musulmana nu e singura in compania unui barbat care nu e mahram, nu face nimik rau.... vrei sa zici ca toata femeile care sunt musulmane si vanzatoare, nu e magazinul un loc potrivit unde sa lucreze?


    nu mi se pare un job potrivit pt o musulmanca. iar ideea de parc de distractii nu prea se potriveste cu hijabul si abeie...
    hejabul si abaya nu se potrivesc poate cu bauri , discoteci.. dar un parc unde sunt masinute in care se dau copiii si se invartesc, care e problema?

    daca eram in locul ei imi cautam din start alt loc de munca.
    e adevarat ca e o discriminare si asta, dar din punct de vedere islamic , din ceea ce inteleg eu prin islam, o femeie musulmanca nu ar trebui sa-si doreasca sa lucreze intr-un asemenea loc. e prea aglomerat iar scopul lui este sa "distreze" oamenii, deci nu e potrivit pt o femeie musulmanca.
    nu ea distreaza oamenii ca nu e clovn sau altceva..
    era un simplu job.,... nu era prostituata (doamne iarta-ma) sau mai stiu eu ce..,
    d ex nici casiera la un hipermarket nu are o voie o femeie cu hejab si abaya si jilbab sa lucreze?

     

  5.  
    #4
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    na ui ca si sotul zice ca ce cauta acolo sa lucreze? la parc de distractii? acuma eu nu stiu nu prea stiu nici eu cum de voia sa lucreze acolo
    nu e vorba ca nu are voie si ca nu au ce lucra ca doara sunt destule locuri alhamdulillah unde poate lucra insa na totusi prea e expusa in locuri din astea unde merg oamenii sa se distreze stiu eu.....
     

  6.  
    #5
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Ce cauta una cu batic la locul de disctractii ?

    Islamul da voie la femeie sa lucreze dar unde nu este in contact cu barbatii .

    Ce prostie !!!!!
     

  7.  
    #6
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Parcul de distractii poate fi pentru copii ,unde nu se vand bauturi alcoolice si unde nu este destrabalare,poate ca exista si astfel de locuri,oricum nu peste tot e ca in romania,asa ca nu vad care e problema,poate fata avea o munca cinstita,unde nu avea contact cu lucruri nepermise de religia musulmana.
    Mi-se pare anormal sa fii discriminat doar pt. ca ai un anumit port.
    Mashaa ALLAH genan,parca mi-ai citit gandul.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  8.  
    #7
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Ce cauta una cu batic la locul de disctractii ?

    Islamul da voie la femeie sa lucreze dar unde nu este in contact cu barbatii .

    Ce prostie !!!!!

    intr-un parc de distractii vin mai mult copiii cu mama lor, tatii mai rar ii insotesc deci e ca si cum ar lucra intr-o gradinita numai cu un public mai mare
     

  9.  
    #8
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    nu chiar ca e plin de barbati ca merg cu copiii si na depinde ce parc de distractii este ca de sunt si locuri de adulti e plin de adulti in marile parcuri de distractii
     

  10.  
    #9
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    mai dar chiar femeia musulmana nu tre sa vada nici un barbat , de acum o feresc, o ascund in casa?
     

  11.  
    #10
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    pai cu vazutul e una..cu atinsul e alta..intr-un loc aglomerat, na.
    acuma nu o sa stau eu sa explic islamul, ca nu sunt experta, si e clar ca eu inteleg unele lucruri diferit de cele care sunt musulmance, de multi ani.
    eu vorbesc din prisma a ceea ce am inteles eu despre islam.
    admin ar putea explica mai bine cred..cum e cu femeia musulmanca in locuri publice.
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •