Notices
 

Thread: Calauziri

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20
  1. Calauziri 
    #1
    Harnic nawal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    121
    Thanked
    0
    Rep Power
    0


    doresc sa imapratsesc cu voi niste "calauziri" pe care eu le-am citit si mi se par foarte frumoase si pline de invataminte ... inshaALLAH sa va placa si voua si sa va foloseasca ( din aceasi carticica am scris si despre " citirea Quranului" dar pentru ca mai tot ce am citit este frumos m-am gandit sa le insir pe toate aici )....


    Stiinta

    Stiinta

    Sa nu fiti fara un scop in viata. Lipsa unui tel un are nici un remediu. Reflectati la scopul scopul pentru carea ti fost creati. Reflectati la omenirea din univers, la comunitatea din care faceta parte in cadrul umanitatii, la indatoririle si responsabilitatile personale. Pentru a va juca bine rolul trebuie sa stiti care este acesta .

    Cunoasteti-va pe voi insiva. Fiecare lucru incepe cu voi. Un uitati ca va afleti in central tuturor fapturilor. Onum este in acelesi timp calea si cel car5e urmeaza calea. Daca calatorul doreste sa cunoasca drumul, in primal rand trebuie sa s ecunoasca pe sine insusu. Virtutiile , privilegiile, slabiciunile …

    Cei care se straduiesc sa cunoasca omul vor observa ca , acea capacitate de a invata este lucrul d ebaza care-i da omulul statutul d eom. Vor vedea ca toate valorile sunt legate de cunoastere.

    Fugiti de ignorante ca de ciuma. Stiinta este adevarata valoare. Pana si credinta incepe prin cunoastere: a-L intelege pe ALLAH … Explorati sursele care va duc intr-adevar la cunoastere. Cea mai raspandita denumire pentru descoperire este “a citi”. Porunca “citeste” este primul cuvant din primul verset pogorat din miraculoasa opera, Quran. Nu numai ochii citesc. Urechea, nasul, limba, ratiunea, inima , sufletul, toate constituie cate un instrument al cititului. Numai modalitatea de a citi difera

    A fi stapan pe cunoastere este cel mai folositor lucru dintre toate lucrurile lumesti pe care le-ai putea stapani. Caci cunoasterea este intr-adevar un merit.

    In procesul dobandirii de cunostinte dati intaietate celor care au grabnica nevoie de ele. Desigur ca , pentru acest lucru, de fiecare data cand va orientati spre actul de a citi, este necesar sa va puneti intrebarea :”aceasta informatie imi este necesara?”

    Dupa parerea noastra , nu trebuie sa separam stiinta in doua, zicand ca este evlavioasa sau laica. Lumea unui credincios nu este independenta de credinta lui, si nici credinta de lumea lui. Cunoasterea drumului pe care-l aveti de urmat este ca un “manual de religie”. Este necesara si benefica la fel precum cunostintele despre Lumea de Apoi .

    Fugiti de cunostintele inutile asa cum fugiti de ignoranta. Nu uitati ca Trimisul lui ALLAH (salalahu allaihi wa salam) s-a refugiat in preajma lui ALLAH ( subhanah wa Ta’ala), fugind de cunostintele nefolositoare. Cunostintele nefolositoare constituie piatra ratiunii, trebuie eliminata. A confunda Atotstiutorul cu savantul si avidul de stiinta cu Atotstiutorul, inseamna a nu sti cine este savantul si ce este stiinta. Definirea stiintei si savantului o puteti gasi in versetul : “ Dintre robi lui ALLAH , cu adevarat numai savantii sunt prevazatori cu El”

    ALLAH maakum !...si inshaALLAH mai revin
    Qul hwa : Allahu Ahad, Allahu Samad, lam yalid wa lam yulad,
    wa lam yakunllahu kufuwan Ahad" [Al-Ikhlas]
     
     

  2.  
    #2
    Harnic nawal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    121
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    ...pentru ca eu am corectat inainte sa vreau postez insa se pare ca nu am salvat corecturile .... ... ( de la varsta , cred !!! ... ) inshaALLAH sa nu se mai repete...
    Qul hwa : Allahu Ahad, Allahu Samad, lam yalid wa lam yulad,
    wa lam yakunllahu kufuwan Ahad" [Al-Ikhlas]
     
     

  3.  
    #3
    Harnic nawal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    121
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Iman , surioara draga te rog sa nu ma certi dar si aici se pare ca am scris la fel ca la celalalt subiect unde m-ai corectat ...iti multumesc profund daca mai corectezi si aici si inshaALLAH sa nu te mai pun la munca ..... ....eu de obicei scriu ALLAH ( subhana hua wa Ta'ala ) dar nu stiu ce m-a apucat ca de la un timp am scris gresit... Istaghfirullah !
    Qul hwa : Allahu Ahad, Allahu Samad, lam yalid wa lam yulad,
    wa lam yakunllahu kufuwan Ahad" [Al-Ikhlas]
     
     

  4.  
    #4
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


    Cat de frumoase sunt cuvintele despre stiinta, draga surioara Nawal !
    Mie mi-a placut in mod special acestea :

    'Fugiti de ignoranta ca de ciuma. Stiinta este adevarata valoare. Pana si credinta incepe prin cunoastere: a-L intelege pe ALLAH … Explorati sursele care va duc intr-adevar la cunoastere'

    Intr-adevar, STIINTA este o VALOARE. Iar fata de celelalte religii, Islamul imbina perfect stiinta cu religia.

    Nicaieri in Nobilul Coran nu exista nici cea mai mica contradictie intre stiinta si religie, ca sa spun asa.

    'Pana si credinta incepe prin cunoastere: a-L intelege pe ALLAH …'

    Ce cuvinte mari ! Ce adevar mare !

    'Explorati sursele care va duc intr-adevar la cunoastere'

    Aici este o problema, in viziunea mea. Si asta se refera la faptul ca, in special pe internet, se afla multe surse indoielnice (ca sa folosesc un cuvant bland) despre Islam. Si noi, cititorii, suntem pusi in ipostaza de a alege intre mai multe surse. Ori, a alege corect presupune ... tocmai stiinta

    Este aici un cerc care se inchide : pentru unii in mod fericit, pentru altii - mai putin. Important este sa posedam stiinta alegerii corecte si, lucrul cel mai important, sa aducem aceasta informatie corecta aici, pentru fratii si surorile care au trebuinta de ea

    Fie ca Allah Preainaltul sa va binecuvanteze sufletul frumos pe care-l aveti in sha Allah si sa ne mai bucurati si cu alte vorbe la fel de frumoase



    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     
     

  5.  
    #5
    Harnic nawal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    121
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Aici este o problema, in viziunea mea. Si asta se refera la faptul ca, in special pe internet, se afla multe surse indoielnice (ca sa folosesc un cuvant bland) despre Islam. Si noi, cititorii, suntem pusi in ipostaza de a alege intre mai multe surse. Ori, a alege corect presupune ... tocmai stiinta .... postat de Dan


    exact acest lucru pe mine ma macina muuuuult .....cateodata imi doresc sa stau cat mai departe de avalansa de informatii care se gaseste in fff multe surse tocmai pentru a nu cadea in "capcana" .... ptr ca poate fi intr-adevar o capcana in care omul poate sa alunece usor si sigur ... Sa ne fereasca Bunul ALLAH de informatii eronate si sa ne daruiasca stiinta buna ... Amin.

    ALLAH maakum !
    Qul hwa : Allahu Ahad, Allahu Samad, lam yalid wa lam yulad,
    wa lam yakunllahu kufuwan Ahad" [Al-Ikhlas]
     
     

  6.  
    #6
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


    Daca imi este permis, as dori sa mai completez cuvintele scrise de tine despre stiinta cu urmatoarea remarca : este dureros de adevarat modul in care Europa, in mod special, si nu numai - a inteles stiinta si religia.

    Europa a pierdut aproape 200 de ani certandu-se daca sa accepte sau nu cunostiintele stiintifice venite din partea musulmanilor.

    Si stiti de ce, dragii mei ? Pentru ca Biserica crestina a declarat ca dobandirea de cunostinte stiintifice este o consecinta a pacatului primordial. Episcopii au prezentat dovezi din Vechiul Testament unde este mentionat ca atunci cand Adam (pacea asupra sa !) a mancat din acel copac a dobandit cateva cunostinte. Allah Preainaltul s-a suparat pe el si i-a refuzat indurarea.

    Mai mult, aceasta gandire stereotipica foarte nociva a intrat in constiinta crestinului de rand (a mamei mele, spre ex.). Cred ca auzim cu totii sintagma spusa sus si tare : ‘Crede si nu cerceta !’

    Cunostintele stiintifice au fost prin urmare refuzate si considerate tabu de catre Biserica crestina. Intr-un final, cand oamenii de stiinta din Occident au fost capabili sa se plaseze deasupra Bisericii (mult dupa perioada neagra a Inchizitiei, pe care este bine sa si-o asume cu simt de raspundere cei care critica astazi Islamul), ei s-au revansat mergand in directia opusa si incercand sa anuleze orice putere a religiei.

    Concluzia este clara : daca se discuta problema religiei si a stiintei cu un occidental, el va fi realmente uluit. Si asta pentru ca ei … NU CUNOSC ISLAMUL ! Sunt orbiti de informatiile tendentioase si lipsite de contrapartida, fiind intoxicati chiar si cand stau sa fumeze o tigara la birou.

    Dragii mei, mai este cazul sa enumar marii savanti, marii oameni de stiinta ai Occidentului, a caror valoare o respectam – somitati in domeniile lor la nivelul Planetei si care au fost neputinciosi in fata stiintei infinite a Coranului cel Glorios ?

    Haideti sa dau doar doua nume dintr-o lista mult mai larga :

    a) prof. Moore, profesor emerit de anatomie si biologie celulara la Universitatea din Toronto, Canada, director al Departamentului de Anatomie timp de 8 ani, membru al Asociatiei Academiei Regale din Canada, al Academiei Internationale de Citologie a Uniunii Anatomistilor Americani s.a.m.d.

    Stiti ce a spus cand i s-au dat spre studiu versetele Nobilului Coran in care sunt descrise embrionul si stadiile sale de dezvoltare ?

    Iata cuvintele domniei sale litera cu litera :

    'A fost o mare placere pentru mine sa ajut la clarificarea afirmatiilor din Coran despre dezvoltarea umana. Este clar pentru mine ca aceste afirmatii trebuie sa-i fie parvenit Profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) de la Allah preainaltul sau Dumnezeu, pentru ca cea mai mare parte a acestor cunostinte nu au fost descoperite decat cu multe secole mai tarziu'

    b) prof. Alfred Kroner, unul dintre ceo mai faimosi geologi de pe Terra, seful catedrei de Geologie la Institutul de Geostiinte din cadrul Universitatii Johannes Gutenburg, Mainz, Germania. Acesta, dupa ce se dovedise evaziv in toate raspunsurile oferite, pe marginea versetelor oferite spre studiu a recunoscut in final :

    'Daca combini toate relatarile din Coran cu ceea ce ne-a facut cunoscut stiinta, atunci putem afirma ca ceea ce este scris in Coran, este adevarat, poti spune intr-un fel ca Sfantul Coran este un manual de stiinte pentru omul simplu si multe dintre afirmatiile existente in el nu puteau fi dovedite la acea vreme, dar metodele stiintifice moderne sunt acum in masura san e dovedeasca ceea ce Muhammed a relatat in urma cu 14 secole'

    Si mai este ceva care ne arata perfecta imbinare dintre stiinta si religie asa cum nu are nicaieri asemanare decat in Nobilul Coran : conferinta internationala a oamenilor de stiinta pe pamant arab. Unul dintre cei care aveau sa ia cuvantul de la microfon se numeste Tejasen. Profesorul Tejasen.
    A ascultat tot si a venit randul domniei sale. A spus :


    'Eu cred ca e timpul sa spun NU EXISTA UN ALT DUMNEZEU DECAT ALLAH PREAINALTUL SI MUHAMMED ESTE TRIMISUL LUI !'


    Va las pe voi sa treceti prin sufletul fiecaruia ce a facut acest distins om de stiinta. Acolo unde va aflati fiecare, langa calculatorul de pe care cititi acestea…
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     
     

  7.  
    #7
    Harnic nawal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    121
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    cat adevar ! ... ce o fi cu unii oameni de nu vor sa priceapa !?... parca unora dintre ei atunci cand incerci sa ii indemni sa citeasca si le dai sa citeasca ....parca le este si frica sa gandeasca altceva decat ce sunt indoctrinati sa creada ( este exact asa cum ai spus , frate Dan...) cu toate ca citesc , mintea lor refuza sa treaca mai departe...pur si simplu cred ca fac un pacat ( am vazut cu ochii mei ) si citesc parca printre randuri ...Nici nu stiu acesti oameni cat au de pierdut ! ...

    Ferice de cei carora ALLAH subhana hua wa Ta'ala le deschide mintile , este ca si cum acesti oameni renasc...incep o noua viata ....

    ALLAH maakum si mult , mult bine !
    Qul hwa : Allahu Ahad, Allahu Samad, lam yalid wa lam yulad,
    wa lam yakunllahu kufuwan Ahad" [Al-Ikhlas]
     
     

  8.  
    #8
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481

    Oamenii nu sunt intotdeauna recunoscatori fata de Domnul lor,ei uita adesea sa-i multumeasca pentru nenumaratele daruri pe care Allah subhana wa ta'ala ni le-a dat.Sa meditam putin...


    إن أعطاك الله الدين و الهدى , فاعلم إن الله يحبك
    Daca Allah ti-a dat Religia (Islamul) si pacea,sa stii ca Allah te iubeste.

    و إن أعطاك الله المشقّات و المصاعب و المشاكل فاعلم ان الله يحبك و يريد سماع صوتك في الدعاء
    Si daca Allah ti-a dat greutati si probleme,sa stii ca El te iubeste si ca vrea sa-ti auda vocea invocandu-l (facand du'a).

    إن أعطاك الله القليل فاعلم إن الله يحبك و انه سيعطيك الأكثر في ألآخره
    Si daca Allah ti-a daruit putin,sa stii ca El te iubeste si iti va da mult in Ziua de Apoi.

    و إن أعطاك الله الرضا فاعلم إن الله يحبك فقد أعطاك أجمل نعمة
    Si daca Allah ti-a daruit multumirea,sa stii ca El te iubeste,El ti-a daruit cea mai pretioasa dintre virtuti.

    و إن أعطاك الله الصبر فاعلم إن الله يحبك و انك من الفائزين
    Si daca Allah ti-a dat rabdare,sa stii ca El te iubeste si ca tu esti printre invingatori.

    و إن أعطاك الله الإخلاص فاعلم إن الله يحبك فكن مخلصا له
    Si daca Allah te-a daruit cu sinceritate,sa stii ca El te iubeste si fii sincer cu El.

    و إن أعطاك الله الهم فاعلم إن الله يحبك و ينتظر منك الحمد و الشكر
    Si daca Allah ti-a dat griji,sa stii ca El te iubeste si asteapta sa-i multumesti.

    و إن أعطاك الله الحزن فاعلم إن الله يحبك و انه يخـتبر إيمانك
    Si daca Allah ti-a dat tristete,sa stii ca El te iubeste si vede credinta ta.

    و إن أعطاك الله المال فاعلم إن الله يحبك و لا تبخل على الفقير
    Si daca Allah ti-a dat averi,sa stii ca Allah te iubeste si nu fii zgarcit fata de cei sarmani.

    و إن أعطاك الله الفقر فاعلم إن الله يحبك و أعطاك ما هو اغلي من المال
    Si daca Allah ti-a dat saracie,sa stii ca Allah te iubeste si ca ti-a daruit ceva mai valoros decat averile.

    و إن أعطاك الله لسانا و قلبا فاعلم إن الله يحبك فاستخدمهم في الخير و الإخلاص
    Si daca Allah ti-a dat vorba (capacitatea de a vorbi) si inima,sa stii ca El te iubeste,foloseste-le deci pentru a face bine.

    و إن أعطاك الله الصلاة و الصوم و القرآن و القيام فاعلم إن الله يحبك فلا تكن مهملاً و اعمل بهم
    Si daca Allah ti-a daruit rugaciunea,Ramadanul si Qoranul,sa stii ca El te iubeste si nu le neglija pe acestea.

    و إن أعطاك الله الإسلام فاعلم إن الله يحبك
    Si daca Allah ti-a dat Islamul,sa stii ca te iubeste.

    إن الله يحبك , كيف لا تحبه ؟؟؟
    Allah te iubeste,cum poti sa nu-L iubesti???

    إن الله أعطاك كثير فكيف لا تعطيه حبك ؟؟؟
    Allah ti-a daruit atat de mult,cum poti sa nu-i dai iubirea ta?

    الله يحب عباده و لا ينساهم .. سبحان الله
    Allah ii iubeste pe robii sai si nu ii uita.SubhanAllah!

    لا تكن أعمى و أوجد حبّ الله في قلبك
    Nu fii orb si gaseste iubirea lui Allah in sufletul tau

    بَلَى مَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ وَاتَّقَى فَإِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَّقِينَ
    (آل عمران:76)
    Dimpotriva,cei care-si tin fagaduinta si au frica [de Allah],[aceia trebuie sa stie ca] Allah ii iubeste pe cei care se tem [de El]. (Surat Al-Imran,76)

    الَّذِينَ يُنْفِقُونَ فِي السَّرَّاءِ وَالضَّرَّاءِ وَالْكَاظِمِينَ الْغَيْظَ وَالْعَافِينَ عَنِ النَّاسِ وَاللَّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ ) (آل عمران:134
    Care dau milostenii atat atunci cand au parte de belsug,cat si atunci cand sunt la necaz,care-si stapanesc mania si care iarta oamenilor,caci Allah ii iubeste pe cei care plinesc fapte bune. (Surat Al-Imran,134)

    أَيِّنْ مِنْ نَبِيٍّ قَاتَلَ مَعَهُ رِبِّيُّونَ كَثِيرٌ فَمَا وَهَنُوا لِمَا أَصَابَهُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَمَا ضَعُفُوا وَمَا اسْتَكَانُوا
    وَاللَّهُ يُحِبُّ الصَّابِرِينَ ) (آل عمران:146)
    Cati profeti au luptat-si laolalta cu ei nenumarati ucenici-si nu au slabit in fata loviturilor pe care le-au primit pe calea lui Allah!Nu au slabit si nu au cedat niciodata!Si Allah ii iubeste pe cei statornici! (Surat Al-Imran,146)

    فَبِمَا رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنْتَ فَظّاً غَلِيظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الْأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِين َ) (آل عمران:159
    Si datorita indurarii lui Allah,tu,[Muhammad],ai fost asa de bland cu ei!Iar de ai fi fost fara blandete si aspru la inima,ei ar fi fugit din preajma ta.Deci iarta-le lor si roaga-te [lui Allah] pentru iertarea lor!Sfatuieste-te cu ei asupra treburilor,dar o data ce ai luat o hotarare,increde-te in Allah!Allah ii iubeste cu adevarat pe cei care se incred [in El]. (Surat Al-Imran,159)


    ادْعُوا رَبَّكُمْ تَضَرُّعاً وَخُفْيَةً إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُعْتَدِينَ ) (الأعراف:55
    Chemati-L pe Domnul vostru cu umilinta si intr-ascuns!El nu-i iubeste pe cei nelegiuiti. (Surat Al-Araf,55)

    لا جَرَمَ أَنَّ اللَّهَ يَعْلَمُ مَا يُسِرُّونَ وَمَا يُعْلِنُونَ إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُسْتَكْبِرِينَ ) (النحل:23)
    Fara indoiala ca Allah stie ce ascund si ce dezvaluie ei,iar El nu-i iubeste pe cei trufasi. (Surat An-Nahl,23)

    إِنَّ اللَّهَ يُدَافِعُ عَنِ الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّ اللَّهَ لا يُحِبُّ كُلَّ خَوَّانٍ كَفُورٍ ) (الحج:38)
    Allah ii apara pe cei care cred.Allah nu-i iubeste pe cei haini si necredinciosi. (Surat Al-Hajj,38)

    وَلا تُصَعِّرْ خَدَّكَ لِلنَّاسِ وَلا تَمْشِ فِي الْأَرْضِ مَرَحاً إِنَّ اللَّهَ لا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُور ) (لقمان:18)
    Nu te intoarce de la oameni si nu pasi pe pamant cu semetie,caci Allah nu-l iubeste pe cel trufas si mandru.
     
     

  9.  
    #9
    Harnic nawal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    121
    Thanked
    0
    Rep Power
    0

    ce frumos , bebitza ! ....eu inteleg din cele de mai sus ca in tot ceea ce se intampla trebuie sa vedem binefacerile lui ALLAH (subhana hua wa Ta’ala) si sa fim mereu rabdatori si multumitori ... inshaALLAH

    Qul hwa : Allahu Ahad, Allahu Samad, lam yalid wa lam yulad,
    wa lam yakunllahu kufuwan Ahad" [Al-Ikhlas]
     
     

  10. Calauziri - UNICITATEA 
    #10
    Harnic nawal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    121
    Thanked
    0
    Rep Power
    0

    daca imi perimteti voi posta aici o alta calauzire ... si anume :

    UNICITATEA


    Intariti-va credinta . Invatati bine ce insemna unicitatea(tauhid) si asocierea (shirk). Pentru ca , Cartea Sfanta este baza. Nu va claditi credinta peste gheata. Credeti asa cum v-o cere ALLAH (subhana hua wa Ta’ala) , nu asa cum ati mostenit de la parintii vostri. In alegerea doctrinei luati ca etalon de baza credinta in ALLAH (subhana hua wa Ta’ala), negarea diavolului( sheytan). Acest lucru este in conformitate cu Quranul.

    Problemele care nu intra in preocuparea credintei sa nu faca obiectul credintei, pentru ca doctrina voastra sa nu slabeasca. Daca nu veti pazi in permanenta integritatea doctrinei voastre, atunci dusmanii vostri vazuti si nevazuti va vor distruge doctrina, aducandu-i integritatea intr.-o stare de nerecunoscut.

    Sa credeti in unicitate. Credinta in unicitate este si cauza si scopul existentei. Totul vine de la El si totul se va intoarce la El. In multime sa vedeti singularul, in multitudine sa vedeti unicitatea. Enuntul: “Nu exista alta divinitate in afara de ALLAH” ( La ilaha illa ALLAH ) este cea mai concisa exprimare a universalitatii unicitatii. Priviti universul, vazandu-i unicitatea.

    Unicitatea este doctrina voastra. Credinta in ALLAH (subhana hua wa Ta’ala) se intregeste prin negarea divinitatilor false. Nu faceti din credinta voastra o cladire asezata pe ruinele asocierii ( shirk).

    Trebuie bine stiut faptul ca asocierea nu este neaparat ireala, este o irealitate in care s-a amestecat realul. Adica este o asociatie intre real si ireal. Existenta unei parti de adevar in asociere, nu face asocierea scuzabila. Daca intr.-un cazan cu miere se adauga un pahar de murdarie, atunci, indiferent de proportie, totul se arunca.

    Temeti-va numai de ALLAH (subhana hua wa Ta’ala) si de nimic altceva. Si aceasta frica este unica, fiind o parte a unicitatii lui ALLAH (subhana hua wa Ta’ala) . In afara de ALLAH sa nu va fie frica de altcineva , caci frica va aduce numai necazuri.

    Noi ne aflam intre frica si nadejde. In temerile , iubirea si sperantele voastre nu va despartiti de credinta in unicitatea lui ALLAH (subhana hua wa Ta’ala) .
    Trebuie sa stiti ca , cine se teme de altcineva in afara de ALLAH , va fi pedepsit de doua ori: 1.insasi frica este o pedeapsa; 2.Nu puteti scapa de ceea ce va este frica. A insuma , in afara lui ALLAH (subhana hua wa Ta’ala), intr.-o singura entitate cele trei concepte, frica, iubirea si speranta inseamna a face acea entitate asociatul lui ALLAH , deci este shirk.

    ... va urma .... pentru voi ...
    Qul hwa : Allahu Ahad, Allahu Samad, lam yalid wa lam yulad,
    wa lam yakunllahu kufuwan Ahad" [Al-Ikhlas]
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •